Jak zkontrolovat zboží na dobírku

zboží na dobírku

4.1
(43)

Objednávání zboží přes internet je dnes již běžnou záležitostí. U neznámých dodavatelů nebo u těch, které ještě nemáme ozkoušené, se vyplatí objednat zboží na dobírku. Jedině tak máte zaručeno, že vám dodavatel skutečně musí „něco“ poslat, aby dostal své peníze. I tak ale není jisté, že obsah v balíku je skutečně to, co jste si objednali. Jak tedy zkontrolovat zboží na dobírku? První si řekněme co je to vlastně dobírka.

Co je to dobírka

Platba na dobírku je jednoduše řečeno platba, kterou vydáte za dodané zboží. Toto zboží vám může doručit přepravní společnost až domů, nebo si je můžete nechat na poště nebo výdejním místě. Zboží tak dostanete ihned po zaplacení. Protože se jedná o velice oblíbenou metodu platby zboží z internetu, není žádným překvapením, že dodavatelé vycházejí vstříc, a například na výdejních místech a poštách je již možné platit jak v hotovosti, tak také na dobírku.

Platba na dobírku se neprovádí předem. Teprve po dodání balíku jej musíte zaplatit přepravní společnosti.

Zboží na dobírku

Bohužel, svůj balík si můžete překontrolovat až po zaplacení. Důvodem je to, že přepravní společnosti ani Česká pošta nezodpovídají za to, co je v balíku. Jejich odpovědností je přeprava balíku. V případě nesrovnalostí je tedy nutné celou situaci řešit přímo s odesílatelem. V první řadě tedy zkontrolujte, zda není balíček nějakým způsobem pomačkán nebo rozbalen. V případě, že vidíte poškození balíku, pak můžete zásilku reklamovat přímo u přepravní společnosti.

Balík na dobírku

Pokud po rozbalení zjistíte, že obsah balíku je jiný, než to, co jste si objednali, musíte kontaktovat odesílatele a domluvit se s ním na reklamaci. Při nákupu na internetu by vrácení zboží a následné vrácení peněz neměl být problém – do 14 dní tak můžete učinit i bez udání důvodu. Zákon takto chrání spotřebitele, protože ne vždycky si objednáme to, co jsme si představovali. Přece jen – věci na fotkách mohou vypadat jinak, než ve skutečnosti.

Nákup zboží z druhé ruky

Pokud jste ale nakoupili zboží od fyzické osoby, která vám místo mobilního telefonu poslala pytlík fazolí, pak co nejrychleji kontaktujte policii. Ta může pozdržet vyplacení dobírkové částky odesílateli až do doby, kdy se celá záležitost prošetří.

U tohoto způsobu je ale velice důležitá rychlost – balík proto otevřete ihned po dodání. V případě nesrovnalostí ihned kontaktujte policii.

Dobírka cena

Některé společnosti si mohou účtovat určitou částku navíc, pokud se rozhodnete zaplatit na dobírku. Většinou se jedná o částku od 29 do 50 Kč. Společnost, která balík zasílá se tak brání případnému nepřevzetí balíku. Pokud byste někdy posílali sami balík, který vám má být zaplacen dobírkou (například prodáváte něco na bazaru). V takovém případě si ale přepravní společnosti opět účtují nějaký poplatek. Ten se liší v závislosti na tom, jakou společnost si vyberete a také je důležité, jak velký je váš balík. Bohužel, jednou z nejdražších přepravních společností ohledně dobírky je právě nejvyužívanější Česká pošta.

Dobírková složenka

Pokud se rozhodnete poslat balík na dobírku přes Českou poštu, budete se muset připravit na několik kroků. Nejprve je nutné vyplnit podací lístek (ten je stejný, jako když posíláte klasický doporučený dopis). Právě na podací lístek napíšeme dobírkovou částku – pouze číslicí. Na balík je nutné také uvést dobírkovou částku. Uděláme to tak, že do pravého horního rohu balíku napíšeme: Dobírka: xxx Kč (a do závorky za to napíšeme částku slovy). Následně je potřeba vyplnit dobírkovou složenku (neboli dobírkovou poukázku).

Pamatujte si: na podací lístek píšeme dobírkovou částku pouze číslicí, na balík pak číslicí i slovy.

Aktuální podací lístek si můžete stáhnout u nás ZDE nebo přímo na stránkách České pošty v sekci Formuláře a tiskopisy ZDE.

Dobírková poukázka

Dobírkové poukázky jsou dvě a vy si můžete vybrat, která vám bude více vyhovovat. První z nich je Poštovní poukázka typu A a druhou je Poštovní poukázka typu C. Pokud si vyberete první poukázku (tedy typu A), pak dobírkovou částku vybere poštovní doručovatel a peníze vám přijdou na účet. Proto je důležité na tuto poukázku uvést číslo svého účtu. Pokud byste z nějakého důvodu nechtěli dostat dobírkovou částku na účet, můžete použít Poštovní poukázku typu C. Zde bude dobírka opět zaplacena poštovnímu doručovateli, nicméně peníze si můžete vybrat v hotovosti na poštovní přepážce.

Cena dobírky – Poštovní poukázka typu A

Každá služba něco stojí. S tím je potřeba počítat i v případě, že prodáváte něco přes internet. Částka za poslání doporučeného psaní či balíčku a cenného balíku činí 44 Kč v případě, že je dobírka do 5 000 Kč. Pokud je dobírka v cenové relaci 5 001 až 50 000 Kč, pak zaplatíte 55 Kč. Poté už se platí za každých dalších započatých 10 000 Kč dobírky 6 Kč. V případě, že posíláte balík do ruky, zaplatíte 53 Kč při dobírce do 5 000 Kč, 67 Kč při dobírce 5 001 až 50 000 Kč, a 7 Kč za každých dalších započatých 10 000 Kč dobírky.

Cena dobírky – Poštovní poukázka typu C

Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná v podstatě o tu samou službu, ceny jsou o něco odlišné. Tato služba je o pár korun dražší. Za doporučené psaní, doporučený balíček a cenný balík na dobírku zaplatíte 49 Kč při dobírce do 5 000 Kč. Pokud je dobírka v cenové relaci od 5 001 do 50 000 Kč, služba stojí 60 Kč. Poté už je to 11 Kč navíc za každých 10 000 Kč dobírky. Posíláte-li balík do ruky, ceny jsou ještě o něco vyšší. Za balík do ruky na dobírku pod 5 000 Kč zaplatíte 59 Kč. Pokud je doběrečná částka 5 001 až 50 000 Kč, zaplatíte 72 Kč. Poté platíte 13 Kč za každých 10 000 Kč doběrečné částky.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 43

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zapnout AirDrop
Sdílení pomocí AirDrop

Co je AirDrop a jak ho používat AirDrop je funkce, která umožňuje Apple zařízením se systémy Mac a iOS bezdrátově >>>

Jak vyhledávat podle obrázků
Vyhledávání podle obrázků

Vyhledávání informací je v dnešní době tak snadné. Máte v počítači anebo v telefonu uloženou fotografii, ke které potřebujete najít >>>

4 Comments
  • Dobrý den Míšo,
   zpravidla, můžeme říct, že poště trvá zaevidovat transakci, po té co je balík doručen zpravila 1-2 pracovní dny.
   Peníze za dobírku byste měla moci vyzvednout cca za 2 dny po převzetí balíku. Přesnou dobu, od které si můžete vyzvednout peníze na pobočce, vám řeknou na infolince. Pokud zavoláte na linku České pošty a zadáte číslo balíku, měli by vám okamžitě říct jak to vypadá s balíkem a kdy bude připraveno vyzvednutí peněz.

 • Cituji:Pokud po rozbalení zjistíte, že obsah balíku je jiný, než to, co jste si objednali, musíte kontaktovat odesílatele a domluvit se s ním na reklamaci. Při nákupu na internetu by vrácení zboží a následné vrácení peněz neměl být problém – do 14 dní tak můžete učinit i bez udání důvodu.

  Problém je, když odesílatel dělá mrtvého brouka. Zejména zahraniční.

  • Dobrý večer Zdeňku,
   ano to je problém, každopádně máme tady nějaké zákony na ochranu spotřebitele a pokud odesílatel prodává u nás, musí tyto zákony dodržet. Samozřejmě je otázka zda případné problémy a čas za to stojí.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *