Jak opravit odřenou či poškrábanou koženku

Oprava koženky

4.1
(80)

Koženka je poměrně běžný materiál, který používáme na nábytek. Přichází v mnoha různých barvách a někdy může mít taktéž i vzory. Koženkou jsou potažené kuchyňské i barové židle, křesla, pohovky, ale používá se i na oblečení. Jejím účelem je napodobit kůži, což se jí poměrně dobře daří. Výhodou koženky je to, že je široce dostupná a pro její získání není potřeba zvířete, jehož kůži bychom na výrobu koženého výrobku museli použít.

Levná, ale…

S nižšími náklady přichází nižší kvalita, což znamená, že tento materiál se opotřebuje rychleji než pravá kůže. Když se koženka začne olupovat a praskat, je to poměrně velký problém. V závislosti na závažnosti poškození lze ale i tento materiál opravit – a to dokonce tak, že si nikdo jiný nemusí všimnout, že byla někdy poškozená. Poškozenou koženku tedy nemusíte ihned vyhazovat. Jak ale na to?

Oprava latexovou barvou

Prvním ze způsobů je použití latexové barvy. Zde však může přijít jeden problém – latexová barva musí mít úplně stejnou barvu, jako zbytek nábytku (oblečení se tímto způsobem nevyplatí opravovat). Níže uvádíme podrobný postup, jak na to.

1. Oloupejte všechny volné části koženky. Snažte se odlupovat tu část koženky, která se nachází na horní straně tkaniny. Snažte se plochu co nejvíce vyhladit.

2. Abyste dosáhli co nejhladšího povrchu, naneste latexovou barvu na miniaturní pěnový válec. Naneste ji na poškozenou část pohovky. Nechte zaschnout a naneste další vrstvu. Možná budou potřeba až 4 vrstvy.

3. Pomocí jemného brusného papíru můžete vytvořit dokonale jemný povrch.

4. Potírejte povrch voskem, dokud nebude hladký. Použijte 100% přírodní vosk speciálně určený pro ošetřování koženky. Tento krok je důležitý zejména proto, že působí jako těsnicí prostředek pro barvu a zabraňuje tomu, aby byla lepkavá.

5. Na vosk aplikujte dětský zásyp. Není to nutné, ale urychlí to schnutí vosku.

TIP: Oprava latexovou barvou je vhodná zejména pro ošoupanou koženku.

Sada na opravy kůže, koženky, vinylu

Protože je koženka tak běžným materiálem, je na trhu dostupná i sada na její opravu. Každá sada může obsahovat trochu jiné nástroje a také návodem se mohou trochu lišit, nicméně princip bývá velice podobný. Obecný postup na opravu prostřednictvím této sady je následující:

1. Namíchejte si takovou barvu, která se bude shodovat s barvou vaší koženky.

2. Naneste barvu na postiženou oblast – přetahujte přitom její okraje. Použijte na to štěteček, který by měl být součástí této sady.

3. V případě potřeby přidejte speciální texturovaný papír, který je součástí sady. Tento papír napodobuje strukturu kůže či koženky.

4. Přiložte tepelný nástroj – například žehličku – po dobu dvou minut. Přemístěte nástroj tak, abyste rovnoměrně rozdělili teplo, poté odlepte papír. Pokud textura není podle vašeho přání, použijte papír a teplo znovu.

5. V případě potřeby postup opakujte. Odeberte papír a podívejte se na svou práci. Pokud se poškození stále projevuje, udělejte další vrstvu barvy a poté znovu aplikujte papír a tepelný nástroj.

TIP: Sady na opravu koženky jsou vhodné taktéž na ošoupanou koženku, zejména pro ty s texturou.

Lepidlo na kůži a koženku

V případě, že na svém nábytku objevíte trhlinu (koženka se neodlupuje, ale je v ní díra), pak se vám může hodit lepidlo na kůži a koženku. S pomocí tohoto lepidla jednoduše trhlinu podlepíte. Oproti klasickým lepidlům (pokud byste chtěli použít klasické druhy lepidel) je lepidlo na kůži a koženku vyvinuto speciálně na tyto materiály – je tedy pružné, což oceníte zejména u čalouněného nábytku, který se po dosednutí musí vždycky trochu přizpůsobit zátěži lidského těla. Jeho další výhodou je to, že po zaschnutí má průhlednou barvu, takže i když vám trochu z podlepené díry vyteče, v konečném výsledku to nebude vidět. Jak postupovat?

1. Plochy, které chcete zalepit, musíte nejprve očistit od mastnoty.

2. Díru podložte pevným materiálem: vhodná je zejména kůže či koženka nebo pevnější látka.

3. Aplikujte lepidlo na obě strany roztrhnuté koženky a stáhněte je co nejvíce k sobě. Vzhledem k tomu, že koženka musí být tímto způsobem držena u sebe po dobu 30 až 40 minut, je vhodné k zafixování použít papírovou pásku. Pokud na opravu nespěcháte, můžete nechat zafixovanou trhlinu po dobu i 12 hodin (například přes noc), což je úplný čas, který potřebuje lepidlo k zatvrdnutí.

TIP: Lepidlo na koženku použijte na trhliny, které stačí spojit k sobě.

Pomoc profesionálů

V některých případech jsou trhliny a díry natolik velké, že se vám je nemusí podařit je spravit – nebo nechcete jejich opravu sami riskovat. V takovém případě se můžete obrátit na odborníky, jimiž jsou čalouníci. Tito řemeslníci vám pomohou problém odstranit. Zeptejte se ale předem na cenu, možná, že by vám mohl vyjít levněji nový nábytek (zejména u takového nábytku, který se skládá z větších částí, bude zřejmě potřeba vyměnit celou jednu část).

Oprava koženkového oblečení

Pokud byste se chtěli pokusit o opravu koženkového oblečení výše zmíněnými způsoby, zjistili byste, že je to řešení dočasné. Oblečení se totiž na lidském těle neustále napíná, tře se (například o popruhy od batohu, kabelky apod.) a je neustále v pohybu. Každý z výše zmíněných způsobů by vydržel jen velmi krátkou dobu – a námahu, kterou byste do opravy museli vložit, snad ani zmiňovat nebudeme.

Jak oživit koženkové oblečení?

Někdy je ale možné staré koženkové bundy a jiné kusy oblečení trochu oživit. V případě, že je koženka zašlá, vybledlá, matná, vám mohou pomoci speciální krémy na koženku. Tyto krémy lze použít nejen na koženkové oblečení, ale také nábytek, boty či kabelky. Jejich cena není nijak vysoká a vzhledem k tomu, že koženka je poměrně oblíbeným materiálem, můžou se vám velice hodit.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 80

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

14 Comments
 • potrbui barvu na opravu sedačko z kořenki,červena,tu barvu asi pullitru,muřete mi prosim napsat gde muřu to koupit?dekuji

 • Dobrý den, potřeboval bych poradit s problematikou bílé kozenky na lodi, s kterou jezdím na moře. Je až šedá. Neprovedl jsem před sezonou impregnaci…..a je to. Existuje nějaký spray, kterým vrátím bílou?

 • KOUPILA JSEM SI KOŽENKOVOU BUNDIČKU A JE MÍRNĚ POKRČENÁ.JAK DOSÁHNOUT TOHO ,ABY POKRČENÍ ZMIZLO?DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ MILENA.

 • Dobrý den Martine,
  na trhu je jistě celá řada čističů na koženkové materiály, které ji pomohou navrátit barvu. Bohužel vám nemůžu doporučit konkrétní značku. Domácími pomocníky jsou kyselina citronová nebo peroxid vodíku, které mají dobré bělící vlastnosti. Pokud nezabere nic z uvedeného, můžete vyzkoušet renovační barvu na kůži.

 • Dobrý den,
  nejšetrnější způsob je vyrovnat koženkovou bundu, je otočit ji naruby a pověsit na ramínko. Poté navlhčete vodou podšívku. Ideálně rozprašovačem. Pozor, z podšívky by nemělo kapat. Vyrovnejte a nechte na ramínku volně uschnout. Pokud to nezabírá vyzkoušejte napařování žehličkou nebo vyžehlete bundu přes látkovou plenu. V obou případech samozřejmě převrácené naruby. Než se pustíte do samotného žehlení, vyzkoušejte to na kousku bundy, otočte a zkontrolujte, zda se materiál nedeformuje.

 • Dobrý deň,ja som si pokrčenú koženku namočila, celú,do horúcej vody a zavesila na ramienko. Potom som sa snažila vo vnútri rukou a uterákom vyžmýkať podšívku a takto som ju nechala usušiť. Skúste… pekný deň

 • Dobrý den, mám dotaz. Mám pěknou koženkovou bundu. Dostal jsem jí k narozeninám. Je to moc krásná bunda ve velice slušném stavu. Bohužel se mi začal drolit límec na bundě z ničeho nic z venkovní a vnitřní strany. Zatím jsem nenašel opravnu, kdo by byl ochoten ji opravit. Zkoušel jsem zatím jednu opravnu a tam mi řekli, že to nejde opravit, že když by to opravovali, tak by to mohlo začít praskat jinde. Prosím o radu, kdo by se na to mohl podívat nebo popřípadě kdo by to opravil. Na té bundě mi dost záleží. Vím, je to jen oděv, ale mám k ní zvláštní vztah. Moc děkuji za odpověď, radu a pomoc.

 • Dobrý den Petře,
  mrzí mě, že Vám s opravou nepomohli, ale ani já Vás moc nepotěším. Bohužel koženka není kůže. Je náchylnější na oděr a její životnost je také podstatně nižší. Samozřejmě, že se dá její životnost prodloužit správnou péčí a impregnací, ale pokud už je nyní bunda ve stavu, že potřebuje takovou opravu, je pravděpodobně už pozdě.
  Drobné oděrky a poškození lze opravit pomocí přípravků na opravu, ale ve chvíli kdy se již vyloženě drolí, je to horší. Pokud se koženka loupe pouze na jednom místě, teoreticky by to šlo vyřešit záplatou či přešitím, ale pokud Vám přímo ve specializované opravně, řekli, že to nejde a hrozí další drolení na jiných místech, věřila bych jim. Samozřejmě můžete zkoušet další opravny a možná se najde někdo ochotnější nebo zkušenější a bundu vám opraví.
  Naneštěstí koženka má do skutečné kůže daleko a nejde od ní očekávat, že vydrží na věky.

 • Dobrý den paní Petro,
  drobné škrábance a poškození na kožence můžete zkusit opravit pomocí speciálních barev na koženku, které jsou k tomu určené.

 • Dobrý den začalo se mi loupat koženkové čelo u postele. Postel máme zhruba 10 let a dost by mne mrzelo jí vyhazovat. Jak opravit a správně udržovat? Děkuji za odpověď. Jaroslava

  • Dobrý den paní Jaroslavo,
   pokud se vám koženkové čelo postele začalo loupat, je nejlepší ji co nejdříve opravit latexovou barvou (viz. výše v článku). K dostání jsou soupravy na opravu koženky s podrobným návodem. Po opravě je důležité každou koženku pravidelně čistit vlhkým hadříkem s mýdlem a čas od času impregnovat. V obchodech koupíte impregnaci, kterou nanesete na očištěnou koženku a dál postupujete podle návodu konkrétní impregnace.
   Je důležité nečistit koženku čistícími ubrousky, protože chemikálie v nich obsažené by ji mohly poškodit.

 • Dobrý den,
  poradila byste mi, prosím, nějakou impregnaci vhodnou pro koženkovou bundu? Ráda bych předešla jejímu loupání.

  Děkuji moc za radu!

  • Zdravím Pavlíno,
   impregnaci na koženkové materiály můžete sehnat kdekoliv. Například ve sportovních potřebách, prodejně obuvi i specializovaných prodejnách. Osobně mám dobrou zkušenost s impregnačním, čistícím a ošetřujícím sprejem 3 v 1 od značky Collonil.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *