Jak správně vymalovat

malování pokoje

4.3
(110)

Malování pokoje není příliš složitá činnost, avšak může být značně otravná. Své tělo dostáváte do nepřirozených poloh, musíte být často v záklonu a navíc tomu předchází stěhování skoro celé místnosti. Někdy příprava vyžaduje škrábání omítky – to v případě, že na zdi je již několik vrstev barvy a hrozilo by odloupnutí. Pokud ale máte na omítce málo vrstev, můžete se hned pustit do malování. Poradíme vám jak správně vymalovat snadno a bez čmouh.

Kdy je potřeba škrábat?

To, jestli budete muset starou omítku před nanesením nové oškrábat, poznáte jednoduše. Namočeným válečkem přejeďte po povrchu omítky – můžete zkusit i více míst, abyste měli stoprocentní jistotu. Pokud se na váleček stará omítka nalepí, pak je potřeba ji seškrábat. Bohužel by se vám takto lepila i při malování a vytvářela ošklivé „kocoury“ a nerovnoměrné povrchy.

Příprava na malování

Předchozí barvu byste měli novou bez problémů překrýt. Podmínkou je dobrá kvalita barvy. Někdy mohou být potřebné dvě vrstvy – druhou vrstvu nanášejte až po úplném vyschnutí první vrstvy. Případné škrabání omítky provádíme tak, že předchozí nátěr je potřeba dokonale namočit. Velkým válečkem proto naneste na stěnu dostatečné množství horké vody. Poté, co se voda vsákne, můžete přejít ke škrábání.

TIP: Pokud je předchozí barva na vaší zdi hladká a lesklá, seškrabání se nejspíš nevyhnete. Stejně tak mastné fleky na zdi je vhodné odstranit – například brusným papírem (není-li plocha veliká).

Nákup barvy na malování

Nákup barvy také patří k přípravě malování – nejprve si spočítejte, na jakou plochu budete barvu potřebovat. Chcete vědět údaj v metrech čtverečních, který je pak uveden i na jednotlivých obalech barev od různých výrobců. Kupte tak velkou barvu, jakou potřebujete (nebo větší počet balení).

TIP: Pokud vybíráte barvu a nemůžete se rozhodnout, můžete si z prodejen vyzvednout několik testerů. Své barevné možnosti si namalujte na bílý papír a přilepte je ke zdi – podívejte se, která z barev vypadá nejlépe (s přihlédnutím k celé vaší místnosti).

Omyvatelné barvy

Pokud chcete vymalovat dětský pokoj nebo jiné plochy, kterým hrozí rychlé ušpinění (dílna nebo kuchyň), pak byste měli investovat do omyvatelných barev. Ty jsou speciálně vyvinuty tak, abyste s pouhým hadrem, vodou a saponátem případnou nečistotu ze zdi odstranili. Rajčatové omáčky nebo dětské výživy při krmení těch nejmenších nejsou nic neobvyklého.

Ještě před malováním

Jakmile je zeď suchá, zakryjte spínače, zásuvky a lišty malířskou maskovací páskou. Pokud ji namalujete jinou barvou než strop nebo sousední stěny, použijte masku podél okrajů, abyste dosáhli pěkného a čistého povrchu. Zakryjte také vybavení svého domu či bytu – například penetrace nebo kvalitní disperzní barvy je potom velice složité z některých povrchů dostat (ze skla už je nikdy nedostanete, na dlažbách mohou zanechávat skvrny). Na zakrytí podlahy můžete použít vlnitou lepenku. Čím více povrchů zakryjete, tím snadnější bude následný úklid.

TIP: Pokud se barva nebo penetrace dostane na nezakrytý povrch, umyjte ji co nejdříve.

Penetrace – kdy je potřeba?

Penetrace má jako svůj hlavní úkol zpevnění podkladu, zajištění rovnoměrné savosti a přilnavosti. A hodí se naprosto vždy – i při prvním barevném nátěru. Univerzální penetrace je vhodná, když natíráte poměrně novou omítku – ale rozhodně není povinná. Pokud ale na zdech máte praskliny nebo další nerovnosti, rozhodně sáhněte po hloubkové penetraci. Ta může vyžadovat i více nátěrů, v závislosti na poškození zdi.

TIP: Menší trhliny můžete zarovnat tmelem. Omítku, která se odlupuje, bude potřeba seškrábat.

Malování

Po zaschnutí penetrace můžete začít malovat. Jestliže jste si vybrali syté (tmavé) barvy, použijte nejprve základní nátěr – pro snazší krytí doporučujeme šedou. Ještě než začnete je důležité barvy důkladně promíchat. Barvy nanášíme válečkem v pohybu tvaru písmene M nebo W. Na hrany a rohy je dobré použít malý štětec nebo speciální váleček na hrany a rohy.

Které plochy malovat nejdříve?

Začněte malovat ty plochy, které jsou nejproblematičtější – na začátku tedy strop, poté rámy oken, okolí zásuvek a kolem dveří. Tahy začínejte dál od rámu a postupujte směrem k němu. Na zbývající plochy poté použijte váleček, kterým barvu naneste zhruba do poloviny stěny a tahy ji roztírejte nahoru a dolů. Další tah proveďte asi tak půl metru od místa, které jste právě namalovali a přibližujte se směrem k němu.

Je nutná ještě další vrstva?

Nemějte strach, pokud se na vaší zdi objevují šmouhy a nerovnoměrné zbarvení, dokud je nátěr ještě mokrý. To, jestli bude potřeba další vrstvu nátěru, poznáte až poté, co první vrstva uschla. Dvě vrstvy se obvykle doporučují, můžete si přečíst návod na barvě, kterou jste si koupili.

TIP: Druhou vrstvu aplikujeme vždy až poté, co první vrstva uschla.

Odstranění maskovací pásky

Teprve po uschnutí barvy je vhodné odstranit maskovací pásku. Vyčistěte také všechny válečky a štětce, které jste použili. Buďte důkladní, nikdy nevíte, kdy se vám toto nářadí bude hodit a vždy je lepší umýt je, ještě než úplně zaschnou.

Jak zabránit „kocourům“ na stěnách

Právě nevzhlední „kocouři“ na zdi jsou tím, proč si lidé raději objednají profesionálního malíře. Tolik námahy a potom objevit na své zdi tyto nevzhledné skvrny – to je opravdu k naštvání. Abychom se jim vyhnuli, můžete použít již zmiňovanou penetraci. Dále kontrolujte, zda je váleček při nanášení barvy dostatečně mokrý a zda je na něm barva rozložena rovnoměrně.

TIP: Nejlepší je vymalovat ještě před případným stěhováním, když v místnostech ještě není nábytek a máte dostatek prostoru.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 110

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vybrat střešní krytinu na plochou střechu
příprava na střešní krytinu

Jednoduchá otázka, ale složitější odpověď. Nejdříve si musíme odpovědět na otázku, o jakou plochou střechu se jedná. Existují tři hlavní >>>

Jak instalovat stavební pouzdra pro posuvné dveře
Jak instalovat stavební pouzdro pro posuvné dveře

Stavební pouzdra pro posuvné dveře jsou vysoce praktické a lze je zabudovat do zděných i sádrokartonových příček, již od deseti centimetrů tloušťky >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *