Kdy vyměnit rozvody

Kontrola rozvodů

4.1
(688)

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější položkou na výměnu, avšak podcenění výměny rozvodů může vést až ke zničenému motoru. A to je položka mnohem větší – nemluvě o tom, že je to často i neopravitelná položka. Pokud své rozvody nebudete měnit, může rozvodový řemen prasknout. A pak nastávají problémy.

Rozvody u moderních aut

Problém s rozvody je doménou zejména moderních aut. Dříve se používaly totiž mnohem odolnější rozvodové řemeny. V dnešních autech najdete gumové řemeny – stojí méně a produkují menší hluk, protože tření je nižší. I tak je ale potřeba měnit rozvody jak u moderních aut, tak také u aut starších, protože rozvody jsou nedílnou součástí každého auta.

Proč dochází k poškození rozvodů?

Hlavní funkcí rozvodového řemene je zajištění otáčení klikové a váčkové hřídele řídící ventily, ale také pohánění vodního čerpadla u naftových motorů. Součástí rozvodů jsou ale i další součásti, jako jsou vodící a napínací kladky. Ty jsou častokrát nejčastější příčinou, proč nám rozvody dělají problémy. Mají za úkol spojit pracovní prostor válce s okolním prostředím.

Rozvodový řemen je spotřební zboží – opotřebovává se a je potřeba ho pravidelně měnit, i když nevykazuje známky poškození.

Nejčastější důvody poškození rozvodů

Rozvodový řemen může být poškozen vytékající naftou, olejem nebo prostě jen stářím. Někdy může být rozvodový řemen poškozen i jinou součástí motoru vozidla – například při přetržení drážkového řemene (ten má za úkol pohánět alternátor).

Kdy vyměnit rozvody?

1. Pokud jste koupili ojeté auto. Počet najetých kilometrů nemusí odpovídat skutečnosti a nemáte důkazy o tom, že předchozí majitel rozvody pravidelně kontroloval (a měnil). Každý, kdo pracuje v oboru ojetých automobilů vám doporučí neprodleně vyměnit rozvody, kupujete-li ojeté auto (bez ohledu na rok výroby).

2. Pravidelná kontrola rozvodů. Své rozvody nechte zkontrolovat v intervalu najetých 60 až 160 tisíc kilometrů (u benzínových motorů je to od 120 do 180 tisíc km). Rozvody nechte zkontrolovat svého automechanika, sami většinou nic nezjistíte. Pokud nemáte co dočinění s opravami aut, nepouštějte se ani do výměny rozvodů – můžete nadělat více škody než užitku.

Mnohem méně nákladné je pravidelně měnit rozvody, než opravovat poškozené části motoru.

Prasknutí rozvodového řemenu

Někdy se může stát, že vám rozvodový řemen praskne. V takovém případě se můžete chytat za hlavu a nadávat si. Ve skutečnosti ale nemáte možnost zjistit, že rozvodový řemen praská. Auto totiž jede jako vždycky – neuslyšíte žádné divné zvuky, pískání, nic. To, že vám rozvodový řemen prasknul, můžete poznat vizuální kontrolou, nebo také podle toho, že auto, které běželo, zničehonic zastaví chod svého motoru a nejde nastartovat.

Co když praskne rozvodový řemen?

V nejlepším případě nenastartujete. V tom horším případě se může stát, že může dojít k poškození ventilů. Toto je možné pouze u některých typů vozů, a zda to zahrnuje právě váš vůz, se můžete dočíst v servisním manuálu. Nesprávně nasazený rozvodový řemen může mít za následek mnohem dražší opravu – a to například tehdy, když se střetnou písty a ventily.

Můžete si koupit vlastní rozvodový řemen?

Ano, je to možné. Na internetu si můžete sehnat dnes už cokoliv. Při koupi ale dbejte na to, aby byl rozvodový řetěz právě pro váš typ automobilu. Nekupujte příliš levné výrobky. Nejlépe ovšem uděláte, když koupit rozvodového řemene necháte na automechanikovi. Pokud nebude mít tento řetěz na skladě, může se stát, že oprava bude trvat déle, než byste chtěli. Na druhou stranu vám bude řemen objednávat odborník, který se v autodílech vyzná a častokrát dosáhne i na lepší cenu, než byste dosáhli vy. Někteří automechanici nemusí chtít řemen vyměnit, pokud si ho koupíte sami.

TIP: Najděte si mechanika, kterému můžete důvěřovat.

Můžete si rozvodový řemen vyměnit sami?

Ano, je to možné. Pokud se do toho pustíte poprvé, rozhodně vám doporučujeme sehnat si manuál výrobce pro váš vůz a typ motoru. Tento manuál bývá dostupný profesionálním automechanikům, takže vysvětlivky zde jsou uzpůsobeny tomu, že mechanik již má určité znalosti o motoru. Právě tento manuál vám dopodrobna popíše jednotlivé části motoru, a kde se nachází. Zjistíte také hodnotu pro napnutí řetězu, která je ideální právě pro váš vůz, ale také utahovací momenty šroubů a další důležité informace.

Servisní manuál pro váš vůz nemusí být levnou záležitostí. Vyplatí se svěřit se do rukou profesionálního mechanika.

Jaké existují rozvody?

Rozvody můžeme rozdělit do dvou skupin:

 1. Řemenové rozvody. Tyto rozvody jsou levnější než řetězové rozvozy. V závislosti na tom, o jaký typ auta se jedná, by měly být měněny každých 60 000 až 210 000 km. Tyto rozvody se skládají z napínací kladky ozubeného řemene, z vodící kladky ozubeného řemene nebo oběhové kladky, rozvodového řemene a vodního čerpadla.
 2. Řetězové rozvody. Tyto rozvody obvykle využívá automobilka BMW a přenos pohybu je závislý na rozvodovém řetězu. Spousta lidí má za to, že tento typ rozvodů se nemusí měnit, avšak automechanici doporučují jeho výměnu za každých 200 000 najetých km. Výměna je obtížnější a také nákladnější než u řemenových rozvodů. Tyto rozvody se skládají hlavně z napínače řetězu, samotného rozvodového řetězu, vodící lišty řetězu a dalších součástí.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 688

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Co potřebuji do autoškoly
Příprava před jízdou v autoškole

Téměř každý mladý člověk touží po tom, udělat si řidičský průkaz a pořídit si vlastní auto. Velké množství z nich >>>

174 Comments
 • Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda-li je nutné měnit rozvody u vozu Škoda Octavia 1.2 tsi, 77kw, 2013 při nájezdu 96 tis. km? Budu tento vůz kupovat, tak chci vědět s čím vším mám finančně počítat. Předem velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Pavel Štrba

 • Dobrý den Pavle,
  zde je potřeba říct, že u Škody Octavia 1.2 tsi se doporučuje výměna rozvodů okolo 120.000 kilometru, což už se pomalu blížíte s nájezdem 96 tisíc kilometrů. Zde bych tedy doporučoval pro klid duše rozvody vyměnit, stejně by vás to za rok nebo za dva potkalo, tak je lepší to udělat hned na začátku a víte na čem jste.

 • Dobrý den, před týdne jsme zakoupily ojetí auto
  V W Passat v naftě,má najeto 171 ti. KM. Co byste poradil zda výměnu a nebo kontrolu rozvodu.je to rok výroby 2014.
  předem děkuji za odpověď
  Emil Mňahončák

 • Dobrý den Emile,
  pokud si dobře pamatuji tak u Passata v dieselu se měli rozvody udělat každých 90 000 km, takže pokud máte najeto 171 000 km, tak to vypadá na druhou výměnu rozvodů u 180 000 km, kde se už blížíte a jelikož nevíte kdy přesně se rozvody měnily, doporučil bych vám jejich výměnu.

 • Dobrý den , mám Fiat panda 1.1 40kw 2007 provoz od 2008. Původ je jasný , auto koupil tenkrát tchán nové. Rozvody se nedělaly. Auto má najeto 78tis. Km.nema žádné problémy. myslíte , že je čas udělat rozvody nebo je ještě čas ? Děkuji

 • Dobrý den, s Fiat Pandou 1.1 bohužel nemám zkušenosti. Každopádně 12 let je doba kdy už měli být rozvody dávno měněny, tedy zde bych doporučil nové rozvody udělat.

 • Dobrý den. Chci se zeptat,na typ řemenu na Fabii I,1.9 tdi,74kw,motor ATD. Kolega v praci me zaskocil informaci,ze se dela remen s hranatym ci kulatym ozubenim a pry si mam pohlidat,abych koupil ten spravny. Muze nastat problem kdybych ho zamenil za nespravny? Na aute mi prijde spis kulaty,ale jistej si nesjem. Diky za odpoved.

 • Dobrý den, Tomáši, měl by tam být řemen s kulatým ozubením. Ono by to mělo jít na první pohled lehce poznat a druhá věc je, že řemeny, které mají kulaté zuby se udávají v milimetrech, naproti tomu řemeny, které mají hranaté zuby zase mají rozměry v palcích. Co jsem se díval na váš typ auta, tak se řemeny udávají v mm, tedy mělo by jít o řemen, kde jsou kulaté zuby.
  Ale jak říkám, pro jistotu je lepší vizuální kontrola.

 • Dobrý den Roberte,
  u tohoto auta a motoru je to těžko povědět, řekl bych, že okolo 200 000 kilometrů by to mělo stačit, každopádně tady si to musí každá zhodnotit sám, podle svého uvážení, podle zvuku apod. V servise by vám určitě poradili lépe.

 • Dobrý den chtel bych se zeptat v kolika KM se mění rozvody u audi S3 8p 2.0 tfsi 195kw
  Mám najeto 133tis někdo říkal ze v pohodě 160tis ale moc se mi tomu nechce věřit

 • Při 133 tisících km bych už rozvody u Audi udělal. 160 tisíc je taková obecná poučka, ale vždy záleží na stavu auta.

 • Dobrý den, máme Renault Clio Grandtour 02/2013 najeto 15 349 km. Po kolika kilometrech by bylo vhodné uvažovat o výměně rozvodů. V servisu nám řekli, že je čas na výměnu.
  Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den Moniko,
  tohle je oříšek doporučuje se měnit po 5 letech nebo 120 000 km. Váš případ je ten první, ale ten nájezd máte opravdu malý. Takže to spíše řeknu tak, že vyměnit vše, ale teoreticky by stačil jen řemen, jelikož máte jen 10% nájezd. Nejlépe se dopředu zeptat v servise a říct jim ať se vám podívají na zbytek rozvodů a vymění jen řemen. Budou vás samozřejmě tlačit do celé výměny, ale tady záleží na tom jak jste tvrdá a budete si stát za svým.

 • Dobrý den Johny, je to na hraně, ale jelikož je to koupené auto z druhé ruky, pro jistotu bych rozvody udělal hned a máte klid.

 • Dobrý den.Vlastním VW PASSAT 2015 110kw diesel.Poradťe prosím po kolika najetých km mám vyměnit rozvody.Dík.

 • Dobrý den, Pavle, abych pravdu řekl u tohoto druhu motorizace jsem nevěděl, tak jsem šáhnul po tabulkách a výrobce uvádí 210tis km. Což je dobrá hodnota.

 • Dobrý den,
  mám Fabii II 1.4 TSI 2011, najeto 85tis. km. Od novoty je Fabie pečlivě udržováná. Setkávám se s názory, že mám rozvody už udělat, vzhledem k roku uvedeného do provozu. Další početnější skupina tvrdí, že stačí až okolo 150tis. km. Tak jsem na vážkách. Děkuji za názor

 • Dobrý den, Michaelo,
  nejsem si jisty jak je to přesně u Fabie II 1.4 TSI 2011, ale standardně u Škoda Fabie je rozptyl 80tis. – 150t. km.
  Každopádně většinou se doporučuje i když najedete méně měnit u Fabie, alespoň řemen co 10 let – což už skoro máte. Takže už bych udělal komplet nové rozvody a máte minimálně dalších 10 let klid 🙂

 • Dobrý den, mám Kia Sportage 2.0 diesel,2008,první rozvody se měnily při 120 000 km, po kolika km měnit po druhé?.. díky za odpověď.

 • Dobrý den, Miloši, myslím, že u Kia Sportage 2.0 diesel, je výměna cca co 120k – 150k km nebo 5 let, ale záleží hlavně jak často auto používáte, jakou má péči (zda je garážované) apod.

 • Dobrý den,mám devět let starého hyundai i 20 najeto 115000km,v manuálu kde je popsáno kde co však není o výměně rozvodů ani zmínka,můžete poradit?

 • Dobrý den Roberte, nejsem si jist jestli zrovna Hyundai i20 nemá rozvodový řetěz místo řemenu, to by, ale v manuálu mělo být. Jinak nejvýše by měly být rozvody okolo 150 000 km. Hodně ale záleží na stavu.

 • Dobrý den Martine, bohužel u Audi A4 1.4 TFSI jsem žádné informace nenašel, ani se mi nepovedlo dohledat servisní knížku, kde by tento údaj měl být uveden. Možná ji máte u sebe, zkuste se podívat. Každopádně obecně se dá brát údaj 5 let nebo 120k km, což už se blížíte, ale jak říkám každý výrobce to má trošku jinak a je potřeba tento údaj dohledat v servisní knížce.

 • Dobrý den, rád bych se dotázal, mám Fabii 1.9TDI 74 kw PD rok výroby 2006. Co jsem tak zjišťoval tak první rozvody od zakoupení původním majitelem byly dělány při 122140km. Nikde na internetu jsem se nedočetl po kolika km bych měl u tohoto auta rozvody dělat ty intervaly/nájezdy se dost liší. Někdo říká 80 tisíc někdo 90-120 tisíc. Aktuálně mám najeto 229 141km což je od dělání rozvodů najetých nějakých 108 tisíc km. Na servis jsem objednán 19.10. ale s každým vyjetím autem už mám strach abych si neodrovnal auto 🙁 Můžu poprosit o nějaký objektivní názor. Jak to tedy je ? Zda můžu jezdit v klidu ? Do výměny rozvodů najedu max ještě tak 150km skrze práci. Jinak zbytečně s tím raději nejezdím . Děkuji za odpověď . Petr

 • Dobrý den, Petře, dělá auto nějaké problémy? Slyšíte nějaké zvuky? Pokud ne, tak by to těch 150km mělo v klidu zvládnout, nemusíte se bát. Každopádně už by to u Fabky chtělo rozvody vyměnit 🙂

 • Dobrý podvečer,
  Nene auto nedělá žádné neobvyklé zvuky. Zdá se mi že jede pořád stejně. Tak doufám že vydrží. Pak dám vědět jak jsem dopadl . Děkuji

 • Zdravim poridil jsem skoda octavia 3 rok 2016/6, 2.0 tdi DSG s nájezdem 190xxx. Bylo řečeno že tam jsou myslim původní.. , ze doporučeno je 210 na výměnu. Nebo tam je menší najezd na výměnu? Děkuji

 • Dobrý den, Lukáši,
  jestli jste koupil z druhé ruky, doporučuji udělat rozvody ihned, je to jistota a vůbec bych nečekal na 210k.

 • Dobrý sobotní podvečer, tak dávám vědět, jak jsem slíbil, fabie těch pár km zvládla i pár cest navíc , po výměně mi automechanik řekl že viděl už i horší řemen, že kdybych přijel za měsíc tak by se asi taky prd stalo ale že se na to nedá spoléhat 😀 jinak mi fabii chválil v jakém je hezkém stavu, téměř jako nová.

 • Dobrý den, Mayaleh,
  na dodávky nejsem odborník, tak jsem se zeptal kolegy a zde je jeho vyjádření:

  Záleží jestli je tam řemen nebo řetěz. Když to má někdo od novoty, tak max. po 6 letech nebo 100-120 tis km. Záleží co přijde dříve. A taky záleží co udává výrobce, teď se bavíme o řemenu. Řetěz se řeší o dost později v rozmezí 200-300 tis km, můžete to být i déle. Záleží jestli se řetěz ozývá při studeném startu.

  Jo a kdybych to ale od někoho koupil, tak bych dělal rozvody hned nehledě na nic, protože člověk nikdy neví. To výše je za předpokladu, že to má od novoty.

  Ale výrobce to udává, pokud to má fakt od novoty. Jestli má servisku nebo návod k obsluze, mohl by to tam najít.

 • Dobrý večer, chtěla bych se zeptat kdy vyměnit rozvody u Huyndai i 30 kombi dieslu 1,6. Auto je vyrobené v roce 2014. Kupovala jsem ho, když mělo najeto 113000 km. Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den Ludmilo, abych pravdu řekl u Hyundai v dieselu vůbec nevím, snad vám poradí nějaký z čtenářů..

 • Zdravim pán maléc,mám Audi A6 2.4 v6 -130kw má nabeháne 310 tisíc 🙉a neviem kedy boli menené rozvody,ale ….už sami ozívajú pri sdudenom štarte …Dása nanom ešte v pohode jazdiť ???alebo odstavit vozidlo a šetriť €€€€….

 • Dobrý den, pane Janik, už bych šetřil, 310 tisíc km je moc a když nevíte kdy byly měněné je čas je urychleně vyměnit. Většinou se rozvody nijak zvukově neprojevují a když už se to zvukově projevuje, tak už bývá bohužel hodně pozdě – pokud tedy to co slyšíte jsou rozvody 🙂 Držím palce.

 • Dobrý den, koupil jsem Rapida NH3
  rok výr. 2013 motor 1,2TSI 63kw .Po kolika km. se musí vyměnit rozvody ? Je fakt že někdy při startu než naskočí motor je slyšet jakoby ten řetěz jel po nějakém plechu ale v momentě jak naskočí motor to hned přestane.Předem moc děkuji za jakoukoli odpověď.

 • Dobrý den, Bohumile, u Rapida NH3 nevím. Zkuste se mrknout do servisky, případně do návodu k obsluze – měl by tam tento údaj být. Ale pokud to pří startu dělá neplechu, radši bych těch pár korun za diagnostiku v servise zaplatil, než aby pak bylo mrzení.

 • Dobrý den, seat altea 1,4, 63kw. 1.výměna komplet rozvodů v r.2014 při 30.000 tis. Teď mám najeto 60.000. Je potřeba už udělat rozvody? Děkuji

 • Nedoporučuje se roztlačování-roztahování vozu s rozvodovým řemenem, a to kvůli nastartování studeného motoru. Bývá to i v manuálu k vozidlu.

 • Dobrý den chtel bych se zeptat v kolika KM se mění rozvody u Citroen C3 II 2013 benzín 1,2 60kw
  Mám najeto 97.548tis někdo říkal ze v pohodě 120tis ale moc se mi tomu nechce věřit

 • Dobrý den!

  Chci prosím, informaci.Před 17. měsíci jsem z autobazaru pořídil auto VW.Automobil dovezen po 1.majiteli z Rakouska.Mělo najeto 16O OOO KM.Nyní má najeto 179 OOO,-Během té doby se vyskytují poruchy stability vozu,poruchy motoru.Za tu dobu často.Před několika dny při žádosti o opravu,že nefunguje odvětrání benzínové nádrže.Technik sdělil,že je třeba opatřit nějakou součástku.Trvá to už delší dobu.Dalším problémem ¨jsou rozvody též tento týden,Jetřeba výměna k tomu ještě zadní svítilny.Vyšší částka nákladů.Je třeba demontáž a nové náhradní díly.Vozidlo je 11 roků v provozu.Také tlumiče klepou a turbo je hodně hlučné.Rozhoduji se o opravu v místě nákupu a nebo raději pořídit novější a jak stav vyhodnocujete Vy?Vím,že to je těžké na dálku.Vozidlo stálo 16O OOO.
  Děkuji a jsem s pozdravem.Václav

 • Dobrý den Václave,
  majitel i po prodeji po nějakou dobu ručí za skryté vady voz. Doporučuji tedy obrátit se na něj a pokusit se vymáhat spolupodílení se na financování oprav.

  Bohužel vám nedokážeme říci co je pro vás aktuálně lepší, tohle by vám měl říct technik, kolik bude stát celková oprava a zda je to výhodné, případně jaké další problémy můžou nastat.

  Přejeme ať se rozhodnete správně a spoustu spokojených kilometrů.

 • Dobry den , mam Octavii 3 1.4 tsi v CNG rok 2016 najeto 96 tis km a premyslim , kdy prosim udelat rozvody ? Nekdo rika 5 let, nekdo 7 let nebo 210 tis km . Jaky je Vas nazor ? Dekuji . Daniel

 • Dobrý den, Daniely, v pohodě by měla být hodnota okolo 200 tis. km, pokud auto nezlobí. Ale zde si nejsme jistí, stačí zavolat do autorizovaného servisu Škoda a poptat se, budou vědět více.

 • Dobrý den, dočetl jsem se, že dodávky neděláte, ale přesto bych potřeboval poradit. U Fiata Ducato 2,3 JTD jsme najeli 255000 km bez výměny rozvodového řemene. Auto jezdilo bez jakýchkoliv problémů a když jsme zjistili tento nedostatek, dali jsme vozidlo do servisu, který od novoty na tomto vozidle provádí, k výměně rozvodových řemenů. po ujeti cca 1000 km však došlo k devastaci jednoho řemene a tím i k devastaci motoru. Stalo se to, čemu jsme chtěli zabránit. Podle servisu příčina není známá, ale odmítá provést opravu v rámci reklamace. Nevím co si počít dál. Děkuji za Vaše vyjádření
  Petr

 • Dobrý den, Petře, váš případ je zajímavý. Dle mého názoru určitě je chyba na straně servisu a měl by se k tomu postavit čelem. Bohužel se tohle špatně hodnotí a je třeba se domluvit se servisem. Jinak vám nezbyde nic jiného než zkusit předžalobní výzvu a znalecký posudek.

 • Dobry den, mam skoda octavie III, 1.0 tsi 85 kw, najeto 140 t.km. Zatim jsem rozvody nedelal. Videl jsem na internetu interval az 240t km. Je to pravda ?

 • Dobrý den, Jakube,
  octavie u benzínových motorů má interval 120 – 200 tisíc km, tedy nyní už jste v tom rozmezí.
  Přesně vás model má dle dílenské příručky doporučeno výměnu při 210 tisíc km, každopádně to se mi zdá už docela pozdě a radši bych rozvody udělal dříve.

 • Dobrý den, Jakube,
  co se týká Hyundai i30 combi v motorizaci 1.6 crdi 85kw z roku 2018, tak by tam měl být řemen.
  Ohledně výměny rozvodů, asi by bylo úplně nejlepší se podívat do servisky, kde by to mělo být napsané, ale mělo by se to pohyboval okolo 80 000 – 90 000 km.

 • Dobrý den, vlastním Fabii I RS 96kw PD r.v. 2004 Rozvody jsem naposledy dělal při nákupu vozu v roce 2016. Vozidlo mělo v té době najeto 206 000 km. Momentálně jsem na 296 000 km. Nejsem si jist, ale výměna by se měla u mého vozidla provádět po šesti letech nebo 120 000 km. S mým ročním nájezdem bych mohl ještě určitě rok počkat, ale již bych přesahoval životnost 6 let. Je to velký problém? Díky za odpověď.

  • Dobrý den, Pavle,
   bohužel s tímto typem nemáme úplně zkušenosti, takže nevíme přesně interval, zkuste se podívat do servisní knížky k vašemu autu, tam to bude napsáno přesně.
   Když to hodně zobecníme, tak rozvodové řemeny mají životnost 5 – 10 let a 80 000 – 200 000 najetých kilometrů, takže už se k té horní hranici výměny blížíte, ale jak říkám nejpřesnější číslo získáte ze servisky.

 • Zdravím. Máte radu pro opel astra K 1.4 benzín s turbem 92 kW. Kdy by se měli udělat rozvody. Mám ji koupenou novou v roce 2017 teď má cca 67 tisíc

 • Dobrý den, Jiří,
  u Opelu je to složitější, výrobce totiž toto nikde neuvádí. Benzínové Astry mají řetěz a většinou se doporučuje výměna okolo 120 000 km nebo za 8 let, podle toho co nastane dříve. Nebo je tu další možnost a to zajet do servisu a podle měření zjistit, zda je řetěz natažený či nikoli.

 • Prosím vás, koupil jsem Sharana 2014 r.v., má doložených 128 tis. km, je nutné udělat rozvodovou sadu? Kód motoru CBBF. Jaky časový interval? Mockrát děkuji.

 • Dobrý den, Ondřeji, výrobce udává výměnu okolo 200 tisíc kilometrů, takže máte čas. Každopádně pokud jste koupil toto auto nyní – je možné udělat výměnu nyní a máte klid v duši na dalších 200 tisíc kilometrů.

 • Děkuji za odpověď, souhlasím s tím, že by bylo lepší rozvody vyměnit pro klid na duši. Je prosím možné, že časový interval pro tyto rozvody je až 10 let (nebo 200tis km)? Údajně by se mělo pro tento motor jednat už o novou koncepci optimalizovaných rozvodů. Děkuji.

 • Dobrý den, mám Ford Mondeo 1.5 ecoboost, rok výroby 2016. Při kolika najetých km se mají řešit rozvody? Děkuji předem za odpověď.

 • Dobrý den, Milane,
  zrovna u tohoto motoru je to hodně pohyblivé a záleží na péči o auto, jízdě a celkovém stavu. Zde spíše doporučujeme zeptat se v servise zda je nutné aktuálně řešit rozvody či nikoliv.

 • Dobrý den, nemůžu nikde dohledat interval pro výměnu rozvodů VW CADDY ecofuel 2 l, 80 kw, r.v. 2014. Nyní mám najeto 130000 km. Děkuji Vám za odpověď.

 • Dobrý den, Jane,
  také jsem u VW Caddy ecofuel 2l, 80kw, rok výroby 2014 tuto informaci nedohledal. Obecně je u podobných modelů interval také různý, pohybuje se od 120tisíc do 220tisíc km. Takže v tomto případě těžké říct, každopádně máte najeto nad tento minimální interval, takže v klidu můžete rozvody vyměnit, bohužel vám fakt neřeknu, zda je to nutné či nikoli, je možné, že klidně dalších 80 000 km najedete bez problému, ale je také možné, že nikoli.

 • Dobrý den, mám Renault Clio Grandtour, 6 let starý, turbo, objem 898, moc se s tím nejezdí, přes zimu skoro vůbec, najeto 24000, servis mě tlačí do výměny rozvodů, žádné problémy auto nemá. Je to nutné, nebo stačí 2-3 roky ještě počkat, až bude mít najeto třeba 40000?

 • Dobrý den, Karle, s takovým malým nájezdem se dá říct, že je ještě rok nebo dva čas, bohužel rozvody se neopotřebovávají jenom km, ale i časem a ten už na výměnu máte, osobně si myslím, že to opravdu ještě minimálně rok vydrží, ale samozřejmě nikdo vám to neřekne na 100%.

 • Dobrý den, Karle,
  teoreticky by to stačilo, ale zde záleží na servisu, většinou to nechtějí dělat a mění to komplet.

 • Dobrý den, máme Chevrolet Orlando 1,8 benzín 2011. Rozvodový řemen byl měněn cca v květnu 2017 při cca 101 tis. km. Teď je to tedy 5 let, a máme najeto cca 145 tis. Kdy je vhodno/nutno řemen znovu vyměnit? Děkuji

 • Dobrý den, Víte, můžete být v klidu – většinou se u Chevroletu Orlando 1,8 mění řemen po 10 letech nebo 100 tis. km, takže máte ještě 5 let nebo 55 000 km k dobru.

 • Petře, nenapsal jsem jste rok a zda už tam byly rozvody dělané či nikoli. Standardně se u Citroenu C3 dělají rozvody buď po 10 letech nebo 120 000 km.

 • Dobrý den, mám škodu roomster a technik mi radí vyměnit rozvody. Kamarád co dělá s auty, tak zase tvrdí že ne. Je to roomster 1,2 51Kw a má najeto 100000 km ročník 2009. Je do vyměnit rozvody? Díky

 • Také jsem jsi myslel, že bez údržbový. V některých servisech mi řekli, že dobré, ale než něco riskovat? Jeden technik mi řekl, že to klepe. Kamarád co dělá s auty a jiní, že je to v dobré. Tak nevím?

 • Dobrý den, Jiří, v tomhle opravdu neporadím, já osobně bych s tím normálně jezdil, pokud sám neslyšíte, že by to nějak extra klepalo, tak je to pravděpodobně v pořádku.

 • Dobrý den, Martine,
  záleží jaké Kia Sorento 2 máte, pokud se nepletu tak u naftového Kia Sorento 2 by měl být řetěz a ten by měl být relativně bezúdržbový a pokud máte benzínové Kia Sorento 2, tak dle manuálu výrobce by měl řemen a celkově rozvody dělat okolo 90 000km.

 • Dobry den,jde o naftove sorento 2.Mam tomu rozumět že se rozvody neměni vubec.Chci se ještě zeptat na PEUGEOT 206 CC,kdy se měni rozvody.V loni se přivezl z Německa měl 190 000km po prvni majitelce.Děkuji za odpověd.Martin

  • Dobrý den, kdy prosím vyměnit rozvody u Škoda Octavia 19 TDI, 66 kw, rok výroby 2005 a typ motoru ALH. Poslední výměna rozvodů proběhla v létě 2017 a od té doby je najeto 90 000 km.

   • Dobrý den Radku, většinou se doporučuje vyměnit rozvodový řetěz u dieselových vozů po najetí přibližně 150 000 až 200 000 km.

 • Dobrý den, Martine, u naftového Sorenta by měl být řetěz a ne řemen a ten je ve své podstatě bezúdržbový.
  U Peugeotu 206 z roku 2005 výrobce doporučuje výměnu při 120 000km, jelikož nevíte, kdy bylo měněno, pro jistotu bych vyměnil a užíval si dalších 120 000km.

 • Dobrý den,
  škoda octavia 1.4. tsi 103 kw rok 2013 najeto 58 000, kdy doporučujete výměnu rozvodů? Mám v plánu zatím vyměnit pouze rozvodový řemen a celé rozvody asi tak ve 110 000 km je taková úvaha ok?
  Děkuji za radu.

 • Dobrý den mám Volkswagen Passat B8 Variant 2.0 TDI 110 KW r.v. 2017 najeto 97 000 KM. Po kolika km mám měnit rozvody ? Případně po kolika letech?

 • Dobry den mam skodu octavie 3 1.6 tdi 85 kw rok vyroby a chtel bych se zeptat kdy bych mel menit rozvody pri kolika kilometrech ted ma najeto 87 tisic. Predem dekuju za odpoved

 • Dobrý den, Pavle,
  u Škody Octavie 3, 1.6 TDI je výrobcem udáno výměna při 210 000 km, méně vydrží vodní pumpa, která by se měla vyměnit dříve, ale není to pravidlem.

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy dělat rozvody u VW Scirocco, 1,4 tsi, 118kw, rv 2009 s nájezdem cca 156 tis.
  Děkuji za odpověď

 • Dobrý den, Martine, u Volkswagen Scirocco, 1,4TSI, který má nájezd 156 000 km bychom už rozvody nechali udělat, každopádně jsou nějaké problémy s autem?

 • Dobrý den Jiří, interval výměny řetězového rozvodu u vozu Audi A6 3.2 FSI se běžně pohybuje okolo 120 000 až 150 000 kilometrů nebo 8 až 10 let provozu.

 • Dobry den,mam na Vas prosbu. Aky je interval na vymenu rozvodoveho remena na Chevrolet Nubira 2,0 l diesel.Rok vyroby 2008 ,vykon 120 Koni? Dakujem, Jozef !

 • Dobrý den, Jozefe,
  interval výměny rozvodového řemene pro Chevrolet Nubira 2.0l s daným počtem koní a roku výroby by měl být mezi 100 000 a 140 000 km nebo každých 5-7 let v závislosti na intenzitě jízdy.

 • Dobrý den, prosím jaký je interval výmeny rozvodů u Ford Firsta 1,25 44kw benzin rok 2013?
  Předem děkuji

 • Dobrý den, Martine, podle servisní knížky a dle doporučení výrobce by to mělo být u Fordu Fiesta 1,25 44kw z roku 2013 v rozmezí 180 000 km nebo 10 let podle toho co nastane dříve. Jelikož je to aktuálně 10 let, doporučuji rozvody udělat, ale více vám samozřejmě řeknou v servise.

 • Dobrý den.Prosím o informaci,kdy mám nechat vyměnit rozvodový řetěz u Opel Meriva 1,4 LPG.Rok výroby 2014 najeto 81100km.Děkuji

 • Dobrý den, Tomáši,
  interval výměny rozvodového řetězu pro Opel Merivu s motorem 1.4 LPG je cirka 150 000 km nebo každých 10 let, podle toho co nastane dříve. Pokud však slyšíte neobvyklé zvuky z motoru, je nutné rozvodový řetěz vyměnit dříve.

 • Dobrý den Zdeňku,
  u Škoda Superb 2 s motorem 3,6 FSI je doporučený interval výměny rozvodového řetězu každých 210 000 km nebo po 10 letech. Vzhledem k tomu, že Váš automobil má již najeto 180 000 km, je vhodné nechat provést kontrolu stavu rozvodového řetězu a dalších součástí rozvodového systému v odborném servisu.

 • Dobrý den,chci jse zeptat skoda octavia 2.0tfsi rs 2006 rozvody dělané ve 186 000. Nájezd mám teď 275 000 .mám tedy skoro 90tkm .. tak kdy měnit rozvody?děkuji

 • Dobrý den, Jakube,
  u Škoda Octavia 2.0 TFSI RS z roku 2006 nemáme aktuální údaje, obecně se, ale doporučuje měnit rozvody u benzínových motorů každých 100 000 – 120 000 kilometrů. Podle vašeho nájezdu se pomalu k tomuto číslu blížíte.

 • Dobry den chci se zeptat na citroen C3 pluriel 1,4 54kw najeto 178xxx rozvody delane ve 121xxx najeto cca 57xxx kdy vymenit rozvody dekuji

 • Dobrý den, Petro, u Citroenu C3 Pluriel 1,4 54kw by se mělo vyměnit rozvody co 100 000 km nebo co 5 let. Takže aktuálně to není potřeba, ale radši byste to měla ověřit přímo u servisu Citroen, který má s tímto více zkušeností.

 • Dobrý den kdy udělat rozvody Seat Toledo 1.2 TSI 81KW? teď mám nájezd 72tisíc koupeno při 43 tisících.předem děkuji za odpověď

 • Dobrý den Jane, výrobce vozu automobilka Seat pro tento model, tedy Toledo 1.2 TSI 81kW doporučuje výměnu rozvodů každých 210 000 km nebo každých 5 let. Jelikož má váš vůz má nyní nájezd 72 tisíc kilometrů a jestli jste rozvody ještě neměnil, je na čase to udělat. Každopádně doporučuji to ještě probrat s autorizovaným servisem Seat.

 • Dobrý den, prosím mohl byste mi poradit , v kolika kilometrech dělat rozvody na vw transporter 1.9 tdi 75kw rok výroby 2018?
  Děkuji

 • Dobrý den Radku, jedná se o VW Transporter T6 tedy? Pokud ano, tak je interval výměny rozvodů 120 000km, ale u těchto užitkových vozů to hodně záleží na servise, takže doporučuji to probrat s nimi.

 • Dobrý den, mám Renault Clio IV Grandtour 1,2 16V 75 rok výroby 2017 a najeto 70 000 km. Kdy jsou potřeba udělat rozvody? Děkuji.

 • Dobrý den Tomáši, obvykle se doporučuje provést výměnu rozvodů každých 100 000 – 160 000 km nebo každých 5 let – v závislosti na tom, co nastane dříve. Nicméně, přesné doporučení pro Váš konkrétní model Renault Clio IV Grandtour by mělo být uvedeno v manuálu k vozidlu. Nám se to bohužel nepovedlo dohledat. Nebo zkuste kontaktovat autorizovaný servis Renault, kde by vám měli poradit.

  • Dobrý den Ivano, u vašeho vozidla Opel Mokka X, B16DTH, rok výroby 2017 doporučujeme měnit rozvody při najetí 150 000 km nebo nejpozději po 10 letech. Každopádně výrobce přímo doporučuje kontrolu stavu rozvodů každých 60 000 km.

 • Dobrý den.
  Koupil jsem Ford Kuga 2.0 TDci Rok 2017 Sport-Line.
  Má najeto 98000. V Kolika km Měnit rozvody. Předem děkuji za odpověď.

 • Dobrý den Ladislave,
  u Fordu Kugu 2.0 TDCi z roku 2017 výrobce doporučuje výměnu rozvodů každých 240 000 km nebo po 10 letech, podle toho co nastane dříve. Tedy můžete být relativně v klidu.

 • Dobrý den, mám Škoda Octavia I, r.v. 2005, 19 TDI, 66 KW, ALH. Rozvody jsem dělal před 6ti lety a od té doby jsem najel 90 000 km, kdy je prosím interval výměny rozvodů u tohoto typu vozu ? Děkuji, Radek.

  • Dobrý den Radku, podle výrobce Škoda pokud se nepletu je výměna rozvodů u vozidla Škoda Octavia I, r.v. 2005, 19 TDI, 66 KW, ALH doporučena po 210 000 km nebo po 5 letech, podle toho co nastane dříve. Ale pro vaší jistotu si to ověřte u autorizovaného servisu.

  • Pro vozidlo Seat Leon 1.2 TSI s výkonem 81 kW/110, ročník 2016 je doporučeno měnit rozvody v intervalu přibližně každých 120 000 kilometrů nebo 6 let.

  • Dobrý den Romane, u modelu Monte Carlo 1.0 TSI (70 kW) mělo by to být 120 000 km nebo jednou za 4 roky, záleží co nastane dříve.

 • Dobrý den kdy udělat rozvody
  1. Seat Leon 1.2 TSI 63 KW r. v. 2017? Má najeto 70 tisíc km
  2. Skoda Octavia 3 1.5TSI 110 kW r. v 2019 najeto 110 tisíc km

  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, Bohumile,
   co se týká rozvodů u Seat Leon 1.2 TSI 63 kW (2017, 70 000 km) by měla být výměna provedena kolem 120 000 km nebo po 5 letech, takže zde už výměnu doporučujeme.

   Co se týče Škoda Octavia 3 1.5 TSI 110 kW (2019, 110 000 km): V tomto případě je vhodné vyměnit rozvody každých 5 let nebo po ujetí okolo 150 000 km. Ani tato možnost ještě nenastala, takže zde není ještě potřeba rozvody dělat.

 • Dobrý den. Prosím kdy udělat rozvody u Peugeot 308 1,6 Hdi 66 kW r.v. 2009, kterou sadu doporučíte ? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, pane Karle,
   v případě Peugeotu 308 1.6 HDi 66 kW z roku výroby 2009 je doporučený interval výměny rozvodového řemene obvykle kolem 120 000 km nebo po 10 letech. Vzhledem k tomu, že vozidlo je nyní starší váce než 10 let, je vhodné provést výměnu rozvodu, i když kilometrový limit ještě nebyl dosažen. Co se týká vhodné sady, tak zde bychom doporučili nějaký autorizovaný servis Peugeot, kde vám přesně řeknou jaká sada je pro vaše vozidlo ideální.

 • Dobrý den, mohu požádat o radu, kdy udělat rozvody u VW Sharan 2018, 2.0, 135 kW nyní má najeto 170 tis. KM, kupovali jsme ve 105 tis. KM. Myslim, že první majitel rozvody nedělal. Děkuji Lucie

  • Dobrý den, Lucie, u automobilu VW Sharan 2.0 TSI se obvykle doporučuje výměna rozvodového řemene kolem 150 000 až 160 000 km nebo přibližně po 5 letech, u vás tedy doporučujeme už rozvody udělat, jelikož jste dosáhli daného intervalu i let.

  • Dobrý den, Jane, u vozidla Škoda Yeti 1.4 TSI 92 kW z roku 2016 je interval 120 000 km nebo každých 5 let, ale jelikož máte opravdu docela málo najeto (40 000km) probral bych to s autorizovaným servisem a případně pokud auto nedělá neplechu rozvody ještě odložil.

  • Dobrý den, Martine, rozvody u VW Passatu 1.4 TSI 110 kW z roku 2018 je interval 120 000 až 150 000 km, nebo přibližně každých 5 až 7 let, podle toho, co nastane dříve. S vaším nájezdem máte teoreticky ještě přibližně rok čas, ale záleží zda auto nějak nezlobí, v tom případě byste měl navštívit autorizovaný servis.

 • Dobrý den, kdy by se měly měnit rozvody u Mazdy 3 (BN) r.v. 2017, 121 kW benzín ? Najeto 78.000 km. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Jiří, u vozidla Mazda 3 (BN) s motorem 121 kW benzín z roku 2017 by se doporučovalo provést výměnu rozvodového řemene kolem 150 000 až 160 000 km nebo po přibližně 6 až 8 letech. Jelikož máte opravdu malý nájezd a vozidlo nedělá žádné problémy, tak bych se zatím neobával a s výměnou počkal, ale pro jistotu se zeptejte ještě u autorizovaného servisu Mazda.

  • Dobrý den, Vladimíre,
   u vozu Škoda Fabia II Combi s motorem 1.6 TDI o výkonu 77 kW a najetých 140 000 km by již bylo vhodné provést výměnu rozvodů.

 • Dobrý den, kdy by se měli měnit rozvody u Ford focus 1.6. 74kw benzin, rok výroby 2004. Má najeto 180 000 km. Doporučil byste výměnu nebo kontrolu? Auto bylo koupeno s najezdem 140 000km a nejsem si jist zdali se nejake rozvody vůbec dělali.Děkuji.

  • Dobrý den, Olivere,
   pro váš automobil Ford Focus 1.6 s benzinovým motorem o výkonu 74 kW z roku 2004 bývá interval mezi 100 000 až 150 000 km, nebo každých 5 až 7 let.

   S ohledem na to, že vaše vozidlo má najeto 180 000 km a nejste si jist, zda byly rozvody již provedeny, bylo by rozumné provést alespoň kontrolu stavu rozvodového systému. Rozhodnutí o tom, zda provést výměnu rozvodů nebo ne, by mělo záviset na výsledcích této kontroly a doporučení odborníka.

 • Dobrý den, mám Mazdu 3 1.6 77 kW, rok výroby 2011, najeto necelých 130 tisíc km. Kdy řešit výměnu řetězových rozvodů? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  • Dobrý den, Marku,
   u Mazdy 3 1.6 s benzinovým motorem o výkonu 77 kW z roku 2011, která je vybavena řetězovými rozvody, obecně platí, že řetězové rozvody mají delší životnost a nemají běžně stanovený pevný interval výměny. U vaší Mazdy s necelými 130 tisíci najetými kilometry by výměna řetězových rozvodů zatím nemusela být aktuální.

 • Dobrý den, mám Mazdu 3 1.6 77 kW, rok výroby 2011, najeto 200 tisíc km. V servisu mi řekli, že rozvodový řetěz je bezúdržbový a měnit se nemusí. Vy jeho výměnu doporučujete viz odpověď panu Markovi ze dne 31.8.2023. Tak nevím, co teď udělat.

  • Dobrý den, Michaelo, panu Markovi píši, že řetězové rozvody nemají stanovený pevný interval. Ano jedná se ve většině případů o „bezúdržové“ rozvody.

 • Dobrý den.
  Koupila jsem auto Ford Kuga 2.0 TDci 110 kw Sport line rok výroby 2017. Má najeto 105000. Nemám ponětí kdy u tohodle auta měnit rozvody.
  Poraďte mi prosím. Předem děkuji za odpověď.
  S Pozdravem Hanka.

  • Dobrý den, Hanko, pro vozy Ford obvykle platí, že rozvody je potřeba vyměnit každých 80 000 až 160 000 km, závisí to na konkrétním motoru a modelu. Pro Ford Kuga 2.0 TDCi s 110 kW motorizací by měl být tento interval okolo 120 000 km, ale doporučuji se podívat do vaší servisní knížky, kde by tato informace měla být napsána.

 • Dobrý den má VW Golf VII 1,4 tsi 92kw po kolika letech a nebo nejetých km musím nechat vyměnit rozvodový řemen. Mám najeto 85000km auto jsem kupoval nové stáří v červenci 6 let.

 • Dobrý den, Josefe,
  pro VW Golf VII 1.4 TSI 92kW je doporučeno vyměnit rozvodový řemen obvykle v rozmezí 60 000 až 160 000 km pro dieselové motory a 120 000 až 180 000 km pro benzínové motory. Vzhledem k tomu, že váš vůz má najeto 85 000 km a je starý 6 let, je vhodné zkontrolovat rozvodový řemen v autorizovaném servisu.

 • Dobrý den mám audi a4 b8 1.8 tfsi 88kv najeto mám 188tisic.mohli by jste mi někdo poradit jaký je interval na výměnu rozvodu děkuji moc.motor je velice tichý

  • Dobrý den Dušane, u Audi A4 B8 1.8 TFSI je doporučený interval pro výměnu rozvodového řemene okolo 120 000 km nebo po 5 letech. Jelikož máte najeto 188 000 km a pokud ještě nebyl rozvod vyměněn, doporučuji provést výměnu co nejdříve.

 • Dobrý den, mám Iveco Daily 2,998 cm3 typ F1CFL4110 r.v.2016 Euro 5.můžete mi prosím poradit kdy nechat vyměnit rozvodový řetěz.
  Děkuju

  • Obecně pro vozidla Iveco Daily se doporučuje kontrolovat stav rozvodového řetězu a souvisejících komponent jako například napínáků a vodítek, přibližně každých 100 000 km nebo co 4 roky, v závislosti na tom, co nastane dříve.

 • Dobry den, zakoupil jsem Skodu Yeti 1.4 tsi 2014, 90kw caxa( rozvody retezem) . Vedena servisni historie od noveho vozu doposud 1majitel. Najeto 226 523km. O vymene rozvodu ani zminka ani listecek v motorovem prostoru. Nechce se ni verit, ze by to byvali majitel nechal nekde menit ve stodole, kdyz i na vymenu vzduchoveho filtru jezdil do autorizovaneho servisu. Z motoru zadne pazvuky nevychazi, jen pri nastartovani cca 2s zacharasti a pak ticho po pesine, jeste premyslim jestli nebyla treba svolavacka na vymenu rozvodu, ze by zapomeli zapsat do servisi knizky??

  • Dobrý den, Michale,
   u vozů Škoda Yeti s motorem 1.4 TSI (CAXA), kde jsou rozvody řešeny řetězem, není interval výměny rozvodů pevně stanoven jako u rozvodového řemene. Zvuk, který popisujete při startu motoru, by mohl být způsoben napínákem řetězu nebo samotným řetězem, který se na krátkou dobu projeví při nízkém tlaku oleje a poté, co motor naběhne na provozní otáčky a tlak oleje se stabilizuje, zvuk zmizí. To samo o sobě nemusí znamenat bezprostřední problém, ale je dobré to nechat zkontrolovat, aby se předešlo možnému vážnějšímu poškození motoru.

 • Dobrý den, mám seat leon r.v. 2017 motor 1,4 tsi 92kw, můj mechanik mi tvrdil, že jsou to doživotní motory a rozvody netřeba dělat to samé jsem se dočetl ve fóru, nerad bych pak kupoval celý motor, tak pokud máte zkušenosti, můžete prosím poradit? Mockrát děkuji.

  • Dobrý den, Martine, informace o „doživotních motorech“ a rozvodech, které se nemusí měnit, je poněkud zavádějící informace a může vést k mnoha mýlkám. Motor 1.4 TSI od Volkswagenu, který je použit v některých modelech Seat Leon, je sice znám svou efektivitou a dobrým výkonem a trvanlivostí, ale jako každý jiný motor vyžaduje pravidelnou údržbu a kontrolu.

   Pokud jde o rozvody, existují dva hlavní typy: řetězové a řemenové. Řetězové rozvody se obecně považují za „doživotní“ v tom smyslu, že by měly vydržet životnost motoru, ale to neznamená, že se na ně nemusí nikdy dívat nebo že nemohou nikdy selhat. Řemenové rozvody mají obvykle specifikovanou výměnnou lhůtu, která se pohybuje od 60 000 do 160 000 kilometrů, v závislosti na výrobci a modelu. Nejsem si jistý, zda váš Seat Leon má řetězové nebo řemenové rozvody.

   Pokud váš mechanik tvrdí, že rozvody vašeho motoru se nemusí nikdy měnit, je pravděpodobné, že má na mysli řetězový rozvod. Nicméně, je důležité zdůraznit, že i řetězové rozvody mohou vykazovat známky opotřebení nebo poškození, zejména při vyšším počtu najetých kilometrů (což jste nespecifikoval) nebo pokud motor nebyl správně udržován (například špatná kvalita oleje nebo jeho nedostatečná výměna).

   Přestože řetězové rozvody nemají specifikovanou intervalovou výměnu jako řemenové, měl by se jejich stav pravidelně kontrolovat, a pokud je zjištěno značné opotřebení nebo poškození, měly by být vyměněny, aby se předešlo vážnému poškození motoru.

  • Dobrý den Františku, doporučení výměny rozvodů u Opel Vivaro 1,6 CDTi z roku 2016 se pohybuje v intervalu mezi 60 000 až 160 000 km nebo každých 4 až 6 let.

 • Dobrý den.
  Prosím o radu, kdy měnít rozvody u Peugeot Rifter 1.6, 96kW, diesel. Mám najeto 127 000 km. Koupil jsem nedávno.
  Děkuji.

  • Dobrý den, Otakare, pro Peugeot Rifter 1.6, 96kW, diesel se doporučuje měnit rozvodový řemen každých 160 000 km nebo po 6 letech. Jelikož nepíšete z jakého roku auto je, tak se nedá přesně odpovědět.

  • Dobrý den Mirku,
   u vašeho auta je doporučený interval výměny rozvodů každých 160 000 km nebo každých 10 let, takže aktuálně můžete pomalu přemýšlet o výměně rozvodů.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *