Jak opravit odřenou či poškrábanou koženku

Oprava koženky

4.3
(44)

Koženka je poměrně běžný materiál, který používáme na nábytek. Přichází v mnoha různých barvách a někdy může mít taktéž i vzory. Koženkou jsou potažené kuchyňské i barové židle, křesla, pohovky, ale používá se taktéž na oblečení. Jejím účelem je napodobit kůži, což se jí poměrně dobře daří. Výhodou koženky je to, že je široce dostupná a pro její získání není potřeba zvířete, jehož kůži bychom na výrobu koženého výrobku museli použít.

Levná, ale…

S nižšími náklady přichází nižší kvalita, což znamená, že tento materiál se opotřebuje rychleji než pravá kůže. Když se koženka začne olupovat a praskat, je to poměrně velký problém. V závislosti na závažnosti poškození lze ale i tento materiál opravit – a to dokonce tak, že si nikdo jiný nemusí všimnout, že byla někdy poškozená. Poškozenou koženku tedy nemusíte ihned vyhazovat. Jak ale na to?

Oprava latexovou barvou

Prvním ze způsobů je použití latexové barvy. Zde však může přijít jeden problém – latexová barva musí mít úplně stejnou barvu, jako zbytek nábytku (oblečení se tímto způsobem nevyplatí opravovat). Níže uvádíme podrobný postup, jak na to.

1. Oloupejte všechny volné části koženky. Snažte se odlupovat tu část koženky, která se nachází na horní straně tkaniny. Snažte se plochu co nejvíce vyhladit.

2. Abyste dosáhli co nejhladšího povrchu, naneste latexovou barvy na miniaturní pěnový válec. Naneste ji na poškozenou část pohovky. Nechte zaschnout a naneste další vrstvu. Možná budou potřeba až 4 vrstvy.

3. Pomocí jemného brusného papíru můžete vytvořit dokonale jemný povrch.

4. Vymažte povrch lakovaným voskem, dokud nebude hladký. To je důležité zejména proto, že tento vosk působí jako těsnicí prostředek pro barvu a zabraňuje tomu, aby byla lepkavá.

5. Na vosk aplikujte dětský zásyp. Není to nutné, ale urychlí to schnutí vosku.

TIP: Oprava latexovou barvou je vhodná zejména pro ošoupanou koženku.

Sada na opravy kůže, koženky, vinylu

Protože je koženka tak běžným materiálem, je na trhu dostupná sada na její opravu. Každá sada může obsahovat trochu jiné nástroje a také návodem se mohou trochu lišit, nicméně princip bývá velice podobný. Obecný postup na opravu prostřednictvím této sady je následující:

1. Namíchejte si takovou barvu, která se bude shodovat s barvou vaší koženky.

2. Naneste barvu na postiženou oblast – přetahujte přitom její okraje. Použijte na to štěteček, který by měl být součástí této sady.

3. V případě potřeby přidejte speciální texturovaný papír, který je součástí sady. Tento papír napodobuje strukturu kůže či koženky.

4. Přiložte tepelný nástroj – například žehličku – po dobu dvou minut. Přemístěte nástroj tak, abyste rovnoměrně rozdělili teplo, poté odlepte papír. Pokud textura není podle vašeho přání, použijte papír a teplo znovu.

5. V případě potřeby postup opakujte. Odeberte papír a podívejte se na svou práci. Pokud se poškození stále projevuje, udělejte další vrstvu barvy a poté znovu aplikujte papír a tepelný nástroj.

TIP: Sady na opravu koženky jsou vhodné taktéž na ošoupanou koženku, zejména pro ty s texturou.

Lepidlo na kůži a koženku

V případě, že na svém nábytku objevíte trhlinu (koženka se neodlupuje, ale je v ní díra), pak se vám může hodit lepidlo na kůži a koženku. S pomocí tohoto lepidla jednoduše trhlinu podlepíte. Oproti klasickým lepidlům (pokud byste chtěli použít klasické druhy lepidel) je lepidlo na kůži a koženku vyvinuto speciálně na tyto materiály – je tedy pružné, což oceníte zejména u čalouněného nábytku, který se po dosednutí musí vždycky trochu přizpůsobit zátěži lidského těla. Jeho další výhodou je to, že po zaschnutí má průhlednou barvu, takže i když vám trochu z podlepené díry vyteče, v konečném výsledku to nebude vidět. Jak postupovat?

1. Plochy, které chcete zalepit, musíte nejprve očistit od mastnoty.

2. Díru podložte pevným materiálem: vhodná je zejména kůže či koženka nebo pevnější látka.

3. Aplikujte lepidlo na obě strany roztrhnuté koženky a stáhněte je co nejvíce k sobě. Vzhledem k tomu, že koženka musí být tímto způsobem držena u sebe po dobu 30 až 40 minut, je vhodné k zafixování použít papírovou pásku. Pokud na opravu nespěcháte, můžete nechat zafixovanou trhlinu po dobu i 12 hodin (například přes noc), což je úplný čas, který potřebuje lepidlo k zatvrdnutí.

TIP: Lepidlo na koženku použijte na trhliny, které stačí spojit k sobě.

Pomoc profesionálů

V některých případech jsou trhliny a díry natolik nápadné, že se vám je nemusí podařit je spravit – nebo nechcete jejich opravu sami riskovat. V takovém případě se můžete obrátit na odborníky, jimiž jsou čalouníci. Tito řemeslníci vám pomohou problém odstranit. Zeptejte se ale předem na cenu, možná, že by vám mohl vyjít levněji nový nábytek (zejména u takového nábytku, který se skládá z větších částí, bude zřejmě potřeba vyměnit celou jednu část).

Oprava koženkového oblečení

Pokud byste se chtěli pokusit o opravu koženkového oblečení výše zmíněnými způsoby, zjistili byste, že je to řešení dočasné. Oblečení se totiž na lidském těle neustále napíná, tře se (například o popruhy od batohu, kabelky apod.) a je neustále v pohybu. Každý z výše zmíněných způsobů by vydržel jen velmi krátkou dobu – a námahu, kterou byste do opravy museli vložit, snad ani zmiňovat nebudeme.

Jak oživit koženkové oblečení?

Někdy je ale možné staré koženkové bundy a jiné kusy oblečení trochu oživit. V případě, že je koženka zašlá, vybledlá, matná vám mohou pomoci speciální krémy na koženku. Tyto krémy lze použít nejen na koženkové oblečení, ale také nábytek, boty či kabelky. Jejich cena není nijak vysoká a vzhledem k tomu, že koženka je poměrně oblíbeným materiálem, můžou se vám velice hodit.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 44

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak opravit ALU kola
alu kola

ALU kola (disky) jsou krásným doplňkem vašeho auta. Ovšem ne nadlouho. Občas se stane, že je například při parkování můžeme >>>

Jak opravit prasklý displej telefonu
oprava displeje telefonu

Ať už se to stane na novém nebo na starém mobilním telefonu, vždycky nás to naštve. Škrábanec přes celou obrazovku >>>

2 komentáře
  • Dobrý den, potřeboval bych poradit s problematikou bílé kozenky na lodi, s kterou jezdím na moře. Je až šedá. Neprovedl jsem před sezonou impregnaci…..a je to. Existuje nějaký spray, kterým vrátím bílou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.