Jak opravit ALU kola

alu kola

4
(47)

ALU kola (disky) jsou krásným doplňkem vašeho auta. Ovšem ne nadlouho. Občas se stane, že je například při parkování můžeme poškodit a způsobit nevzhledné škrábance na dřív krásných discích. Nezřídka se také stává, a to obzvláště na českých silnicích, že si ALU kola poškodíte také projetím výmolu. Jednoduché škrábance si ale můžete opravit sami. Zde je návod, jak na to.

Jak opravit ALU kola?

Na začátek je potřeba říct, že ne všechno poškození je možné spravit. Nejlépe jdou odstranit samozřejmě malé nebo nepříliš hluboké škrábance. Na větší škrábance už bude potřeba většího umu a pečlivá práce, abyste se jich zbavili. Protože hloubka poškrábání je různá, budou také různé jednotlivé opravy. Níže proto uvádíme, jak opravit drobné i hlubší škrábance.

Rovnání ALU kol

Pokud jste objevili nerovné ráfky, vězte, že si s nimi sami neporadíte. Navštivte autoservis, kde si i s tímto problémem mohou za pár hodin poradit.

Samovolným rovnáním kol můžete svému autu spíše ublížit. O zvýšeném nebezpečí jízdy nemluvě. Proto je vhodné investovat do odborníků.

Drobné škrábance

Opravdu maličké škrábance můžete zkusit zamaskovat pomocí voděodolné fixy na kovy.

Větší škrábance

I větší a hlubší škrábance můžete zvládnout sami zamaskovat. Budete k tomu potřebovat brusný papír, hliníkový tmel určený na kola nebo karoserii vozidla, technický benzín, plnič, barvu a bezbarvý lak.

Renovace ALU kol – postup

  1. Nejprve je potřeba za pomoci brusného papíru vyhladit povrch ALU kola. Použijte nejprve nejhrubší brusný papír a postupně svou práci zdokonalujte hladšími povrchy. Chcete docílit hladkého povrchu.
  2. Nyní přichází čas na technický benzín. Ten používáme na zbroušené plochy, abychom je odmastili a zajistili tak, že budou vhodné pro chycení barvy.
  3. Pokud byly škrábance příliš hluboké, můžete je vyhladit s pomocí hliníkového tmele, který je speciálně určený právě na ALU kola. Tím vyplníte škrábance a uhladíte je tak, aby byl povrch ALU kola/disku krásně rovný. Pokud se vám to příliš nedaří, nebojte se, opět použijeme brusný papír, kterým plochu vyhladíte. Nyní by vaše kola měla mít stejný tvar, jako když byla nová.
  4. Nyní je čas použít plnič, kterým své dílo zdokonalíte.
  5. Nakonec nastříkejte základní barvu, nechte ji zaschnout a naneste i několik vrstev samotné barvy, kterou jste pro svá ALU kola vybrali. Pozor na stékající kapky, které se tvoří při použití velkého množství barvy.
  6. Nakonec povrch kola nalakujte bezbarvým lakem, aby byl jako nový.

Oprava odřených ALU kol

Aluminiové disky jsou ozdobou každého auta. Můžete jimi snadno vylepšit vzhled kterékoli značky auta. Bohužel, jakoby však přitahovali škrábance. U parkování můžete být opatrní, jak chcete, a vždycky nějaký ten škrábanec objevíte. Abyste měli jejich stav pod kontrolou, měli byste se o aluminiová kola správně starat. A to zahrnuje pravidelné čištění disků. Na kolech a za disky se mohou hromadit nečistoty, které mohou ovlivnit jízdní vlastnosti vozu.

Povinností každého řidiče je očistit své vozidlo a zabezpečit, aby nečistoty na něm neohrožovaly jeho samého či ostatní účastníky silničního provozu.

Jak čistit ALU kola

Kola nejprve opláchněte vysokotlakým čističem a následně je otřete hadříkem. K očištění disků kol použijte speciální šampon na disky (nahradit ho můžete i klasickým saponátem, nedocílíte ale tak krásného vzhledu). Pokud na kolech zůstanou těžko smývatelné nečistoty, jako je asfalt nebo lepidlo z lepení závaží, měli byste si koupit speciální saponát určený přesně na typ nečistoty, která se na kole nachází. Tento saponát pak necháte působit podle návodu. Obvykle až dostane tmavě červenou až černou barvu, je čas opláchnout ho vysokotlakým čističem. Někdy je potřeba nanést saponát opakovaně.

Při prací se speciálními mycími prostředky na asfalt či lepidlo postupujte velmi opatrně: přípravky jsou často toxické a mohly by uškodit vám i životnímu prostředí.

Oprava litých kol

Pokud toužíte po skvělých výsledcích a nejste si zcela jistí vlastní zručností, je mnohdy lépe svěřit se do rukou odborníka. Má to tu výhodu, že práce je kvalitnější a nemusíte si pořizovat potřebné nástroje a přípravky na opravu sami. Nevýhodou je to, že někdy si autoservis ponechá auto i několik dní, což znamená zvolit náhradní způsob dopravy. Také cena může být vyšší.

ALU tmel na disky

Tmel na disky není příliš velkou investicí. Jedno balení obvykle pořídíte kolem 100 Kč. Jen si dejte pozor, aby tmel, který kupujete, byl skutečně určen na hliníková kola/disky a na jejich opravy. Obvykle se můžete poradit s obsluhou, proto je lepší koupit tmel raději v kamenné prodejně než na internetu, obzvláště pořizujete-li takovou věc poprvé.

Tmel na ALU kola

Když už se pouštíte do opravy, bez tmelu se neobejdete. A protože samotná oprava disku nebo kola je poměrně náročná, byla by škoda zničit své úsilí nekvalitními prostředky. Není od věci přečíst si uživatelské recenze, abyste věděli, že si kupujete kvalitní tmel.

Hliníkový tmel na disky

Před tím, než se pustíte do opravy, zvažte stav svých aluminiových kol či disků. Může to být skutečně zdlouhavá práce. V případě, že se na vašich kolech nebo discích objevuje příliš mnoho škrábanců, možná by bylo lepší zvážit koupi nových disků či kol. Vždyť se v podstatě jedná o takovou část auta, která přichází k úhoně velmi často. Takže se může stát, že po dokončení vaší opravy vyjedete se svými nově opravenými koly – a najedete do výmolu. Výsledkem je opět škrábanec, který může být dokonce větší, než ten původní.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 47

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Jak opravit odřenou či poškrábanou koženku
Oprava koženky

Koženka je poměrně běžný materiál, který používáme na nábytek. Přichází v mnoha různých barvách a někdy může mít taktéž i vzory. >>>

2 Comments
  • Ahoj, chci se zeptat. Uvažuju, že si koupím alu kola. Nový… Koukal jsem na nejruznější shopy. Ceny dobrý, nabídka taky… Jakej shop je podle vás nejlepší? Kde jste vy objednávali?

  • Ahoj Davide, tohle se strašně špatně hodnotí, každý eshop má jiné ceny, jinou nabídku, jinou cenu dopravy, ale také jiný proklientský přístup, případně nějaké další výhody. Určitě bych se nedíval jenom na cenu, ale podíval bych se i na zkušenosti ostatních zákazníků, respektive zkontroloval recenze jednotlivých eshopů, kde chcete nakoupit.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *