Jak opravit prasklý displej telefonu

oprava displeje telefonu

4
(78)

Ať už se to stane na novém nebo na starém mobilním telefonu, vždycky nás to naštve. Škrábanec přes celou obrazovku sice nemusí mít žádnou vliv na funkci, ale nevypadá pěkně a může nás pěkně štvát. Pokud tuto prasklinu navíc budeme ignorovat, může se zvětšovat a stát se nebezpečnou pro životnost vašeho telefonu. Nahrazení celé obrazovky (displeje) je nákladné skoro stejně jako nákup nového telefonu.

Čím jsou telefony větší, tím snadněji padají

Bohužel, je to pravda. Obrazovka nyní tvoří 90 % přední strany našich telefonů. To je obrovská změna od doby, kdy telefony měly obrazovky malé. Tyto malé obrazovky ale byly také méně náchylné k praskání. Tak velké plochy obrazovek, jako jsou ty dnešní poměrně snadno praskají – a to může být opravdu problém. Někdy má prasklá obrazovka dokonce vliv na funkci telefonu. Co s tím?

Jak tedy vyřešit prasklý displej?

Jako vhodné řešení se tedy jeví výměna prasklého displeje, a to co nejdříve poté, co se prasklina objevila. Ještě před samotnou opravou můžete svůj displej zafixovat tak, aby držel tak dlouho, jak budete potřebovat. Pořiďte si jedno balení lepidla Sugru (v barvě vašeho telefonu) a roli toaletního papíru. Pokud je trhlina soustředěna v rohu telefonu nebo na zádech, může být tato oprava téměř trvalá. Pokud se trhlina rozšířila na aktivní plochu displeje, jedná se o dočasné řešení.

Pády telefonů někdy mohou vést k popraskání skla – nicméně displej může zůstat nepoškozen. Pak stačí jen nahradit sklo telefonu.

Postup s lepidlem Sugru

1. Vyčistěte svůj displej – k tomu se hodí toaletní papír. Sugru působí mnohem lépe, když je na čistém povrchu bez prachu.

2. Použijte Sugru – začněte u oblasti na okrajích displeje a postupujte do středu. Aplikujte podle potřeby.

Výměna prasklého displeje

Prasklý displej si můžete nechat vyměnit u odborníků (autorizovaných servisů), nebo se o to pokusit sami. Základem je, sehnat si náhradní sklo právě na váš typ telefonu. Dále budete potřebovat šroubovák (někdy je součástí balení náhradního displeje) a plastovou hrací kartu nebo přímo set na opravy telefonu.

Oprava bez výměny displeje je delší, ale levnější.

Postup výměny

1. Odstraňte prasklé sklo. Pomocí šroubováku budete muset celý telefon rozmontovat. Displej drží k telefonu dvěma bočními pásky, které musíte také odstranit. Obrazovka vypadne. Vložte hrací kartu mezi telefon a sklo a s její pomocí tyto dvě věci oddělíte.

2. Vložte nové sklo. Nové sklo by mělo těsně přiléhat ke zbytku vašeho telefonu. Nejprve je ale potřeba odstranit vnitřní ochranu skla.

3. Složte telefon.

Pokud je možné odstranit pouze prasklé sklo a toto nahradit, neváhejte. Pokud není poškozen i displej, můžete takto ušetřit až 40 % ceny opravy.

Pozor na ztrátu záruky

Pokud máte telefon ještě v záruce, pak je nutné si dobře promyslet, jestli telefon vyměnit i s displejem, nebo jen sklo. Nepříjemnou skutečností totiž je, že pokud se rozhodnete vyměnit pouze sklo bez displeje, přicházíte tak o záruku. U levnějších telefonů je to asi výhodnější řešení, nicméně u těch dražších už to může být problém. Promyslete si tedy dobře, zda vám několik ušetřených tisícovek stojí za ztrátu záruky.

Ochranné sklo nebo fólie

Jednou možností, jak předcházet poškození skla telefonu nebo jak zabránit tomu, aby se prasklina dále šířila, je použít na telefon ochranné sklo. Prasklinu tím sice neopravíte ani nezamaskujete, nicméně zaručíte to, že se nebude zvětšovat. Pokud je tedy vaše obrazovka funkční i po pádu a prasklina vám příliš nevadí (někdy je jen v rohu obrazovky), doporučujeme investovat právě do tohoto ochranného příslušenství.

Vhodně zvolená tapeta na displeji telefonu

Právě volba vhodné tapety může posloužit tomu, aby prasklina na vašem telefonu nebyla příliš nápadná. Zvolte obrázek s cihlovou zdí, divokou přírodou nebo prostě tapetu, která je složena ze změti několika barev. Prasklinu tím samozřejmě nevyřešíte, ale můžete ji zamaskovat na dobu, kdy se nerozhodnete něco s ní dělat (vyměnit sklo telefonu nebo si koupit nový telefon).

Profesionální oprava displeje telefonu

Z výše uvedeného postupu na opravu displeje vyplývá, že je to práce poměrně náročná a ne vždy se vám může poradit. Proto mnozí z nás raději volí pohodlnější, leč o něco dražší variantu – oprava displeje telefonu od profesionálů.

Oprava displeje telefonu – cena

Pokud svůj telefon svěříte do rukou odborníků, počítejte s tím, že budete muset zaplatit několik stokorun. Cena se odvíjí od velikosti vašeho displeje, náročnosti práce na výměně displeje a také na použitých materiálech. Proto je obecné určení opravy ceny displeje telefonu poměrně náročné. Oprava se pohybuje v rozmezí od 300 do 1 300 Kč. Zkušení pracovníci by ale měli určit cenu předem. Vy si pak můžete rozmyslet, jestli se vám vyplatí investovat do opravy, nebo si raději pořídíte nový telefon.

Zamaskování praskliny

Na internetu se to hemží články, ve kterých na vás autor bude apelovat, že olej, kypřící prášek nebo dokonce zubní pasta, dokážou odstranit praskliny na vašem telefonu. Výsledkem bohužel bývá nadobro poškozený telefon – a praskliny se stejně nezbavíte. Těmto zaručeným radám se vyhněte a raději používejte selský rozum. Jistě, zubní pasta a kypřící prášek se sice používají na trhliny a praskliny, musí ale jít o opravdu miniaturní škrábanec, který bychom u telefonu ani neřešili. Zubní pasta či kypřící prášek fungují totiž jako abrazivní složka, která má zarovnat povrch – tzn. prasklinu nevyplníte, ale povrch kolem ní zarovnáte na její úroveň.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 78

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak zapnout AirDrop
Sdílení pomocí AirDrop

Co je AirDrop a jak ho používat AirDrop je funkce, která umožňuje Apple zařízením se systémy Mac a iOS bezdrátově >>>

Jak vyhledávat podle obrázků
Vyhledávání podle obrázků

Vyhledávání informací je v dnešní době tak snadné. Máte v počítači anebo v telefonu uloženou fotografii, ke které potřebujete najít >>>

4 Comments
  • Dobrý den, co máte na mysli „plastová hrací karta“? Jak to má vypadat? Nic se mi nepodařilo na internetu najít (kormě her).
    Děkuji Stáňa

    • Dobrý den Staňo, může se jednat o jakoukoli plastovou kartu. Zkuste si vygooglit: „sada na opravu telefonu“ jsou tam takové plastové „škrabky“ a právě tyhle můžete nahradit nějakou plastovou kartou.

      • Zdravím, Já k pomoci při rozebírání používám místo nehtů, jež nejsou vždycky nejmilejším když je třeba zabrat… a nebo přehmátnout a zabrat ještě jinde. používám s oblibou trsátko, kousek lexanu, to je jako plexisklo, a ten mám nabroušený do klínu, jež používám třeba i jako nůž na dopisy.Jinak plastové karty co byly kdysi na telefonní automaty a nebo klubové, nebo starou kreditku, nebo tenčí kartu, kterou si koupíte třeba na sjezdovce jako permanentku. (ty radiové karty jako staré propadlé kreditky, nebo na tu sjezdovku používám také k otevírání dveří, ale ne jako zloději, jen to mám načtené do systému místo čipu na klíčích, náhodou u našeho systému RFID to bere, a tak jej nemusím vytahovat z tašky, nebo brát velké klíče když jdu nalehko do města ) Někdo také může pod zvednutý roh sklíčka podsunout nit a nebo tenký vlasec a podebrat a pomalu podříznout až se oddělí – takhle se řežou i třeba autoskla akorát tam se tahá ostrá struna skrz gumovou vrstvu lepidla.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *