Jak vybrat plastová okna

Výběr plastových oken

4.1
(50)

Chystáte se letos měnit stará okna za nová? Pak si přečtěte si tento jednoduchý a praktický průvodce výběrem plastových oken. Budeme řešit materiál, nutné parametry, rozměry, příslušenství, montáž, záruku i ceny oken. Ve zkratce se zde dovíte, jak správně vybrat plastová okna.

Materiál plastových oken

Většina lidí dnes volí hlavně plastová okna. Alternativou jsou dřevěná okna – ta sice vypadají opravdu krásně a jsou stylová, ale jsou o dost náročnější na údržbu a jejich pořizovací cena je výrazně vyšší. Mnohem častější je varianta, že lidé zvolí plastová okna v dřevěném dekoru, kde prakticky nelze poznat rozdíl od opravdového dřeva. Kvalitní plastová okna tak nejenže můžou vypadat opravdu dobře, ale i jejich životnost a nenáročnost na údržbu z nich dělají jasného favorita na trhu.

Plastové okno v dekoru dřeva

Když si pokládáte otázku, jaká plastová okna vybrat, jednou z nich bude, jestli mají být z prvoplastu nebo z recyklátu. Odpověď zde není úplně jednoznačná, důležitý je výrobce a jeho záruky, že půjde o kvalitní plastový profil. V praxi se totiž plastová okna vyrábí z prvoplastu i z recyklátu, a někdy se dokonce používá oboje.

Na kvalitu oken nemá vliv, zda jsou vyrobeny z prvoplastu nebo recyklátu, který je na bázi PVC, jen je použit opakovaně (tj. je vyroben v rámci recyklace). Recyklát i prvoplast má stejné parametry tuhosti a houževnatosti, pouze nemá tak UV stabilní povrch. Z toho důvodu se používá recyklát ve vnitřní části profilu tzv. koextruzí plastu.

Věděli jste, že recyklát má dokonce i jednu přednost? Recyklovaná plastová směs má lepší homogenitu i distribuci přísad v polymeru než prvoplast. Navíc vás jistě potěší, že recyklát je ekologičtější.

Dalším důležitým faktorem je barva oken. V dnešní době můžete mít kvalitní plastová okna v podstatě v jakékoliv barvě. Nejlepší je si barvu vybrat osobně na prodejně, protože jen tam uvidíte opravdový odstín, online prostředí barvy trochu zkresluje. Často se volí různé dřevěné dekory, ale to už bude na vás – slaďte si barvu oken s dveřmi a garážovými vraty. Barvy na plastových oknech jsou velmi kvalitní, neloupou se, ani nevyblednou (ani bílá by na slunci neměla po čase žloutnout).

Důležité parametry pro plastová okna

S výběrem parametrů vám nejlépe poradí odborník, nebo přímo dodavatel. Pojďme se podívat na parametry, která je potřeba znát, když řešíte jakákoliv plastová okna:

Detail plastového okna
 • Prostupnost tepla. Součinitel prostupu tepla je hlavním ukazatelem izolačních schopností oken. Součinitel prostupu tepla celého okna (Uw) je dán tepelnými vlastnostmi rámu (Uf), zasklením (Ug) a meziskelním rámečkem. Hodnota Uw je tedy vztažena k určitému typu zasklení. Kvalitní plastová okna by měla dosáhnout hodnoty kolem 1,1 W/m2K. Tato hodnota je považována za dobrý standard.
 • Počet komor. Počet komor v profilu se počítá ve směru převažujícího proudění tepla, tj. z interiéru do exteriéru. Nejlevnější kvalitní okna mívají 5 komor, nejlepší poměr cena/ kvalita mají asi 6 komorová okna, nejluxusnější, ale i nejdražší jsou pak okna osmikomorová, která mají skvělé tepelně izolační vlastnosti.
 • Dvojsklo nebo trojsklo. Tady záleží na tom, kam okno dáváte. Když chcete minimální tepelnou prostupnost, pak se vyplatí investovat do trojskla. Na chodbě nebo třeba v garáži pak určitě stačí „obyčejná“ dvojskla. Sklo vybírejte s ohledem na orientaci na světové strany a podnebné podmínky, ve kterých se nacházíte.
 • Stavební hloubka. Velmi podstatná je u plastových oken stavební hloubka, tj. tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru. Čím větší je stavební hloubka okna, tím lepší má okno tepelně izolační vlastnosti. U pětikomorového okenního profilu by měla být stavební hloubka minimálně 70 mm. Ideální pak jsou šestikomorové profily při stavební hloubce minimálně 80 mm.
 • Typ těsnění do plastových oken. K největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře, což je místo, kde se stýká okenní rám s křídlem. U dvojitého těsnění často dochází k rosení, proto se doporučuje použít systém s trojitým těsněním, který funguje tak, že středové těsnění vytváří nepřekonatelnou zábranu jak pro srážkovou vodu, tak i pro studený vzduch, který se pak nedostane k interiérové části rámu.

Rozměry oken

Jestli už máte jasně dané rozměry oken, není co řešit. Jestli jste však ještě ve fázi plánování, a nerozhodujete se jen o tom, jaká plastová okna vybrat, pak vězte, že můžete mít okna typických rozměrů, ale můžete si objednat i okna atypická. Podle šířky oken se volí počet křídel, a každý výrobce vám ukáže tabulku maximálních velikostí oken pro jednokřídlá, dvoukřídlá i trojkřídlá okna. V praxi k vám přijede technik, a na místě se domluvíte, jaké rozměry oken přesně potřebujete.

Když chcete atypická okna, například kulatá nebo s obloukem nahoře, je vše trochu složitější. Taková okna se vyrábí na míru, déle to trvá, je to dražší, bývá složitější zařídit stínící techniku. Ale vše je možné.

Atypická plastová okna

Příslušenství pro okna – parapety, kování, stínící technika aj.

K výběru oken patří také příslušenství – parapety, kliky, kování, sítě proti hmyzu, zabezpečení proti otevření dětmi, stínící technika aj. Pojďme se podívat na nejčastější doplňky, které k plastovým oknům patří:

 • Parapety. Parapety jsou vnitřní a venkovní. Zákazníci mají na výběr z celé řady materiálů, nejrůznějších dekorů a odstínů. V interiéru se nejčastěji používají plastové parapety, které ladí s okny, venkovní parapety pak bývají z odolnějších materiálů – parapety hliníkové, měděné, pozinkované či titanzinkové.
 • Stínící technika. Tady máte spousty možností. Venkovní stínící technika (rolety, žaluzie, markýzy) má tu výhodu, že udrží za oknem nejen světlo, ale hlavně i teplo. Vnitřní stínící technika zase pomáhá vytvářet elegantní design interiéru a zajistí vám soukromí.
 • Bezpečnostní kování. Kování zajišťuje základní funkce okna, tedy otevírání, ventilaci a uzavření okna. Když chcete mít okna zabezpečená proti vloupání, pak se vyplatí investovat do bezpečnostního kování. Základem je bezpečnostní čep, který při uzavření okna zajíždí do bezpečnostního protikusu. Okno tak již není možné vypáčit. Dalším bezpečnostním prvkem je klika osazená pojistným knoflíkem. Ten je nejen ochranným prvkem proti vloupání, ale zároveň slouží jako dětská pojistka.
 • Sítě proti hmyzu. Když nechcete mít doma hmyz, pak se vyplatí pořídit si sítě proti hmyzu. Tyto sítě jsou jednoduchou a levnou ochranou proti mouchám, vosám či komárům. Můžete si vybrat z celé řady designů od bílých až po dezén dřeva.

Ceny plastových oken

Až budete řešit, jaká plastová okna vybrat, nejde se vyhnout kritériu, kterým je cena oken. Cena plastových oken je obecně nižší než třeba u oken dřevěných nebo hliníkových, ale mezi různými typy plastových oken jsou velké rozdíly. Cenu plastových oken ovlivňuje kvalita plastových profilů, barva oken (bílá je nejlevnější), velikost zakázky (můžete dostat množstevní slevu), typ zasklení, rozměry okna nebo použité doplňky (různé kliky, parapety, stínící technika).

Pro představu o cenách plastových oken uvádíme 3 příklady, za kolik orientačně různá okna seženete u kvalitního českého výrobce:

 1. Jednokřídlé okno (1 x 1 metr) – 3 289 Kč bez DPH,dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.
 2. Dvoukřídlé okno (1,5 x 1,5 metru) – 6 255 Kč bez DPH, dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.
 3. Trojkřídlé okno (2,1 x 1,5 metru) – 9 412 Kč bez DPH, dvojsklo, bílé, otvíravé, sklopné, bez montáže a dopravy.

*Ceny jsou orientační z roku 2021.

Na plastová okna dokonce můžete v určitých případech dostat dotace z programu Nová zelená úsporám. Cílem této dotace je dosáhnout úspor energie. Čím vyšší úsporu získáte, tím vyšší dotaci můžete získat. Sice je kolem toho dost papírování, ale když měníte okna v celém domě nebo stavíte nový dům, tak už výrazně ušetříte.

Montáž plastových oken a jejich údržba

Montáž plastových oken

Montáž oken je nejlepší nechat na dodavatelské firmě.

„Chybná montáž okna vede nejen ke zvýšení tepelných ztrát, ale mohou vznikat i značná poškození oken a ostění v důsledku vlhkosti, do domu vám kolem oken potáhne a sníží se zvuková izolace. Proto doporučujeme vždy přenechat montáž zkušeným odborníkům.“

Marcela Studeníková, DiS. – Svět oken, s.r.o.

V praxi probíhá montáž následovně:

Montéři přijedou, demontují stará okna (je-li to potřeba), očistí a připraví stavební otvor, a okno usadí. To znamená, že vezmou rám okna bez křídel, předvrtají ho a usadí do očištěného otvoru. Tam ho za pomoci dřevěných klínků vyváží tak, aby bylo okno ve váze, rám okna oblepí parotěsnými a paropropustnými fóliemi. Poté je rám přivrtán k ostění kotvícími šrouby a spára mezi ostěním a rámem je vyplněna PUR pěnou. U okna se provede jemné seřízení a zkontroluje funkčnost.

Dalším krokem je pak zednické zapravení, což znamená hlavně zařezání vytvrdlé přebývající části pěny, odstranění dřevěných klínů a doplnění míst po odstraněných klíncích. Poté přijde na řadu osazení vnitřních parapetů a finální zapravení vnitřních špalet.

Když už máte vybraná okna a domluvený termín montáže, měli byste se na samotnou výměnu oken připravit. Je potřeba odsunout nábytek od oken a zakrýt ho. Ideální je i částečně srolovat koberce pod okny a zakrýt i podlahu, protože se bude prášit. Měnit stará okna či montovat nová okna do novostavby je možné nejen v teplých měsících, ale prakticky během celého roku.

Co se týká údržby plastových oken, je to velmi jednoduché, údržba je minimální. Kromě občasného mytí skel i rámů se vyplatí jednou za rok nebo za dva pozvat odborníka, který vám zkontroluje a seřídí všechna okna i dveře v celém domě. Další údržbu už plastová okna nepotřebují.

Záruka na okna a životnost plastových oken

Faktem je, že když koupíte kvalitní okna od osvědčeného výrobce, a zároveň necháte jejich montáž odborníkům, neměli byste životnost plastových oken vůbec řešit. To znamená, že taková okna je potřeba vyměnit řekněme za 50 let, ale do té doby už budou nejspíše vyvinuta modernější okna, takže důvod výměny oken bude spíše technologický, než že by skončila životnost současných oken.

Záruku na plastová okna vám řekne konkrétní dodavatel, minimální je ze zákona 24 měsíců. Když však koupíte okna od důvěryhodného prodejce, budete s nimi šetrně zacházet, a občas pozvete odborníka na seřízení, vydrží vám okna dlouhá léta. Možná po 10 či 15 letech vyměníte těsnění, případně kování, ale profil i sklo vás nejspíše přežijí.

Kde plastová okna koupit

Když už jste se rozhodli, jaká plastová okna koupit, je potřeba vybrat důvěryhodného dodavatele. Ideálně českého výrobce, který kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny. Tam můžete osobně zajít, poradit se, podívat se na konkrétní barvu a vůbec vše dohodnout.

Plastová okna

V praxi si můžete koupit levnější standardní okna, nebo si nechat vyrobit okna na míru. To záleží hlavně na tom, jak vypadá váš dům, jaké jsou rozměry oken, nebo jestli máte některá okna atypická.

Zajímavou variantou možná bude nákup použitých plastových oken z bazaru. Tady je nejlákavější samozřejmě nízká cena. Na použitá okna se však nevztahuje záruka, a montáž si budete muset udělat nejspíše sami, což vám ušetří nějaké peníze, ale opět je to dost riskantní. Největší nevýhodou oken z bazaru je pak hlavně skutečnost, že nikdy nevíte, jak kvalitní okna opravdu kupujete.

Zjistěte si maximum informací, najděte spolehlivého výrobce (a prodejce), dejte i na vlastní pocit. Určitě se vyplatí spolupracovat s profesionály, kteří vám okna namontují, můžete se na ně obracet s údržbou, i v případě, že s okny bude nějaký problém v budoucnu.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 50

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *