Co potřebuji k evidenční kontrole vozidla

evidenční kontrola vozidla

4
(9)

Evidenční kontrola se provádí pokaždé, když ojeté auto mění svého majitele nebo provozovatele. To znamená, že například při prodeji nebo pokud darujete auto (například) svému potomkovi, a budete vozidlo převádět na nový subjekt, musíte provést taktéž evidenční kontrolu. Abyste celým procesem evidenční kontroly prošli co nejrychleji a bez obtíží, připravili jsme tento článek, ve kterém shrneme vše, co je potřeba k evidenční kontrole vozidla.

Důležité je také vědět, jak dlouho platí evidenční kontrola. To vše se dočtete v tomto článku.

Protokol o evidenční kontrole

Protokol o evidenční kontrole je vystaven na jméno a bydliště (u právnické osoby název a sídlo) přihlašujícího provozovatele/vlastníka. Tento protokol nesmí být starší více než 30 dnů od svého vystavení, když se provádí evidenční kontrola. Účelem tohoto dokumentu je zjistit to, zda se technický stav vozidla shoduje se stavem, který je uvedený v originálu velkého a malého technického průkazu. Protokol o evidenční kontrole vydá stanice technické kontroly, pokud:

 • je vozidlo přihlášeno do registru,
 • vozidlo změnilo provozovatele nebo vlastníka.

Platnost evidenční kontroly je 30 dnů od vystavení protokolu o evidenční kontrole.

Co je potřeba k evidenční kontrole vozidla?

Co je potřeba na evidenční kontrolu, abyste mohli získat protokol o evidenční kontrole, jsou pouze dva doklady. Kromě toho ale musíte ještě splnit další podmínku, a to je mít lékárničku s platným datem expirace (tedy neprošlou lékárničku). A z dokladů si připravte klasické doklady, které k vozidlu určitě máte:

 • Technický průkaz vozidla – a to jeho originál,
 • Osvědčení o registraci vozidla – tento dokument má zkratku ORV a lidově se označuje jako tzv. malý technický průkaz.

Protokol o evidenční kontrole vozidla se následně předkládá na místně příslušném dopravním úřadě při nahlášení vozidla.

Proč se provádí evidenční kontrola?

Evidenční kontrola má za úkol doložit, že stav vozidla se skutečně shoduje se skutečnostmi, které jsou uvedené právě v Technickém průkazu vozidla a v Osvědčení o registraci vozidla. To je také důvod, proč při evidenční kontrole musíme předkládat právě tyto dva doklady.

Co vše se na evidenční kontrole kontroluje?

Spousta lidí si myslí, že se kontroluje pouze VIN (výrobní číslo vozidla). To ale není pravda. Aby bylo zaručeno, že vozidlo splňuje stav uvedený v technickém průkazu, musí se kontrolovat i další věci, jako je například barva karoserie, počet míst k sezení, typ motoru (pokud je uvedeno v technickém průkazu), zápis tažného zařízení, zápis ABS, rozměry ráfků a další. 

Obecně bychom tedy mohli říci, že vše, co je uvedeno v technickém průkazu, podléhá evidenční kontrole. Výsledkem evidenční kontroly je již výše zmíněný Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který se předkládá na dopravním úřadě při přihlašování vozidla.

Kolik stojí evidenční kontrola?

Evidenční kontrola se obvykle provádí na počkání, a to na kterékoli stanici technické kontroly (zkráceně STK) – to znamená bez ohledu na místo registrace vozidla nebo bydliště majitelů. Evidenční kontrolu si jednoduše můžete udělat kdekoli v České republice. Cena této služby se pohybuje v řádu stokorun: obvykle od 200 Kč do 400 Kč.

Protokol o evidenční kontrole při změně vlastníka

K získání Protokolu o evidenční kontrole vyžaduje evidenční kontrola doklady, jako je Velký technický průkaz a ORV. Samotný Protokol o evidenční kontrole vám ale pro změnu vlastníka vozidla v registru vozidel stačit nebude. Je pouze jedním z dokumentů, který musíte mít. Ke změně vlastníka vozidla budete muset přinést ještě další dokumenty.

Co je potřeba pro změnu vlastníka vozidla?

Změna vlastníka vozidel se provádí na obecním úřadě s rozšířenou působností. Abyste hladce prošli a nemuseli si tak případnou řadu na úřadě vystát dvakrát (nebo i víckrát), vezměte si s sebou tyto dokumenty a doklady:

 • Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla: tuto žádost podávají původní i nový majitel vozidla, a to společně. Musí se sejít na úřadě nebo v případě, že mezi sebou podepíšou plnou moc s úředně ověřeným podpisem, může na úřadě jednat jen jeden z nich. Úředně ověřený podpis získáte na kterékoli poště.

Pokud se jedná o převod vlastnictví vozidla, musíte mít navíc ještě tyto doklady:

 • Velký technický průkaz a ORV: i když byly potřeba k vystavení Protokolu o evidenční kontrole, musíte je na úřadě znovu předložit.
 • Zelenou kartu (Mezinárodní automobilová pojišťovací karta): je to osvědčení o tom, že vozidlo je pojištěno v rámci povinného ručení.
 • Doklad totožnosti: když jednáte s úřady, vždy musíte prokázat svou totožnost předložením občanského průkazu, popř. pasu.
 • Doklad o nabytí vlastnického práva: zde může jít například o kupní smlouvu nebo darovací smlouvu,
 • Protokol o evidenční kontrole: musí být platný, tedy ne starší než 30 dní od jeho vydání.

Pokud se jedná o přechod vlastnického práva (vůz jste například zdědili), musíte mít kromě Žádosti o zápis změny vlastníka ještě tyto doklady:

 • Doklad totožnosti: občanský průkaz nebo pas.
 • Doklad o nabytí vlastnického práva.
 • Velký technický průkaz a ORV se předkládají pouze v případě, že je již máte k dispozici.
 • Protokol o evidenční kontrole: pokud zároveň podáváte žádost o zápis zániku vozidla, nebudete jej potřebovat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 9

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Mohlo by vás zajímat:
Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

0 komentářů

Zatím nejsou k dispozici žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.