Co potřebuji do autoškoly

Příprava před jízdou v autoškole

3.3
(168)

Téměř každý mladý člověk touží po tom, udělat si řidičský průkaz a pořídit si vlastní auto. Velké množství z nich také ještě před osmnáctými narozeninami skutečně začnou navštěvovat autoškolu a učí se řídit. Vždyť v dnešním světě už to někdy bez řidičského průkazu nejde ani při hledání nové práce. Ať už jste jakéhokoli věku, rozhodně je pro vás výhodné, pořídit si řidičský průkaz. Co je k tomu potřeba?

Vyberte si autoškolu

Nejprve si zvolte vhodnou autoškolu. Můžete si vybírat podle toho, jak daleko to máte na dojíždění, kolik autoškola chce za školné (což se většinou příliš neliší) nebo také na doporučení známých. Po zvolení autoškoly už stačí jen poslat přihlášku k výuce. Většina autoškol přijímá nové žáky celoročně, bez ohledu na roční období. Většinou je možné přihlášení i online na webových stránkách příslušné autoškoly.

TIP: Při výběru autoškoly se můžete řídit také tím, jak náročné je podání přihlášky. Řada autoškol již přijímá přihlášky ke studiu online.

Co je potřeba pro přihlášení se do kurzu?

Pokud chcete poslat přihlášku do autoškoly, budete ve většině případů potřebovat následující:

  • Vyplněnou a podepsanou „Žádost o řidičské oprávnění“.
  • Vyplněný posudek od vašeho obvodního lékaře, že jste způsobilí k řízení motorových vozidel. Ten stojí cca 500 Kč. Tento posudek nesmí být starší než 3 měsíce.
  • Vhodné je kontaktovat přímo tu autoškolu, kterou jste si vybrali, abyste zjistili, zda nemá svůj vlastní formulář k vyplnění, či zda nechce ještě nějaké jiné dokumenty. Obecně by vám ale měly postačit tyto dva dokumenty.

Jaké další podmínky musí uchazeč o řidičské oprávnění splňovat?

  • Do autoškoly můžete chodit ještě před tím, než dosáhnete věku potřebného pro provoz dopravního prostředku – v případě auta je to například věk 18 let. Avšak ke zkouškám se můžete přihlásit až tehdy, kdy dosáhnete 18 let.
  • Nesmíte mít udělen zákaz řízení motorových vozidel.

Ještě než sednete za volant

Ačkoli vedle vás v autoškole bude sedět instruktor, měli byste již umět všechny dopravní značky a vědět co znamenají. Usnadní vám to soustředit se na zvládání automobilu z hlediska rozjíždění a samotné jízdy. Většinou to není problém, protože značky se učíme již na prvním stupni základní školy. Existují ale i zapeklitější značky, se kterými se můžete setkat jen v autoškole.

Jak probíhá výuka v autoškole?

Úvodní lekce v autoškole obvykle probíhá ve školních lavicích, kdy vás instruktor seznámí se základními pravidly silničního provozu. Následující lekce už budou probíhat přímo v autě: obvykle se učíte rozjíždět někde, kde nebudete brzdit provoz (některé autoškoly k tomu mají speciální dráhy). Šikovnější řidiči se už v první lekci mohou zařadit do běžného silničního provozu. Většina řidičů si ale obvykle musí počkat na druhou lekci.

Závěrečný test

V současné době se závěrečný test skládá ze dvou složek: teoretické a praktické. V rámci teorie musí žadatel o řidičské oprávnění prokázat, že umí pravidla silničního provozu. To se provádí v rámci testu, který již v mnohých autoškolách probíhá přímo na počítači. Správná je pouze jedna odpověď (čímž je odpovídání na test zjednodušené oproti předchozí praxi, kdy mohlo být správně i více odpovědí). Všechny otázky testu jsou dostupné na stránkách Ministerstva dopravy.

Praktická část testu probíhá v autě, kdy kromě instruktora jedete i s inspektorem, který rozhodne o tom, zda jste již schopni samostatně zvládat řízení vozidla.

Po zkoušce

Zkouška může mít dva výsledky: buď ji složíte anebo ne. Výsledek se dozvíte obvykle téměř okamžitě po ukončení každé části zkoušky (praktické i teoretické). Než ale skutečně dostanete řidičský průkaz a usednout tak samostatně za volant, budete si muset počkat, až budete mít řidičský průkaz skutečně fyzicky „v ruce“. Tedy poté, co vám ho vydá příslušný úřad.

Vydání řidičského průkazu – poplatky

Dobrou zprávou je, že dnes již nepotřebujete nosit s sebou fotografii. Na úřadě vás vyfotí rovnou znovu, takže fotografie bude opravdu „čerstvá“. Zažádat o řidičský průkaz přitom můžete v kterékoli obci s rozšířenou příslušností (tedy nejen v té, kde máte místní příslušnost). Za vydání řidičského průkazu musíte zaplatit poplatek ve výši 200 Kč (následná výměna řidičského průkazu po ukončení jeho platnosti je ale už zdarma). Pokud chcete řidičský průkaz rychleji, zaplatíte 700 Kč.

Za jak dlouho dostanu řidičský průkaz?

Vydání řidičského průkazu obvykle trvá jeden měsíc od podání žádosti. Pokud se vám ale nechce čekat nebo svůj řidičský průkaz potřebujete rychleji, můžete si připlatit. V takovém případě dostanete řidičský průkaz do 5 dnů. Až budete mít svůj řidičský průkaz u sebe, můžete začít řídit auto samostatně.

Změna trvalého bydliště a řidičský průkaz

Všechny řidičské průkazy, které jsou vydány po červenci 2018 již neobsahují údaj o místě trvalého bydliště. Pokud tedy změníte trvalé bydliště, nemusíte měnit řidičský průkaz. A pokud máte řidičský průkaz, který byl vydán ještě před červencem 2018, který je stále platný, a změníte-li místo bydliště, ani v tomto případě nemusíte žádat o nový řidičský průkaz.

Platnost řidičského průkazu

Řidičské průkazy mají platnost 10 let. Protože je tato doba dlouhá, často se stává, že lidé zapomínají včas zažádat o nový řidičský průkaz. Řidiči, kteří mohou řídit také nákladní auta či autobusy, musí měnit řidičské průkazy častěji – a to každých 5 let.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 168

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

2 Comments

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *