Jak se zbavit plísně na zdi

plíseň na zdi

3.5
(54)

Plíseň na zdi se může objevit v bytě i v rodinném domě. Nejčastěji je důsledkem vysoké vlhkosti, která se v prostoru hromadí v důsledku nedostatečného větrání. Především ve starších domech je vlhkost důsledkem posunutí rosného bodu směrem do budovy. Proto ji velmi často odstraní zateplení, které rosný bod přesune směrem ven. Optimální vzdušná vlhkost v interiéru se pohybuje do cca 60%. Jakmile je vyšší, je potřeba s ní něco dělat. Na eliminaci vzdušné vlhkosti si lze pořídit speciální vysoušecí přístroje. Již vzniklou plíseň lze odstranit speciálními nátěry, chytrou houbou anebo dezinfekcí ozónem.

Co je vlastně plíseň?

Z hlediska biologického je plíseň houba, která ke svému růstu potřebuje vhodné podloží. Tím je v tomto případě omítka, dřevo, ale i plastové obložení stěn. Při svém rozmnožování a rozšiřování mycelia po podkladu dochází k nepříjemnému zbarvení stěn vašeho bytu, které je neklamným znamením, že v něm nežijete sami. Barva plísní v bytě může být různá. Od oranžové přes nejčastější černou až po jemné bílé chmýří. Výjimkou není ani pestrobarevné provedení.

Jaké podmínky přejí vzniku plísně na zdi?

Kromě již zmíněné vlhkosti podporuje vznik plísně také optimální teplota. Ta se pohybuje od zhruba 0 do 35 °C, tedy ve stejném rozmezí jako teplota lidských sídel. Důležitá je také intenzita větrání. Proudící vzduch vysušuje navlhlé zdivo, v němž plísně vznikají a přežívají a může pomoci snížit jejich aktivitu. Na druhou stranu teplý vzduch bez pohybu růst plísní podporuje. Proto je větrání tak důležité.

Větráte dostatečně?

O tom, zda se ve všem bytě plísně rozmnoží či nikoliv, rozhoduje také složení zdiva, případně jiných stavebních materiálů. Právě na stěnách se totiž zachycují živiny pro plísně ze zkondenzované vody, prachu anebo lidského dechu. Příčinou toho, proč se plísně nejvíce rozšiřují právě v zimním období je pak zkracující se den a méně světla. Právě tma a nedostatečné denní světlo podporují růst spor plísní. Samozřejmě, aby se plísně ve vašem bytě mohly rozšířit, musí být přítomny již ve vzduchu. Do vašeho interiéru se spory plísní dostanou paradoxně opět při větrání, především ale v letním období, kdy se jich ve vzduchu vyskytuje více než v zimě.

Kde se plísně v bytě objevují nejčastěji?

Samozřejmě na zdech v různých místnostech, kde dochází k produkci vlhkosti, tedy v:

  • koupelnách,
  • kuchyních,
  • na toaletách,
  • okolo oken a parapetů, kde kondenzuje vzdušná vlhkost na rozhraní teplotně rozdílných prostorů,
  • na květináčích,
  • za zadní stranou lednice,
  • v okolí praček a ledniček,
  • na studených zdech a stropech,
  • na podlaze pod krytinou,

Jakmile se plíseň již jednou do bytu dostane, dokáže přežít téměř na čemkoliv. Stačí jí k tomu i staré potraviny, textilie anebo zdivo. Skvělou živnou půdou pro plísně je ale také lidská kůže a k rozmnožení jí pomáhá také hmyz či voda.

Plíseň v bytě ohrožuje lidské zdraví

Plísně jsou nebezpečné především z důvodu uvolňování spor, kterými se rozmnožují. Spory plísní neboli výtrusy je snadné vdechnout do plic, kde mohou způsobit vážné zdravotní komplikace od astmatu, alergií, až po zápal plic. Spekuluje se také o vlivu plísní na počátek některých onkologických onemocnění. Mezi plísněmi nejvíce ohrožené skupiny patří:

  • malé děti a starší lidé,
  • těhotné ženy,
  • lidé trpící alergiemi a sníženou imunitou,
  • kardiaci,
  • diabetici,
  • kuřáci a pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí,
  • onkologičtí pacienti.

Plísně jsou kromě spor při svém růstu také zdrojem těkavých organických látek, které vnímáme jako typický plísňový zápach. Ty bývají příčinou poškození sliznice nosu, krku a dýchacích cest, kromě toho dráždí oči a vyvolávají bolesti hlavy. Byly dokumentovány také případy alergických reakcí pokožky. V neposlední řadě jsou plísně také zdrojem onemocnění mykotického charakteru, například plísní kůže či sliznic.

Jak s plísní v bytě zatočit?

Možností je několik. Každá z nich je účinná pro jiné podmínky. Proto je ideální zvážit vlastní situaci a podle ní vybrat nejvhodnější řešení na míru právě pro vás. Volit můžete z mechanického obroušení například špachtlí. To přináší riziko roznesení spor plísni všude po bytě a také jejich intenzivního dýchání při práci. Další možností jsou chemické prostředky. Účinné jsou zejména ty na bázi chloru. Ty odstraňují plísně velice rychle, jejich mínusem je ale současné zamoření prostoru chemickými výpary. Moderním prostředkem pro boj s plísní je také ozón, který je naopak velmi bezpečný a účinný a neprodukuje žádné reziduální látky, které by mohly poškodit lidské zdraví.

Když obyčejné vymalování nepomůže

Ve starších rodinných domech se obvykle vyskytují místa, pro která je výskyt plísní společně s příchodem chladného počasí typický. Nejčastěji jde o plochy chladnější než okolí, například chodby, různé sklepy, a podobně. Právě v chladnějších prostorech má tendenci se srážet vodní pára, která je zdrojem vlhkosti pro plíseň. Nejsnazším řešením je v tomto případě tedy zateplení.

Jak odstranit dlouhodobou plíseň?

Již vzniklou plíseň lze odstranit speciálními sanačními prostředky likvidujícími houby, plísně, bakterie a řasy. Při jejich koupi si ale dejte pozor, aby byly určené do interiéru. Ještě předtím, než plesnivou plochu ošetříte, ale plíseň namočte, aby se spory zbytečně neuvolňovaly do prostoru, a mechanicky odstraňte například špachtlí. Nátěr sanačním prostředkem opakujte alespoň dvakrát, abyste měli jistotu, že se vám podařilo natřít opravdu všechna místa. Poté již můžete stěnu bez obav vymalovat běžným malířským nátěrem. Dáte-li si trochu práce, zjistíte, že na trhu existují speciální nátěry obsahující látky, které zamezují růstu plísní. Těm se rozhodně vyplatí dát při malování prostoru postiženého plísní přednost.

Vyrazte na plíseň s houbou

Kromě speciálních dezinfekčních nátěrů, najdete na trhu také nátěry biologické obsahující speciální houbu, která se živí sporami plísní. Ta je pro lidi neškodná, ale s plísní v bytě velice efektivně zatočí. Funguje bohužel ale pouze při slabém až středním zasažení stěny. Jestliže je plíseň v silné vrstvě po celé stěně, je potřeba nasadit účinnější metody jejího odstranění.

Cestou je i preventivní vysoušení

Na trhu existují i speciální odvlhčovače, což jsou relativně malé absorpční přístroje, které do sebe pohltí vodní páru. Ta uvnitř nich zkondenzuje a vzniklá tekutina je shromažďována do zásobníku, který je potřeba pravidelně vyprazdňovat. Takto lze velice snadno optimalizovat mírně vyšší úroveň vzdušné vlhkosti v bytě a velice účinně tak předcházet vzniku plísní. Abyste věděli, kdy je vhodné přístroj zapnout, pořiďte si vlhkoměr. Seženete ho buď v digitální, nebo klasické analogové verzi. Při vysoušení zdiva může být částečně nápomocný také stropní ventilátor anebo dokonce klimatizace. Oba podpoří proudění vzduchu v bytě a jeho výměnu a klimatizace navíc vysouší samotný vzduch. Odvlhčovače vzduchu využijete nejenom pro zbavení zdiva vlhkosti, v zimě se hodí i pro vysoušení prádla a v neposlední řadě podpoří i designově vzhled bytu.

Na rozsáhlé plochy povolejte ozón

Jedním z nejsilnějších dezinfekčních prostředků ničících nežádoucí mikroorganismy, ale i spory plísní je ozón. Ten se v přírodní podobě tvoří zejména po bouřce. Také si vybavíte ten příjemně „čistý“ vzduch? Naštěstí jsme schopni moderními metodami ozón vyrobit i uměle a použít jej pro čištění a dezinfekci. Dezinfekce ozónem je mnohonásobně rychlejší než například dezinfekce oblíbeným chlórem. Díky vysoké účinnosti ozónu stačí ozónový generátor umístit do prostoru jen na několik minut a nežádoucí patogeny nemají šanci.

Dezinfekci ozónem lze spolehlivě využít na eliminaci:

  • nejrůznějších mikroorganismů
  • plísní
  • roztočů včetně svrabu
  • virů a bakterií
  • zápachu
  • škodlivých patogenů a dalších nebezpečných složek vašeho životního prostředí, kterých se chcete zbavit.

Je ozón bezpečný?

Místnost stačí po dezinfekci ozónem běžně vyvětrat. Po celém procesu nezůstanou žádné toxické látky, které by způsobovaly dýchací potíže jako například po čištění běžnými dezinfekčními prostředky. Při čištění ozónem je také eliminováno riziko rozptýlení spor plísní do prostoru, jako je tomu v případě mechanického obrušování zasažených míst.

Dezinfekce ozónem mimo jiné:

  • spolehlivě zničí bakterie, viry, houby i spory plísní,
  • je plně ekologická a nezatěžuje životní prostředí,
  • odstraňuje kompletně všechen zápach,
  • je bezpečná,
  • má ohromné možnosti využití.

Dezinfekce ozónem je doporučována zejména v domácnostech, kde jsou malé děti, kterým mohou plísně způsobit atopický ekzém anebo chronické astma. Máte-li doma na zdech plíseň, možná jste si všimli, že vám i rychleji kazí potraviny, které jsou skvělým podhoubím pro růst spor. Právě mykotoxiny, což jsou produkty metabolismu plísní, mají schopnost způsobit toxickou reakci například při otravě plesnivým jídlem a byly u nich prokázány karcinogenní a mutagenní vlastnosti. To je jeden z mnoha důvodů, proč byste s prostředím ve svém bytě měli opravdu něco dělat a nečekat na to, až na vás plísně zaútočí. Právě čištění ozónem v tomto případě může nejrychleji a nejefektivněji pomoc, protože na rozdíl od jiných chemických látek není zdrojem další kontaminace prostředí a je mnohem účinnější.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 54

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

1 Comment
  • My měli v bývalým bytě vždycky přes zimu plíseň jen na jedné straně bytu, fakt hrůza děs. Ale opravdu těžko se toho zbavuje.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *