Jak opravit sluchátka – poškozený kabel, konektor či jack

sluchátka

3.7
(30)

Každý to určitě zná. Chtěli jste poslouchat svou oblíbenou hudbu se sluchátky, která ale odmítla spolupráci a nehrají. Buď jedno, nebo druhé sluchátko je vadné a místo hudby šíří jen ticho. Nebojte, nemusíte si kupovat stále nová a nová sluchátka, poradíme vám, jak si je můžete opravit sami. Stačí trochu šikovnosti.

Jak začít opravu?

Nejdříve se pokuste najít problém. Zkuste si nasadit sluchátka, poslouchejte hudbu a ohýbejte kabel. Existuje několik možností:

1. Poškozený kabel – pokud ze sluchátek slyšíte při ohýbání nějaký zvuk.

2. Rozbitý konektor – zvuk slyšíte, pouze když tlačíte na konektor sluchátek.

3. Kompletně nefunkční sluchátka – sluchátka vůbec nefungují ani v jiném přístroji.

1. Oprava kabelu

Nejprve je potřeba odhalit místo, kde došlo k přerušení. To uděláte tak, že kabel ohnete přes prst a prstem pomalu pohybujete dolů směrem ke konektoru. Pokud se ozve zapraskání nebo jiný divný zvuk, místo jste odhalili. Pokud je problém poblíž konektoru, postupujte k odstavci Rozbitý konektor.

Odhalení problematického místa

Odstraňte asi 1,25 cm vnějšího pláště kabelu, měli byste najít přerušený drát (pokud jste místo stále nenašli, rozšiřujte postupně řez na vnějším plášti kabelu).

 • Kabel může vypadat jako dva kabely slepené dohromady, jeden je izolovaný drát (signální) a druhý je holý drát (zemnící).
 • Sluchátka s jediným kabelem mají uvnitř dva izolované dráty (signální – pravý a levý) a jeden holý drát (zemnící).

TIP: Místo, kde došlo k přerušení drátu, je možné najít také multimetrem.

Odřezání drátu

Pokud je drát roztřepený, je potřeba jej uříznout, a to tak, že pravý i levý drát musí být zkrácen o stejnou délku. Jestliže je poškozený jen jeden drát, můžete se pustit ihned do pájení (viz níže), ušetříte si tak řezání a spojování drátu. Na uříznutý drát nasuňte smršťovací trubičku, která bude krýt odhalené místo (až ho opravíte).

Spojování odřezaných drátů – zakrouceným nebo pájením

Spojte dráty – například zakroucením do sebe (místo bude objemnější) a spoje s pomocí pájky. Pájení není třeba se bát, jednoduše pájkou necháte rozpustit na drátech kapku cínu. Nechte vychladnout. Poté už jen omotejte elektrikářskou páskou a skryjte smršťovací trubičkou.

TIP: Někdy bude potřeba před pájením oškrabat tenký ochranný plášť, který se nachází na holých drátech bez izolace.

2. Rozbitý konektor

Kupte nový konektor typu jack. Odstraňte starý konektor z přístroje – kabely buď odšroubujte, nebo odřízněte (asi 2,5 cm od konce). Krytku a novou koncovku kabelu nasuňte na konec kabelu a přidejte smršťovací trubičku. Z konce konektoru by měly trčet dva kontakty, ke kterým připojíte dráty (ty je potřeba zamotat tak, aby nebyly roztřepené).

Pokud z konektoru trčí pouze jeden kontakt, jedná se o mono konektor, nikoli o stereo konektor.

Připojení ke konektoru

Nyní holý měděný drát (nebo drát s pruhovanou izolací) připojte k nejdelší části kovu na konektoru. Zbylé dva dráty zapojte do špičatého a kruhového kontaktu. Je jedno který zapojíte do kterého. Žádný ze tří drátů by se ale neměl dotýkat ostatních. S pomocí pájky je poté připájejte ke konektoru.

3. Rozbitá sluchátka

Oprava rozbitých sluchátek, která v žádném přístroji nefungují, se liší podle typu sluchátek. Zkuste si vyhledat svůj konkrétní typ sluchátek na internetu. Možná vám ale postačí držet se konkrétního postupu, který nabízíme níže.

Rozebrání sluchátek

Při opravě sluchátek se nevyhnete jejich rozebrání. Některá sluchátka jsou spojena šroubky. Ty jsou tak maličké, že na ně bude zřejmě potřeba křížový šroubovák o velikosti 0. Samotným odstraněním šroubků se ale sluchátka bohužel nerozevřou – použijte k tomu plochý předmět. Zde je potřeba uvést varování, že některá sluchátka tím můžete nenávratně poškodit (v závislosti na typu sluchátek).

TIP: Šroubky se mohou nacházet pod polstrováním sluchátek – proto je potřeba toto polstrování odstranit.

Připojení uvolněných drátů

Tím nejjednodušším problémem, který můžete u sluchátek najít, jsou uvolněné dráty. Ty bude potřeba opět připojit k měniči. To uděláte pomocí pájky – dejte si pozor, aby se žádné dráty vzájemně nedotýkaly.

Nový měnič

Pokud jste žádné uvolněné dráty nenašli, problém může být v měniči. Ten je možné pořídit nový – hledejte na internetu stejný typ jaký máte ve sluchátkách. V některých případech ale může být levnější a snadnější pořídit si úplně nová sluchátka. A i když se vám podaří sehnat nový měnič, je toho opravdu hodně, co se dá zkazit. Chcete-li si to však vyzkoušet sami postupujte následovně:

1. Odstraňte gumové těsnění okolo středu sluchátka. K tomu bude zapotřebí ostrý nůž a pevná ruka.

2. Vyjměte starý měnič. Všímejte si u toho, kde se přesně nacházel, protože na jeho místo budete instalovat měnič nový.

3. Umístěte nový měnič. Součástí je tenká membrána, kterou je velice snadné poškodit. Snažte se jí nedotýkat.

4. Zafixujte nový měnič. Někdy se může stát, že nový měnič ve sluchátkách nedrží příliš dobře. V takovém případě bude potřeba jej zafixovat. Použijte lepidlo podél okrajů měniče. Buďte opatrní, aby lepidlo nezateklo do jiných důležitých částí sluchátek.

Pomoc profesionálů

Pokud by vám bylo skutečně líto, kdybyste si snahou o opravu svá sluchátka zničili, můžete je radši svěřit do rukou odborníka. Většinou se to vyplatí pouze u drahých sluchátek. Oprava může být velice nákladná, takže se vám nemusí vyplatit. Vždy si nechte říct cenu předem a zamyslete se nad tím, jestli není čas na nová sluchátka.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 30

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

7 Comments
 • Mě se stalo u opravě sluchátek k odtržení drátků levému reproduktoru, nešlo mi to spájet a hledám řešení.
  Prosím o pomoc.

 • No jo , ale já nejsem žádný opravář a vhodného opraváře muže nemám . Tak jak to mám řešit ? Nevíta o někom kdo dělá tyto opravy na Vysočině .

 • Dobrý den Iveto,
  myslím, že takový to problém bude umět opravit i šikovný soused, případně zkuste elektrikáře, i když se na to nespecializují tak toto zvládnou hravě.

 • Zdravíčko. Chci se zeptat na herní sluchátka ,mám tam pět drátků :
  MODRÝ
  ZELENÝ
  ČERVENÝ
  BÍLÍ
  A ten poslední nvm.
  Který drát je co?

 • Ahoj , mám problem s krabičkou od bezdratových sluchatek bohužel nabijeci stanice mi nejde nabit a já nevim, jestli je mozne je opravit ,(když zastrčím kabel do nabijeci stanice od Googenu tak mi sluchatka nenabijí ,.. něco tam prasklo ale nedostanu se dovnitř

  • Dobrý den, většinou bývá základna sluchátek zalisovaná, zkuste své sluchátka reklamovat, případně zanést do autorizovaného servisu.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *