Jak vybrat vysavač

Vybíráme vysavač

4.6
(8)

V dnešní době se najde již pouze poskrovnu domácnost, jež by alespoň jeden nevlastnila. Málokdo si bez něj dokáže představit důkladný úklid a existuje snad jen zanedbatelné procento těch, kteří s tímto praktickým pomocníkem pracují rádi a s chutí. Jaké druhy vysavačů známe, jak bohatá je jejich historie, a které povrchy s nimi vysajete do posledního smítečka? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek naleznete o několik řádků níže.

Kde se vzal, tu se vzal vysavač

Vezmeme to od začátku. Potřeba zbavit místnost prachu, napadaných zbytků, smítek nebo dalších nečistot, je stará skoro jako lidstvo samo. Neustálé zametání a vytírání bylo potřeba nahradit něčím efektivnějším a rychlejším. A právě proto se zrodil nápad na vynalezení tohoto automatického pomocníka, se kterým bude úklid v domácnosti zase o něco jednodušší. Cesta k moderním vysavačům byla poměrně dlouhá a složitá a některé metody čištění koberců vás zajisté překvapí a vyloudí pobavený úsměv na tváři. Tak třeba si představte, že byste svůj koberec obkládali mokrými čajovými sáčky ve snaze zbavit jej skvrn, prachu a nečistot. Nebo byste na jeho povrch sypali posekanou trávu a piliny a tím se snažili jeho svrchní část důkladně vyčistit. Ale pěkně popořádku.

Čaj, piliny i nasekaná tráva

Snaha o minimalizaci prašnosti v příbytcích lidí se objevila již na počátku 18. století. S tím jsou také neodmyslitelně spojeny mokré čajové sáčky, jež se na podlahu vyprané pokládaly ve snaze zabránit víření usazeného prachu po místnosti. Tato metoda ovšem nebyla úplně ideální, proto ji ve 20. století nahradila nasekaná čerstvá tráva a piliny. Tráva měla koberce vyčistit, piliny pak zabránit dalšímu znečištění. Mezi další „osvědčené metody čištění“ patřilo vláčení koberců trávou nebo prášení ve sněhu.

Historie – přelomový rok 1901

Historické prameny a doklady v kronikách říkají, že s patentem na první vysavač přišel v roce 1901 anglický konstruktér Huber Cecil Booth. Vysavač ve své fyzické podobě spatřil světlo světa o rok později, kdy společně s ním vznikla i společnost Vacuum Cleaner Co. Ltd., jež patřila mezi historicky první společnosti vyrábějící vysavače. První přenosný vysavač byl zkonstruován v roce 1905 firmou Chapman and Skinner ze San Franciska. Významným mezníkem se stává rok 1916, kdy spatřil světlo světa jeden z nejznámějších modelů Lux 1. V roce 1921 se objevuje Model V, který se pomalu, ale jistě stával součástí klasických domácností.

Jaké druhy podlahových vysavačů známe?

Dnes již existuje nepřeberné množství značek, výrobců, ale i jednotlivých typů a modelů podlahových vysavačů. Základní dělení spočívá v přítomnosti sáčku – od toho rozeznáváme vysavače sáčkové a bezsáčkové. Dále pak existují také moderní vysavače s mnohými rozličnými funkcemi (vysavače multifunkční), vysavače s funkcí vodního vysávání,vysavače cyklonové nebo robotické vysavače. Každý z výše uvedených vysavačů disponuje určitými výhodami a přednostmi, stejně jako množstvím nevýhod. Zvolení konkrétního typu vysavače by pochopitelně mělo podléhat pečlivému výběru, stejně jako důkladnému porovnání parametrů jednotlivých výrobků. K usnadnění tohoto procesu navštivte některou ze specializovaných prodejen nebo využijte dostupné testy s porovnáním a recenzemi vysavačů na internetu.

Sáčkové vs. bezsáčkové vysavače

Také stojíte před nelehkým rozhodnutím? V jedné ruce držíte vysavač, k jehož provozu jsou nezbytně nutné sáčky a přitom lačně pošilháváte po vysavači bezsáčkovém. U jednoho výrobku vás odzbrojuje jeho praktičnost, u druhého pak nižší cena? Pojďme se společně podívat, jaké výhody jsou s jednotlivými typy vysavačů spojené, a které slabiny budete muset jednoduše zkousnout nebo si na ně alespoň po nějakém čase zvyknout.

Sáčkové vysavače aneb klasika je klasika

Sáček vysavače plní dvě základní funkce. Nejen, že shromažďuje vysáté nečistoty a prachové částice, také funguje jako určitý druh filtru, jež určuje celkový počet filtrů, které jsou součástí daného modelu vysavače. Kvalitní vysavače obvykle disponují vícevrstvými sáčky vyrobenými z kvalitních materiálů. Zpravidla mívají tyto sáčky 2 až 3 vrstvy. Levnější modely jsou vybaveny klasickými sáčky z papíru a ty nejméně výkonné a zároveň také nepříliš kvalitní typy vysavačů disponují pouze obyčejným textilním sáčkem, který se v případě naplnění vysypává. Co vás od nákupu vysavače, který pro svůj provoz potřebuje sáčky, může odradit, je cena těchto sáčků a nutnost neustále myslet na jejich dostatečnou zásobu. Na druhou stranu je nutno zmínit, že prodejní cena sáčkového vysavače je značně nižší, než cena vysavače, jež pro svůj provoz sáčky nepotřebuje.

Bezsáčkové vysavače – vyšší cena, méně práce

Pokud již dopředu víte, že vás bude pravidelná výměna sáčků obtěžovat a zdržovat, zaměřte se rovnou na vysavače bezsáčkové. Ty zpravidla fungují na takzvané cyklonové separaci prachu, čímž pomohou odstranit až 90 % procent prachových částic. Filtry vysavače se nezanášejí hrubými nečistotami, zůstávají proto déle čisté, čemuž odpovídá i stabilní výkon vysavače. Ale abychom nemluvili jen v samých pozitivech. Jak již bylo zmíněno výše, značnou nevýhodou bezsáčkových vysavačů je jejich cena, jež je nesrovnatelná se sáčkovými konkurenty. Abyste při výběru vysavače nešlápli vedle, je potřeba zhodnotit výhody i nevýhody obou typů a na základě vlastních preferencí si vybrat ten nejvhodnější.

Vysavače s vodní filtrací – hlavní výhody a nevýhody

Stále více zákazníků zvědavě pokukuje právě po vysavačích s vodní filtrací, jež lákají na řadu funkcí, stejně jako na ekologické vysávání s maximální účinností. Jaké výhody a nevýhody jsou spojeny s tímto typem vysavače? To vám odhalíme na následujících řádcích.

Hlavní výhody vysavačů s vodní filtrací

Mezi ty nejzajímavější výhody vysavačů s vodní filtrací patří nepochybně skutečnost, že vzduch, jenž z vysavače vychází je značně provlhčený. Proto se tento typ vysavače doporučuje do domácností, jejichž součástí jsou domácí zvířata, osoby s častými respiračními potížemi nebo alergici. Další výhodou je také skutečnost, že pro provoz vysavače nepotřebujete sáčky, jejichž pořízení také nepatří mezi dvakrát levné záležitosti. Někteří – zvláště nepříliš solidní podomní prodejci přicházejí s argumentem, že vysavač s vodní filtrací může plnit zároveň také funkci čističky vzduchu. Tato tvrzení vychází z relevantních podkladů, nicméně musíme zmínit, že vysavač v provozu je poměrně hlučný a po jeho vypnutí se hodnoty vlhkosti vzduchu opět vrací po krátké chvilce do normálu.

Na druhé straně barikády stojí nevýhody

Také nevýhod je u tohoto typu vysavače poměrně značné množství. Zřejmě tou nejdiskutovanějším je skutečnost, že právě vysavače s vodní filtrací poskytují ideální místo pro šíření celé řady mikroorganismů. Proto je nutné nezanedbávat pravidelnou údržbu vysavače a jeho důkladné čištění. Po každém vysávání je tedy nutno vysavač vyčistit, vytřít a nechat jej řádně uschnout, což může mnohé uživatele zdržovat a omezovat. Další nevýhodou je také poměrně vysoká cena, která může potenciální zájemce odradit. Ať se již rozhodnete pro vysavač klasický nebo ten s vodní filtrací, vždy zvažte výhody a nevýhody, jež jsou s tímto praktickým pomocníkem neodmyslitelně spojené.

Multifunkční vysavače aneb seznamte se, prosím

Jedná se o multifunkční pomocník, který stejně jako jeho kolegové, disponuje značným množstvím výhod a předností, stejně jako několika nedokonalostmi, jež vás mohou od jeho koupě odradit. Pro jaké druhy domácností bude pořízení tohoto vysavače ideální volbou a co všechno takový pomocník zvládne? To se dozvíte o pár řádků níže.

Co takový multifunkční vysavač zvládne?

Jak již samotný název napovídá, jedná se o vysavače, jež disponují značným množstvím funkcí. Tomu také pochopitelně odpovídá jejich cena. Tyto praktické multifunkční stroje nejvíce oceníte v domácnosti, jíž dominují nejen klasické koberce, ale také další druhy podlahových krytin. Multifunkční vysavač zvládne zbavit prachu a nečistot laminátové podlahy, vinylové podlahy, podlahy dřevěné, ale i lino, kachličky nebo další typy podlahových krytin. Vysavače zpravidla také disponují funkcí mokrého vysávání a dokážou dokonce „vypít“ rozlité mléko, kávu nebo jiné druhy tekutin.

Výhody a nevýhody multifunkčních vysavačů

Jak jsme již zmínili výše, tento typ multifunkčního pomocníka hravě zvládne vyčistit a vysát nejrůznější druhy podlahových krytin. Nejen, že saje a čistí, ale také může vytírat nebo zbavovat koberce obzvláště odolných skvrn a fleků za pomocí hloubkového šamponování.  Mezi další výhody patří také značný objem prachového sáčku, stejně jako nižší provozní náklady, jež budete muset s tímto vysavačem vynaložit. Množství funkcí, jimiž tyto vysavače disponují, se na druhou stranu pochopitelně odráží v ceně tohoto praktického pomocníka. Jejich cena se zpravidla pohybuje v rozmezí od 3 – 7 tisíc korun.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 8

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *