Jak opravit uražený roh zdi

Dělník opravuje roh zdi

4.4
(30)

Někdy se nám může stát, že malba už je natolik zchátralá, že neopatrnou manipulací mohou vznikat trhliny nebo například uražené rohy. Stává se tak většinou v zimních měsících, kdy teplota a vlhkost kolísá. Dalším problémem může být to, když máte dům nebo byt v blízkosti frekventované silnice, protože otřesy silnice mohou zvyšovat opotřebení vašich zdí. Uražené rohy jsou bohužel velice nápadné, ať už jsou venku nebo v interiéru. Většinou totiž vznikají právě tam, kde je nejfrekventovanější pohyb.

Čím se opravují uražené rohy?

Dříve se drobné trhliny, praskliny a uražené kousky zdí opravovali s pomocí sádry. Ta je ale velice nepraktická, protože velmi brzy po opravě opět vypadne. Navíc je náchylná k praskání a puchýřům. Tento problém ale byl již před lety vyřešen, kdy na trh přišly speciální tmely, s jejichž pomocí spravíte nejen drobné praskliny a trhliny, ale klidně i velkou část uraženého rohu zdi.

Tmelení je většinou snadné, zejména pokud se nejedná o velké kusy uražených rohů.

Drobné opravy zdí a rohů

Otlučené rohy jsou zejména okolo dveří. Nezřídka se tak stane manipulací s nábytkem, například při stěhování se do nového domu nebo po vymalování. To je pak obzvláště škoda. Vhodné je u takových rohů preventivně namontovat ochranné hrany, protože sádrování nebo tmelování rohů, pokud je opakované, je velmi vidět.

Pokud se nám ochranné hrany nezdají jako pěkná součást vašeho interiéru, nevyhnete se tmelení. Na opravu se používá omítkový tmel. Vyberte si vysoce kvalitní, který je snadno zpracovatelný. Většina dostupných tmelů má velmi dobrou přilnavost na minerální podklady a velmi rychle zasychá. V případě potřeby je můžete i brousit.

TIP: Pokud chcete opravovat rohy v exteriéru, měl by být tmel na to vyroben. Přečtěte si to na obalu výrobku.

Oprava uraženého rohu

Na opravu uraženého rohu použijte vámi vybraný stěrkový tmel. Tento tmel může být určen do interiéru nebo do exteriéru, takže si pozorně přečtěte, který tmel máte. Doma tmel připravte podle návodu na obalu a naneste jej na otlučený roh. Špachtlí ho rozhrňte po celé ploše tak, aby ve skutečnosti přesahoval za roh a z druhé strany jej stáhněte do ztracena. Tento postup bude možná nutno opakovat tak dlouho, dokud nebudete s nově vytvořeným rohem spokojeni. Pro snadnější tvarování můžete použít úhlové hladítko.

TIP: Pomoci vám může také rovná lať, kterou zednickými háčky připevníte nejprve z jedné strany, poté i z druhé strany rohu. Aby byla lať aplikována rovně, bude se vám hodit také vodováha případně závaží.

Nalepení rohových lišt z různých materiálů

V obchodech jsou dostupné rohy nejrůznějších materiálů, které mohou postižené místo nejen opravit, ale také zpevnit a zabránit tak budoucímu poškození.

Rohové lišty s perlinkou

Perlinka u rohových lišt obvykle o několik centimetrů přesahuje, takže je vhodné ji aplikovat pro zpevnění a nenápadné opravy. Spáry zatmelte speciálním akrylovým tmelem či lepidlem. Když na to použijete speciální gumový nátěr, může spára prasknout, a nikdo si ničeho nevšimne. Roh s perlinkou se hodí zejména na opravy venkovních uražených rohů.

Plastové, kovové či dřevěné kovové lišty

 S takovou variabilitou si můžete z každé rohové lišty připravit i dekorační prvek vašeho interiéru. Také tyto rohové lišty je ale možné skrýt pod omítkou. Budete k tomu ale potřebovat o trochu více šikovnosti.

Prevence je důležitá

Než řešit samotný následek může být chytřejší problému předcházet. Vhodné je například použití profilu pod omítkou u zdí a rohů, které jsou nejvíce náchylné (rohy u průchodu dveří apod.). Jejich výhodou je to, že nejsou tolik vidět a nenaruší tak vzhled vašeho interiéru.

Ochrana venkovního rohu

Dělá se to tak, že nejprve odstraníte omítku a veškeré nerovnosti. Je dobré, aby povrch zůstal drsný, tmel se na něj lépe přichytí. Od země ke stropu nanášejte rychleschnoucí lepící tmel, do kterého nakonec vmáčknete rohový plechový profil (pozor, v některých případech je dobré jej předem zkrátit).

Je čas přidat omítku

Někdy může rohový plechový profil po instalaci vytlačit rychleschnoucí tmel a vzniknou tak nerovnosti. V takovém případě je potřeba místo uhladit zednickým hladítkem. Na druhý den, když už je tmel dostatečně zaschnutý, můžete dočistit štukem. Jakmile štuková omítka zaschne, přetřeme ji barvou – postupně v několika vrstvách.

Ochrana rohu s pomocí ozdobných lišt

Použít ale můžete taktéž ozdobné lišty, které si můžete zvolit do jakéhokoli interiéru – od tradičního až po moderní. Lišty jsou dekorativní a mohou atraktivně doplnit vzhled vašeho obydlí. Začněte tak, že hrany rohu, který chcete opravit, nejprve smirkovým papírem zbavíte nerovností. Následně s pomocí pistolí na kartuše aplikujete malé kopečky silikonového tmelu na lištu, a připevníte ji na zeď.

Vytlačený tmel můžete odstranit ihned nebo až po zaschnutí zalamovacím nožem.

V rukou profesionála

Pokud je roh na velice nápadném místě, možná, že nebudete mít chuť pouštět se do opravy sami. Zejména pokud o takových věcech nic nevíte. Práce s tmelem může být sice jednoduchá, ale není pro každého. Chcete-li precizní práci, zřejmě si budete muset povolat na pomoc profesionálního zedníka. Hledejte řemeslníky ve svém okolí, kteří si nebudou účtovat nesmyslné náklady na cestovné. Jak už bylo řečeno, samotná práce s opravou rohu skutečně není nic těžkého, možná ale bude lepší, když to nejprve někde uvidíte, než se do toho pustíte sami.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 30

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *