Jak vyčistit mikrovlnku

Jak vyčistit mikrovlnku

4.7
(7)

Odkládáte čištění mikrovlnné trouby nebo domácky mikrovlnky? Představujete si martyrium, při kterém se snažíte šetrně, ale efektivně zbavit skvrn či mastnot? Pak budete určitě překvapeni, až zjistíte, jak jednoduché čištění může být!

Proč pravidelně čistit?

Mikrovlnná trouba se stala v téměř v každé domácnosti velmi využívaným pomocníkem. Nesmíme ale zapomenout se o ni řádně starat a udržovat v čistotě. Zanedbáním péče pak riskujeme poškození vnitřku trouby, její funkčnosti a hlavně životnosti.

Jak předejít vzniku nečistot

Při každém ohřevu jídla používejte ochranný poklop a totéž vyžadujte po všech členech rodiny. Mikrovlnka tak bude lépe udržovaná a bude déle vypadat jako nová. Plastový kryt má transparentní barvu a koupíte jej snad v každém supermarketu v oddělení s domácími potřebami, či v různých online obchodech. Cena se pohybuje již od 35 Kč, poklopy jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu, jsou omyvatelné a vhodné do myčky.

Chemické čištění či domácí přírodní zdroje?

Raději využíváte při domácím úklidu chemické prostředky či preferujete ekologičtější metody? Mnohdy hraje v rozhodování stav čištěného spotřebiče. Pokud se jedná o mastnotu a lehké nečistoty, pak zaručeně zaberou přírodní vychytávky. Pokud však je vaše trouba dlouhodobě znečistěná a zanesená, přichází na řadu chemie a účinnější látky.

Chemické čistění

Používejte pouze speciální prostředky určené k čistění mikrovlnné trouby. Standardně je koupíte ve formě tekutého roztoku či spreje.

Co si připravit?

Hadřík, čisticí prostředek, gumové rukavice, papírové utěrky.

Postup

 1. Pokud je to možné, vypněte po čas čistění mikrovlnnou troubu ze zásuvky.
 2. Vyjměte skleněný otočný talíř, společně s kulatou mřížkou. Talíř pak snadno umyjte houbičkou s jarem a vodou, nebo jej dejte do myčky.
 3. Nastříkejte čistící prostředek na hadřík. Vyvarujte se aplikování prostředku bezprostředně na stěnu s průchodem mikrovln. Zbytky chemického prostředku by se pak mohly uvolnit do poté ohřívaného jídla. Dále se vyvarujte nanesení čističe na místo větracích otvorů. Po celou dobu mějte nasazené rukavice, ne všechny chemické prostředky jsou šetrné k pokožce.
 4. Použitý hadřík řádně vymáchejte teplou vodou. Tím pak vnitřek mikrovlnky setřete zbytky přípravku. Vysušte pak suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
 5. Dvířka mikrovlnky můžete vyčistit přípravkem na sklo a papírovou utěrkou.
 6. Vraťte zpět skleněný poklop s mřížkou a spotřebič vraťte zpět k životu zapnutím do zásuvky.

Čemu se vyvarovat?

Používejte prostředky přímo určené na čištění mikrovlnné trouby. Zapomeňte tak na tekutý písek, houbičky s hrubou stranou, či dokonce drátěnky. Mikrovlnku byste tak mohli nenávratně poškodit.

Domácí přírodní čištění

Příprava na přírodní čištění mikrovlnné trouby

Pokud to stav spotřebiče nevyžaduje, doporučujeme vyzkoušet šetrnější a ekologičtější alternativy. O síle užívání octu či jedlé sody v domácnosti jste již jistě slyšeli!

Co si připravit?

Jedlá soda, citron nebo pomeranč – rozkrojené na plátky, miska, ocet, hadřík, papírové utěrky.

Postup

 1. Do misky s vodou si nalijeme ocet. Doporučené dávkování je malý hrnek vody na hrnek octu.
 2. Přidáme dle libosti pár plátků citronu či pomeranče, což krásně pohltí pachy obecně.
 3. Do misky můžete vložit párátko. Voda pak při vyšším stupni neexploduje.
 4. Nechte po skončení programu misku s vodou a octem ještě 3 minuty v mikrovlnce.
 5. Misku vytáhněte, dejte si však pozor, bude horká!
 6. Vyjměte skleněný otočný talíř s kulatou mřížkou a omyjte houbičkou s jarem a vodou, nebo dejte umýt do myčky.
 7. Stěny mikrovlnky setřete pak suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Díky vytvořené páře a síle octu se uvolní mastnota a nečistoty.
 8. Pokud se stále nachází na stěnách mikrovlnky zaschlejší nečistoty, vyrobte si pastu z jedlé sody a octa: smíchejte a hadříkem, namočeným v teplé vodě pak na skvrny zaútočte.
 9. Dvířka mikrovlnky můžete vyčistit standartním prostředkem na sklo a papírovou utěrkou.

Náš tip: V bodu č. 2 můžete pro zpříjemnění vůně také přidat pár kapek esenciálního oleje.

Jak na zápach?

Příprava citronů na čištění mikrovlnky

Asi nikdo z nás nechce, aby nás mikrovlnná trouba po otevření omráčila nepříjemným zápachem jídla. Pokud jde o pouhé odstranění zápachu, postup je jednoduchý.

Zázračný citron

Jak již bylo zmíněno v sekci domácího čistění, na zápach je ideální citron, který účinně pohltí pachy, stačí jej nakrájet do misky s vodou a dát do mikrovlnky na 3-5 minut.

Tip pro fajnšmekry: Zkuste do misky s vodou přidat kromě pár plátků citronu také koření – jako je hřebíček, skořici a badyán. Pokud možno, použijte celé kusy, nikoliv mleté koření. Výsledek vás jistě příjemně překvapí.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *