Jak být produktivní

Jak být produktivní

5
(4)

Vaše ráno vytváří základ

První hodina po probuzení je pro váš den zásadní. Měli byste ji věnovat něčemu, co vás nakopne, dodá vám energii a naplní vás pozitivní náladou. Můžete využít aktivit jako je protahování, běh, posilování, jóga či meditace. Nesmíme také zapomínat na sklenici vody s citrónem a kvalitní a pestrou snídani, která by měla být plnohodnotným jídlem.

Po správném startu se dejte do práce!

Pro váš pracovní výkon je důležité vytvořit si plán s aktivitami, které musíte stihnout. Ten si můžete napsat na začátku dne, či na začátku celého týdne. Nejlepší je odstartovat svou pracovní rutinu tím nejzásadnějším úkolem, který máte, jelikož váš mozek v tuto dobu funguje nejen naplno, ale hlavně nejlépe. Navíc zůstanete plní motivace k další práci, jelikož to hlavní jste již zvládli.

Postupně a systematicky

Aby byla vaše práce efektivní, není dobré skákat od jednoho úkolu k druhému. Systematicky si rozdělte práci do skupin, které spolu souvisí, a toho se držte. Už vůbec se nesnažte dělat více věcí najednou. Ve výsledku akorát ztrácíte čas, protože vaše pozornost přeskakuje z jedné věci na druhou, ale ani jednu není schopna pochytit stoprocentně. Dále se doporučuje určit si časové rozpětí, ve kterém máte úkol splnit, abyste se vyhnuli prokrastinaci a celkovému odkládání aktivit. Musíte se také naučit říkat NE a nastavit si vhodně své priority. Nikdy nemůžete vyhovět každému, a tak se snažte o rovnováhu mezi prací, odpočinkem a sociálním životem. Jak se říká, všeho moc škodí.

Bez přestávek ani ránu

Produktivita není založena na tom, že se celý den nezastavíte. K tomu, aby váš mozek správně fungoval, potřebuje jednou za čas alespoň na chvíli vypnout. Bez odpočinku riskujete pocit vyhoření a totálního selhání, což vaše úkoly ohrozí mnohem více než pár přestávek mezi aktivitami. Stačí se na pár minut projít na čerstvém vzduchu, využít kouzlo meditace nebo si udělat něco dobrého k jídlu. Uvidíte, že vám vaše hlava poslouží mnohem lépe.

Využijte každou minutu

Nerozčilujte se, pokud zrovna stojíte v zácpě nebo čekáte na autobus. Díky moderním technologiím se dnes dá dělat spousta věcí z jakéhokoliv místa. Udělejte si týdenní plán, doplňte kalendář v mobilu či obvolejte lidi, s kterými potřebujete něco vyřešit. Tyto časové mezery jsou pro takové aktivity jak stvořené. Využijete je efektivně a čekání vám navíc krásně uteče. Další možností je poslech podcastů nebo audio knížek, při kterých si můžete jak odpočinou, tak se dozvědět nebo naučit něco nového.

Nelpěte na maličkostech

Mnozí z nás jsou perfekcionisti. Chceme mít všechno na jedničku, a tak kontrolujeme každý detail či se k úkolu stále vracíme, čímž ztrácíme drahocenný čas na jiné aktivity. Nejlépe uděláte, když dokončíte všechny úkoly nejprve nahrubo a k detailům se vrátíte později. Uvidíte, že výsledek vaší práce bude mnohem lepší.

Pořádkem k produktivitě

Je vědecky dokázáno, že (ne)pořádek ovlivňuje míru naší koncentrace a produktivity. Pokud vám trvá věky najít cokoliv na vašem stole, není to zrovna ideální prostředí k práci. Nejprve si ukliďte a zorganizujte svoje místo a až pak se pusťte do práce. Pokud potřebujete stoprocentní koncentraci, vypněte si navíc své sociální sítě či odložte telefon do šuplíku. Nebudete rušeni a úkol budete schopni dokončit dříve.

Myslete pozitivně

Nikdy v životě nebudeme dělat stoprocentně jen to, co nás baví. Občas musíme překonat několik překážek, než se dostaneme k našemu vysněnému cíli. Nenechte se však odradit, koukejte do budoucna na vytoužený výsledek a i ta nepříjemná práce vám půjde lépe od ruky. Krok za krokem se pak můžete dostat tam, kam chcete, a o to více budete uspokojeni, že jste to i přes všechny ty nepříjemnosti zvládli.

TIP: Zvýšit svou produktivitu můžete také pomocí různých nástrojů, například Evernote na poznámky či Trello na organizování úkolů a vytváření nástěnek.

Doufám, že vám tyto rady alespoň trochu pomohly k lepší produktivitě a plánování vašeho času. Vyzkoušejte je a uvidíte, že svůj den využijete mnohem lépe. Tak do toho!

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak podat výpověď
Jak podat výpověď

V dnešní době je změna práce mnohem častější záležitostí, nežli tomu bylo v minulosti. Měnit práci je běžné klidně ob rok či >>>

Jak udělat daňové přiznání
vyplňování daňového přiznání

Daňové přiznání je ze zákona povinen podat každý, kdo měl za předešlé zdaňovací období nějaký příjem (ať už ze závislé >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *