Jak získat SPZ na přání

rámeček na SPZ

4.2
(10)

Motivace získat SPZ na přání může mít mnoho podob. Od darování neotřelého dárku, který zaujme blízké okolí, přes pobavení kolemjdoucích až po pojízdnou reklamu pro vaše podnikání. Není přitom jednodušších kroků, jak si takovou registrační značku pro své vozidlo osvojit a na následujících řádcích vám napovíme, jak na to. Zvažujete-li, že byste mohli takovou originální SPZ v budoucnu vlastnit, čtěte dále.  

Registrační značky na přání

Co je jisté je, že značky na přání zaujmou na první pohled. Stačí mít to nejdůležitější, nápad, který neměl nikdo před vámi.

Inspirovat se jistě můžete ve stále častěji vznikajících top žebříčcích popularity a originality vydávaných automobilovými deníky, na mnoha internetových diskusích nebo facebookových skupinách u nás i v zahraničí, kam lidé nápadité SPZ náhodně zachycené fotoaparátem sdílí.

Kdo si může značku na přání koupit

Stačí, jste-li vlastníkem nebo provozovatelem vozidla a přejete si na něm takovou registrační značku s osobitým textem podle vlastní volby mít.

V České republice je to možné od roku 2016, kdy má na základě novely zákona č. 56/2001 Sb., o státní poznávací značku s vlastním textem, možnost zažádat si úplně kdokoliv.

Reálná poptávka navíc stále stoupá. Podíváme-li se na trochu čísel detailněji, tak loňský rok 2022 byl co se týká zájmu o tyto specifické kousky rekordním a atakoval hranici 7.000 kusů za rok. Od doby, kdy je možné o jedinečné SPZ na přání žádat, a tedy za šest let existence, využilo této výhody celkem 37.000 uživatelů.

Výroba SPZ a postup žádosti ve zkratce

Výroba SPZ je i v současném byrokratickém dynamickém světe rychlou a jednoduchou záležitostí. Kroky jsou následující:

 1. Podáte žádost o značku na přání (tím je zahájeno správní řízení, kdy se úřad vyjádří, zda je možné značku vydat)
 2. Dostanete písemné vyjádření o ne/vyhotovení (úřad má na reakci lhůtu 30 dní, ale obvykle odpoví do 7)
 3. Uhradíte s tím spojený poplatek (5.000 Kč za 1 registrační značku na přání)
 4. Značka na přání je poslána úřadem do výroby
 5. Po 15 dnech je značka na přání připravena k vyzvednutí (při vyzvednutí budete, pokud je již vlastníte, odevzdávat původní značky)
postup výroby SPZ

Jaké kroky podniknout při žádosti o RZ na přání

Kde žádat o SPZ na přání

O RZ na přání se žádá na příslušném úřadě s rozšířenou působností, kde je registrováno vaše vozidlo. Žádost není nutné podávat osobně, je možné ji zaslat poštou nebo prostřednictvím datové schránky.

Zde naleznete mapu ze stránek ministerstva dopravy, kde najdete aktualizovanou verzi dostupných úřadů, kde můžete o vlastní SPZ žádat. V Praze SPZ na přání vyřizuje pouze pracoviště odboru dopravně správních agend na Praze 4 s adresou Na Pankráci 1685/17.

Tip: Nezapomeňte, že na některých úřadech je možné si sjednat schůzku v předem stanoveném čase online, a to bez zdlouhavého vyčkávání a nekonečných front.

Jak žádat o SPZ na přání

Žádost nemá předepsanou formu, ale z žádosti musí být zřejmé několikero bodů. Konkrétně:

 • KDO žádost podává
  – Fyzická osoba uvede jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu.
  – Právnická osoba uvede název nebo obchodní firmu, identifikační číslo a adresu sídla.
 • ČEHO se žádost týká
 • CO žadatel navrhuje

Př. Konkrétní formu k nahlédnutí takové žádosti najdete zde Žádost o vydání značky na přání

Jak dlouho SPZ výroba trvá

Úřad má 15denní lhůtu na výrobu SPZ, ale obvykle ji stihne na základě recenzí uživatelů dodat i o pár dní dříve. Nejčastěji se uvádí zkušenost 10 dnů.

Tip: Pokud již máte v hlavě nápad, který vám nedá spát, ale prozatím nemáte vozidlo nebo žádost zpracovanou, je možné si vlastní SPZ také s předstihem zarezervovat. Částka za tuto rezervaci činí 500 Kč a je platná 6 měsíců. Pozor, na fyzickou/právnickou osobu je možné mít v 1 moment pouze 1 rezervaci.

Výroba SPZ na zakázku a jaké potřebuji doklady

 • Velký technický průkaz vozidla
 • Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
 • Plnou moc, pokud se stávající vlastník nedostaví osobně

Jak vytvořit značku na přání

Při vytváření registrační značky na přání je potřeba dodržet několik podmínek. Jeden z těch nejzásadnějších bodů je uhlídat počet znaků.

 • U automobilu se jedná o kombinaci 8 znaků,
 • u motorky 7 znaků,
 • u mopedu 5 znaků.

Další podmínkou je využití naprosto originální kombinace písmen a číslic, které zatím nemá přiřazený další uživatel jiného dopravního prostředku.

Dále musí značka na přání:

 • Obsahovat alespoň 1 číslici,
 • Nesmí v ní být využito hanlivých nebo neslušných výrazů,
 • Nesmí obsahovat diakritiku,
 • Neobsahuje znaky G, CH, Q, O, W kvůli možné záměně,
 • Zakázány jsou také zkratky orgánů státní správy (PCR, PSSZ, MVCR apod.),
 • Není dále možné použít speciální znaky (* ? ! § apod.).

Konfigurátor SPZ na přání

Nevíte-li si rady, vyzkoušejte konfigurátor SPZ na přání, který vás navede jak na ten správný formát. Pokud si nejste zatím konkrétní podobou jistí, SPZ na přání konfigurátor může být tím pravým pomocníkem.

SPZ konfigurátor na přání (neoficiální zdroj) zde.

Kolik stojí vlastní SPZ

Pokud toužíte po vlastní SPZ, pořizovací cena není nikterak šílená. Částka, na kterou vyjde jedna značka je 5 000 Kč za jednu tabulku, tzn. 10 000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil. Na motocykl nebo moped vám postačí pouze jedna registrační značka.

Zvláštní případy a kolik stojí vlastní SPZ

 • SPZ na přání a cena při dopravní nehodě

Pokud dojde při dopravní nehodě k poškození SPZ na přání, platí se správní poplatek v hodnotě 600 Kč.

 • Vlastní SPZ a cena při krádeži značky/automobilu

Pokud by Vám někdo vlastní SPZ ukradl, zaplatíte plnou částku v pořizovací výši značek na přání, tj. 5.000 Kč za 1 registrační značku na přání. V tomto případě také ztrácíte nárok na vydání duplikátu a máte možnost nechat si přidělit značku novou nebo znovu zažádat o značku na přání, ale s jinou SPZ a znovu zaplatíte 5 000 Kč za tabulku.

 • Kolik stoji SPZ a její výměna

Vlastní SPZ je možné použít na další automobil, motocykl či moped držitele. Vždy je ale vázáno na konkrétního člověka/majitele vozidla, nikoliv na auto. To znamená, že značku lze prodat novému majiteli s vozidlem. Při nové registraci mu bude přidělená nová registrační značka nebo mu můžete při přeregistraci vaši značku převést či si ji ponechat. V opačném případě po 3 měsících propadá úřadu a vy přicházíte o zaplacenou částku. 

Pozor RZ na přání není předmětem dědictví, protože není ani předmětem vlastnictví. Jedná se o evidenční označení daného vozidla

 • Výroba SPZ na moto při registraci nového vozidla

Na počátku celého procesu registrace nového vozidla máte 2 možnosti.

 1. Přihlásit nové vozidlo k “normální” registrační značce a následně požádat o značku na přání. Výhoda u této varianty je, že můžete s vozidlem ihned jezdit a normální RZ vyměnit za ty na přání později.
 2. Zažádat nejdříve o značku na přání a po dobu výroby RZ s vozidlem nejezdit.

V obou případech se platí již zmiňovaná částka 10 000 Kč a správní poplatek 800 Kč za přihlášení vozidla.

Pokud vlastníte vice vozidel a na jednom mate obyčejnou RZ a na druhém tu na přání, nelze značky převést. Jediná možnost je vozidlo se značkami na přání prodat/vyřadit z provozu a teprve poté je prodat. Nový vlastník při převodu zažádá o přidělení značky.

 • Cena SPZ na přání na nosiče kol

Správní poplatek a cena SPZ na přání na nosiči kol je 600 Kč. O značku na nosič kol k značce na přání lze zažádat i dodatečně. V obou případech je správní poplatek stejný, tj. 600 Kč.

 • Výměna SPZ při přepisu a její cena

Při přepisu/prodeji vozidla je postup se značkami na přání následující:

1.         Původní majitel si registrační značky na přání chce ponechat a požádá registr vozidel o jejich přepsání na jiné/své vozidlo (popř. využije rezervace), potom značka na přání na vozidle při převodu na nového majitele nezůstane, a to dostane přiděleno běžnou značku.

2.         Původní majitel nemá zájem o to převést si značky na přání na své jiné vozidlo, zůstanou tedy na vozidle, na kterém byly.

Poplatek za přepis jedné tabulky SPZ je 200 Kč.

Registrační značka na přání jako investice

Registrační značka na přání nemusí sloužit pouze jako reklama pro jejich uživatele, ale můžete nad ní uvažovat také jako nad investicí a profit do budoucna. Stačí mít ten správný nápad a potenciálního kupujícího, který by byl ochotný za vaši SPZ zaplatit.

Nový rekord co do částky prodané značky na přání v zahraničí padl letos v Dubaji a byl vyčíslen na 330 milionů korun. Značka není moc komplikovaná a obsahuje pouze písmeno P a číslici 7.  Jiné značky v této cenové hladině na své kupující zatím čekají, ale zejména v Dubaji a ve Velké Británii je o podobné kousky stále zájem. Neoficiální žebříčky uvádějí například jako TOP nejvýše odhadované hodnoty SPZ s označením „NEW YORK“, „MM“ nebo „F1“.

Nejlepší SPZ

Nemusíme ale chodit tak daleko za hranice, i v České republice je o značky na přání zájem. Mezi slavné osobnosti pyšnící se značkou na míru, patří například Ladislav Zibura, český cestovatel a spisovatel, který začínal se řízením v pozdějším věku a zvolil značku “PRO MINTE” nebo Karlos Vémola, český bojovník ve smíšených bojových uměních, který jezdí s označením “UFC FI6HT” 

Nejoblíbenější jsou co do obsahu také hádanky a různé šifry. Příkladem lze uvést. M0C NECUM; PIJ PIVK0; MEJ R0ZUM; IAM AUT00 a podobně.

SPZ na přání a dostupnost značky

Máte již nyní nápad, který by mohl nějakého z movitých investorů zaujmout? Zkontrolujte značku a její dostupnosti klidně hned teď na jednom z vyhledávačů. Zkontrolovat dostupnost na jednom z webů a zjistit unikátnost můžete například zde: SPZ na přání dostupnost (neoficiální zdroj)

Platí také, že spolehlivější variantou ověření dostupnosti SPZ na přání je obrátit se s dotazem přímo na úřad obce s rozšířenou působností. Webové prohlížeče s SPZ na přání v ověření dostupnosti nemusejí být vždy nejaktuálnější.

Kontrola pojištění podle SPZ

Ať už někdo má vlastní SPZ na přání nebo ne, znalost SPZ nám stačí ke sjednání a ověření povinného ručení. Konkrétně podle RZ zjistíte:

 • Druh vozidla
 • Objem válců
 • Výkon motoru
 • Datum 1. registrace
 • Aktuální pojištění

Tyto informace jsou ihned dostupné na webu, kde vám vyhledávač nabídne zjištěné údaje, které jsou evidovány pod značkou, kterou jste zadali.

Ověření SPZ

Registrační značky nám tak mohou nabídnout méně informací, než bychom mnohdy očekávali. Tedy zejména tak zjistíme dostupné informace o vozidle jako jsou:

 • Druh vozidla
 • Kraj registrace,
 • Tovární značku,
 • Název pojišťovny, ve které je sjednáno povinné ručení,
 • Dobu trvání pojištění včetně historie.

Pevně věříme, že s našimi body máte veškeré informace, které k nákupu vlastní SPZ potřebujete. Napadá Vás, jaká SPZ na přání by vašemu vozidlu nejvíce slušela nebo ji naopak považujete za přežitek? Podělte se s námi o její verzi do komentářů.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *