Jak opravit žaluzie

oprava žaluzií

3.6
(58)

Vnitřní horizontální žaluzie mají za úkol zabránit přístupu UV záření dovnitř našeho bytu či domu. To ale znamená, že jsou sami tomuto záření vystaveny, což způsobuje jejich mechanické stárnutí. Žaluzie tak můžeme poškodit neopatrným zacházením a poničit určité komponenty. Ty jsou ale dostupné ke koupi, takže si žaluzie můžete opravit doma sami.

Jak opravit žaluzie?

Zjistěte, v čem je problém. Žaluzie se skládají z několika různých komponentů, takže když žaluzie přestane fungovat tak, jak má, nemusíte ji vyměňovat celou. Jednotlivé komponenty jsou dostupné ke koupi za pár korun. Takže oprava rolety nemusí být drahá. Jen stačí vědět, který náhradní díl budete potřebovat. Srovnávat například můžete se stejným typem žaluzie na jiném okně, kde vám žaluzie dosud funguje. Oprava může být poněkud pracná, avšak finančně se vám to vyplatí. Pokud by ale oprava přece jen nebyla možná, další výhodnou alternativou jsou pak venkovní žaluzie z kvalitního hliníku.

Koupě celé nové žaluzie je drahé. Jednotlivé komponenty na opravu však můžete sehnat za pár korun.

Oprava žaluzií návod

Níže už najdete nejčastější typy závad žaluzií a návod, jak je opravit. Pokud roletu opravujete, vždy si všímejte, jak jednotlivé komponenty do sebe zapadají, a jak fungují. Není od věci si roletu nafotit předtím, než se pustíte do jejího rozkládání. A postupně můžete fotit celé rozkládání. Možná se vám to bude hodit.

Oprava řetízku žaluzie

Přetržený řetízek žaluzie je běžná závada. Pro opravu stačí, když vyjmete základovou desku z horního profilu a vyndáte z ní ozubené kolečko a vyvlečete řetízek. Kolečko vsaďte zpět a navlečte nový řetízek, který spojíte tzv. spojkou, která má být na vnější straně. Vraťte vše tak, jak bylo před výměnou a vyzkoušejte, zda všechno funguje tak, jak má. To je celý návod, jak opravit řetízek žaluzie.

Prasklé silonové vedení

Jedná se o velmi častou závadu. Aby šla opravit, je třeba demontovat žaluzii (odstraňte boční krytky, lamely držte rukou nahoře u horního profilu, vruty od okenního rámu odšroubujte). Po demontování si žaluzii položte tak, aby nedošlo k rozhození jednotlivých lamel. Prasklou strunu odjistěte a vytáhněte. Novou silonovou strunu začněte navlékat koncovkou dolního profilu. Na spodek struny navlékneme napínací kolíček.

Dále přišroubujte pomocí vrutů zpět k oknu. Konec silonu nasuneme do původního otvoru v zasklívací spodní liště a zajistíme napínacím kolíčkem. Přečnívající konec silonu zatáhnutím napneme a zajistíme kolíčkem. Přečnívající konec zkraťte na 10 cm a vsuňte do profilu. Vrátíme boční krytky a je hotovo.

Při mytí oken a žaluzií buďte obzvláště opatrní – obvykle to odskáčou právě jemná silikonová lanka rolet.

Jak narovnat žaluzie?

Třetím nejčastějším poškozením je přetržení textilní pásky pro vytahování žaluzií. I jen třepení této pásky způsobuje, že lamely se vytahují nakřivo. Proto je potřeba její výměna. A to na obou stranách, protože jedině tak zajistíte, že při vytahování nebudou pásky nakřivo. Odmontujeme horní profil žaluzie. Z něj vysuneme boční převodovku na straně řetízku. Případnou krytku kladky s páskem sejmeme.

Kladka navíjení pásky je ze dvou polovin. Použijeme dva šroubováky, abychom obě poloviny otočili proti sobě (jde to jen na jednu stranu). To nám pomůže pásky bez odporu vytáhnout. Na místo staré pásky ihned provlečeme novou. Když je páska provlečená, můžete otočit kladky proti sobě, čímž pásky zajistíme. Do kladky vsuneme ovládací drát. Nyní je čas vyměnit i druhou pásku.

Výměna textilní pásky pro vytahování žaluzií je vhodná nejen, když se žaluzie vytahují nakřivo. Je to také způsob, jak opravit zaseklé žaluzie.

Jak opravit poškozené lamely?

Tady může být trochu problém, protože lamely mohou být u každé žaluzie trochu jiné. Nejlepší je zavolat odborníka nebo hodinového manžela. Nicméně pokud jste zruční, můžete se o opravu pokusit sami. Prvním krokem je samozřejmě koupě nové lamely (nebo i více kusů, v případě, že je jich poškozených více). Dále je potřeba demontovat žaluzie – sundat je z okna. Vytáhněte je nahoru a přidržte rukou, aby se vám nerozjely. Odstraňte napínací kolíky, které se nachází v zasklívací liště (slouží k napnutí silonového lanka). Poté odstraňte boční kryty profilu v horní oblasti. Možná budete potřebovat šroubovák. Poté odšroubujte vruty, kterými jsou žaluzie připojeny k okennímu rámu. Poté už můžete žaluzie vyjmout a pustit se do výměny lamel.

Aby k závadám nedocházelo

To, co je potřeba udělat, aby vám žaluzie co nejdéle vydržely, je správná péče a údržba o ně. Je samozřejmé, že malé děti a žaluzie nejdou dohromady, takže své děti odmalička učte nedotýkat se žaluzií. Také usazený prach může být příčinou mnohých poškození. Je potřeba vědět, jak rolety správně čistit, aby nedocházelo k jejich poškození. Lamely čistíme navlhčeným hadrem – buď každou zvlášť, nebo je zavřeme a čistíme jako velkou plochu – stíráme ale pouze odshora dolů a ne naopak. Do vody můžeme přidat trochu octa nebo také prostředek proti mastnotě. Při mytí postupujte opatrně a pečlivě.

Prach lze odstranit vysavačem

Pokud na vašich žaluziích není žádná větší nečistota, ale pouze prach, můžete si pomoci obyčejným vysavačem, kterým jednoduše po nastavení úzké hubice, žaluzie vysajete. Opět buďte u této činnosti velmi opatrní a postupujte raději pomalu, aby nedošlo k poškození lamel nebo ovládacích prvků žaluzie. Prach je možné odstranit také s pomocí staré textilní rukavice nebo bavlněné ponožky, kterou si navlečete na ruku a každou lamelu zvlášť setřete.

Tip: Pokud přeci jen žaluzie nepůjdou opravit, nevyhazujte je. Dají se využít jako zajímavý designový prvek. Přečtěte si článek: Co se starými žaluziemi.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 58

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

1 Comment
  • Tak s tímto článkem nemohu souhlasit. Je sice spousta šikovných lidí, kteří by si to dokázali opravit, ale co nedokáži na koleně udělat, je seřízení celé žaluzie. Začnu výměnou poškozeného ložiska, kde se musí demontovat u horního profilu další komponenty jako je převodovka (ovládání řetízkem). Ale na co zcela jistě doma stačit nebudete je výměna přetrženého či jinak poškozeného textilního pásku nebo zcela poničené lamely.
    Nakonec zjistíte, že levněji přijde oprava odborníkem. Na čem ovšem ušetřit můžete je to, že si poškozenou interiérovou žaluzií sundáte z okna sami a do opravy odvezete taktéž sami. U exteriérových žaluzií žádný soukromý zásah rozhodně nedoporučuji!!! Taková akce Vás může ve finále přijít hodně draho.
    Hovoří opravdu odborná hlava, technolog výroby ve výslužbě v oboru stínicí techniky a montážní firmy. hezký den

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *