Jak vybrat kočárek

výběr kočárků

5
(5)

Výběr dětského kočárku patří k milým povinnostem všech nastávajících rodičů. Zatímco do této chvíle budoucí maminka dělila kočárky náhodných kolemjdoucích i kamarádek podle jednoduchého vzorce líbí/nelíbí, teď se bude muset zamyslet nad tím, co vlastně od kočárku očekává, a pokusit se v moři produktů najít ten, který jí bude vyhovovat nejen svým vzhledem, ale také funkčností.

Jak vybrat kočárek? Že nejde o jednoduchý proces, vám potvrdí každý, kdo si touto zkušeností již prošel. Klíčem k úspěchu celé mise je důkladná příprava, tak s chutí do toho!

Velký výběr kočárků vám může nabídnout eshop Feedo.cz, který má speciální kategorii pro kvalitní kočárky ZDE.

Jak vybrat správný kočárek

I když je volba kočárku z větší části ženskou záležitostí, už jen proto, že je to ve většině případů právě novopečená maminka, kdo brázdí celé hodiny ulice s malým spícím uzlíčkem, předpokládá se, že i tatínek přiloží ruku k dílu, a je tedy nutné, aby se na výběru spolupodílel. Sedněte si spolu a sepište, co by měl váš ideální kočárek splňovat.

Budete pořizovat hluboký kočárek, sportovní, golfový? Bydlíte ve městě a budete jezdit hlavně po dlažbě, nebo jste z vesnice a nejraději chodíte do lesa? Budete kočárek často převážet složený v kufru, nebo jezdíte hromadnou dopravou? Kolik peněz jste ochotni investovat? Půjde jen o doplněk k nosítku či šátku, nebo alternativní metody nemáte v plánu zkoušet? Gumová kolečka, gelová, plastová? Čtyři nebo tři?

Nejprve vám ze všeho půjde hlava kolem, ale když si stanovíte základní požadavky, brzy vám začnou vypadávat ze hry první kandidáti, které jste si zvolili čistě na základě líbivého designu, a začnete si přibližovat cíli.

Hluboký kočárek pro novorozence

Výběr hluboké korby je nejnáročnější, rodiče často neví, co přesně od kočárku čekají, a do výběru sporťáku nebo golfového kočárku jdou s mnohem jasnější představou. Stejně jako u všech jiných druhů kočárků jsou i u hluboké korbičky zásadní dva parametry: váha kočárku a jeho kolečka. Platí, že čím lehčí kočárek, tím lépe. Nízká váha ale nikdy nesmí být na úkor stability.

Kolečka je dobré volit dle vašeho zaměření. V terénu využijete větší gumová a nafukovací kola, pokud máte v plánu hladké chodníky, vystačíte si s menšími plastovými, kterým nehrozí žádný defekt. Pokud plánujete kočárek převážet v kufru auta, vyzkoušejte si, jak se skládá. Vhodná je výškové nastavitelná rukojeť, aretace koleček a samozřejmostí spolehlivé brzdy. Většina kočárků také obsahuje základní příslušenství: nánožník, pláštěnku, někdy i moskytiéru či přebalovací tašku. Dnešní doba nahrává minimalistickému a strohému designu, populární jsou ale i retro kočárky s velkými koly, které oproti těm skandinávským krásně houpou.

Pro sportovně založené rodiče existují kočárky s ruční brzdou a třemi kolečky. Zásadní je také výběr barvy. Volte barvu ne příliš tmavou, aby se vaše miminko v létě zbytečně nepřehřívalo, ani příliš světlou, abyste nemuseli po každé procházce čistit skvrny všeho druhu. Než objednáte svítivě růžový kočárek pro vaši vysněnou holčičku, ujistěte se, že ho bude ochotně vozit i druhý rodič. V případě volby dívčích či chlapeckých barev kočárku popřemýšlejte, jestli máte v plánu ještě další děti, a pokud ano, jestli budete chtít kočárek prodat, když budou opačného pohlaví než prvorozené.

Zohledněte také případného staršího sourozence. Pokud je ještě malý, možná budete chtít ke kočárku přidat skate nebo jiné příslušenství.

Velký výběr kočárků vám může nabídnout eshop Feedo.cz, který má speciální kategorii pro kvalitní kočárky ZDE.

Opravdu potřebujete trojkombinaci?

Většina značek nabízí hlubokou korbičku v kombinaci se sportovní nástavbou a často i s vajíčkem, tedy autosedačkou pro nejmenší děti. To vypadá lákavě, pravdou ale je, že tyto autosedačky nejsou zdaleka tak bezpečné, jako autosedačky ověřených značek, jakými jsou například Cybex nebo Britax, a sportovní nástavby bývají těžkopádné a neskladné.

Doporučujeme se tedy při výběru hlubokého kočárku zaměřit právě a pouze na něj, byť k němu obdržíte i výše zmiňované. Je ale téměř jisté, že až vaše dítě začne sedět, budete vybírat pro změnu sportovní kočárek, protože sportovní nástavba toho vašeho je těžká a nepraktická.

A ačkoliv se může zdát, že výběh hlubokého kočárku je zásadní, je dobré si uvědomit, že v hluboké korbě většina dětí nebývá ani rok, zato sporťák (s o mnoho těžším dítětem) budete tlačit ještě minimálně rok a půl, často ale mnohem déle.

Jak vybrat sportovní kočárek

Přesun z hlubokého do sportovního kočárku probíhá většinou od doby, kdy se dítě naučí samo sedět, což bývá průměrně kolem desátého měsíce. Mnoha zvědavým dětem se ale v hluboké korbě přestane líbit mnohem dříve a dožadují se výhledu.

Posazovat nesedící miminka je nesmysl, ale některé sportovní kočárky jsou vhodné už od narození, protože se jejich zádová opěrka dá nastavit do úplného lehu. V zimních měsících není toto řešení příliš komfortní, protože v klasickém kočárku je miminko lépe chráněno před zimou a větrem, ale na jaře a v létě může jít o příjemný kompromis, kdy miminko z pololehu může sledovat svět. Pokud vybíráte sportovní kočárek, pravděpodobně už přesně víte, co chcete. Mnoho maminek, zejména těch, které mají první dítě, má nepříjemný pocit z toho, že na své miminko ve sportovním kočárku nevidí, a hledají proto kočárek, u kterého se dá korba nastavit po i proti směru jízdy. Tyto kočárky bývají kvůli robustnější konstrukci poměrně těžké a požadovaná funkce nakonec stejně zůstává nevyužívaná.

Důležitá je přítomnost bezpečnostního pásu, protože větší děti občas podlehnou pokušení opustit bez dovolení kočárek, což může v lepším případě končit odřenými kolínky, v tom horším hysterickým pobíháním po supermarketu a hledáním malého uprchlíka. Opět záleží na tom, v jakých podmínkách budete s kočárkem jezdit, jistě ale oceníte možnost položit dítě do vodorovné polohy, když usne, a možnost zakoupení originálního vybavení typu pláštěnka, nánožník apod. Hodí se také dostatečný prostor pod kočárkem pro menší nákup, deku či hračky na písek. Vzhledem k tomu, že dvouleté dítě váží přibližně o 9 kilo více než novorozenec, jistě oceníte odlehčenou konstrukci.

Na poli sportovních kočárků jednoznačně vedou kočárky Britax a Valco, které nabízejí dobrý poměr ceny a kvality. Nevýhodou je, že tento kočárek má každá druhá maminka na každém místě, kde se ocitnete, takže pokud se rozhodnete pro některý z modelů těchto značek, o originalitě nemůže být řeč.

Velký výběr kočárků vám může nabídnout eshop Feedo.cz, který má speciální kategorii pro kvalitní kočárky ZDE.

Jak vybrat kočárek do terénu

Pokud jste sportovněji založeni, rádi trávíte volný čas aktivně a nechcete na tom nic měnit ani po příchodu miminka, máte vlastně docela štěstí, protože výběr terénních kočárků není moc široký a nezabere vám tedy moc času.

Nejdůležitější pro vás budou velká nafukovací kola. S kočárkem si rovnou pořiďte i sadu na výměnu prasklé duše, aby se vám nestalo, že uvíznete hluboko v lese nebo vysoko v horách s nepojízdným kočárkem a uplakaným miminkem. Nutností je také možnost aretace koleček a kvalitní odpružení, abyste miminko na polních cestách zbytečně netrápili velkými otřesy.

Skvělou vychytávkou je ruční brzda, oceníte i držák na nápoje nebo sluneční clonu. Většina terénních kočárků má tři kola pro lepší zvládání nerovností. Mezi klasickými značkami kočárků, které jsou vhodné i do terénu, vyčnívá se svými vozíky a kočárky švédská značka Thule. Jde sice o dražší produkty, ale sportovně založeným rodičům se investice do nich rozhodně vyplatí. Navíc se jedná o tak žádané zboží, že i kočárek po dvou dětech v dobrém stavu prodáte za dvě třetiny pořizovací ceny na jakémkoliv internetovém bazaru.

Jak vybrat golfový kočárek

Golfové kočárky, nebo také golfky či golfové hole, bývají skladné, lehké a poměrně levné. Na druhou stranu je jejich nízká váha důvodem nestability a nepříliš uživatelsky příjemné jízdy (pro všechny zúčastněné). Většinou mívají malá plastová kolečka, která nejsou příliš vhodná do terénu.

Golfový kočárek se tak nehodí na delší procházky nebo výlety do přírody, ale je ideální do kufru auta, na cestování, dovolenou nebo krátké popojíždění ve městě. I v golfkách se může dítě vyspat, většina modelů jde polohovat do úplného lehu. Některé modely mají odnímatelná kolečka, která se dají lehce opláchnout. Golfové kočárky jsou mimo jiné díky své nízké váze skvělým pomocníkem pro maminky, které bydlí v panelácích bez výtahu a možnosti uskladnit kočárek v přízemí domu.

Na rozdíl od hlubokého kočárku a sporťáku nejsou golfky nutností a mnoho rodin se bez nich docela dobře obejde. Pokud máte pocit, že je pro vás golfový kočárek jako stvořený, vybírejte si prověřené značky. Mnoho levnějších golfek je opravdu velice nestabilních a lehce se může stát, že se s malým dítětem překlopí.

Vyzkoušejte si kočárky na vlastní kůži, ten pravý hned poznáte

Pořízení kočárku není právě nejlevnější záležitostí, navíc jde zpravidla o jednu z prvních věcí, které pořizujeme svým zatím nenarozeným a toužebně očekávaným dětem, proto je mu vždy věnována náležitá pozornost. Ačkoliv se může zdát, že se v obrovském množství nabízených modelů nikdy nemůžeme vyznat, natož vybrat ten jediný správný, opak je pravdou. Je třeba jen vědět, co chceme, sestavit si tabulku favoritů, přečíst si recenze, kterých je na internetu velké množství, a hlavně věnovat dostatek času vyzkoušení před vybraných kočárků na vlastní kůži, protože až se vám ten pravý dostane do rukou, určitě ho poznáte.

Velký výběr kočárků vám může nabídnout eshop Feedo.cz, který má speciální kategorii pro kvalitní kočárky ZDE.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

1 Comment
  • Jedna věc je vybrat kvalitní a cenově dostupný kočárek, druhá věc pak sehnat k němu příslušenství nebo náhradní díly..doporučuji nakupovat tam, kde toto nabízí a pokud možno, aby to bylo kompatibilní s daným modelem kočárku.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *