Jak vybrat brzdy Brembo

ukázka brzdy na autě

4.4
(26)

Chcete vybrat kvalitní brzdy pro váš automobil? Pojďme se společně podívat na to, co je při výběru brzd podstatné a důležité. Projdeme si také, jak brzdy vybrat a na co byste si měli dát pozor. Rozhodně rady nepodceňujte, mohou vám při výběru významně pomoci.

Historie kotoučových brzd

Než se vůbec pustíme do samotného článku, který vás provede výběrem kotoučových brzd Brembo pro váš automobil, řekneme si nějaká historická fakta. Můžeme říct, že první zmínky o kotoučových brzdách se objevují někde na začátku dvacátého století. Patent spatřil světlo světa v roce 1902 a stojí za nám Frederick Lanchester. Nic méně ale trvalo další dlouhé roky, než se začaly kotoučové brzdy masově využívat pro zpomalování vozidel.

Prvního většího využití se tak dočkaly až v padesátých letech, kdy byly tyto brzdy montovány do závodních automobilů. Bez zajímavosti nezůstává, že zpočátku se využívaly pouze na přední nápravě vozidel. Až v šedesátých létech se začaly objevovat první modely, které měly čtveřici kotoučových brzd tak, jak je dnes zcela běžné. Prvním takovým vozem bylo také legendární Porche 911.

Jak fungují brzdy u auta

Jak už se dá očekávat, brzdy slouží k tomu, aby byly schopné spolehlivě zpomalit automobil, případně jej zcela zastavit. Jakmile sešlápnete brzdový pedál, přenese se díky brzdové kapalině síla na brzdové písty. Tyto písty se postarají o to, že brzdové destičky se přitlačí ke kotoučům. Kotouče jsou zpravidla vyrobené z nějaké litiny či kompozitu. Jakmile dojde ke kontaktu destiček a kotoučů, vzniká tření, které logicky vytváří odpor a tím auto postupně zpomaluje až úplně zastaví. Kotoučové brzdy se pak řadí do třecích brzd. Sem se dají zařadit také brzdy bubnové.

Kombinace kotoučových a bubnových brzd

Dost často se používá také kombinace kotoučových a bubnových brzd. Této kombinace se ale zpravidla využívá u vozidel s menší hmotností. Jedná se tak o modely určeny primárně do městského provozu. U této kombinace se kotoučové brzdy dávají na přední nápravu, která zajišťuje většinu brzdné síly vozidla. Bubnová se pak dává na zadní nápravu, protože tento typ brzdy se hůře chladí, takže na předních nápravách by toto nemělo příliš smysl.

Kotoučové brzdy se vedle lepšího chlazení vyznačují také tím, že mají lepší stabilitu během brzdění. Navíc jsou také mnohem snadnější pro výměnu, což zase vede k levnějšímu servisu vozidla. Kotoučové brzdy se také vyznačují menší hmotností, což s sebou přináší celou řadu dalších výhod, kterých výrobci automobilů využívají.

Popis kotoučové brzdy

Kotoučová brzda jako pracovní část používá kotouč, ten pomocí přítlaku brzdových destiček brzdí automobil. Prakticky se skládá ze čtyř hlavních částí, které si ve zkratce popíšeme.

  • je kovový, někdy má také příměs keramických částic. Kotouč je pak připevněný na brzděný rotor. Rotoru se také říká kotouč. Je třeba myslet na to, že provozem vozidla se pak rotor, resp. kotouč opotřebovává.
  • sem je namontovaný brzdový píst. Ten je pak napevno připevněný k vozidlu.
  • píst je namontovaný ke třmeni. Navazuje na něj hadička s brzdovou kapalinou. Po stisknutí pedálu vzniká tlak, který přitlačí píst, resp. brzdové destičky k brzdovému kotouči.
  • je součástka, která je pomocí brzdových pístů přitlačována. Jejich konstrukce je přizpůsobena tomu, že při brzdění dochází k velkému tření, jehož následkem je zastavená vozidla.

O značce Brembo

Brembo je známou značkou, která se věnuje výrobě brzd do automobilů či motocyklů. Založena byla v roce 1961 v Itálii. Zajímavostí je, že značka je pojmenovaná po stejnojmenné řece, která protéká Curnem. Tedy městem, ve kterém byla společnost založena. Velký boom zažila firma díky rozhodnutí začátku výroby kotoučových brzd, které se do té doby dovážely výhradně z Velké Británie. Velmi brzy také Brembo zahájilo spolupráci s automobilkou Alfa Romeo a italským výrobcem motocyklů Moto Guzzi.

V současní době má Brembo svá výrobní místa ve 12 zemích po celém světě. Jedna z nich se nachází také na území České republiky. Konkrétně se její továrna nachází v Ostravě-Hrabové. Vedle toho se můžete setkat s továrnou například v Číně. Celkově pak Brembo zaměstnává více než 9 000 lidí po celém světě. Brzdy dodává také pro závodní speciály a mezi závodníky je tato značka považována za velmi kvalitní a vysoce spolehlivou.

Motorismus a Brembo

Právě u závodníků se v souvislosti s touto značkou chvíli zastavíme. Díky tomu, že Brembo pro závodníky dodává brzdové systémy, získává tím mnoho užitečných dat, která pak využívá také pro komerční řešení. S brzdami Brembo se můžete setkat u těchto týmů:

  •  různé týmy používají brzdové kotouče Brembo, například Ferrari.
  •  také v této motocyklové sérii je Brembo dodavatelem brzd pro většinu týmů.
  •  pro tuto zámořskou formulovou sérii dodává Brembo brzdy již od sezony 2012.
  •  Brembo je také dodavatelem brzd pro některé týmy v této pokrokové formulové sérii soustřeďující se na monoposty poháněné elektřinou.
  •  tato oblíbená série cestovních vozů má se společností Brembo smlouvu o výhradní dodávce brzd pro všechny týmy.

Další společnosti

Brembo má pod sebou také další společnosti, které prodávají další automobilové součástky. Jedná se například o společnost Villar, která se věnuje prodeji disků a dalších náhradních dílů. AP Racing zase prodává závodní motocyklové brzdy a spojky. Další společností pak může být třeba Marchesini, která zase prodává kola. Výběr je velký.

Jak vybrat brzdy Brembo

Na trhu existuje několik variant brzd Brembo, proto byste měli vědět, k čemu se jaký typ hodí a proč. Vybírat zpravidla můžete mezi vrtanými nebo drážkovými kotouči. Samozřejmě je možné zvolit také klasický kotouč, ten ale nemá ta dobrý záběr nebo vlastnosti na mokrém povrchu. Ale všechno hezky popořadě, ať se v tom neztratíme.

Hlavní je kvalita

Vybírat můžete z celé řady kotoučů, ovšem ty od společnosti Brembo již mají ověřenou kvalitu na trhu a především zkušenosti. Vždyť Brembo obstarává brzdy také pro závodní speciály. Pravidelně také investuje do výzkumu, vývoje a testování v reálných podmínkách. Výsledkem jsou pak vysoce kvalitní brzdy. Každá brzda pak prochází také důkladnou kontrolou výrobního cyklu, aby se dosáhlo opravdové kvality.

Zlepšená kvalita drážkových a vrtaných kotoučů

Oba typy brzdy totiž zajišťují vyšší záběr ale především účinnější brzdění. To je způsobeno především lepší účinností a také vyšším koeficientem tření, než jaký nabízejí běžné kotouče. Tento typ brzd má výhodu také v neustálé obnově třecího materiálu. Skvělých výsledků dosahují také v mokrých podmínkách. Díky otvorům je totiž narušená vrstva vody, což vede k vyšší účinnosti. To ale není vše. Podstatný je také lepší odvod plynů, které vznikají při samotném tření během brzdění. Jestliže by se plyn hromadil u brzdy, mohlo by dojít ke snížení brzdného účinku, což je především v krizových situacích velký problém.

Kdo by měl vybrat drážkový kotouč

Drážkové kotouče jsou samy o sobě určeny především pro extrémnější podmínky. Nabízejí totiž tepelně-mechanickou odolnost. Pokud tedy máte rádi rychlejší jízdu, pak se drážkové kotouče rozhodně vyplatí. Netrpí na vznik trhlin, takže je zajištěna dostatečná brzdná účinnost. Díky drážkám navíc také poznáte vhodnou dobu, kdy je potřeba brzdové kotouče vyměnit. Zkrátka výhody ve všech směrech.

Kdo by měl vybrat vrtaný kotouč

Vrtaný kotouč se do extrémních podmínek zrovna nehodí. Tyto brzdové kotouče se totiž vyznačují především tím, že mají lepší chladící výkon. Dá se říct, že odvod tepla je v tomto případě nejlepší ze všech tří variant brzdových kotoučů. Navíc působí také dobře po estetické stránce. To znamená, že se budou dobře vyjímat také na luxusních vozidlech.

Myslete na brzdové destičky

Brzdové kotouče jsou jedna věc, pokud ale vyberete nevhodné brzdové destičky, bude vám úplně jedno, jaký kotouč jste si koupili. Proto i tuto kapitolu zařazujeme právě sem. Proto se doporučuje v ideálním případě mít stejného výrobce brzdových destiček i brzdových kotoučů. Máte zajištěný skutečně dobrý brzdný účinek. Také zvolením vhodných destiček a kotoučů zvýšíte životnost obou komponent.

Jaké existují sady brzd Brembo

Jak jsme si popsali v kapitole „Jak vybrat brzdy Brembo“, vždy je vhodné vybírat také kvalitní brzdové destičky. Proto můžete zakoupit také celé sady brzd Brembo. V rámci těchto sad můžete zakoupit všechny podstatné části a díly, které jsou potřebné vyměnit nebo upragovat pro lepší výkon. Vždy se ujistěte, že kupujete sadu brzd kompatibilní s vaším vozidlem! Je to nesmírně důležité, protože ne každá sada se hodí na konkrétní typ vozidla.

Dávejte si pozor, pokud narazíte na sady brzd Brembo, které jsou podezřele levné. Může se totiž jednat o padělané kousky, které nemusejí zdaleka dosahovat takových výsledků a účinnosti, jaké dosahují originální součástky. Nakupujte proto sady brzd Brembo pouze u ověřených prodejců u kterých byste měli mít jistotu, že prodává originální díly.

Na co si dát pozor při výběru brzd

To jsme trošku nakousli v předcházejícím odstavci. V první řadě je strašně důležité se rozhodnout, jaké brzdy nakonec zvolíte a proč. Měli byste proto vzít v potaz všechny aspekty vaší jízdy a podle toho volit jeden ze tří typů brzdových kotoučů. Jen tak dosáhnete toho, že vám brzdy budou sloužit skutečně tak, jak vy potřebujete.

Další podstatnou věcí, na kterou si dávejte pozor, je výběr brzdových destiček podle typu vašeho vozidla. Myslete na to, že na malé městské vozidlo je potřeba jiný typ brzd než na kombík nebo dodávku. Proto je potřeba vždy vybírat brzdové sady podle vozidla. Většina e-shopů by měla mít možnost filtrování zboží právě podle typu vozidla, aby vám co nejvíce usnadnily výběr.

Třetí podstatnou věcí jsou padělky. Ty jsou u Bremba bohužel časté. Proto se vždy ptejte a ujišťujte se, že se jedná o originál italského výrobce brzd. V opačném případě by totiž mohlo dojít k tomu, že brzdy nebudou mít takovou účinnost, což by mohlo být v provozu také poměrně nebezpečné. Padělky většinou poznáte tak, že jsou za podezřele nízkou cenu nebo se prodávají na e-shopech, které na první pohled nevypadají věrohodně.

Rozdělení brzd Brembo

Brzdové kotouče Brembo Standard

Standardní a originálních brzdové kotouče Brembo pokrývajících přes 90 % vozového parku, které mají brzdy Brembo. Oproti ostatním značkám na trhu jsou u brzdových kotoučů Brembo použité další technologie pro maximální teplotní odolnost, odolnost proti deformacím a vibracím, korozi, pro dlouhou životnost a komfort.

Brzdové kotouče Brembo Max

Brzdové kotouče Brembo Max jsou prémiovým produktem v nabídce Bremba, který vychází rozměrově z originálních kotoučů, ale díky vyššímu obsahu uhlíku, antikorozní ochraně a především patentovanému drážkování přináší spoustu benefitů pro zvýšení brzdného výkonu za všech situací, odolnosti a rovněž další praktické vlastnosti. Při tom všem za nečekaně nízké ceny.

Brzdové kotouče Brembo Sport

V případě vrtaných nebo drážkovaných brzdových kotoučů řady Brembo Sport se jedná o cenově nejdostupnější řešení pro všechny automobilové nadšence, kteří chtějí vylepšit brzdný výkon nebo vzhled svého vozu a požadují tyto komponenty od největšího specialisty v oboru.

Brzdové sady Brembo

Brzdové sady Brembo Gran Turismo

Řada Gran Turismo jsou kompletní brzdové kity velkých (až 405 mm) vrtaných nebo drážkovaných brzdových kotoučů , velkých 4 – 8 pístkových třmenů v různých barvách, speciálních výkonných destiček, pancéřových hadic, adaptérů pro třmeny a montážního materiálu. Jedná se o nejvýkonnější brzdové komponenty dostupné na trhu ze stejné kuchyně jako závodní brzdy například pro Formuli 1. Brembo Gran Turismo je ideální řešení pro okruhové nadšence, pro opakované brzdění z vysokých rychlostí na dálnici, těžká SUV nebo prostě pro všechny, kdo hledají exkluzivní vzhled svého vozu.

Brzdové sady Brembo Gran Turismo Racing

Naprostá novinka ve světě brzd, uvolněná v roce 2009 na trh mezi běžné smrtelníky. Řada Brembo GT-R jsou stejné kompletní brzdové kity jako u řady Brembo Gran Turismo, pouze s jedním, avšak zcela zásadním rozdílem. Jsou zde použity skutečné závodní třmeny ze speciální vysokopevnostní a lehké hliníkové slitiny, které jsou vyrobeny z jednoho kusu. Jedná se o naprosto stejné komponenty, které jsou používány například v MS v Rally továrními speciály WRC.

Brzdové destičky Brembo

Společnost Brembo vyrábí také brzdové destičky. Ty můžete zakoupit nejen pro automobil ale také pro motocykly. Doporučujeme vždy kupovat destičky i kotouče od stejné společnosti. Většinou jsou oba díly koncipovány tak, aby dosahovaly co nejlepší výsledků, kterých by se nedosáhlo v případě kombinace několika výrobců a dodavatelů. Navíc brzdové destičky Brembo patří k jedněm z nejkvalitnějších, které můžete na trhu sehnat.

Závěrem

Doufáme, že vám náš článek pomohl s výběrem brzdových destiček do auta od společnosti Brembo. Vždy si rozmyslete, k jakému účelu je pořizujete a myslete také na typ vašeho vozidla. Pokud budete na vážkách, můžete se zeptat obchodníka, který vám určitě v případě problémů poradí a pomůže.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 26

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *