Jak opravit nebo vyměnit vypínač osvětlení

oprava vypínače

3.7
(69)

Vypínače jsou důležitou součástí každé domácnosti – málokdo z nás si to ale uvědomuje. Vypínače mohou být jednopólové nebo schodišťové. Jednopólové vypínače se většinou používají tam, kde je potřeba rozsvěcovat i vypínat světlo z jednoho místa. Avšak například na schodištích nebo ve velkých místnostech se hodí právě schodišťový vypínač, kdy můžete světlo zapínat i vypínat z různých míst.

Rozdíl při opravě schodišťového a jednopólového vypínače

Jednopólový vypínač má na zadní straně dvě svorky, které se připojují ke kabelům vypínače. Schodišťový vypínač má oproti tomu tři svorky, protože je potřeba, aby světlo bylo ovládáno z více míst. Tyto svorky jsou k vypínačům připojeny prostřednictvím dvoužilových kabelů. Vypínač je ale propojen třížilovým kabelem (jedna žíla propojuje dva kontaktu, druhá taktéž dva).

Pokud bychom připojili pouze dvě svorky ze schodišťového vypínače, bude se tento vypínač chovat jako jednopólový.

Jak vyměnit vypínač?

Někdy se ale stane, že vypínač přestane fungovat. Je to spotřební věc, jako každá jiná, takže bude potřeba vypínač vyměnit. Níže uvádíme návod, jak na to. Není to nic složitého, nicméně určité povědomí mít musíte – jako třeba to, že je třeba odpojit elektrický proud, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. 

Pro správné zapojení vypínače je potřeba zkrátit vodiče na správnou délku, umístit správně fázi a dotáhnout svorky.

Odstraňte starý vypínač

Pomocí šroubováku, který zasunete mezi kryt a rámeček vypínače, lehce uvolníme zboku kryt. Je vhodné ho ze strany trochu zmáčknout, vypínač tak odstraníte snadno.

Sejmutí krytu

Nyní můžete jednoduše celý kryt sejmout. Pokud jste nevypojili přívod elektrického proudu, dávejte nyní pozor, protože vypínač je stále pod napětím. Pokud se ho dotknete nějakým vodičem, může vás pokopat.

Zjišťování elektrického přívodu

Avšak to, jestli je vypínač pod proudem, je dobré zjistit, protože pokud by proud do zásuvky nešel, může jít o problém, že je někde přerušený přívod proudu. Přiložte zkoušečku ke všem kontaktním šroubkům vypínače a zjistěte, jestli do nich jde proud. Pokud ano, je to ten lepší případ – bude vám stačit vyměnit nefunkční vypínač.

Pokud proud do vypínače jde, stačí vyměnit vypínač. Ten starý se po letech používání opotřeboval a je nefunkční.

Odpojení elektrického proudu

Nyní přichází čas na odpojení elektrického proudu. Teď už se dotyku vodivých částí vypínače totiž nevyhnete. Vypněte tedy příslušný jistič – stačí páčku posunout do polohy „O“ – dolů. V případě, že se nyní dotkneme vodivých částí, nemusíme se bát úrazu způsobenému elektrickým proudem.

Ověření odpojení elektrického proudu

Předtím, než začnete na vodivou část vypínače sahat, vyzkoušejte zkoušečkou, jestli už je bez přívodu proudu (pro případ, že jste vypnuli špatný jistič). Pokud se zkoušečka nerozsvítí u žádného z kontaktních šroubků, můžeme začít s následujícími kroky.

Odpojení vodičů

Nyní je potřeba odpojit vodiče. To uděláte tak, že povolíte šroubky ve vypínači.

Uvolnění vodičů

Jednotlivé vodiče uvolněte. Pomocí šroubováku je vytlačte tak, aby šel vypínač sundat.

Povolení šroubků vypínače

Nyní povolte šroubky, které drží rámeček. Tyto šroubky stačí povolit tak, abyste mohli rámečkem pootočit.

Natočení rámečku

Rámeček si pak natočte tak, jak potřebujete. Chcete, aby se hlavičky šroubků dostaly k rozšířeným otvorům a rámeček šel vysunout ven.

Vyjmutí starého vypínače

 Někdy je rámeček uchycen šroubky s větší hlavičkou, než je průměr otvoru v rámečku. V takovém případě je budete muset vyšroubovat úplně. Pokud by hlavička šroubků byla menší, stačí rámeček vysunout.

Příprava nového vypínače

Na novém vypínači odmontujte kryt – použijte k tomu šroubovák, kterým zatlačte na rámeček a kryt vypínače.

Sejmutí krytu

Sejměte kryt a nasaďte rámeček. Rámeček nasaďte otvory na šroubky v krabici ve stěně.

Zajištění rámečku

Přitáhněte zajišťovací šroubky rámečku. Pokud jste museli šroubky zcela vyšroubovat, nyní je našroubujte zpět.

Povolení kontaktních šroubů

Nyní povolte kontaktní šroubky tak, aby se pod jejich hlavu vešel vodič.

Zapojení vodičů

Pomocí prstů nebo speciálních kleští zapojte vodiče – nasuňte je pod hlavy povolených šroubků. Poté kontaktní šrouby dotáhněte, aby vodič pevně držel.

Nasazení krytu

Nasaďte kryt – na boku krytu jsou výstupky, které zapadnou do otvorů v rámečku vypínače. Tento bok jemně zmáčkněte šroubovákem a namáčkněte ho do rámečku.

Zapojení elektrického proudu

Zapojte přívod elektrického proudu  – příslušný jistič posuňte do polohy „I“ (tedy nahoru). Nyní vyzkoušejte, zda vypínač funguje tak, jak má.

Špatné docvakávání vypínače

To, že budete muset brzy vyměnit vypínače, se projeví špatným docvakáváním. Někdy vypínač přestane fungovat hned, v jiném a lepším případě jej budete muset domačkávat silou, aby se světlo rozsvítilo. V takovém případě alespoň budete mít čas na to, pořídit si nové vypínače a načíst si, jak vyměnit vypínač na světlo. Špatné docvakávání je ale možné někdy ještě opravit a vy se tak můžete vyhnout nákupu nových vypínačů. Postup je následující:

 1. Vypněte příslušný jistič.
 2. Sejměte kryt.
 3. Ve středu výšky klapátek vycvakněte klapací destičky. Jsou tam dvě, vypojit se musí obě. Vypojíte je páčením.
 4. Odmontujte dráty.
 5. Zkontrolujte, jak je vložený vypínač, a poté jej vyměňte za nový.
 6. Připojte dráty.
 7. Nasaďte kryt.
 8. Zapojte elektrický proud.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 69

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

2 Comments
  • Dobrý den,
   v titulku je „Jak opravit nebo vyměnit vypínač osvětlení“, takže ano když už nelze ovládač opravit, tak nejlepší řešení je ho vyměnit za nový.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *