Co potřebuji k evidenční kontrole vozidla

evidenční kontrola vozidla

4.4
(625)

Evidenční kontrola se provádí pokaždé, když ojeté auto mění svého majitele nebo provozovatele. To znamená, že například při prodeji nebo pokud darujete auto (například) svému potomkovi, a budete vozidlo převádět na nový subjekt, musíte provést taktéž evidenční kontrolu. Abyste celým procesem evidenční kontroly prošli co nejrychleji a bez obtíží, připravili jsme tento článek, ve kterém shrneme vše, co je potřeba k evidenční kontrole vozidla.

Důležité je také vědět, jak dlouho platí evidenční kontrola. To vše se dočtete v tomto článku.

Protokol o evidenční kontrole

Protokol o evidenční kontrole je vystaven na jméno a bydliště (u právnické osoby název a sídlo) přihlašujícího provozovatele/vlastníka. Tento protokol nesmí být starší více než 30 dnů od svého vystavení, když se provádí evidenční kontrola. Účelem tohoto dokumentu je zjistit to, zda se technický stav vozidla shoduje se stavem, který je uvedený v originálu velkého a malého technického průkazu. Protokol o evidenční kontrole vydá stanice technické kontroly, pokud:

  • je vozidlo přihlášeno do registru,
  • vozidlo změnilo provozovatele nebo vlastníka.

Platnost evidenční kontroly je 30 dnů od vystavení protokolu o evidenční kontrole.

Co je potřeba k evidenční kontrole vozidla?

Co je potřeba na evidenční kontrolu, abyste mohli získat protokol o evidenční kontrole, jsou pouze dva doklady. Kromě toho ale musíte ještě splnit další podmínku, a to je mít lékárničku s platným datem expirace (tedy neprošlou lékárničku). A z dokladů si připravte klasické doklady, které k vozidlu určitě máte:

  • Technický průkaz vozidla – a to jeho originál,
  • Osvědčení o registraci vozidla – tento dokument má zkratku ORV a lidově se označuje jako tzv. malý technický průkaz.

Protokol o evidenční kontrole vozidla se následně předkládá na místně příslušném dopravním úřadě při nahlášení vozidla.

Proč se provádí evidenční kontrola?

Evidenční kontrola má za úkol doložit, že stav vozidla se skutečně shoduje se skutečnostmi, které jsou uvedené právě v Technickém průkazu vozidla a v Osvědčení o registraci vozidla. To je také důvod, proč při evidenční kontrole musíme předkládat právě tyto dva doklady.

Co vše se na evidenční kontrole kontroluje?

Spousta lidí si myslí, že se kontroluje pouze VIN (výrobní číslo vozidla). To ale není pravda. Aby bylo zaručeno, že vozidlo splňuje stav uvedený v technickém průkazu, musí se kontrolovat i další věci, jako je například barva karoserie, počet míst k sezení, typ motoru (pokud je uvedeno v technickém průkazu), zápis tažného zařízení, zápis ABS, rozměry ráfků a další. 

Obecně bychom tedy mohli říci, že vše, co je uvedeno v technickém průkazu, podléhá evidenční kontrole. Výsledkem evidenční kontroly je již výše zmíněný Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který se předkládá na dopravním úřadě při přihlašování vozidla.

Kolik stojí evidenční kontrola?

Evidenční kontrola se obvykle provádí na počkání, a to na kterékoli stanici technické kontroly (zkráceně STK) – to znamená bez ohledu na místo registrace vozidla nebo bydliště majitelů. Evidenční kontrolu si jednoduše můžete udělat kdekoli v České republice. Cena této služby se pohybuje v řádu stokorun: obvykle od 200 Kč do 400 Kč.

Protokol o evidenční kontrole při změně vlastníka

K získání Protokolu o evidenční kontrole vyžaduje evidenční kontrola doklady, jako je Velký technický průkaz a ORV. Samotný Protokol o evidenční kontrole vám ale pro změnu vlastníka vozidla v registru vozidel stačit nebude. Je pouze jedním z dokumentů, který musíte mít. Ke změně vlastníka vozidla budete muset přinést ještě další dokumenty.

Co je potřeba pro změnu vlastníka vozidla?

Změna vlastníka vozidel se provádí na obecním úřadě s rozšířenou působností. Abyste hladce prošli a nemuseli si tak případnou řadu na úřadě vystát dvakrát (nebo i víckrát), vezměte si s sebou tyto dokumenty a doklady:

  • Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla: tuto žádost podávají původní i nový majitel vozidla, a to společně. Musí se sejít na úřadě nebo v případě, že mezi sebou podepíšou plnou moc s úředně ověřeným podpisem, může na úřadě jednat jen jeden z nich. Úředně ověřený podpis získáte na kterékoli poště.

Pokud se jedná o převod vlastnictví vozidla, musíte mít navíc ještě tyto doklady:

  • Velký technický průkaz a ORV: i když byly potřeba k vystavení Protokolu o evidenční kontrole, musíte je na úřadě znovu předložit.
  • Zelenou kartu (Mezinárodní automobilová pojišťovací karta): je to osvědčení o tom, že vozidlo je pojištěno v rámci povinného ručení.
  • Doklad totožnosti: když jednáte s úřady, vždy musíte prokázat svou totožnost předložením občanského průkazu, popř. pasu.
  • Doklad o nabytí vlastnického práva: zde může jít například o kupní smlouvu nebo darovací smlouvu,
  • Protokol o evidenční kontrole: musí být platný, tedy ne starší než 30 dní od jeho vydání.

Pokud se jedná o přechod vlastnického práva (vůz jste například zdědili), musíte mít kromě Žádosti o zápis změny vlastníka ještě tyto doklady:

  • Doklad totožnosti: občanský průkaz nebo pas.
  • Doklad o nabytí vlastnického práva.
  • Velký technický průkaz a ORV se předkládají pouze v případě, že je již máte k dispozici.
  • Protokol o evidenční kontrole: pokud zároveň podáváte žádost o zápis zániku vozidla, nebudete jej potřebovat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 625

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

11 Comments
  • Dobry den, potřebovala bych poradit.
    Koupila jsem si auto kt se mi po tydnu rozbilo. Prodsjce nebyl ochotnej respektovat pravo na vraceni kvůli skryté vadě. Našel se kupujici. Auto nefunguje. Odhlasila sem ho z povinneho ručení. Zájemce si ho opravi. Co s tim? A jak bude moct udelat novy majitel evidencni kontrolu kdyz auto nejezdi. Dekuji za odpověď. L. S.

  • Dobrý den, Ludmilo,
    moc nechápu váš dotaz, každopádně když si zájemce auto opraví, tak už bude pojízdné a tedy bude možné ho přihlásit a tedy udělat i evidenční kontrolu.
    Každopádně právo odstoupení od kupní smlouvy jste samozřejmě měla:
    V zákoně je přesně toto
    „Odstoupit od smlouvy o koupi motorového vozidla je možné ze dvou důvodů.

    Má-li pořízený automobil vadu právní povahy, která trvale znemožňuje využití vozidla pro účely, pro které byl vůz zakoupen.
    Jestliže prodávající u reklamovaného vozidla neopraví vadu do 30 dnů, pak je na závadu nahlíženo jako na neodstranitelnou.“

    Dále na na skryté vady lze pak uplatnit zhruba šestiměsíční „záruku.“

    Jelikož jste se auto rozbilo po týdnu, tak máte právní nárok buď na opravu nebo prostě odstoupení od kupní smlouvy.

  • Dobrý den. Zdědila jsem auto
    Nemám řidičák. Nechci auto odhlásit. K přepisu potřebují EMV. Jak to mám zařídit? Děkuji Marie

  • Dobrý večer.Mám dotaz,třeba mi poradíte.Koupil jsem motocykl Suzuki intruder r.v. 1991.je to dovoz Německo,jsem první majitel.Mám k tomu všechny Německé doklady,jenže na registraci mi řekli že k tomu potřebuju i technický protokol a přílohu.Boužel nevím kde to mám sehnat.nevíte náhodou jak a kde si to zajistit?

  • Jsem ve stejné situaci, vozidla jsem nezdědila, bylo mi určeno vlastnictví v rámci dědického řízení, ale to je asi stejné. Na dotaz na DI mi bylo řečeno, abych se domluvila na STK, jestli by evidenční kontrolu mohli udělat v místě bydliště (samozřejmě bych to uhradila), bylo mi řečeno, že to nejde a musím vozidla (OA, motocykl a přívěsný vozík) přivézt k nim. Není mi to moc jasné, všechny doklady mám, povinné ručení je placeno, a navíc, když je budu chtít prodat, tak to celé absolvovat znovu. Je to bezvýchodná situace, ale hlavněbyrokracie kvete, bez ohledu na to, že nás určitě bude víc a pomoc od státu žádná.

  • Dobrý den,po zemřelém otci zdědili dva nezletilí auto .Mame kupce,musí se napřed auto přepsat na nezletilé a pak na kupce .Nebo jaký je postup.Děkuji za odpověd

  • Dobrý den, Jano, tohle je oříšek, ale obecně nakládání s majetkem nezletilých děti je potřeba souhlas opatrovnického soudu.
    Tedy řešením je připravit kupní smlouvu a současně návrh na schválení právního jednání za nezletilé. Držíme palce.

  • Dobrý den, zdědila jsem dvě auta. Na první auto mám kupce, chci se zeptat jestli je nutné auto nejprve přihlásit na mě a až potom na kupujícího nebo ke možnost nechat auto přepsat rovnou na nového majitele? A druhé zděděné auto je nabourane a nepojizdne, tudíž není možné u něj udělat evidenční kontrolu pro změnu vlastníka, pokud nechám auto ekologicky zlikvidovat, bude mi pro odhlášení auta stačit jen tento doklad a doklad o dědictví. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den Michaelo,
      pokud chcete auto převést na kupujícího, bude bohužel nutné nejprve provést změnu majitele v evidenci vozidel na vaše jméno a poté až na jméno kupujícího.

      Co se týká druhého auta, tak ho můžete ekologicky zlikvidovat. Pokud máte doklad o likvidaci vozidla, bude vám tento doklad stačit pro odhlášení auta z evidence vozidel avšak budete také potřebovat doklad o dědictví, který potvrzuje, že jste se stala vlastníkem vozidla.

  • Dobrý den, Jano,
    u nás v České republice je povinnost mít shodné pneumatiky na každé nápravě, tedy, že na přední nebo zadní nápravě musí být pneumatiky stejného typu, rozměru a dezénového vzoru. Každopádně kombinace celoročních a zimních pneumatik na jednom vozidle není stejně doporučována, jelikož to může negativně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla.

    Pokud máte na jedné nápravě zimní a na druhé celoroční pneumatiky, může to vést k rozdílnému chování auta, což může být potenciálně nebezpečné.

    Co se týče STK – není výslovně zakázáno mít různé typy pneumatik na různých nápravách, ale tato konfigurace není ideální pro bezpečnost.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *