Jak si vybrat místo v letadle

letadlo na obloze

4.3
(14)

Chystáte se na cestu letadlem a rádi byste, aby pro vás byla co nejpříjemnější? Přinášíme vám tipy na výhody a nevýhody různých sedadel, abyste si mohli vybrat to nejvhodnější.

Pokud se chystáte na cestu letadlem, určitě přemýšlíte nad tím, kde je nejlepší sedět. Někdo preferuje místo u okénka, jiný v uličce. Obě mají své pro a proti, záleží jen na osobních preferencích. Existují však i další kritéria, která je třeba zvážit. Na krátké lety, jako je ten do Bulharska, není výběr sedadla zas až tak klíčový. Pokud vás však čeká více než tříhodinová cesta, volbu nejvhodnějšího místa určitě zvažte.

Sedadlo u okénka, uprostřed nebo u uličky

sedadla v letadle
Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Jak už jsme řekli, místa u okénka a uličky patří mezi oblíbená. A to, které pro vás bude vhodnější, záleží jen na vašich požadavcích. Sedadlo u okénka vám samozřejmě poskytuje výhled, který oceníte zejména při západu či východu slunce. Pozor však na místa nad křídly. Další výhodou je, že o okénko či stěnu letadla se lze většinou opřít, což vám nabízí příjemnější polohu ke spaní. Také nemusíte vstávat, pokud se chce vašim sousedům na záchod. Na druhou stranu – pokud se chce na toaletu vám, musíte své spolusedící požádat o uvolnění cesty.

Místo u uličky má jednoznačnou výhodu v tom, že můžete kdykoliv vstát, abyste si protáhli nohy, vyndali si něco ze zavazadla nebo si odskočili, aniž byste někoho rušili žádostí, jestli vás pustí. Samozřejmě každá mince má dvě strany a vy budete muset vstát vždy, když ostatní budou potřebovat projít.

Sedadlo uprostřed bývá nejméně oblíbené a většinou ho tudíž nikdo nechce. Využít toho můžete v případě, že cestujete ve dvou. Když si totiž zarezervujete místo u okénka a uličky, většinou si prostřední sedadlo už nikdo nevybere, pokud není letadlo vyprodané, tudíž tak máte celou řadu pro sebe. A pokud přeci jen přibyde třetí cestující, jednoduše ho poprosíte, aby se s jedním z vás vyměnil. Věřte, že málokdo vás odmítne.

V přední, prostřední či zadní části letadla

celkový pohled na interiér a uspořádání sedadel v letadle
Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Místo v přední části letadla ocení zejména ti, kteří chtějí po přistání rychle vystoupit. Mezi další výhody ovšem patří i to, že se k vám rychleji dostane občerstvení a před motory je také méně hluku, což je výhoda zejména pro ty, kteří chtějí během cesty v klidu spát. K nevýhodám patří velká obsazenost.

Pokud se bojíte létání, zvolte určitě prostřední část nad křídly. Jedná se o jedna z nejbezpečnějších míst v letadle. Budete blízko únikovým východům, letadlo je v tom místě nejpevnější a turbulence jsou tu nejméně znát. Pokud budete přímo u nouzových východů nad křídly, získáte také větší prostor pro nohy.

Zadní část letadla bývá nejméně obsazená, a tak máte největší šanci, že budete mít celou řadu pro sebe. Pokud to nebude přímo ta vaše, ale volno bude někde v okolí, požádejte co nejdříve o přesazení, než to udělá někdo jiný. Zpravidla se také jedná o sekci bez dětí a ze statistik vyplývá, že jde i o nejbezpečnější část letadla. Nevýhodou však je, že zadní prostor bývá nejchladnější a nejhlučnější. Pozor také na místa v blízkosti toalet, u kterých se často tvoří fronty nebo se od nich šíří nepříjemný zápach. Sedadla přímo u záchodů také většinou nejdou sklopit.

Sedadla u únikových cest a přepážek

úniková cesta v letadle
Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Jestliže patříte k vysoké části populace, nepochybně oceníte větší prostor na nohy a jejich natažení. Ten poskytují hlavně sedadla u únikových východů, sedět na nich ale nemůže každý. Nevýhodou však je, že tu bývá větší zima a nemůžete mít žádné zavazadlo (ani malou kabelku) u svých nohou, aby nebránilo v cestě k nouzovým exitům. Ze stejného důvodu sedadla před nouzovými uličkami nejdou většinou sklápět.

Také místa u přepážek (stěn, záclon, obrazovek), oddělujících různé části letadla, nabízejí více prostoru na nohy. K nejoblíbenějším patří ta v první řadě, která kromě již zmíněného přinášejí i další výhody, jako je více volného prostoru, a to nejen pro nohy (například vám nehrozí sklopená sedačka cestujícího před vámi), či nejrychlejší získání občerstvení. Z nevýhod je však třeba zmínit to, že nemáte možnost uložení kabinového zavazadla pod sedadlo a místa jsou často také užší, neboť v pevně umístěných područkách bývá zabudovaný stoleček.

relax v letadle a šťastnou cestu
Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Uspořádání sedadel, jejich počet, rozestupy mezi nimi a další faktory se samozřejmě mohou lišit dle typu letadla. S výběrem pro vás nejvhodnějšího místa vám mohou pomoci specializované weby, jako je například SeatGuru nebo seatmaestro, kde najdete všechny informace přehledně a na jednom místě. Stačí zadat leteckou společnost, termín a číslo letu a už můžete v klidu procházet jednotlivé skupiny sedadel, které bývají barevně rozlišeny, a jejich výhody či nevýhody. Výběr ideálního místa závisí na řadě faktorů a některé věci samozřejmě ovlivnit nejdou.

Zdroj: blue-style.cz/sluzby/rezervace-seating-v-letadle/

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 14

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Co sbalit k moři
Balení dámského kufru na letní dovolenou

Mnoho z Vás jistě již zažilo situaci, kdy stojíte nad svým napůl zabaleným zavazadlem a marně se snažíte přijít na to, >>>

Jak zjistit nadmořskou výšku
nadmořská výška

Nadmořská výška je údaj, kterým lidé popisují svislou vzdálenost daného místa od hladiny moře. Pro rozdíl dvou nadmořských výšek užíváme >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *