Jak napsat apostrof

apostrof na klávesnici

3.6
(8)

Nejste si jisti psaním apostrofu? V tomto článku se dozvíte, jak jej správně napsat ve Windows i na Macu (Apple), co to apostrof vůbec je a jaký je rozdíl mezi českým a anglickým apostrofem. Co je tedy apostrof a kdy se používá?

Apostrof v češtině 

Český apostrof (neboli odsuvník) je interpunkční znaménko, které se používá k označení jednoho nebo více vynechaných znaků.

Apostrof je standardizován ve dvou podobách – typografické (klasická, plnohodnotná) a strojopisné (zjednodušená, neformální).

Typografický apostrof

Typografický apostrof se vyskytuje v klasickém textu a svým tvarem připomíná devítku v horním indexu. Podobá se diakritickému znaku malého háčku u písmen ď, ť, je ale větší a výraznější než háček, aby nedocházelo k jejich záměně.

Někdy se apostrof v psacím písmu a v jednodušších druzích písma může podobat značce pro minutu (úhlovou, časovou) nebo koncovému znaku jednoduchých uvozovek.

Strojopisný apostrof

Strojopisný apostrof většinou používají programátoři. Je spíše rovný nebo může připomínat kapku obrácenou vzhůru (záleží na použitém fontu). 

Použití apostrofu

  1. Apostrof se v češtině vyskytuje např. v textech vyjadřujících hovorovou řeč a v poezii, kdy se jím může (ale nemusí) označit vypuštění hlásky na konci slova (např. spad’, sed’ si), nejčastěji v příčestích činných.
  2. Také ho najdeme ve starší literatuře, např. ty’s (= ty jsi) nebo viděl’s (= viděl jsi). Vyskytuje se i ve slovech přejatých z cizích jazyků (chargé d’affaires, commedia dell’arte, l’art pour l’art, viola d’amour, O’Brian, d’Artagnan, l’humanité).
  3. Apostrof můžeme také použít při vynechání prvních dvou číslic letopočtu, např. Naposledy jsem ho viděl na podzim ’88. Pro texty administrativního a obchodního typu se ale tento způsob zápisu nehodí, protože podle ČSN 01 6910 se správně mají uvádět všechny číslice letopočtu.
  4. V etymologických a dialektologických slovnících se používají apostrofy ve funkci polovičních uvozovek, v nichž se uvádí význam výrazu (např. ‚pes‘).

Někteří lidé používají apostrof chybně i u  příklonného  –s, tam se ale nepíše (žes to četl, dobřes uvařil).

Jaký je rozdíl mezi českým a anglickým apostrofem

Zatímco v češtině je apostrof jedním z nejméně používaných interpunkčních znamének, v angličtině se používá poměrně často.

Anglický apostrof

Apostrof v angličtině (angl. Apostrophe) najdeme ve zkrácených neboli ztažených tvarech sloves, kdy zastupuje vynechané písmeno poté, co se dvě slova spojí do jednoho (I’m). Dále se s anglickým apostrofem můžete setkat u záporky not (you aren’t = you are not), ve jménech (O’Tool) a u nespisovných (I am sleepin’, I am comin’) nebo přivlastňovacích tvarů (Charle’s book).

 Apostrof se také vyskytuje v anglických názvech společností (McDonald’s).

Stejně jako v češtině, i v angličtině existuje typografický a strojopisný apostrof. Znak pro anglický typografický apostrof je stejný jako „americká“ pravá uvozovka (right single quotation mark). 

Jak se píše (český a anglický) apostrof ve Windows?

V případě, že máte numerickou klávesnici, můžete apostrof na české klávesnici vytvořit pomocí klávesových zkratek ve Windows v systému ASCII následujícími způsoby:


Alt + 0146 – typografický apostrof napíšete, pokud stisknete levý alt a na numerické klávesnici postupně čísla 0146.
Alt + 039 – strojopisný apostrof vytvoříte stisknutím levého altu a následně čísel 039 na numerické klávesnici.

Strojopisný apostrof na klávesnici také můžete vytvořit stisknutím klávesy Shift (levý nebo pravý) a klávesy se symbolem apostrofu, která se nachází vlevo nebo nad klávesou Enter (podle typu klávesnice). Kromě apostrofu jsou na této klávese ještě znaky obráceného lomítka \, svislé čáry | a přehlásky.

Jak napsat anglický apostrof

jak napsat apostrof na klávesnici

Anglický apostrof na klávesnici najdete, když přepnete z české klávesnice do anglické pomocí klávesové zkratky levý ALT + levý SHIFT. Na této klávesnici je pro apostrof samostatná klávesa, která se nachází na místě českého paragrafu.

Jak udělat apostrof na Macu (Apple)?

Klávesnice Macu má trochu jiné rozložení kláves než klávesnice počítače s OS Windows, ale rozdíly nejsou velké.  Na klávesnici Macu najdete některé speciální klávesy, např. Option (někdy bývá označena jako Alt). Právě tuto klávesu budete potřebovat na napsání apostrofu. Apostrof vytvoříte současným stisknutím kláves Option (Alt) + J.  Jde o znak, který je stejný jako americká“ pravá uvozovka.

Závěr

Jak se dělá apostrof, už víte a jeho psaní i používání by pro vás mělo být hračkou. 

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 8

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zapnout AirDrop
Sdílení pomocí AirDrop

Co je AirDrop a jak ho používat AirDrop je funkce, která umožňuje Apple zařízením se systémy Mac a iOS bezdrátově >>>

Jak vyhledávat podle obrázků
Vyhledávání podle obrázků

Vyhledávání informací je v dnešní době tak snadné. Máte v počítači anebo v telefonu uloženou fotografii, ke které potřebujete najít >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *