Jak zjistit nadmořskou výšku
Nadmořská výška je údaj, kterým lidé popisují svislou vzdálenost daného místa od hladiny moře. Pro rozdíl dvou nadmořských výšek užíváme termín převýšení.
Obsah:
K čemu nám slouží nadmořská výška
Proč bychom mohli chtít znát nadmořskou výšku? Asi nejvýrazněji ji oceníme při plánování výletů. Je značný rozdíl, když na 2 km trase nastoupáme převýšení 1 metr nebo 1 kilometr. Je to důležité i ve vztahu k počasí a změnám teploty. Na každých 100 výškových metrů se vzduch ochlazuje průměrně o 1°C. Pokud je ale vlhké počasí a vzduch je nasáklý vodou, pak se jedná pouze o 0,6 °C.
Ze zdravotního hlediska nás nadmořská výška může ovlivnit spíše negativně ve formě výškové nemoci. Při neznalosti tohoto jevu nás může zastihnout nepřipravené malátnost, bolest hlavy, nespavost, nechutenství či nevolnost. Při extrémní výšce a extrémních situacích může dojít při náhlé změně nadmořské výšky až ke ztrátě vědomí. Profesně výška nejvíce zajímá piloty letadel, letce na padácích, kluzácích či paraglidistech. V neposlední řadě se údaj využívá při zemědělství a lesnictví, kde je to jeden ze základních faktorů ovlivňující volbu pěstovaných bylin a dřevin.
Jednotky nadmořské výšky
Jednotky, ve kterých se nadmořská výška měří, se dle kultur liší. V Evropě se standardně používá metr nad mořem, zkráceně m n. m. (mezi všemi písmenky je mezera, ale tečka za prvním m není, neb se jedná o označení jednotky SI). Jedinou výjimkou je Velká Británie, která si stále udržuje stopu. Jinou velikost stopy používají za Atlantským oceánem v USA, Kanadě a dalších státech Severní i Jižní Ameriky. Převody mezi jednotlivými systémy nejsou zrovna nejsnazší, to je pravda. Naštěstí už existují kalkulačky, které nám v tom pomohou.
Jsou i místa ležící pod hladinou moře. Možná byste je rádi značili jednotkou m p. m. (metry pod mořem), ale to se dosud nezavedlo. Místo toho se používá znaménko „−“. Převody jednotek: 1 stopa je přibližně 0,305 m. Pak tedy například magická hranice v USA 14 000 stop bude v přepočtu 4 267,2 m n. m.
Od kterého moře
V naší zemi moře nemáme, proto se není co divit, že i místo, podle kterého určujeme nadmořskou výšku, se v průběhu času měnilo. V současnosti je nadmořská výška v naší republice udávána ve vztahu k hladině Baltského moře. Za dob císaře pána Franze Josefa I. se ještě brala jako nultý bod střední hladina Jaderského moře v přístavu Terst. Změna moří přišla v roce 1955, a tak se všechny dříve naměřené kóty posunuly o 0,46 metrů níže.
Za střední hodnotu výšky hladiny se bere průměr mezi přílivem a odlivem.
Jak ji zjistit
Aktuální nadmořská výška
Nadmořskou výšku, ve které se právě nacházíme, můžeme zjistit pomocí:
- výškoměru (tlakoměřu) – je dost nepřesný, protože reaguje na tlak, který výrazně souvisí se změnami počasí. Používají jej letci, piloti a v menší míře též horolezci. Hodí se výborně pro rychlou změnu polohy v čase.
- papírové mapy – mají stále své uplatnění, a to především pro vícedenní výpravy do neobydlených oblastí.
- elektronické mapy – Mapy.cz, Google Maps.
- mobilní aplikace – výškoměry v mobilní sféře nejsou novinkou. Nevýhoda těchto aplikací je, že z nich nadmořskou výšku zjistíme až tehdy, když stojíme na daném místě.
Geodeti určují nadmořskou výšku, kterou můžeme posléze najít v mapách, pomocí nivelace.
Nadmořská výška určitého místa
Nadmořskou výšku kteréhokoli místa na světě můžeme zjistit pomocí:
- papírových map
- elektronických map
V současnosti není v naší civilizace snad nic snazšího, než otevřít na internetu nebo v offline verzi mapy.cz a určit pomocí lokace bodu nadmořskou výšku.
Nadmořská výška – mapy
Nejpohodlnější zjištění nadmořské výšky jsou mapové aplikace. Je jich už docela velké množství, ale ty nejznámější a nejpovedenější jsou dozajista Mapy.cz a Google Maps.
Google Maps jsou přesnější na půdě Amerického kontinentu a jsou více tvořené pro autodopravu. Zatímco Mapy.cz vítězí mezi turisty u nás v České republice, mají také líbivé grafické zpracování a velmi dobře se podle nich orientuje v terénu.
Značení na mapě
Pro rychlejší orientaci v mapách jsou tu vrstevnice. To jsou linky, které spojují na mapě místa se stejno namořskou výškou. Jejich měřítko se liší podle velikosti mapy. Bývají nejméně 5 výškových metrů od sebe. To jsou ty tenké. Tlusté vrstevnice označují nejčastěji stovky metrů. Přiblížením a oddálením mapy se mění i detail zobrazení vrstevnic.
Hory obvykle nemají výšku přesně 5 či 10 výškových metrů, proto se zakreslují do map pomocí kót. To je bod vrcholu s číslem značícím m n. m.
Pro mapy s velmi malým měřítkem (např. mapa světa) se místo vrstevnic vyjadřuje výška pomocí barevných odstínů. Typicky platí: zelená – nížiny, žlutá – vysočiny, hnědá – hory. Tato metoda se nazývá hypsometrie.
Nejznámější místa světa a jejich nadmořská výška
Sněžka | nejvyšší hora České republiky. Se svou výškou 1603 m n. m. ční nad ploché hřebeny Krkonoš a vidět je z ní skutečně daleko |
Praděd | 1492 m n. m. Dobře se to pamatuje, neb v tomto roce Kryštof Kolumbus objevil Ameriku |
Mont Blanc | 4810 m n. m., nejvyšší hora Evropy. Leží na francouzsko-italské hranici |
Mount Everest | 8 848 m n. m., místo s nejvyšší nadmořskou výškou na planetě Zemi. Leží na hranici Číny a Nepálu v Himalájích |
Mořský břeh | 0 m n. m. Ale který, že? Zdůvodnění viz kapitola Jednotky |
Hladina Mrtvého moře | na pobřeží Izraele a Jordánska omývají břehy tohoto velmi slaného moře ve výšce −418 m n. m., tedy pod hladinou moře |
Challenger Deep | nejhlubší místo zemského povrchu pod mořem, kde bylo naměřeno −10 994 m n. m. Nachází se v Mariánském příkopu, který se táhne pod hladinou Tichého oceánu |
Bentleyův subglaciální příkop | nejnižší bod na povrchu Země, který není pokryt oceánem. Jenže je ukryt pod ledem, takže do hloubky – 32540 m n.m. se jen tak nepodíváme. Místem s nejmenší nadmořskou výškou na pevnině, kam se dá skutečně zajít podívat, je pouštní proláklina ležící blízko Mrtvého moře v Izraeli v hloubce − 420 m n. m. |
- 71SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments