Jak opravit lak na autě

oprava laku auta

3.9
(80)

Škrábance na autě mohou být způsobeny mnoha různými věcmi. Nehody, vandalismus, naše vlastní nešikovnost, špatné parkování, neopatrnost našich dětí a další nehody jsou příčinou poškrábání a oděrků na laku vašeho auta. I když škrábance zhoršují vzhled vašeho vozu, platba za opravu může být poměrně nákladná, a tak se rozhodneme, opravit si lak sami. Jak ale opravit lak na autě?

Škrábance na autě

Škrábance na autě jsou celkem běžnou součástí života každého, kdo vlastní vozidlo. I když je lak na autech odolný, nikdy se jim nemůžeme vyhnout. S drobnými škrábanci si snadno poradíte sami – někdy si vystačíte dokonce jen se zubní pastou. Nebo můžete zakoupit komerční produkty na škrábance na autě – těch je opravdu velká spousta. Níže popíšeme jednotlivé způsoby podrobněji.

Zubní pasta na škrábance na autě

Zubní pasta na škrábance na autě funguje pouze na povrchové poškrábání. Poškrábanou plochu omyjte a pečlivě zbavte všech nečistot. Naneste malé množství zubní pasty na navlhčený ručník z mikrovláken. Bělicí zubní pasta funguje nejlépe, ale můžete se pokusit odstranit škrábance s libovolnou zubní pastou, kterou máte k dispozici. Kruhovými pohyby nanášejte zubní pastu na poškrábaný prostor. Nevyvíjejte příliš velký tlak. Omyjte přebytečnou zubní pastu. Proces opakujte až dvakrát. Více než tři aplikace mohou poškodit lak.

Tento trik nefunguje pro zubní pasty, které jsou ve formě gelu.

Odstraňovač škrábanců z laku

Opět je potřeba pečlivě umýt auto ještě předtím, než nanesete jakýkoli výrobek na odstranění škrábanců. Jakákoliv nečistota, kterou necháte na povrchu, může způsobit ještě více škrábanců. Výrobek na odstranění nečistot aplikujte na hadřík (který mohl být součástí balení). Řiďte se pokyny uvedenými na vámi zakoupeném výrobku. Nanáší se většinou tak, jako zubní pasta – kruhovými pohyby. Odstraňte zbytky produktu z laku. V případě potřeby postup opakujte.

Fix na škrábance na autě

Na trhu jsou dostupné fixy na opravu laků. Tyto fixy jsou většinou vhodné na povrchové úpravy. Retušovací tužky neboli fixy na opravu laků fungují tak, že „zacpou“ díru. Je to většinou čirá tekutina, která má vyplnit místo, kde byla rýha. Lze je tedy použít na jakoukoli barvu laku, protože samy o sobě nezabarvují povrch. Fixy se aplikují při teplotě nad 10 °C a je ideální, když zrovna svítí slunce, protože UV paprsky mají vliv na správnou funkci výrobku. Před aplikací je vhodné povrch odmastit. Poté už jen fixem přejeďte přes rýhu a nechte zaschnout. Obvyklá doby zasychání je 12 hodin, může se to ale lišit v závislosti na výrobku, který jste si koupili.

Hluboké rýhy, které zasahují až na kov již vyžadují použít barevné retušovací tužky – a zde je potřeba trefit se do barvy laku vašeho vozu.

Oprava hlubokých škrábanců

Opravování hlubokých škrábanců již vyžaduje velkou dávku zručnosti. Aby totiž povrch vypadal po opravě jako nový, to chce hodně trpělivosti. Chcete-li ale ušetřit (profesionální lakovna si účtuje kolem 4 000 Kč za lakování), je to stále ještě dobrá varianta. Oprava laku na autě nemusí být až tak náročná, avšak pokud ji nezvládnete, výsledky mohou být ještě horší, než původní škrábance. Takže si dobře rozmyslete, kterou cestu zvolíte.

Oprava škrábance na autě

Důkladně omyjte a osušte své auto. Věnujte zvláštní pozornost oblasti, kterou budete opravovat. Brusným papírem 2000 (může být i s rukojetí) začnete zarovnávat poškrábanou plochu. Postupujte po směru škrábanců. Po chvíli opláchněte vodou a zkontrolujte svůj pokrok. Nastříkejte základový nátěr na oblast, kterou jste právě brousili. Použijte pohyb dopředu a dozadu ke stříkání barvy. Poté počkejte 5 až 10 minut, aby základový nátěr vyschnul. Opakujte celkem třikrát.

Použijte několik vrstev barvy, které odpovídají barvě laku vašeho vozidla. Dále rozstříkejte stejnou barvou barvu jako na zbytek vašeho auta do oblasti, kde jste aplikovali základní nátěr. Počkejte 5 až 10 minut mezi každou aplikací tak, aby se barva zcela vysušila.

Navoskujte celou oblast, abyste utěsnili opravu laku. Poté vše vyrovnejte speciálním vyrovnávacím polštářem nebo utěrkou z mikrovlákna. Můžete si koupit voskovou soupravu, která obsahuje vše, co budete potřebovat k voskování vašeho vozu.

Oprava laku WD-40

WD-40 je označení spreje, který je možné využít na opravu laku aut. Jedná se o univerzální mazivo, které oceníte například na takových škrábancích, které se projevují jako odřenina – když se jedno auto otře o druhé a zůstane na něm barva tohoto jiného vozu. Na opravu laku auta si připravte tedy WD-40 a houbičku s brusnou vrstvou. Ještě před samotnou aplikací je potřeba povrch odmastit (například vodou se saponátem na mytí nádobí). Přípravek WD-40 aplikujte pouze na to místo, kde se nachází barva laku jiného vozidla. Tím ji změkčíte a pomocí houbičky tento cizí lak odstraňujte.

Mazivo WD-40 má ale spoustu jiných způsobů použití – například se s ním odstraňuje nepříjemné vrzání dveří.

Jak opravit škrábance na autě?

Pokud jsou škrábance na autě opravdu hluboké, nespoléhejte se na žádné zázračné produkty. Prostě je potřeba se smířit s tím, že někdy budeme muset požádat o pomoc profesionály. Některé škrábance je tedy vhodné nechat nalakovat ve speciálních provozovnách – výhodou je, že škrábance nebudou vůbec patrné. Na druhou stranu počítejte samozřejmě s většími náklady na opravu. Nový lak ale může vytvořit i ze starého auta krásné autíčko, které vypadá minimálně o 10 let mladší.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 80

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Jak opravit odřenou či poškrábanou koženku
Oprava koženky

Koženka je poměrně běžný materiál, který používáme na nábytek. Přichází v mnoha různých barvách a někdy může mít taktéž i vzory. >>>

1 Comment
  • Díky, škrábnul jsem lak o omítnutý sloupek u brány. Vyzkouším tu zubní pastu, jeví se mi to jako nejšetrnější a současně nadějné.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *