Poznejte hrad Hněvín

Hrad Hněvín

4.6
(83)

Hrad Hněvín leží na stejnojmenném vrchu, který se nachází v malebném městě Most. Hrad ovšem již není původní, ten byl totiž zbořen po třicetileté válce, a tak dnešní podoba tohoto malebného hradu vychází z rekonstrukce, která se odehrála na přelomu 19. a také 20. století. V současné době tento hrad, který je rozhodně dominantou města Most, slouží především jako hotel, rozhledna, restaurace a také jako velmi oblíbené místo pro svatební obřady.

Historie hradu Hněvín

V 60. letech 20. století bylo na základě archeologického průzkumu, který zde byl prováděn, zjištěno, že místo hradu muselo být osídleno již v samotném pravěku. Výzkum tak odhalil pozůstatky jakéhosi valu, a to až z pozdní doby halštatské. Malé množství nálezů pochází přímo z období takzvaného eneolitu a také ze starší doby bronzové. V tomto období zde také bylo sídliště takzvané unětické kultury.

Na základě písemných dokladů je patrné, že hrad na tomto místě stál až zhruba v polovině 13. století. V této době byla rovněž do této doby osada s názvem Most, která se pod ním rozkládala, povýšena statusem město. Hrad byl v této době již kamenný. Tato přestavba z původně dřevěného hradu proběhla již zhruba kolem 12. století. V tomto období hrad totiž vlastnil rod Hrabišiců. Ve 13. století byl také Most Václavem I. povýšen na královské město.

Jak se na hradu podepsala třicetiletá válka?

Držení hradu a také přilehlých statků pro město skončilo právě za třicetileté války. Během války byl navíc hrad několikrát napaden Švédy. Ti ovšem hrad i přes usilovnou snahu ho nezískali, ovšem velmi zpustošili celé město. Pod vedením generála Wrangela byl hrad dobyt až v roce 1646. Hrad tedy zůstal v rukou Švédů, a to i přesto, že byl do samotného konce války obléhán čistě císařským vojskem. Švédi hrad drželi až do vestfálského míru do roku 1649. Mostečtí měšťané tohoto roku tak požádali císaře Ferdinanda III. o svolení k demolici hradu, a to z toho důvodu, aby již nadále nepřitahoval pozornost vojsk a také aby mohli zbylý stavební materiál použít na obnovu města Mostu. Císař této žádosti v roce 1650 vyhověl a o rok později začalo bourání hradu, které trvalo dva roky. Po zhruba dalších 200 let pak vrchol zel prázdnotou.

Původní kameny hradu

Rekonstrukce hradu po roce 1967

Obnova hradu začala až po roce 1967 a skončila v roce 1970. O dva roky později byla v takzvané východní věži, tedy v bývalé hradní kapli, otevřena malá hvězdárna pro veřejnost. Po roce 1989 získal Most v restituci tento historický majetek do svého vlastnictví a v roce 2000 až 2001 město provedlo skutečně nákladnou obnovu naprosto celého areálu. Na hradě dodnes funguje Hvězdárna dr. Antonína Bečváře, restaurace i hradní věž, která nabízí skutečně lákavý pohled na Mosteckou pánev, České středohoří i Krušné hory. Každý rok v červnu se na tomto místě rovněž koná kulturní akce s názvem Den magistra Kellyho.

Co na hradě Hněvín uvidíte?

Hrad Hněvín sice není nikterak velký, ovšem nabízí spoustu překrásných expozic i výhledů do okolí Mostecké pánve. Na místě jsou volně přístupné prostory samotného opevnění hradu, vyhlídková věž, ze které je překrásný pohled na celý Most i přilehlé okolí, restaurace, která vás nadchne svou vytříbenou kuchyní a také dílna magistra Edwarda Kelleyho, která se těší velkému zájmu veřejnosti.

Co dělat na hradě Hněvín?

Zážitková expozice, která vypráví o životě Edwarda Kelleyho na Hněvíně

Velmi oblíbenou expozicí je takzvaná zážitková expozice alchymisty Edwarda Kelleyho, která je veřejnosti rovněž volně přístupná. V celkem sedmi zastaveních si návštěvník hradu může projít různé alchymistické triky a také kousky, které dovedly tohoto alchymistu až ke dvoru samotného císaře. Na vlastní kůži si v této dílně můžete vyzkoušet zmizení Mostu z povrchu zemského, což mimo jiné v samotné hodině své smrti tento proslulý mág tomuto městu předpověděl, zkusit se za pomocí stroje času teleportovat a stejně tak, jako to dokázal mistr Kelley, budete moci stvořit k obrazu svému překrásnou ženu Sirael či si vyrobit kámen mudrců. Rovněž vás potěší pohled na samotného mistra Kelleyho, který je zde v životní velikosti zachycen právě v momentě, kdy píše své pojednání právě o kameni mudrců.

Zajímavost: Na Hněvín se lze vydat nejen v letních měsících nýbrž také v zimě. Na samotném vrchu je totiž malebná výletní restaurace. V zimě bývá areál přístupný veřejnosti od 11 do 22 hodin. Rovněž se zde můžete ubytovat a to od 700 Kč do 1.700 Kč.

Vyhlídková věž vás rovněž mile potěší

Součástí hradu Hněvín je také vyhlídková věž, která byla zcela dostavěna v roce 1900. Mostečtí občané tímto získali možnost vlastnit vyhlídku, ze které je překrásný pohled na Krušné hory i České středohoří, a to z ptačí perspektivy.

Pohled na vyhlídkovou věž hradu Hněvín

Minulost této vyhlídkové věže je skutečně bohatá. V 19. století byla totiž věž nalezena v rozvalinách původního hradu. Byla ovšem velmi špatně přístupná a také neudržovaná. Velkou zásluhu na samotné obnově vyhlídkové věže měl poté radní Antonín Zejna, který zalesňoval cestu k samotnému vrcholu hory a ta se tak stala skutečně znovu místem, na které se občané Mostu přijdou rádi podívat. Na konci 80. let 19. století, chtěli místní tak vysokou vyhlídkovou věž, aby z ní bylo vidět až na Široký vrch a také Ressl. Až mistr tesař Johann Franz, zhotovil skutečnou napodobeninu populární Eiffelovy věže. Tato vyhlídka byla sice desetkrát menší než originál z Paříže, ovšem i přesto dosahovala krásných 25 metrů a měla rovnou tři patra. V roce 1890 již ovšem strh velmi mohutný vítr, který ji poničil. Nová kamenná věž se svého vzniku dočkala až v roce 1989, kdy dosahovala deseti metrů. V dalším roce byla o pět metrů navýšena a v tom dalším o dalších pět metrů. Věž tak začala dosahovat úctyhodných dvaceti metrů. V roce 1906 byla rovněž otevřena zámecká restaurace.

Zajímavost: Na hradě Hněvín se také točila velmi populární scéna z oblíbeného seriálu Most. Město mimo jiné po odvysílání tohoto seriálu začalo prodávat propagační materiály, které šly doslova na odbyt. Heslo „Dycky Most“ je tak spojeno nejen se samotným Mostem, nýbrž také s Hněvínem, kam se po odvysílání epizody začaly vydávat stovky nových turistů z celé republiky.

Otevírací doba hradu Hněvín

Otevírací doba hradu Hněvín je denně od 11 do 23 hodin. Ve stejnou dobu je rovněž v provozu také restaurace na Hněvíně. Do areálu se ovšem můžete dostat i mimo tuto dobu, což je fajn zejména v ranních hodinách.

Pokud byste se chtěli vydat na věž, tak ceník je následující: dospělý zaplatí 15 Kč a děti budou platit 5 Kč. Jediné, co v roce 2020 nenavštívíte, je expozice alchymisty Kelleyho, která je z důvodu koronavirové pandemie uzavřena po zbytek tohoto roku.

Tip: Pokud se budete chtít vydat na expozici alchymisty Kelleyho s dětmi, berte s sebou raději starší potomky, kteří již budou schopny expozici ocenit.

Parkovat lze přímo u hradu, kde se nachází bezplatné parkoviště.

Vstup do hradu

Výlet na tento hrad není vůbec fyzicky náročný, pokud tedy pominete kopec, který musíte na hrad vyjít. Ovšem odměnou vám bude skutečně krásný hrad, který je po kompletní rekonstrukci a který vás odmění překrásným výhledem na město Most. Mimo jiné se můžete skvěle najíst v místní hradní restauraci, která vás nadchne.

Nákladná oprava hradu, která proběhla v roce 2000 a 2001 je skutečně vidět na každém kroku. Opraveny byly nejen střechy, nýbrž také inženýrské sítě, bylo vydlážděno nové podlaží, opraveno vnější osvětlení hradu a podobně.

Restaurace hradu Hněvín

UPOZORNĚNÍ: RESTAURACE je až do konce roku 2020 uzavřena

Restaurace na samotném vrcholu Hněvína vás nadchne svými specialitami z hradní a také ze staročeské kuchyně. K sezení je zde k dispozici zhruba 28 míst, přičemž další místa za příznivého počasí nabízí také přilehlá terasa. Na tomto místě rovněž můžete pořádat svatební hostinu, raut či jiný druh večírku. Nedílnou součástí samotné restaurace je poté rytířský sál, který má kapacitu 70 míst a také salonek s kapacitou pro až 40 osob. Restaurace je otevřena od dubna do října a to od 11 do 23 hodin.

Tip: Specialitou kuchyně na hradě Hněvín je rozhodně beefsteak takzvaného tatarského jezdce anebo lahodný tataráček.

Svatby na Hněvíně

Jak již bylo řečeno v úvodu, Hněvín doslova vybízí k tomu, aby zde byla uspořádána svatba, a to se vším všudy. Na tomto místě si řeklo své ANO již několik stovek párů a další přibývají. Na tomto místě vás mohou oddat každou sobotu v měsíci, což platí pro svatby v červenci a také v srpnu. Za svatbu, která je uspořádána mimo obřadní síň zaplatí novomanželé městu správní poplatek ve výši 1.000 Kč. Ten stejný poplatek zaplatí v momentě, kdy se budou chtít vzít v jiný den, než ve který je vypsaný termín pro konání svatby přímo z magistrátu města.

Pokud se chcete vzít na Hněvíne, můžete si být jisti, že o romantickou atmosféru nebude nouze. Na místě na vás bude čekat nejen krásný svatební oblouk, nýbrž také vyzdobená místa k sezení pro hosty či stan pro hostinu v případě nepřízně počasí. O svatební hostinu se poté postará hradní restaurace, pokud o to budete stát.

Tip: Pokud se chystáte vzít se na Hněvíně, zarezervujte si svůj obřad, co možná nejdříve. O svatby na tomto místě je totiž značný zájem.

V jednom jediném roce si na Hněvíně řekne ano zhruba přes 30 párů.

Okolí hradu Hněvín

V areálu hradu se v hlavní sezóně, která je od května do září, nachází zmíněná vyhlídková věž, hvězdárna a také restaurace s možností samotného ubytování. V samotné okolí hradu lze pozorovat celou Mosteckou pánev. Vidět je nejen na Hipodrom v Mostě, který je rovněž na hradě dokonce i slyšet, pokud se zrovna konají nějaké závody, ale také celý zbytek Mostu, který rozhodně stojí za to.

Tip: Poblíž hradu, respektive v centru Mostu, naleznete až 10 skutečně výborných restaurací, kde se chutně najíte po prohlídce hradu.

Jak se na hrad dostat?

K samotnému hradu vede pohodlná asfaltová cesta. Pokud patříte mezi dobrodruhy, můžete na této cestě odbočit na červenou turistickou stezku, která vás k hradu rovněž dovede. Ovšem tuto cestu není vhodné volit například s městským kočárkem či s koly. Terén je tu o poznání složitější. Nejjednodušší cesta na Hněvín ovšem vede autem, kterým se dostanete až k samotné bráně hradu. Stačí jen, když z kruhové křižovatky na silnici č. I/13, která je ve směru na Chomutov, a to krátce před vjezdem do centra Mostu, odbočíte na Litvínov, a to do ulice Tvrzova. Po zhruba 300 metrech objevíte značky, které vás dovedou stoupáním až k samotnému hradu. Na Hněvín vás rovněž může dovést také autobus či se k hradu můžete přiblížit také vlakem.

Na Hněvín se tedy pohodlně můžete dostat jak sami, tak například s dětmi či se svými čtyřnohými mazlíčky. Cesta je velmi příjemná, pokud si odmyslíte stoupání až k hradu. Na hrad se tedy dostanete pěšky, autem, na kole či koloběžce.

Pohled na Hněvín zezadu

Akce na Hněvíně

Velmi oblíbenou každoroční akcí je takzvaná akce s názvem Den magistra Kelleyho, která se koná každý rok v červnu. Vystoupení mágů a také kouzelníků za doprovodného programu, je skutečně pastvou pro oči. Jsou zde rovněž předváděna různá historická řemesla a na otevřené scéně zde pravidelně v tento okamžik vystupují divadelníci z Mostu a přilehlého okolí. Tuto akci si každým rokem nenechají ujít nejen děti nýbrž také dospělí, kteří tuto akci rovněž milují.

Zajímavost: Dvorní alchymista magistr Kelley byl na samotném Hněvíně vězněn od roku 1596. V roce 1597 na tomto místě také zemřel, a to po velmi nezdařilém útěku ze žaláře hradu. Pověst hradu praví, že před svou smrtí celé město Most proklel, a to včetně hradu Hněvín. Lze tedy s nadsázkou konstatovat, že se jeho kletba víceméně vyplnila, jelikož starý Most musel ustoupit těžbě uhlí, a tak doslova zmizel z povrchu země.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 83

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Co sbalit k moři
Balení dámského kufru na letní dovolenou

Mnoho z Vás jistě již zažilo situaci, kdy stojíte nad svým napůl zabaleným zavazadlem a marně se snažíte přijít na to, >>>

Jak zjistit nadmořskou výšku
nadmořská výška

Nadmořská výška je údaj, kterým lidé popisují svislou vzdálenost daného místa od hladiny moře. Pro rozdíl dvou nadmořských výšek užíváme >>>

6 Comments
  • Dobrý de, Míšo,
    nalezl jsem na internetu tento kontakt +420 476 449 955, což by mělo být číslo přímo na rezervaci ubytování a restauraci.
    Pokud toto nevyjde, zkuste přímo kontakt na provozního hradu Hněvín – Tomáš Müller +420 777 938 754.

    Dejte potom vědět, zda vám tyto telefonní čísla pomohla, ať to upřesníme i pro ostatní čtenáře. Děkuji.

  • Včera jsme byli na Hněvíně. Hrad je otevřen jen pro svatby, restaurace je uzavřena a není jisté zda ještě letos otevře. Stánek s občersvevím snad od prvního ale nevím kterého měsíce.

  • Podle nejnovějších informací zůstane restaurace až do konce roku 2020 uzavřená. Tuto informaci jsem vložil také do článku.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *