Jak opravit vytržený pant

Oprava pantu dvířek

3.9
(18)

Vytržený pant je velice častý problém u nejrůznějších skříněk. Jedná se o nepříjemný problém, který ale není nikterak náročný na opravu. Celá oprava vám zabere pouze několik minut a vystačíte si jen s velmi malým množstvím nástrojů – šroubovák (aku vrtačka), nůž, tmel. Větší problém nastane, když se budete snažit opravovat panty u vchodových dveří: ty jsou opotřebovávány mnohem více a také jejich oprava je náročnější. Na oba druhy oprav pantů se podíváme v tomto článku.

Oprava vytrženého pantu

Níže vám shrneme postup, jak opravit vytržený pant skříňky:

 1. Nejprve je potřeba odstranit poškozený pant. To můžete pomocí šroubováku nebo aku vrtačky.
 2. Pokud v okolí, kde jste odmontovali panty, trčí kousky dřeva, odstraňte je s pomocí nože.
 3. Nyní přichází na řadu tmel, kterým vyplníte místo a okolí poškozeného pantu.
 4. Přitlačte pant do zatmeleného místa. Počkejte, až tmel zatvrdne, poté dotáhněte šrouby.
 5. Až tmel zaschne, dotáhněte šrouby a je-li potřeba, místo, kde je tmel začistěte – zabruste nebo třeba přelakujte v barvě skříňky.

TIP: Pro lepší manipulaci odmontujete celá dvířka – to znamená poškozený pant a ještě i nepoškozený, který drží dvířka.

Proč je nutné nejprve použít tmel?

Jestliže opravujete vytržený pant, pak je problémem to, že chybí také kousek dřeva v jeho okolí. Pant se totiž nejčastěji vytrhne i s tímto dřevem (či laminem nebo jiným materiálem, ze kterého je skříňka). Pokud bychom se použití tmele chtěli vyhnout, měli bychom pant umístit o něco výše nebo o něco níže, než byl původně. Počítat musíme ale s nevzhlednou dírou ve dveřích skříňky, která ale bude zevnitř, takže zvenku nikdo nic nepozná.

Tmel

Jako tmel můžete zvolit nejrůznější výrobky na trhu. Existuje také speciální hmota, která je určena na nejrůznější opravy – slepení dvou rozbitých částí, uštípnuté kousky a právě i vytržené panty. Takovou hmotu můžete koupit pod názvem Loctite Ultra Repair. Je vhodná na jakýkoliv materiál. Jaký je postup opravy vytrženého pantu (popřípadě šroubu)?

 1. Poškozený pant vytáhněte a místo pořádně očistěte. Nesmí na něm zůstat žádné nečistoty, prach nebo maz. Nezapomeňte očistit také pant.
 2. Vydrolenou dřevotřísku odstraňte nožem.
 3. Speciální hmotu namáčkněte na postižené místo a vyhladíte prstem. Zamáčkněte do ní pant.
 4. Poté je potřeba vrátit šrouby zpět na původní místo, které pant zajistí.
 5. Až hmota zaschne, můžete přebrousit a přetřít barvou.

RADA: Vždy postupujte podle pokynů výrobce tmelu. Návody zde jsou obecné. Tmel lze koupit v různých barvách, které odpovídají vaší skříňce.

Oprava pantů dveří

Pokud dveře nejdou správně zavřít, dřou po podlaze, nebo naopak o rámy, pak je zřejmě problém s jejich panty. Podívejte se proto na panty u dveří a zjistěte, jestli jsou uvolněné závěsy v pantech u dveří nebo závěsy v rámech. Někdy bude nutné vyměnit oba dva druhy těchto pantů. V případě uvolněných závěsů není nic jednoduššího, než panty doklepnou a dotáhnout šrouby. Někdy jsou ale panty už natolik opotřebované (nebo dokonce prasklé), že nám nezbude nic jiného, než je vyměnit (popřípadě přidat úplně nový závěs).

Oprava podložkami

Také oprava s pomocí podložek nemusí být vůbec obtížná. Tuto opravu využijete v případě, že dveře dřou o podlahu. Jestliže panty podložíte podložkami, dveře budou výš a nebudou už drhnout. Někdy ale nemusí být na vině panty dveří – obzvláště dveře s výplněmi mohou časem změnit svůj tvar: z obdélníku se stane kosodélník, který tak nepadne do rámu dveří. V takovém případě budete muset pořídit nové dveře nebo ty stávající zrekonstruovat (například vyztužit kovovými úhly, které se v dnešní době již vyrábí, aby byly estetické).

Prověšení pantů i rámu dveří

Toto je problém zejména dřevěných rámů dveří: časem se opotřebí a může dojít k uvolnění dřeva v okolí pantů a také k uvolnění pantů samotných. V tomto případě nemusíte ještě budovat nové dveřní rámy, ale budete muset zpevnit uvolněné dřevo. Uvolněné dřevo je třeba slepit a zpevnit kolíčky – pokud již teď víte, že to nebude možné, protože poškození je příliš veliké, pořiďte si dvousložkovou epoxidovou plastelínu.

 1. Nejprve vyšroubujte staré vruty.
 2. Aplikujte dvousložkovou epoxidovou plastelínu (je-li to nutné), postupujte podle návodu na obalu. Nyní budete muset počkat cca 3 hodiny, aby došlo k jejímu vytvrzení.
 3. Namísto starých vrutů použijeme nové, větší vruty. Vytvrzená epoxidová plastelína je dostatečně silná, aby je udržela.
 4. Do velkých děr lze vlepovat dřevěné kolíčky.
 5. Po zatvrdnutí lepidla už je možné povrch rámu dveří upravit tak, aby nebylo vidět opravené díly (obrousit staré dřevo a nabarvit ho).
 6. Nakonec znovu připevníme závěsy.

TIP: Oprava samotných dveří, které jsou pokroucené, může být tak problematická a někdy také neproveditelná, že se vyplatí investovat do nových dveří.

Výměna pantů u starých dveří

Vzhledem k tomu, že výměna pantů není nijak složitá, nemusíte tak staré dveře hned vyhazovat. Leckdy jsou staré masivní dveře ještě krásné a pouhou výměnou pantů můžete docílit obnovení jejich funkčnosti. Na trhu je obrovský výběr pantů, nenechte se zmást a kupte ty správné panty. Mnohdy vám pomůže změřit si velikost svého pantu, popřípadě si ho vzít rovnou s sebou do obchodu – a podle starého pantu nakoupit ten nový. Většina starých masivních dveří bývá zavěšena v zadlabacích pantech – a i těch je na trhu velké množství. Právě u nich je obzvláště důležité dbát na původní velikost pantů.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 18

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *