Jak vybrat toustovač

hotové tousty

3
(5)

Čerstvé zapečené tousty, kdykoliv si vzpomenete? Žádný problém. Pořiďte si i do vaší domácnosti toustovač někdy se mu také říká sendvičovač, se kterým bude práce jedna radost. Toustovače jsou malé, skladné a snadno se ovládají. Tento velice praktický pomocník se hodí k přípravě jednoduchého, rychlého a teplého jídla. Na trhu jsou k dispozici toustovače několika typů. Liší se především materiálem, možnostech využití a ve tvaru toustů, které lze upéct.

Výběr toustovače není dobré podceňovat. I když se jedná o jednoduché zařízení, je zapotřebí vybrat design, který bude ladit se vzhledem kuchyně. Věnovat pozornost byste měli také funkcím, příkonu, velikosti či tvaru toustů. Všechny tyto a další parametry jsou důležité, abyste si mohli vybrat toustovač, který se hodí přesně do vaší domácnosti. K zamyšlení je i cena, kterou jste ochotni za pořízení zaplatit.

Na prvním místě je bezpečnost!

Při výběru jakéhokoliv domácího elektrospotřebiče je velice důležitým faktorem bezpečnost. Na tu je nutné dbát vždy. Mezi bezpečnostní prvky toustovačů patří rozhodně protiskluzové nožičky, které vám zabrání v tom, že přístroj sklouzne na zem. Dalším prvkem je zámek na rukojeti. Ten vás ochrání před samovolným otevíráním zařízení. Posledním prvkem, kterým by měl být vybaven každý toustovač je izolace na rukojeti. Ta vám zaručí bezpečnou manipulaci, aniž byste se popálily. 

Typy toustovačů

Na současném trhu se můžete setkat s dvěma typy toustovačů. Mezi tyto typy patří:

  • klasické toustovače (trojúhelníkové)
  • multifunkční toustovače

Prvním typem jsou klasické toustovače. Tyto modely mají za úkol tepelnou přípravu toustů. Druhým typem jsou toustovače multifunkční, které můžete využít k přípravě toustů a jiných pokrmů. Toto vícestranné zařízení můžete použít i při přípravě vaflí, vajec nebo grilované zeleniny.

Klasický toustovač

Důležité parametry při výběru toustovačů

Mezi důležité parametry při výběru toustovačů patří velikost a tvar toustů, design, materiál, příkon, funkce a pořizovací náklady.

Velikost toustovače a tvary toustů

Při koupi jakéhokoliv přístroje je dobré přihlédnout k velikosti vaší kuchyňské linky. Záleží na tom, zda budete mít toustovač na kuchyňské desce, nebo ho budete po každém použití ukládat do skříňky. Výhodou toustovače je, že ho můžete ukládat i ve svislé poloze.

Velikost toustovače je spjata také s počtem připravených toustů. Pro menší rodiny je určena varianta pro přípravu 2 toustů. Pro početnější rodinu se doporučuje investovat do větší a dvojnásobné varianty. Touto variantou jsou toustovače pro přípravu 4 toustů.

Multifunkční toustovače nabízí i několik výměnných pečících desek s různými tvary toustů. Mezi nejzákladnější druhy patří čtverce, obdélníky, trojúhelníky, lastury a vafle. Velice oblíbenou variantou pro děti jsou pečící desky ve tvaru pohádkových postaviček.

Design toustovače

Design toustovače byste neměli podceňovat v případě, že ho budete mít umístěný na kuchyňské lince. V současné době si můžete vybrat z mnoha designových variant. V nabídce je i mnoho nejrůznějších tvarů. Neměly byste ovšem zapomínat na to, že i design má určitý vliv na pořizovací náklady. Nejlevnější variantou jsou plastové modely. Mnohem lépe vypadají kovové toustovače. Jejich výhodou je cena, která se někdy vyšplhá až na tisíce korun.

Materiál pečících desek

Materiál pečících desek se odvíjí od samotného designu. Klasické modely v bílé barvě jsou vyrobeny z plastu. Naprostým standardem bývá nepřilnavý povrch, který je spojen s jednoduchostí údržby a čištění. Jeho výhodou je i snižování připékání a připalování toustů nebo jiných pokrmů. U většiny modelů pak narazíte také na teflon. Ten vyniká vysokou tepelnou odolností.

Příkon toustovače

Příkon nám udává, kolik množství energii spotřebujeme za určitý čas. V současnosti platí pravidlo, že čím větší výkon, tím rychleji zařízení pracuje. Tento údaj nám nejvíce ovlivní rychlost nahřátí a schopnost udržovat potřebnou teplotu pečících desek. U toustovače by hodnota příkonu neměla klesnout pod 700 W.

Funkce

Při výběru jakéhokoliv domácího elektrospotřebiče také záleží na jeho konkrétní výbavě a počtu funkcí. Některé modely využívají pouze základní funkce, jiné využívají moderního vybavení. Mezi nejčastější funkce u toustovačů patří protiskluzové nožičkyvýměnné pečící deskysystém zámku a světelná signalizace. Některé modely jsou vybaveny moderním termostatem, který vám nabízí možnost nastavit si přesnou teplotu. U žádného produktu by neměla chybět bezpečnostní pojistka, která se postará o to, že nedojde k přehřátí zařízení.

Pořizovací náklady

Ceny se u jednotlivých modelů velmi liší. Nejlevnější klasické toustovače pořídíte již za 300 Kč. Dražší modely, které nabízejí i multifunkční provedení mohou dosahovat až 3 000 Kč.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 5

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *