Jak poslat balík

příprava odeslání balíku

3.7
(69)

Potřebujete poslat balík či balíček a nevíte, jak na to? Nemusíte zoufat. Celým procesem od zabalení až po odeslání vás provedeme v dnešním článku. Jestliže máte v plánu poslat jen psaní v dopisní obálce, je nejsnadnější využít služeb České pošty. Pokud ale potřebujete odeslat balík, rozšiřují se vaše možnosti. Můžete totiž využít také služeb Zásilkovny. Nejprve se však zaměříme na Českou poštu, kterou bychom měli mít všichni v dosahu.

Česká pošta – odesílání do Česka i do zahraničí

Odesíláme psaní

Jak už jsme zmínili, psaní je nejjednodušší poslat Českou poštou. Vložte tedy list do obálky, tu následně zalepte, aby se po cestě neotevřela a napište na ni svou i příjemcovu adresu. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte níže na „Jak nadepsat balík“. Někdy se může stát, že pošťačka či pošťák doručuje zásilku v dešti a na obálku dopadne pár kapek, kvůli kterým se psaní rozpije. Proto můžete dopis přelepit např. izolepou, která papír ochrání před rozmočením.

Pokud nemáte cestu na poštu, opatřete dopis poštovní známkou a vhoďte jej do schránky České pošty, která slouží k těmto účelům. V jiném případě zajdeme na poštu, kde si můžeme vybrat z možností, jak dopis poslat podle jeho vlastností. Kategorie dopisů jsou následující, cena se odvíjí o způsobu poslání a velikosti zásilky:

 • Doporučené psaní – Česká pošta odpovídá za ztrátu, poškození či úbytek obsahu zásilky paušální náhradou. Takto můžete odesílat písemná sdělení, dokumenty, knihy i drobné sdělení, a to ekonomicky (doručení do druhého dne po podání) nebo prioritně (doručení následující pracovní den). Maximální hmotnost jsou 2 kg a max. rozměry 50 x 35 x 5 cm.
 • Obyčejné psaní – Takto můžete odesílat zásilky, které nemají vysokou peněžní hodnotu, jelikož za ně Česká pošta neodpovídá. Zásilkou může být pohlednice, korespondenční lístek apod. Vybrat si můžete dvě rychlosti doručení, a to ekonomické či prioritní. Maximální hmotnost je 1 kg a max. rozměry 14 x 9 cm.
 • Firemní psaní – Tato služba je vhodná pro ty, kdo potřebují často posílat velké množství zásilek.
 • Cenné psaní – Tímto způsobem můžete poslat peníze, drahé kovy a kameny, šperky a veškeré cenné věci, jelikož se na ně vztahuje 100% záruka. Pošta vám poskytne informaci o stavu vaší zásilky, tudíž můžete sledovat, zda je doručená nebo kde se nachází. Maximální hmotnost je 2 kg a předměty musí být uloženy ve speciální obálce, kterou poskytuje ČP.
 • Odpovědní zásilky – Pro tuto službu musí mít uživatel uzavřenou dohodu o poskytování služby vnitrostátních odpovědních zásilek. Výhodou této služby je, že za poštovné nehradí odesílatel ale adresát.
 • Obyčejná slepecká zásilka – Tato služba je určena k přepravě písemností pořízených hmatným písmem nebo zvukových záznamů.
 • Doporučená slepecká zásilka – Tato služba je podobná té předchozí s tím rozdílem, že nevidomý je odesílatelem či adresátem.

Pro odesílání zásilek do zahraničí fungují služby: doporučená zásilka do zahraničí, obyčejná zásilka do zahraničí, cenné psaní do zahraničí, tiskovinový pytel do zahraničí – obyčejný či doporučený, obyčejná či doporučená zásilka do zahraničí.

Odesíláme balík

Jak nadepsat balík

Poté, co se ujistíte, že je balík dobře zabalen (tzn. tak, aby se neotevřel nebo neponičil během přepravy), přejděte k jeho popsání. Pro zdařený proces poslání a dodání balíku, potřebuje Česká pošta znát následující informace, které odesílatel vypíše hůlkovým písmem viditelně, čitelně a nesmyvatelným psacím prostředkem, jehož barva nesmí být červená, na balík. Do levého horního rohu se píše adresa odesílatele, tedy vaše jméno a bydliště (ulice, číslo popisné, město, městská část, poštovní směrovací číslo). Do pravé dolní čtvrtiny se píše adresa příjemce. Pravá horní čtvrtina je vyhrazena pro poštovní známky či kód pošty, a proto do ní písmem nezasahujte. Jak správně popsat balík dle toho, jaké osobě či společnosti jej posíláte zjistíte podrobněji zde https://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/jak-spravne-nadepsat-zasilku#1.

Jak vyplnit podací lístek

Balík máme zabalený, vyrážíme tedy na poštu. Na některých pobočkách si musí odesílatelé vzít vyvolávací číslo, dle kterého jsou pak volání k přepážkám. Nezapomeňte si číslo tedy vzít, ať nečekáte pro nic za nic. Pokud nemáte kartičku České pošty, kde jsou uvedeny všechny vaše údaje, zkraťte si čekání vyplněním podacího lístku, který po vás pošťačka bude požadovat. Do daných kolonek vyplňte stejné údaje, které jsou vypsané na balíku, tedy adresu odesílatele a adresáta. Pište hůlkovým písmem a čitelně. Zbylé kolonky vyplní pošťačka. Je možné také vyplnit poštovní dobírkovou poukázku typu A a můžete poslat balík na dobírku.

Odeslání balíku

Po přistoupení k okénku se vás pošťačka zeptá, jak chcete daný balík poslat. Často vám s výběrem služby poradí, ale vždy je lepší se v nabídce orientovat. Pokud posíláte balík po Česku, máte následující možnosti:

 • Balík Na poštu – Tento balík dojde na poštu, je tudíž dobré zvolit tuto variantu, pokud víte, že adresát nebude doma a že mu více vyhovuje si balík vyzvednout tehdy, kdy bude mít sám čas, a to poté, co mu přijde e-mail či SMS o doručení. Podací data si navíc nemusíte vyplňovat až na poště, ale v klidu doma ve webové aplikaci Poslat zásilku a poté přečtete pošťačce vygenerovaný kód. Součet všech tří rozměrů balíku nesmí přesáhnout 300 cm a balíky se dělí dle velikosti na S, M, L, XL.
 • Balík Do ruky – Tento balík bude doručen danému adresátovi přímo do rukou. Zároveň se na něj vztahuje náhrada v případě komplikací při přepravě. Na stránkách pošty si můžete také změnit termín i způsob doručení. V den doručení přijde adresátovi e-mail či SMS, aby zásilku očekával. Maximální hmotnost je 50 kg a max.  rozměry 15 cm x 10,5 cm.
 • Balíkovna – Tento balík dorazí do výdejního místa, které si zvolíte. Nejčastěji jím je prodejna, která má s ČP smlouvu. Ve chvíli, kdy zásilka dorazí, vám přijde SMS a e-mail s kódem, který prodavači nadiktujete a on vám zásilku předá.
 • Balík Komplet – Na poště či e-shopu si zakoupíte sadu pro zabalení a odeslání balíku, která obsahuje krabici a výplň, aby se předměty neponičily. Na poště načtete do vyvolávacího monitoru kód balíku a jdete ihned na řadu. Máte na výběr ze dvou velikostí (S – max. 25 cm a 7 kg za 139 Kč, M – max. 50 cm a 10 kg za 169 Kč).
 • Cenný balík – Tento balík je vhodný pro posílání peněz, drahých kovů a jakýchkoli cenných předmětů. Pošta za tento balík ručí, tudíž se o předměty nemusíte bát. Velikosti jsou rozděleny do 4 kategorií a max. hmotnost je 10 kg.
 • EMS neboli Express Mail Service – Tato služba zajišťuje rychlou přepravu dokumentů a zboží, dodání je zaručeno do (14 hodin) dalšího dne. Maximální hmotnost je 10 kg a velikost se dělí do 3 kategorií.
 • Doporučený balíček – Tímto způsobem můžete odeslat balíček, který nemá výraznou hodnotu. Česká pošta však za balíček odpovídá až do výše 1 180 Kč. Max. váha je 2 kg a rozměry 14 x 9 cm.
 • Obyčejný balík – Tímto způsobem můžete poslat balík větších rozměrů, který nemá výraznou hodnotu. Pošta však neodpovídá za ztrátu, poškození či úbytek obsahu. Maximální hmotnost balíku je 10 kg a součet délky, šířky a výšky nesmí být větší než 300 cm.
 • B2B zásilka – Tato služba zajišťuje zasílání balíků mezi firmami. Doručení je běžně již 2. den, data můžete vypsat pomocí aplikace a odeslat balík v rámci svozu či na poště.

Podrobnější informace o každé službě naleznete zde na stránkách České pošty – https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr.

Pokud se chystáte posílat balíček do zahraničí, můžete využít následujících služeb:

 • Standardní balík do zahraničí
 • Cenný balík do zahraničí
 • EMS do zahraničí
 • Obchodní balík do zahraničí

Služby jsou podobné těm, které poskytuje ČP v rámci České republiky či Slovenska. Pro získání přehledu o rozměrech balíků a o ceně se můžete podívat zde https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/zahranici.

Aplikace Pošta Online

Po vyřízení odeslání dostanete doklad o zaplacení a sledovací číslo zásilky. Díky němu se můžete v aplikaci České pošty či na jejich stránkách podívat, kde se balík zrovna nachází. Číslo můžete poslat adresátovi, aby mohl sledovat, kdy může balíček očekávat. Pro snadnější průběh se vyplatí mít v mobilu staženou aplikaci ČP, která vám celý průběh usnadní. Můžete se přes ni podívat, kde je nejbližší otevřená pošta, jaké možnosti odeslání existují, ale hlavně vám umožní sledovat zásilku s tím, že nemusíte neustále vypisovat její číslo. Je také možné sledovat všechny odeslané zásilky, prodloužit úložní dobu na pobočce, sledovat frontu před vámi na pobočce po zadání pořadového lístku nebo se objednat na konkrétní čas na Czech POINT.

Zákaznická karty České pošty

Tato karta vám nejen ušetří nejen peníze, ale také čas s vypisováním podacích lístků apod. Pokud si vyřídíte zákaznickou kartu, dostanete slevy na posílání balíčků i listovní zásilky. Hlavně ale nemusíte neustále vyplňovat podací lístky a urychlíte práci i pošťačce, která vaše data načte do systému a nemusí je vypisovat. ČP nabízí dva druhy zákaznických karet – FIRMY a LIDÉ.

Zásilkovna

Využít můžete však také služeb Zásilkovny, kterou najdete většinou na pobočkách menších obchůdků, kde nejsou fronty, jako mohou být na ČP. Proto ušetříte čas a u některých zásilek také peníze. Pro odeslání se registrujete v aplikaci či na webových stránkách Zásilkovny a vyplňte údaje – jméno, příjmení, e-mail, telefonní číslo a také vyberte výdejní místo, na které chcete zásilku poslat a na kterém si jej příjemce vyzvedne. Po zadání a zaplacení služby se vám vygeneruje kód, který buď sami vytisknete a nalepíte na balíček, nebo jej vytiskne přímo prodavačka v daném podacím místě podle čísla, které jí nadiktujete. Nic tedy na balíček psát nemusíte. Posílat můžete však nejen po Česku, ale také do zahraničí. Aktuální ceník naleznete na https://www.zasilkovna.cz/ceniky-a-priplatky


Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 69

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

4 Comments
 • Dobrý den, článek je dobrým návodem. Z nadpisu by ale mělo být zřejmé, že se jedná jen o služby České pošty. Dále jsem nenašla datum, ke kterému jsou informace platné. K dnešnímu dni 12.6. 2022 již cena uvedená na konci článku není aktuální.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *