Jak zkontrolovat a opravit SD kartu

SD karta vložena do notebooku

3
(85)

SD karta je poměrně důležitou součástí dnešních mobilních telefonů. Umožňuje vám zvětšit velikost paměti vašeho přístroje a to klidně i několikanásobně. Abyste SD kartu mohli využívat, musí tato karta fungovat tak, jak má. K tomu je možné otestovat, zda vaše paměťová karta neobsahuje chyby. Postup je poměrně jednoduchý – budete k tomu potřebovat jen svůj počítač a SD kartu.

Kontrola SD karty

Prvním způsobem, jak můžete zkontrolovat svou SD kartu je s pomocí Windows. Problémy s SD kartou se mohou projevit, když tuto paměťovou kartu přesouváte z jednoho přístroje na druhý (například při koupi nového mobilního telefonu). Test správné funkčnosti karty spočívá v jednoduché metodě, kdy vám postačí váš počítač a operační systém Windows. Pak už si kartu zkontrolujete opravdu snadno. Postup je následující:

 1. Zasuňte SD kartu do počítače.
 2. Na svém počítači si otevřete složku Tento počítač.
 3. Pravým tlačítkem myši klikněte na konkrétní SD kartu. Vyberte možnost Vlastnosti. V tabulce, která se vám objeví, zaškrtněte možnost Automaticky opravovat chyby a také možnost Vyhledat a pokusit se obnovit chybné sektory.
 4. Výstupem tohoto testování je informace, že (ne)byly nalezeny nějaké chyby. Pokud byly nalezeny chyby, mohlo dojít k jejich automatickému odstranění.

Oprava SD karty

Avšak vytahování SD karty z mobilního telefonu může být poměrně otravné. Existuje ale i jiná možnost – její kontrola a oprava s pomocí aplikace. Jeden z vhodných programů je například ChkFlsh, který spustíte, tlačítkem Start!. Výstupem budou nejen chyby na vaší SD kartě, ale také to, kolik jich je a kolik procent vaší SD karty je vadné.

Častěji než poškozená SD karta je na vině uživatel, který svá data sám smaže (aniž by chtěl). Omylem smazaná data z SD karty se můžete pokusit obnovit – například pomocí programu Recuva. Tento program může zachránit vaše data i v případě, že je zařízení (telefon či počítač) nedokáže zobrazit.

Jak opravit SD kartu?

Jak poznáte, že je SD karta poškozená a potřebuje opravu? Mezi typické příznaky poškozené karty patří například to, že vaše soubory (kterými jsou například fotografie a videa) se otevírají nesprávně (nebo také fragmentovaně). Mezi další příznaky patří například do, že váš chytrý telefon nebo počítač nemůže SD kartu vůbec najít – a i když ji najdou, pak z ní nelze číst ani přistupovat k ní. Někdy se také při otvírání souboru uloženého na SD kartě objeví informace, že SD karta je poškozená. Charakteristickým příznakem poškozené SD karty je také to, že při mazání nebo ukládání nových souborů na SD kartu se nic nestane.

Někdy se může stát, že zatímco telefon SD kartu rozpozná, počítač ji nenajde. Zkuste opatrně otřít kontakt karty a vložit znovu.

Formátování SD karty

V případě, že jsou na vaší SD kartě chyby, můžete se pokusit ji zformátovat. Opět pomocí pravého tlačítka zvolíte možnost formátování příslušné paměťové karty. Vyplatí se důkladná kontrola, a proto z nabídky nechte nezaškrtnuté obě možnosti – jak Rychlé formátování, tak také Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS. Vyhledejte chyby na své kartě znovu. Pokud byly chyby odstraněny, můžete SD kartu bez problémů používat dál. V případě chyby je to jen na vás…

Pozor! Pokud zformátujete kartu, přijdete o všechna data na ní uložená! Takže si tuto akci dobře rozmyslete.

Diagnostika SD karty

Pokud kartu nedetekuje žádné zařízení, pak může být problém ji opravit. Jedním z řešením je formátování karty – v tomto případě ale přijdete o veškerá data na kartě. Neobnovujte kartu ani pomocí programu, tím byste mohli poškození přenést i na ta místa SD karty, která ještě nebyla poškozena. Pokud chcete zachovat soubory na SD kartě, pak se musíte obrátit na odborníka. Ten vám může diagnostikovat SD kartu a pravděpodobně i zachránit soubory na ní uložené.

Formátování SD karty v mobilu

Pokud máte telefon s Androidem, můžete SD kartu formátovat přímo v telefonu. Je to jednoduché a nepotřebujete k tomu ani žádný jiný program. Stačí si otevřít menu Nastavení. Zde byste měli mít menu Úložiště, kde pod nadpisem Přenosné úložiště vyberete možnost SD karta (někdy je označená také jako Micro SD). Poté vyberte možnost Nastavení úložiště. Právě tady se skrývá možnost Formátovat. Vyberte možnost Vymazat a formátovat. Po několika vteřinách je proces dokončen a vaše SD karta je naformátována.

Jak zabránit poškození SD karty?

Mnohem lepší, než řešit problém s SD kartou, je chovat se k ní tak, abychom ji nepoškodili. Koupě nové SD karty není až tak finančně náročné, nicméně data, která na kartě můžete mít, jsou leckdy nenahraditelná (i kdybyste jeli na stejnou dovolenou, nikdy nenafotíte úplně stejné fotografie či videa). Za poškození SD karty jsme často zodpovědní my, lidé. Tím, že s ní manipulujeme. Takže SD kartu ze zařízení nevytahujte, není-li to nezbytně nutné. Pokud už s SD kartou manipulujeme, nedotýkáme se jejích kontaktů.

S SD kartou pracujte opatrně, abyste nepoškodili její kontakty. Pokud už ji potřebujete přemístit, dělejte tak velice opatrně.

Jednu nebo dvě SD karty?

Někteří lidé si pořizují telefony, které mají sloty na dvě SD karty. Pak mohou používat obě SD karty. Svá data (například fotografie) tak mohou nahrávat na obě SD karty, a pokud se jedna poškodí, mají jako zálohu kartu druhou. Další možností je neustálé zálohování dat – obzvláště pokud na nich jsou data, o která nechcete přijít.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 85

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zapnout AirDrop
Sdílení pomocí AirDrop

Co je AirDrop a jak ho používat AirDrop je funkce, která umožňuje Apple zařízením se systémy Mac a iOS bezdrátově >>>

Jak vyhledávat podle obrázků
Vyhledávání podle obrázků

Vyhledávání informací je v dnešní době tak snadné. Máte v počítači anebo v telefonu uloženou fotografii, ke které potřebujete najít >>>

9 Comments
 • Dobrý den,
  Snažím se využít svoji SD kartu, protože mám poslední dobou málo místa v úložišti, ale nejde mi tam nic přetáhnout ani ji třeba zformátovat. Jde to nějak napravit?
  Předem děkuji za odpověď

 • Dobrý den, zkoušíte to na počítači? Některé SD karty ještě mají zámeček, zkontrolujte zda ho nemáte v pozici LOCK.

 • čau. mam jedeen problém s tím, že mam 32gb microsd kartu a mel jsem tam cca20gb dat. po tom co jsem ji formatoval na fat32 kvůli sistému na rasphberry pi . mam na kartě pouze 3.2 gb i kdaž ji formatuju na exfat nebo ntfs.

 • Zdravím,
  existuje nějaký opravdu free dobrý program na opravu poškozených dat na SD kartě. Vše co najdu, nainstaluji je free, do doby, než udělám cca 2hodinovou diagnostiku. Pro opravu pak jen plať, plať plať apod. Díky moc 😉 R.

 • Opět se jedná o placenou službu. Zdarma to projede scanem, něco najde, ale pro opravu jen akčních USD49,95. Ostatní jsou cca 69. Aha, ale tato Recuva za tu cenu je jen na měsíc 🙁 roční USD59.95. Proto jsem psal slušnou (dobrou) free verzi. Placených je dost 😉

 • To nás mrzí Romane, bohužel aktuálně tedy neporadíme. Je možné, že žádný free program v tuto dobu není.

 • Žádný program není potřeba, RPi ji má formátovanou jako systémový disk. Stačí odstranit oddíly a pak normálka naformátovat. Na to je free programů hromada.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *