Jak vybrat sprchový kout

Sprchový kout

4.4
(5)

Sprchový kout je jedním z nejdůležitějších prvků každé koupelny. Ať už se chystáte na budování nové nebo renovaci starší koupelny, měli byste vybrat sprchový kout, který do ní bude stylově pasovat a zároveň vyhovovat vašim potřebám. Jak ale z nepřeberné nabídky vybrat ten pravý kout pro vás?

V tomto článku si všechny důležité informace prozradíme. Zaměříme se na materiály, tvary i velikosti a přidáme i několik speciálních tipů od společnosti WellMall, která se na prodej sprchových koutů i dalšího vybavení do koupelen specializuje.

Zvažte velikost a tvar vaší koupelny

Než se pustíte do výběru, nejprve získejte přesné rozměry vaší koupelny, abyste si mohli dopředu jasně definovat, jak velký prostor máte k dispozici. Na tom pak můžete zakládat svá další rozhodnutí ohledně rozměrů, tvaru a dalších vlastností sprchových koutů, které vezmete při výběru v potaz.

Změřte délku a šířku koupelny a stejně tak i výšku stropu, abyste pro umístění sprchového koutu našli vhodný prostor. Vybrané místo pak raději znovu přeměřte. Zamyslete se také nad plánovaným rozmístěním a velikostí zařizovacích předmětů, jako je umyvadlo nebo toaleta. Určitě nechcete, aby vám okolo sprchového koutu překážely. 

Kromě rozměrů věnujte pozornost i tvaru vaší koupelny, který může výrazně ovlivnit, jaký sprchový kout do ní bude pasovat. Do delších a úzkých koupelen se mohou lépe hodit varianty obdélníkového tvaru, které vyplní oba rohy. U širších nebo rovnou čtvercových koupelen jsou praktičtější volbou čtvercové nebo čtvrtkruhové sprchové kouty umístěné do rohu.

sprchový kout NATALI

Pokud nemáte zrovna nejlepší představivost, můžete si přizvat na pomoc profesionálního designéra, případně využít online nástroje pro vytvoření vizualizace vaší koupelny. Do většiny z nich můžete zadat reálné rozměry a tvar místnosti, a podle toho do ní naskládat vybavení. Díky tomu získáte lepší představu o tom, jaký tvar a velikost koutu si můžete dovolit.

Vyberte typ a rozměr sprchového koutu

Kromě možností vaší koupelny se zamyslete také nad vašimi osobními potřebami. Zejména u malých koupelen totiž bývá obtížné najít sprchový kout, který do prostoru zapadne, ale zároveň vám poskytne dostatečný komfort

Obecně můžete vybírat z celé řady velikostí. Pro dosažení komfortního a bezpečného sprchování by měl mít sprchový kout minimální rozměry 80×80 cm. Pokud vás žije v domácnosti více, z hlediska velikosti se řiďte potřebami největšího člena.

Pokud však místem šetřit nemusíte, vaší fantazii se meze prakticky nekladou. Abyste si při každodenní hygieně mohli dopřát zasloužený komfort a svobodu pohybu, doporučujeme koupit co největší sprchový kout.

V rámci rozměrů vezměte v potaz také výšku sprchového koutu. Její správnou volbou můžete spolehlivě předejít tomu, že by voda při sprchování cákala přes vrchní hranu koutu na celou koupelnu. Za minimum se považuje 190 až 200 cm, ale pokud jste vy nebo někdo ve vaší domácnosti vyššího vzrůstu, můžete zvolit i vyšší variantu.

Nezáleží samozřejmě jen na velikosti, ale také na tvaru sprchového koutu. V tomto ohledu můžete vybírat hned z několika variant, mezi které patří například:

 • čtvrtkruhové sprchové kouty – využívají se zejména v malých koupelnách, protože skvěle zapadnou do rohu a výrazně šetří místo;
 • čtvercové sprchové kouty – nejčastěji je vybírají majitelé koupelen středních velikostí, a to zejména pro jejich moderní design a bohatý prostor uvnitř;
 • obdélníkové sprchové kouty – nabízí se v různých velikostech, poskytují spoustu místa na sprchování a využití nacházejí zejména v prostornějších koupelnách;
 • sprchové kouty atypických tvarů – například lichoběžníku nebo obdélníku s čtvrtkruhovým zakončením, využívají se zejména v atypických koupelnách.

Vyberte způsob otevírání a materiály

S rozměry úzce souvisí také způsob otevírání dveří sprchového koutu. Nejjednodušší cestou jsou sprchové walk-in zástěny které dveře nemají – uzavírají kout pouze z jedné nebo dvou stran a průchod nechávají volný. Někdo by ale mohl namítat, že takové varianty neposkytují dostatek soukromí.

Právě pro takové zákazníky jsou tu klasické sprchové kouty uzavřené dveřmi. Pokud mezi ně patříte i vy, vybírat můžete hned z několika variant, jako jsou:

 • posuvné dveře – pohybují se po kolejnicích podél stěn sprchového koutu, a tak v koupelně nezabírají další místo,
 • shrnovací dveře – skládají se z lamel, které se shrnují ke stěně sprchového koutu, a tak nemají velké nároky na prostor;
 • zalamovací dveře – skládají se obvykle ze dvou dílů, které se zalomí a složí í k vnitřní stěně koutu, takže opět šetří prostor a zároveň umožňují snadný vstup;
 • otevírací dveře – klasické pantové dveře, které jsou dostupné v jednokřídlých a dvoukřídlých variantách a vzhledem k vyšším nárokům na prostor se hodí hlavně do větších koupelen.

Důležitým aspektem jsou také materiály, které by měly být kvalitní, odolné a zároveň i designově zajímavé. Pokud zvolíte bezrámovou sprchu, bude celému koutu dominovat sklo, které bude pouze zachycené na pantech – záchytné prvky by tedy měly být co nejvíce kvalitní.

U rámových a půlrámových variant už jsou možnosti širší. Výplní bývá nejčastěji sklo v čirém nebo matném provedení, které má mnoho výhod z hlediska estetiky i údržby. Obvykle se pak kombinuje s rámem z hliníku či jiného odolného kovu. 

zástěna damox

Levnější alternativou pak může být plastová výplň, která se většinou využívá v kombinaci s plastovými rámy. V dnešní době už i tyto varianty nabízí moderní design, jen je třeba počítat s náročnější údržbou oproti sklu.

Vanička, nebo odtokový žlab?

Výběr sprchového koutu úzce souvisí také s výběrem sprchové vaničky, která by měla kopírovat jeho rozměr. S obchodem WellMall si můžete v tomto ohledu ušetřit starosti, jelikož nabízí celou řadu variant, které rovnou přicházejí i se sprchovou vaničkou. Pokud však budete vybírat oba díly zvlášť, raději dvakrát zkontrolujte, zda k sobě tvarem i velikostí pasují.

I zde je třeba brát v potaz materiály, abyste získali vlastnosti, které odpovídají vašim potřebám. Mezi nejoblíbenější možnosti patří:

 • mramor – používá se pro výrobu dražších, avšak kvalitních a luxusních vaniček, které nabízí vysokou nosnost, vynikající tepelnou i zvukovou izolaci a také odolnost a snadnou údržbu;
 • keramika – vyznačuje se svou vysokou nosností, pevností a odolností, a tak mají velmi dlouhou životnost, jen jsou takové vaničky těžší, a kvůli tomu se hůře instalují;
 • akrylát – vyrábí se z něj cenově dostupné vaničky, které jsou lehké, příjemné na dotek a nabízí skvělé tepelně izolační vlastnosti, jen jsou náchylnější vůči poškrábání;
 • smaltovaný plech – má spoustu praktických vlastností, není drahý a vydrží toho opravdu hodně, jen bez vhodné povrchové úpravy může být kluzký.

Pokud sprchovou vaničku nechcete, můžete vsadit také na odtokový žlab, který v dnešní době mnoho lidí považuje za elegantnější řešení. V takovém případě bývá podlaha sprchového koutu vydlážděná stejně jako zbytek koupelny, jen na ni u stěny navazuje odtokový žlab, který vodu svádí do odpadu.

Zaměřte se na údržbu

Koupelna je místem, které vyžaduje pravidelný úklid a sprchový kout není žádnou výjimkou. Vhodná údržba může podstatně prodloužit jeho životnost a pochopitelně také zabránit množení bakterií a plísní, které představují hazard pro vaše zdraví. Určitě se ale nechcete při každém úklidu potit a rozčilovat, a proto je dobré vzít v potaz i několik faktorů, které vám údržbu mohou usnadnit.

Nejprve se opět musíme vrátit k materiálům. Jak už jsme zmínili, skleněné stěny a kovové rámy se udržují nejlépe, jelikož se snadno otírají a odolávají působení vody. Spousta skleněných koutů od firmy WellMall přichází také se speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování vodního kamene. Díky tomu je jejich údržba ještě snadnější.

Podstatná je také samotná konstrukce. Pokud si chcete ušetřit práci, snažte se najít sprchový kout, u kterého se ke všem komponentům snadno dostanete. Obzvlášť to platí u menších variant, kde mohou být některé části kvůli nedostatku prostoru přístupné ještě hůře. Nejvíce problematické bývá okolí kolejnic sprchových dveří, kde se mohou hromadit zbytky mýdla a vodní kámen.

Sprchové kouty od Wellmall mají spodní kolečka, která jsou vybavena vycvakávacím systémem pro usnadnění přístupu k liště a následnému čištění.

sprchová zástěna kolečka

Vylaďte finální detaily

Co by to bylo za sprchový kout bez vodovodní baterie, sprchové hlavice a různých háčků, poliček či košíků na odkládání mýdla a dalších potřeb? Do výběru těchto prvků se rozhodně doporučujeme pustit, ale až poté, co budete mít ujasněný celkový styl samotného koutu. Díky tomu vše sladíte jako celek a vytvoříte si dokonalý prostor pro sprchování, který bude komfortní, bezpečný a designově zajímavý.

Výběr sprchového koutu může být náročný úkol, ale pokud pečlivě zvážíte své potřeby a požadavky, jistě najdete tu pravou variantu do vaší koupelny. Nyní už víte, jaké faktory je třeba zvážit, a tak může být cesta k vaší vysněné koupelně zase o něco jednodušší. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru.

*Zdroj veškerých obrázků: WellMall.cz

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 5

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *