Jak instalovat stavební pouzdra pro posuvné dveře

Jak instalovat stavební pouzdro pro posuvné dveře

2.7
(6)

Stavební pouzdra pro posuvné dveře jsou vysoce praktické a lze je zabudovat do zděných i sádrokartonových příček, již od deseti centimetrů tloušťky a vhodně tak vyřešit např. oddělení jinak otevřené kuchyně od obytných prostor, či příliš úzkou chodbu. Významné je rovněž jejich využití tam, kde je z jakéhokoli důvodu třeba vytvořit bezbariérový prostor.

Co si představit pod pojmem stavební pouzdro?

Stavební pouzdro je jednoduchá konstrukce – jakási plechová kapsa, která umožňuje dveřím zasouvat se přímo do zdi. Jeho montáž je natolik jednoduchá, že byste ji podle přiloženého návodu výrobce měli zvládnout sami. Některá stavební pouzdra se skládají z vlastní plechové kapsy vyrobené z pozinkovaného plechu, protilehlé dřevěné stojiny a pojezdových vozíků se spojovacím materiálem. Nejběžnější pouzdro slouží pro zasouvání jednokřídlových dveří, ale je možno zabudovat i dveře ve dvoukřídlém provedení. U tohoto provedení existuje možnost, nikoli však nutnost, synchronizace pohybu obou dveřních křídel.

Ideální řešení posuvných dveří

Posuvné dveře bývají dnes již samozřejmou součástí novostaveb, kde se s nimi většinou počítá již v projektové dokumentaci. Stále častěji však tuto možnost lepšího využití prostoru volí i majitelé starších bytů, což většinou také nepřináší větší problémy. Nejpřekvapivější efekt však má toto řešení v panelových bytech, kde zabudováním stavebního pouzdra a posuvných dveří lze získat až 2 čtvereční metry prostoru navíc. A kdo jimi může v paneláku pohrdnout?

Vhodné pro osoby s handicapem

Pro zdravého člověka je otevírání i zavírání dveří a průchod mezi nimi samozřejmostí, nad kterou se v zásadě ani nepozastaví. Pro osobu upoutanou na invalidní vozík je ale samotný pohyb s dveřmi nesmírně namáhavý. Nejen, že bývají dveřní kliky umístěny poměrně vysoko, také pohyb při otevírání představuje pro handicapovaného opravdu nesnadný úkol. O překonávání prahů ani nemluvě. Pokud jste tedy vy sami upoutáni na invalidní vozík nebo rekonstruujete byt pro podobně handicapovaného člověka, vždy zvažte možnost, zda nevyužijete výhody posuvných dveří.

Běžné typy stavebních pouzder

Jednokřídlé stavební pouzdro

Je základním typem a zároveň také nejběžnějším typem stavebního pouzdra vůbec. Je výhradně určen pro jednokřídlé posuvné dveře (bezfalcové). Stavební pouzdro jednokřídlé Vám ušetří tolik potřebný prostor ve Vašem interiéru. Jde o systém kapsy, která se obezdí nebo obloží sádrokartonem a ve výsledku působí jako stěna a nezabírá žádné místo.

Jednokřídlé stavební pouzdra mají široké spektrum využití a použití. Pamatujte, že stavební pouzdra jsou tady hlavně proto, abychom ušetřili tolik potřebné místo v interiéru. Možnosti využití: byty, domy, hotely, penziony, kanceláře.

Dvoukřídlé stavební pouzdro

Jde o typ dvojité kapsy naproti sobě, která je určena výhradně posuvným dvoukřídlím dveřím do stavebního pouzdra. Díky výslednému širokému průchodu dává interiéru pocit vzdušnosti a skvěle zapadá především do moderních a designových prostor. Do tohoto typu stavebního pouzdra můžete použít jak dřevěné, tak celoskleněné dveře.

Stavební pouzdro dvoukřídlé se díky finální šířce průchodu hodí do moderních a velkých prostor kde je třeba kladen důraz na velké vstupní prostory. Můžete ho využít takřka kdekoli Vás napadne: byty, domy, hotely, penziony, kanceláře, velké sály, haly, prodejny.

Teleskop

Toto stavební pouzdro je komfortní typ dveřního pouzdra pro dvě posuvná dveřní křídla, která se zavírají teleskopicky. Tento typ pouzdra je určen výhradně pro použití v interiéru a je připraven pro osazení dvěma posuvnými křídly. Umožňuje světlé a otevřené průchody a hodí se zejména do větších místností a kanceláří. Teleskopické zavírání dveřních křídel je velice pohodlné a komfortní a dodá interiéru dokonalý finální dojem. Montáž je nenáročná a můžete montovat jak do zděné, tak sádrokartonové příčky.

Pouzdro Teleskop je vhodné pro velké místnosti nejen v bytech, ale i v kancelářích a sálech. Díky koncové velikosti zajistí prosvětlené a ambiciózní průchody. Celkový dojem je jedinečný. Možnosti využití: byty, domy, hotely, penziony, kanceláře, velké sály, haly, prodejny.

Zákryt

Stavební pouzdro Zákryt je poslední z řady standardních pouzder a je to docela zajímavá vychytávka avšak nedá se aplikovat všude. Jde o systém dvojitého pouzdra a dvojité kapsy, do které se zasouvají dvě posuvná dveřní křídla. Tento systém je vhodný zejména pro dvě sousedící místnosti. V převážné většině se používá pro WC a koupelnu, kde se například používají skleněné dveře. Dají se ale použít i v širším spektru např. pro pracovnu a pokoj, kanceláře atd. Pouzdro je velice moderní a užitná věc, která Vám dokáže zpříjemnit každodenní rutinní věci. Dodá dokonalý dojem z obytných prostor a nadchne i nejnáročnější zákazníky. Možnosti využití: byty, domy, hotely, penziony, kanceláře.

Montáž stavebního pouzdra krok za krokem

S největšími problémy se budou potýkat obyvatelé panelových bytů, problematická však není sama montáž stavebního pouzdra, ale spíše výběr vhodné příčky, neboť jsou zde limitováni danou sílou panelu. V mnohem jednodušší situaci budou majitelé starších bytů a rodinných domů, u novostaveb pak toto řešení bývá již přímo součástí stavební projektové dokumentace. Nic však není nemožné, neboť pro stavební pouzdro existuje jen jediné omezení, a to je příčka o síle minimálně 10 centimetrů.

Zabudování pouzdra do sádrokartonu

Stavební pouzdra lze bez problémů zabudovat do zděné, ale i sádrokartonové příčky, a to v několika variantách. Jedinou podmínkou je dostatečná síla sádrokartonové příčky pro daný typ posuvných dveří, kterou je možno ověřit na stránkách výrobců a dodavatelů stavebních pouzder. Kam budete stavební pouzdro zabudovávat, se rozhodněte dostatečně předem, neboť u zděných a sádrokartonových příček se od sebe zásadně liší nejen způsob zabudování pouzdra, ale i jeho typ. Stavební pouzdra pro sádrokartonové příčky nejsou opatřena tzv. armovací sítí.

Stačí návod výrobce?

TIP: Stavební pouzdro po dodání není nutno složitě skládat, stačí jej jen sešroubovat s kolejnicí.

Sestavit zakoupené pouzdro podle návodu výrobce není složité, stavební pouzdro se osadí do předem připraveného hrubého stavebního otvoru, usadí se horizontálně i vertikálně do zákrytu a zafixuje se klíny. Zde je zapotřebí trpělivost a pečlivost. Do zdi stavební pouzdra kotvíme nízko expanzní montážní pěnou, která se nerozpíná a zcela vyplní prostor mezi pouzdrem a příčkou. Po jejím vytvrdnutí lze zabudované stavební pouzdro omítnout nebo překrýt sádrokartonem.

Montáž stavebního pouzdra do sádrokartonové příčky vždy probíhá tzv. suchou cestou, což znamená, že je nejprve nutné usadit sádrokartonové profily, do nich vsadit stavební pouzdro a pak teprve je obezdít sádrokartonovou deskou. Samotné vsazení pouzdra do zabudovaných profilů by nemělo být obtížné. Velkou pozornost pak věnujte zejména pečlivému připevnění pouzdra z obou stran ke konstrukci.

Opláštění konstrukce jako poslední krok

Teprve na závěr dojde k opláštění konstrukce i se zabudovaným pouzdrem předem připravenými sádrokartonovými deskami. Po tomto kroku je již vše připraveno k omítání a následnému vsazení vybraného dveřního křídla. U sádrokartonových příček je montáž stavebního pouzdra ještě mnohem jednodušší, nežli u příček zděných. Tuto činnost proto zvládne i neodborník.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 6

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *