Jak chovat morče

Jak chovat morče

3.5
(310)

Přemýšlíte, že si pořídíte morče domácí jako svého nového domácího mazlíčka?  Poradíme vám, co všechno je nutné zaopatřit, aby se u vás cítilo opravdu jako doma. Dočtete se, jakou má povahu a jak se o něj co nejlépe starat. Zjistíte, jaká je nejvhodnější potrava pro morče a jak mu zajistit co nejdelší a nejspokojenější život s vámi i vaší rodinou. Povíme vám také, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy morčat a v čem se liší péče o ně. Morčecí život má několik úskalí v době nemoci, a proto vám dáme tipy, jak se o něj starat, aby k onemocnění při nejlepším ani nedošlo. Dáme vám také pár tipů a inspirací na jméno vašeho nového mazlíčka.

Fakta o morčatech, která byste měli znát

Morčata jsou velmi společenská zvířata a často jim je o samotě smutno, jelikož žijí přirozeně ve smečkách. Pokud se s nimi neplánujeme několikrát denně mazlit, měli bychom jim proto koupit společníka, se kterým se nebudou cítit tak sami. Na pohlaví zase tolik nesejde. V kleci můžou být spolu jak dvě samičky, tak dva samečci. V případě samečků to ale musí zůstat opravdu jen u nich. Pokud k nim ubytujeme samičku, samci se začnou prát o její přízeň a mohlo by to skončit až smrtí jednoho z nich. Pokud spolu dva samečci nevyrůstali od malička, doporučuje se je vykastrovat. V jedné kleci můžeme mít samozřejmě také jednoho samečka a jednu samičku. Musíme ale počítat s tím, že jakmile bude samička březí, budeme ji muset s mláďaty odstavit do jiné klece.

Morčatům se také někdy říká mořské prasátka, proč tomu tak je se nám nepovedlo dohledat, možné vysvětlení je, že k nám přišlo přes oceán a je velmi podobné právě prasátků.

Jakou mají povahu?

Morče a děti

Morčata jsou mazlivá a klidná. Nemusíme se k nim bát pustit ani malé děti, které si díky roztomilému tvorečku mohou vytvořit obecně dobrý vztah ke zvířatům. Nemají dokonce vyvinutý reflex obrany kousáním, a proto se nemusíme bát, že by dětem nějak ublížila. Pokud se něčeho leknou, nebrání se tedy kousáním, ale ztuhnou. Morčata sice nedokáží ublížit dětem, ale děti mohou naopak někdy uškodit jim, když je pevně objímají. Proti tomu se morčata nedokáží bránit, a proto bychom měli děti učit, jak se k morčátkům chovat. Jsou to ale důvěřivá zvířata, která si libují v mazlení a není výjimkou, že na vás při hlazení usnou.

Morče má stereotypní povahu a má rádo své návyky. Proto nesnáší neustálé přesouvání a změny společnosti. Potřebuje, aby s ním majitel několikrát denně komunikoval a mazlil se s ním. Jinak se může dostat do sociální deprese, která se projevuje ztrátou chuti k jídlu, neaktivita apod. V některých zemích je dokonce zakázáno si koupit jen jedno morče. Proto si na svého mazlíčka opravdu udělejte čas, nezanedbávejte ho a nenechávejte ho dlouho samotného.

Samci jsou u většiny plemen větší a těžší než samice. Váží přibližně až 1 kg. Samice jsou menší a jejich váha se pohybuje okolo 500 g. Většinou mají i jemnější srst než samci.

Jaké mají smysly?

Rozvinutým smyslem je u morčat jejich čich. Využívají jej nejen k rozpoznání a vybírání potravy, ale také k odlišení členů své skupiny (nebo majitele) od ostatních. Jejich zrak je oproti lidskému omezený jen na pár barev. Morčata rozlišují modrou, zelenou, červenou, oranžovou, žlutou a fialovou barvu. Jejich nejrozvinutějším smyslem je sluch. Nejcitlivěji vnímají zvuky o rozpětí 500 až 8 000 Hz, jsou ale schopná slyšet i vysoké frekvence (až do 33 000 Hz).

Klec nebo plastový box?

Klec nebo plastový box pro morče by měly být velké minimálně 80 x 50 x 40, ale ideálně samozřejmě čím větší, tím lepší. Spodní část klece by měla mít zhruba výšku 15 cm, aby z klece nepadala vystýlka, ale zároveň aby mělo morče z klece dobrý výhled. Klece bývají vzdušné, lehce přenosné a snadno se čistí. Jejich nevýhodou může ale být, že do nich až moc táhne, na což jsou morčata náchylná. S klecí může taky dojít k vyhazování podestýlky a broušení zubů o kovové mříže, což není zrovna nejtišší záležitost. Druhou možností tak představují terária a plastové boxy, které jsou cenově dostupnější. Morče je v nich více v zákrytu, tudíž na něj netáhne, ale naopak někdy dochází k problému ventilace vzduchu. Pokud není box dobře větraný, tak vzduch v boxu obsahuje vyšší množství amoniaku, který může podpořit onemocnění dýchacích cest. Z těchto boxů nemůže morče vyhazovat podestýlku, což je pro majitele výrazným ulehčením při úklidu.

Morče se krmí v kleci

Kam umístit klec?

Jelikož je morče velmi přátelské, bude se mu nejvíce líbit tam, kde se schází nejvíce lidí a kde bude v co největším kontaktu. Ideálním místem je pro ně obývací pokoj. Přes den jsou obklopeni členy domácnosti, někdy dělají ale v noci hluk, který by nás v ložnici uprostřed noci nepotěšil. Klec by neměla být na přímém slunci nebo na místech, kde je teplota vyšší než 24 °C, jelikož jsou morčata náchylná k přehřátí. Měli bychom také najít místo, kde na morče nebude táhnout nebo kde nebude velký hluk. Proto není vhodné umístit klec blízko televize nebo hlasitého rádia.

V létě je možné vynést klec na zahradu nebo ubytovat morče v králičí kotci. Není nutné, aby měl jeho výběh střechu, jelikož morčata nejsou nejlepší skokani, ale určitě nesmíme zapomínat na místo, kam se může náš mazlíček schovat, až mu bude horko nebo když začne pršet. Pokud máme morče ve výběhu bez střechy, měli bychom dávat pozor, aby si s morčetem nepohrávala kočka, liška nebo pes. Pokud jej necháváme venku i přes noc, musíme mu uzpůsobit klec tak, aby na něj netáhlo. Ideální teplota pro morče je 17-24 °C. Dokud jsou morčata v kleci, většinou si nory nehrabou. To se ale mění, když je necháme ve venkovním výběhu, a proto bychom měli výběh zabezpečit tak, aby se morče nepodhrabalo ven.

Morčata mají rády své stereotypy a proto časté stěhování pro ně není příliš ideální.

Co nesmí chybět v každé kleci?

V kleci rozhodně nesmí chybět domeček, do kterého se může morče kdykoliv schovat. Je to důležitá součást klece, jelikož poskytuje morčeti jistotu a soukromí. Je mu skvělou ochranou, když na něj začne třeba svítit nepříjemně slunko nebo se chce schovat před průvanem.

Dno klece můžeme vystlat hoblinami, natrhaným papírem, slámou nebo natrhanými novinami, ale jen v případě, že se nejedná o pevný reklamní papír. Zdravé morče produkuje velké množství trusu, a proto je nutné hobliny pravidelně měnit. Zároveň jsou to ale velmi čistotná zvířata, která se sama očišťují několikrát denně.

Ideálně by měla být v kleci těžká miska na vodu, kterou morče jen tak jednoduše nepřevrátí, aby si vodu nerozlilo. Někdy k tomu ale přece jen může dojít nebo se stane, že se do misky dostanou hobliny. Proto je vhodné pořídit do klece i napáječku, aby mělo naše zvířátko neustále dostatek čerstvé vody. Morčata ráda do misek s vodou kálí, a proto se hodí umístit do klece závěsný systém na mističky s vodou a potravou.

Morčata jsou aktivní, a proto potřebují v kleci mimo základních věcí také hračky. Líbit se jim budou různé tunely, úkryty, kousátka nebo hračky ze sena.  

Do klece můžeme pořídit také závěsný pelíšek neboli hamaku, ve kterém mohou zvířátka odpočívat.

Morče má sice svou klec rádo, ale s potěšením se proběhne také mimo ni. Proto bychom mu měli každý den umožnit, aby se proběhla ve volnějším výběhu, tedy např. po pokoji nebo v menší ohrádce na podlaze, která se dobře čistí. Náš mazlíček by měl mít v ohradě dost prostoru na volný pohyb. Aby se zabavil, můžeme mu položit do ohrádky nějaké hračky nebo tunel. Morčata jsou chytrá a dají se vycvičit. Jsou schopná se naučit stát na zadních, vyskočit nebo se otočit na povel.

Potrava pro morče

Morče a jídlo - mrkev

Morče je býložravec, a proto jej krmíme rostlinnou stravou. V jeho jídelníčku by se měla objevovat zelenina, ovoce, zelené krmení a seno. Morčata se potřebují pást, a proto je důležitý dostatek sena a trávy. Pokud bychom jim tuto potravu neposkytli, mohou mít po nějaké době problémy se zažíváním.

Potravu je vhodné podávat našemu mazlíčkovi každý den ve stejnou dobu. Můžeme si určit pevnou hodinu, např. než odejdeme ráno do práce. Pokud dopřáváme morčeti ovoce nebo zeleninu, kterou skladujeme v lednici, je vhodné zkontrolovat, zda není až moc studená. Pokud morče nějaký kus nesní, vytáhneme ho po nějaké době z klece, aby nezplesnivěl. Občas do klece přihodíme také minerální tyčinku nebo větvičky z jabloně či třešně, který morčeti poslouží k obrušování řezáků.

Pro zdraví morčat je zásadní přísun vitamínů, které jim můžeme dopřát v několika formách. Neměli bychom zapomínat především na vitamín C, který můžeme mazlíčkovi dopřát v podobě vitamínových kapek, jež mu nakapeme do vody, nebo v podobě tablet. Vhodné je mu ale dopřávat čerstvé ovoce a zeleninu, ze kterých potřebné vitamíny získá přírodní cestou. Granulemi bychom měli morče krmit co nejméně. Pokud si nejsme jistí, zda dopřáváme morčeti vše, co potřebuje, můžeme se poradit ve zverimexu nebo rovnou sehnat speciální směsi krmení pro morčata.

Shrnutí krmiva pro morčata

  • seno a tráva
  • zelenina – celer řapíkatý, kopr vonný, kukuřičné listy, apod.
  • ovoce – hrozny, kiwi, jahody, banán, pomeranč, ananas, apod.
  • bylinky – kostřava luční, metlice trsnatá, jetel luční, apod.
  • semínka – goji neboli kustovnice čínská, lněné semínko, quinoa
  • vitamín C

Mláďata

Morčata se množí průměrně třikrát do roka a samice nosí mláďata 68 dní. Ta se rodí zcela vyvinutá a sají mateřské mléko přibližně 4 týdny s tím, že již po pár dnech okusují malé kousky běžné potravy. Od matky se mláďata odstavují asi po šesti až sedmi týdnech.

Zdraví morčat

Pokud se o morče dobře staráme, výrazně snižujeme jeho náchylnost k nemocem. Nejčastějším problémem, který morčata trápí, jsou kožní roztoči, kteří se na ně dostanou ze sena, jímž jim vystýláme klec. Tito roztoči způsobují morčeti svědění a tím, že se morče drbe, se mu vytváří na pokožce strupy. Léčba naštěstí není složitá. Stačí vzít mazlíčka k veterináři, který vyřeší problém injekcí protiroztočům. Některé nemoci postihující morčata můžeme výrazně ovlivnit. Pokud totiž nemá morče dostatek vitaminů a minerálů, může u něj dojít k deformitě zubů a čelisti. Proto bychom neměli jeho jídelníček podceňovat a nešetřit na nekvalitních směsích.

Jednou za několik týdnů je potřeba ostříhat morčeti drápky. Pokud nevíme jak na to, můžeme se poradit s veterinářem, který nás naučí stříhat drápky tak, abychom morčeti neublížili.

Druhy morčat

Existuje nespočet druhů morčat jako je morče hladkosrsté, rozetové morče apod., pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější a nejrozšířenější nejenom na světě, ale i u nás v ČR.

Cuy morče

Cuy morče neboli jiným názvem obří morče, dosahuje váhy okolo 2-3 kg. Od klasických morčat se odlišuje počtem prstů, což byla původně ve skutečnosti genetická vada, která se vyvinula kvůli obřímu vzrůstu. K jejich chovu potřebujeme větší klec a měli bychom také morčeti zajistit pravidelné proběhnutí po zahradě nebo alespoň po bytě. Tento druh morčat je silně fixován na svého majitele a jeho rodinu. K neznámým návštěvám se mohou proto někdy chovat obezřetně. Cuy morče sní více potravy než klasické morče. S potravou bychom to však neměli přehánět, jelikož mu pak hrozí obezita a selhání srdce. Cuy morče si můžeme vybrat dle barvy nebo srsti, a to krátké nebo dlouhé.

Skinny morče

Skinny neboli bezsrsté morče bylo vyšlechtěno v 80. letech 20. století a není u nás příliš známé. Jeho kůže je hebká a morče se nechá snadno ochočit, rádo se mazlí a je inteligentní. Na rozdíl od klasických morčat jsou komunikativnější a mazlivější, což s sebou přináší vyšší nároky na péči o něj. Chov je náročnější z hlediska financí, ale také z pohledu znalostí. Pokud si chceme tento druh morčátka pořídit, měli bychom si koupit rovnou dvě, aby nestrádala. Kvůli jejich kůži je vhodné používat kvalitní podestýlky, tudíž nezaprášené a sterilní, jež se prodávají k chovu laboratorních zvířat. Skinny morče můžeme chovat jen v bytě a nesmíme jej vystavovat průvanu či venkovnímu klima. Krmíme je několikrát denně a měli bychom také častěji čistit podestýlku a klec.

Peruánské morče

Dlouhosrsté neboli peruánské morče je u nás oblíbeným mazlíčkem. Má lesklou a hebkou srst, kterou bychom měli pravidelně kartáčovat a česat. Právě kvůli srsti je vhodné tento druh morčat chovat na seně, nikoliv na hoblinách. Pokud má morče srst přerostlou, mohou se v ní tvořit chuchvalce, což pro něj není pohodlné. Proto jej můžeme jednou za čas ostříhat, abychom si ubrali práce s česáním a zároveň mu ulehčili pohyb.

Morče má ve světě zvířat mnoho příbuzných, patří k nim například nutrie, mara stepní, aguti ale také třeba kapybara, který může vážit až neuvěřitelných 60 kilogramů.

Jméno pro morče

To pravé jméno pro našeho mazlíčka nás často napadne, když se na něj podíváme. Je to jméno, které se hodí k jeh vzhledu, příkladem může být Cvalík, Chlupáček, Kuklík, Lupínek, Bublinka, Ňufinka, Pacinka atd. Vybírat můžeme ale také podle klasického kalendáře, který nám poskytne velké množství inspirace. Dobrými náměty na jména jsou takové, které jsme už někde slyšeli. A to třeba v našem oblíbeném filmu, seriálu nebo v knize. Takovými jmény může být Andy, Dany, Eddie, Fredy, Ammy, Ashley, Giny, Lucy, Vendy, Sindy atd.

Délka života a úmrtí

Morčata se dožívají v rozmezí 4 až 10 let. Záleží na tom, jak dobře se o ně staráme, jakou stravou je krmíme a jaké mají genetické předpoklady. Délka života se může také lišit v ohledu na druh morčete. Některá morčata se dožívají dokonce až 15 let.

Nejčastějšími zdravotními komplikacemi u morčat jsou různé alergie na podestýlku či komponent ve stravě, červi, kteří se objevují taktéž z potravy, průjem nebo plynatost. To jsou ale komplikace, kterých se dokážeme s pomocí veterináře po krátkém snažení zbavit. Daleko závažnější nemocí je např. leukémie, paratyfus, jenž se vyskytuje u morčat, která žijí v blízkosti krys a myší, nádory nebo nechutenství, které je často vyvolané stresem.

roztomilé morče

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 310

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak naučit psa aportovat
aport psa míčkem

Hledáte způsob, jak pomoct psovi odbourat stres, zlepšit jeho fyzickou kondici a ještě zapracovat na poslušnosti a vzájemném vztahu? Pak >>>

3 Comments
  • Autor článku by si měl více nastudovat. Morčeti se tvrdě pečivo nedává, k okusování poslouží větvičky z jabloně, třešně a dřevěný domeček.

  • Naše morčátko mělo absces ,byli jsme u veterináře,absces na krku rozříznut a vyčistil.Do tří dnů zemřel?Chtěla jsem se zeptat,zda neměl dostat antibiotika?Byly mu necelý 4roky.Morcatko bylo rozetové.Zustal Bertík,máme mu koupit kamaráda?Je smutný .DekujiHaasova

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *