Jak vybrat matraci

vybíráme matraci

4.5
(11)

Často kladené otázky typu – Jak si vybrat matraci pro lepší spánek? U jaké matrace mě konečně přestanou bolet záda? Jakou matraci vybrat pro mě a můj protějšek? To jsou velmi často kladené otázky, které vám zdatný obchodník zodpoví a přidá i další pohádky. Tímto článkem chceme široké veřejnosti pomoci ke správnému výběru matrace, abyste věděli s čím, jak a kde začít.

Spánek je nejdůležitější součástí našeho denního režimu. Fyzické a psychické vrstvy se regenerují a tělo čerpá novější energii do dalších úkonů. Kvalitu spánku ovlivňuje především matrace, která vám může značně pomoci, ale ji hodně uškodit. Ano, spousta lidí si teď řekne – zase další žvásty pro zvýšení prodeje, takže pokud to tak vidíte, prosím jeďte si koupit matraci do nejbližšího obchodu a kupte si jejich údajně “kvalitní“ produkt.

Pro ty, co se chtějí opravdu řádně vyspat, pokračujte společně s námi. Základní pravidlo praví, že matrace má být volně uložená, nikoli stlačená. Je to kvůli tomu, že pěna uvnitř matrace, se při dlouhodobém stlačování deformuju a tím ztrácí většinu vlastností, pro které jste si ji zakoupili.

Obecně – Jak vybrat matraci!

Chybu nemůžete udělat s tím, když se zamyslíte nad polohou spánku, kterou trávíte většinu noci. Matrace má fungovat jako podpora a musí se umět přizpůsobit tam, kde je vyvíjeno nejvíce tlaku (ramena, lopatky, boky a paty).

To znamená, že pokud většinu noci trávíte na zádech, je dobré se poohlídnout po matraci s řádnou oporou. Čili na tabulce hledejte tvrdost matrace 3 – 5. Vaše bedra se nepropadnou a nebudou se stlačovat ploténky v páteři, tím se zamezí nežádoucím bolestem v zádech. V případě, kdy spíte převážně na břiše, se porozhlédněte po tuhosti 2 – 4. Jedná se o střední stupeň, při měkkém byste se příliš propadali a tuhá by vás nutila se vrtět a přetáčet.

Při spaní na boku, je lepší spát na měkčí matraci 1 – 3. Matrace vám příjemně ustoupí u ramen a boků. Kdyby tomu bylo jinak, tak vás bude matrace nutit se neustále převalovat. Myslete na to, že čím více se převalujete, tím méně kvalitní spánek máte. Nakonec, pokud jste ten typ, který se neustále převaluje, vezměte si matraci s tuhostí 2 – 4.

Jestliže nemáte pořád jasno a chcete mít ve velké manželské posteli dvě stejné matrace, ale každý máte jiné nároky, pak se vydejte cestou více pocitových matrací. Tyto matrace jsou vyrobeny z různých materiálů, díky tomu je jádro i potah unikátní a z každé strany máte jinou tuhost.

Nejčastější materiály matrací

Je na každém, jak která matrace komu sedne, a tak není možné vám přesně říci, který materiál je horší či lepší. Vše záleží na tom, co preferujete a co od matrace nejvíce očekáváte. Proto se nyní pojďte seznámit s různými druhy materiálů.

pěnová matrace
  • Pěnové matrace – Tento typ je momentálně nejvyhledávanější. Vyrábí se několik druhů s různými vlastnostmi, které se kombinují tak, aby se dosahovalo pohodlí, rozložení tlaku a dlouhé životnosti. Je vhodná prakticky na všechny druhy roštů. PUR pěna je základním materiálem, který je i nejprodávanější. Matrace je elastické a navíc i přizpůsobivá, ale hlavně náklady na výrobu jsou levné. Dalším typem je Studená HR pěna, kvůli které jsou v matraci mnohem větší póry. Ty zajišťují prodyšnost a lépe odvádějí teplo, což omezuje výskyt roztočů a plísní. Vyznačuje se dlouhou živostností a tvarovou stálostí. Určitě jste už slyšeli i o Paměťové pěně, která se dokonale přizpůsobí vašemu tělu. Dokáže měnit tvrdost dle tlaku a teplotě. Její výhodou je, že se pomalu vrací do původního stavu a tím pádem nevytváří protitlak. Zabraňuje vzniku proleženin, zmírňuje bolesti zad a stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní.
  • Latexové matrace – Pokud byste se pídili po tom, z čeho jsou vyráběny, tak odpověď je jasná – z přírodního, případně z umělého latexu neboli kaučuku. Takovéto matrace se vyznačují vysokou pružností a rychlou reakcí na pohyb.
  • TEMPUR matrace – Takovéto matrace se vyrábějí už pro hodně náročné zákazníky, kteří chtějí spát v opravdovém luxusu. Žádný další materiál se tělu nepřizpůsobí, tak jako TEMPUR. Tento výrobek je hlavně pro lidi, kteří mají zdravotní problém, neboť ustoupí tam, kde chcete a podpoří tam, kde potřebujete.
  • Pružinové matrace – Trend, kdy jste si proleželi důlek, je dávno pryč. Dnes již výrobci dodávají pružiny kvalitnější. Jsou vyráběny ze slitin titanu a kombinují se s pěnami tak, abyste měli pohodlí a zároveň výhody pružinové matrace – vzdušnost, hygieničnost a houpavý pocit. Jsou bonelové a taštičkové pružiny, přičemž ty taštičkové mají nejlepší kvalitu. Pružiny jsou uložené v pouzdře a tím prodlužuje životnost i rozložení váhy těla. Je to nejvzdušnější matrace, které lze použít i ve vlhčím prostředí.
  • Ostatní – Jak vidíte, tak typů matrací je dostatek, ale i tak se kombinují a vznikají matrace sendvičové. Je to proto, že každá převzatá vrstva má svou výhodu a vlastnost. V nabídce můžete objevit i matrace gelové, které se podobají paměťovým matracím. Posledním známým pojmem jsou zónové matrace, které mají různý počet zón s různou tuhostí.

Na co se zaměřit při výběru matrace

Hmotnost

Důležité je hledat v cedulkách na jakou váhovou kategorii je matrace vhodná. Leží na tom váš pohodlný spánek. Všechny matrace musí být opatřeny štítkem s maximální doporučenou zátěží.

Zdravotní stav

Jen vy víte, zda trpíte bolestmi zad nebo svalů. Zda se hodně potíte nebo je vám v noci převážně zima  nebo naopak horko, či trpíte alergiemi. I to jsou fakta, která musíte vzít v úvahu. A věřte tomu, že správně vybraná matrace vám s těmito obtížemi pomůže.

Rošť

Slouží i jako doplněk matrace a tvoří navzájem výsledné pohodlné lůžko. Správně zvolený rošt zlepšuje vlastnosti matrace (tuhost, měkkost, odvětrávání a životnost). Pokud si teprve vybíráte rošt, zvolte nejlépe rošt lamelový.

  • Laťkové rošty – Jsou složeny z pevných desek, které mají mezi sebou 5cm mezery, aby nedocházelo k poškozování matrace (při větších mezerách by matrace propadávala).
  • Lamelové pevné rošty – Tento typ roštu je mnohem lepší. Na předešlém roštu dochází k přílišnému stlačení matrace. Díky lamelovému roštu se prohne a šetří se. Napomáhá elastičnosti matrace a lépe se přizpůsobí vašemu tělu.
  • Polohovací lamelový rošt – Je hlavně vhodný pro bolestivou páteř či bolestivé nohy, které si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu.
  • Motorový polohovací rošt – Má výhodu v tom, že vám odpadne problém s ruční manipulací roštu. Na polohovací rošty nevkládejte pružinové nebo některé taštičkové matrace a matrace s výškou 24 – 26 cm (neokopírují polohu roštu)

Četnost užívání

Přemýšlejte o tom, zda n matraci budete spát pár hodin, nebo jestli na ni budete v průběhu dne i sedět. Mnoho matrací je jen na příležitostné spaní – jsou lepší na chatu či do hotelu.

tuhost matrace

Tuhost / tvrdost matrace

  1. měkká matrace – Matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobí tělu, netvoří protitlak, zabrání proleženinám a pomáhá uvolňování svalů. Takovéto matrace jsou oblíbené mezi staršími lidmi a lidmi trpící bolestivostí kloubů. Najdete zde výběr matrací ze studené pěny a latexových matrací.
  2. střední matrace – Mají vlastnosti jako předešlá tvrdost. Do této třídy se řadí matrace polyuretanové, sendvičové, pružinové a také ze studených pěn. Z latexových matrací se sem řadí pouze ty kombinované s jiným materiálem.
  3. tvrdá matrace – Není to pro každého, tuto kategorii si vybírají hlavně lidé s vyšší hmotností. Řadíme sem matrace sendvičové, pružinové a profilové. U profilových matrací je používána polyuretanová pěna vyšší tuhosti, vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou – odpor proti stlačení.
  4. extra tvrdá matrace – Tuhost zajišťuje vysoce objemová hmotnost studené pěny tvarované do masážních nopů, které napomáhají udržet páteř v rovině a lépe se tak prokrvuje pokožka.
  5. dvojí tuhost matrace –  Dvojí tuhost – matrace je kombinovaná ze dvou tvrdostí. Čili tuhost 2 -3 je nejvíce využívána v manželských ložnicích. Každý si může vybrat oblíbenou tuhost a přitom zachovat stejnou výšku postele.

Jak vybrat matraci pro dítě

Výběr matrace pro své ratolesti nikterak nepodceňujte, protože pak budete mít na svědomí zdraví svého dítěte – bolavá záda, časté migrény a další. Důležité je, aby matrace respektovala věk a váhu dítěte, tvar páteře a odváděla vlhkost. Ze stupnice tvrdosti 1 – 7, vybírejte tvrdost 4 -5. Můžete najít i matraci, která má dva stupně tvrdosti.

Jak vybrat matraci pro miminko

Miminka a menší děti tráví v postýlce pro děti většinu času. Pro své miminko vybírejte matraci z přírodních materiálů (bez alergenů). Ověřenými materiály jsou latex, kokosová vlákna, koňské žíně a další. Je dobré, kvůli hygieně, dětské matrace zhruba po 5 letech obměnit. Dnes jsou i kvalitní matrace cenově dostupné a je možné si nechat vyrobit matraci na míru. U miminek tvrdší matrace působí jako prevence syndromu náhlého úmrtí kojence!

Výhody zdravotní matrace

Naprosto jednoduše lze říci, že každá dobře vybraná matrace může být ortopedická. Žádný výrobce nemá striktně dáno, jaké parametry by měl splnit jejich výrobek, aby byl označen jako ortopedický či zdravotní. Většina výrobců dokáže vyrobit atypické matrace. Do zdravotnických matrací se řadí matrace s ortopedickými vlastnostmi. A to jsou matrace taštičkové, lamelové a pár pěnových matrací. Při pocení a pocitech horkosti, dbejte na to, aby se odvětrávalo jádro. Pro tyto účely se využívají lamelové, taštičkové, pružinové a pěnové matrace. U pěnových matrací se využívají příčné průduchy v jádru. Pro alergiky je důležitá správná volba potahu matrace.

Výhody

Zdravý spánek bez bolesti. Spánek nejenže ovlivňuje fyzické zdraví, ale i naši psychickou stránku. Proto bychom si měli klást na matraci opravdu vysoké požadavky. Zdravotní matrace dodá tělu správnou polohu krku, uvolnění a regeneraci svalů, šlach a mezižeberních plotének. Podporuje funkci krční tepny a tím zmírňuje bolesti hlavy. Dochází k uvolnění kloubu v kloubní jamce, odstranění tlaku a podporuje regeneraci chrupavčitých částí kloubů. Udržuje bederní páteř v ideální poloze, uvolňuje napětí a tím dochází k regeneraci mezižeberních plotének šlach a svalů. Pomáhá při otocích nohou a nevyvíjí tlak, takže vás nechá odpočívat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *