Vše o dálničních známkách

dálnice

3.1
(28)

Chystáte se na výlet autem po Česku nebo do zahraničí a máte zmatek v tom, jakou dálniční známku si pořídit? V tomto článku jsme pro vás shromáždili veškeré informace týkající se zpoplatněných úseků, které budete potřebovat na cestách po Česku, Slovensku, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku.

Zpoplatněné a nezpoplatněné úseky

Zpoplatněné úseky poznáme podle značky se dvěma příčnými pruhy a jedním vodorovným značícím mýtnou bránu, které mají bílou barvu a jsou doplněny o zelené pozadí. Na trase vyznačené touto značkou se můžete pohybovat jen v případě, pokud máte zakoupenou dálniční známku. Pro lepší orientaci ve zpoplatněných úsecích se můžete podívat na stránky Ředitelství silnic a dálnic ČR, kde najdete přehledné mapy.

Nezpoplatněné úseky jsou na dálnicích označeny dodatkovou tabulkou, která znázorňuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu.

Dálniční známka 2023

Kde koupit dálniční známku v roce 2023?

Dálniční známku zakoupíte v prodejnách, které jsou označeny samolepkou se symbolem DZ. Těmito prodejnami jsou: pobočky České pošty, čerpací stanice, pobočky Autoklubu Bohemia Assistance a další podniky poskytující služby pro motoristy. Přesný seznam všech prodejních míst naleznete zde.

Vzhled dálničních známek se každý rok mění. Desetidenní kupon má letos tvar žlutého trojúhelníku, měsíční kupon fialového čtverce a roční kupon červeného kruhu s modrým rámem.

Cena a platnost kupónů

Ceny kuponů se pohybují dle délky platnosti. Uvedené částky platí pro motorové vozidlo do 3,5 tun. Majitelé vozidel nad 3,5 tuny platí na českých dálnicích elektronické mýtné.

 • Roční kupon (označen písmenem R)
  Je platný 14 měsíců, tzn. od 1. 12. 2019 do 31. 1. 2021.
  Cena: 1 500 Kč.
 • Měsíční kupon (označen písmenem M)
  Platí v den, který je vyznačen na kuponu a dále po dobu měsíce. Konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje s prvním dnem. Pokud není takový den v daném kalendářním měsíci, konec platnosti připadá na poslední den v měsíci. Tzn. pokud uplatníme kupon od 3. října, jeho platnost skončí dne 3. listopadu.
  Cena: 440 Kč.
 • Desetidenní kupon (označen písmenem D)
  Platnost kuponu začíná vyznačeným dnem a končí po uplynutí deseti dnů.
  Cena: 310 Kč.

Kupon se dělí na dvě části. První díl musí být nalepen na vnitřní straně skla předního okna, a to na pravém dolním okraji. Druhý díl si řidič nechává u sebe pro případnou kontrolu. Na obou dílech kuponu musí být vyplněno registrační číslo shodující se s registračním číslem motorového vozidla, případně s registračním číslem prvního motorového vozidla jízdní soupravy. Oba díly musí mít zároveň stejné označení, tedy shodující se dvoupísmennou sérii a šestimístné pořadové číslo. U měsíčního a týdenního kuponu musí být vyznačena doba splatnosti. Jakmile uplyne doba platnosti kuponu, musí být nalepený díl z předního skla odstraněn.

V případě nesplnění podmínek či nezakoupení kuponu, je pokuta Policií vyčíslena až do 5 000 Kč, ve správním řízení se může jednat až o částky do 100 000 Kč.

Elektronické mýtné

Majitelé vozidel s váhou nad 3,5 tuny jsou povinni platit na českých dálnicích elektronické mýtné. Ceny stanovuje vláda ČR, která postupuje dle evropských směrnic. U stanovení ceny se zohledňují parametry jako např. emisní třída, druh komunikace, počet náprav, typ vozidla a denní doba. Informace o mýtném a jeho výši si můžete vypočítat na této adrese.

Dálniční známka 2023

Od roku 2021 jsou v platnosti elektronické dálniční známky. Od 1. ledna 2021 tak skončilo nalepování kupónů na přední sklo a začínají se uplatňovat elektronické dálniční známky, které budou k zakoupení online, v síti obchodních míst nebo prostřednictvím samoobslužných kiosků. Cena přitom zůstává stejná.

Kde a jak koupit dálniční známku v roce 2023?

Elektronickou dálniční známku si tak můžete koupit kdykoliv a kdekoliv. Stačí jen, abyste měli přístup k internetu. Při koupi zadáte, jaký typ známky chcete (roční, měsíční, desetidenní), stát registrace vozidla, SPZ vozidla a počátek platnosti. Pokud vlastníte vozidlo s pohonem na zemní plyn nebo biometan, máte nárok na eko cenu. Jak si tedy DZ koupit?

 • e-shopu (elektronickém obchodu), který bude dostupný z počítače i chytrého telefonu. Nákup probíhá tak, že si vyberete druh dálniční známky, zadáte SPZ a zemi registrace vozidla, vyberete počátek platnosti elektronické DZ, případně uplatníte nárok na eko cenu a zaplatíte. Do e-mailu vám přijde potvrzení o zaplacení a koupi. Pokud potřebujete DZ pro více vozidel, kliknete na tlačítko „Přidat další vozidlo“ a na konci zaplatíte za všechny známky najednou. Dálniční známku můžete koupit na oficiálním webu edalnice.cz
 • Na obchodním místě, které najdete v seznamu prodejních míst, případně tato místa poznáte podle nálepky na dveřích prodejny, která oznamuje možnost koupi elektronické DZ. Stejné informace, které byste zadali do e-shopu, nadiktujete obsluze. Ta za vás formulář vyplní, vy zaplatíte, dostanete potvrzení a můžete vyrazit na cestu.

  Pokud jste si všimli, že je některý z údajů vyplněný špatně, do 15 minut jej můžete na daném obchodním místě změnit.
 • samoobslužném kiosku, které budou umístěny v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Na kiosku si zvolíte jazyk, vyberete druh DZ, zadáte SPZ a zemi registrace vozidla, zadáte začátek platnosti elektronické DZ, případně uplatníte nárok na eko cenu a zaplatíte. V kioscích je možné platit pouze bezhotovostně.

Platnost dálniční známky

Elektronická známka je více flexibilní než známky, na které jsme byli dodnes zvyklí. U roční elektronické známky si můžeme například zvolit počáteční datum platnosti a známka nám poté platí jeden rok od tohoto data. Nemusíme se tak řídit příslušným kalendářním rokem.

Výhodou elektronické DZ je nepochybně i to, že si ji nemusíme kupovat až v den začátku platnosti. U všech tří druhů DZ si můžeme určit začátek platnosti. Nesmíme si jej ale posunout o více než tři měsíce dopředu. Pokud si navíc koupíme známku online a zadáme e-mail nebo telefon, přijde nám upozornění v době, kdy má známka končit. Nemůže se tak stát, že bychom si zapomněli opatřit novou dálniční známku a riskovali tak pokutu. Každá DZ se bude vázat na SPZ vozidla a Policie ČR i Celní správa ČR získají pomocí technologie přehled, zda byla na vozidlo zakoupena DZ či ne.

Elektronické dálniční známky nabydou platnosti 1. 1. 2021. Prodej v e-shopu začne již měsíc před tímto datem.

Slovenská dálniční známka

Na Slovensku jsou již zavedeny elektronické dálniční známky, které jsou k zakoupení na portálu eznamka.sk nebo na čerpacích stanicích blízko hranic (jejich seznam naleznete zde. Dálniční známku si pořídí řidiči vlastnící vozidla do 3,5 tun. Známka se vztahuje na určité SPZ vozidla a je možné si ji zakoupit předem a zvolit si počáteční datum platnosti. Přehledný seznam a mapa zpoplatněných úseků na Slovensku naleznete zde.

Roční elektronická dálniční známka vyjde na 50 euro, měsíční na 14 euro a desetidenní na 10 euro.

Rakouská dálniční známka

V Rakousku platí klasické DZ k nalepení i elektronické DZ. Nalepovací dálniční známku pořídíte na čerpacích stanicích poblíž hranic s Rakouskem, ve vybraných směnárnách nebo na pobočkách ÚAMK (Žlutý anděl, Autoturist, CashPoint a ABA). Elektronickou dálniční známku si můžete zakoupit na stránkách Asfinag, kterou přepnete do češtiny v pravém horním rohu. Do formuláře zadáte délku platnosti a SPZ, poté zaplatíte kartou. Dejte si ale pozor na to, že rakouské známky zakoupené přes internet začínají platit až 18 dní po jejím zakoupení z důvodu ochrany spotřebitele, který má 14denní nárok na odstoupení.

Mapu zpoplatněných úseků v Rakousku naleznete zde. Na některé úseky vám DZ nevystačí a bude potřeba zaplatit jednorázový oplatek, jedná se např. o alpské tunely nebo horské cesty. Tento poplatek se platí při průjezdu mýtnou branou nebo online zde.

Roční dálniční známka vyjde na 91,1 eur, dvouměsíční na 27,4 eur a desetidenní na 9,4 eur.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku?

V Rakousku se lepí známky buďto doprostřed čelního skla pod vnitřní zpětné zrcátko nebo do levého horního rohu čelního skla. Známka se lepí vždy zevnitř auta a musí být viditelná, tzn. nesmí být např. skrytá za zrcátkem. Druhý díl známky si uschovejte k dokladům pro případnou kontrolu.

Maďarská dálniční známka

V Maďarsku se používají elektronické dálniční známky, které můžete zakoupit na webu nemzetiutdij.hu. Informace ke známce naleznete zde.

Roční elektronická dálniční známky vyjde na 42 980 HUF, měsíční na 4 780 HUF a týdenní, která má platnost 9 dní, vyjde na 3 500 HUF.

Slovinská dálniční známka

Ve Slovinsku budete potřebovat dálniční známku dle typu vozidla. Rozlišuje se třída 2A a 2B, zde si můžete najít, do které třídy spadá vaše vozidlo. Známku si můžete pořídit v Česku na pobočkách Cash Point, ÚAMK, ABA nebo Tourist centrum. Online ji pořídíte zde. Slovinskou dálniční známku nalepte do horního rohu vlevo.

Roční dálniční známka vyjde na 110 eur, měsíční na 30 eur a sedmidenní na 15 eur.

Chorvatský systém

V Chorvatsku se nekupují dálniční známky, ale platí se mýtné. Při vjezdu na dálnici dostanete lístek, který při výjezdu zaplatíte. Cena se vypočítá podle délky úseku a typu vašeho vozidla. Ušetřit můžete zakoupením krabičky ENC za 122 kun. Pokud tuto krabičku vlastníte, dostanete slevu na mýtném 21,74 %.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 28

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak najít a zkontrolovat VIN kód
Hledáme VIN kód u auta

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně >>>

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

12 Comments
 • Dobrý den, jak mám poznat – zda byla dálniční známka pro vozidlo s SPZ 3Z36380 již zakoupena. Vozidlo jsem koupil a nevím jak to zjistit.
  Lumír Petrák Pha2

 • Dobrý den Lumíre,
  zjistit to můžete přímo ve formuláři na edalnice.cz.
  Každopádně jsem se na danou SPZ díval a tato SPZka má dálniční známku platnou od 11. 4. 2021 11:21:10 do 20. 4. 2021 23:59:59

  Tedy ještě 6 dnů. Předpokládám tedy, že minulý majitel si koupil pouze 10 denní dálniční známku.
  Snad jsem pomohl.

 • Dobrý den Josefe,
  myslíte ZTP? ZPP netušíme co je.

  „Dle § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká. Osvobození od dálničního poplatku tedy nemůže držitel ZTP nebo ZTP/P využít např., pokud ho svým vozidlem poveze např. kamarád nebo soused.“

  Tedy pokud auto bude psané na vás nebo osobu blízkou, která vás poveze, tak nemusíte mít dálniční známku. Pokud to ale bude soused nebo kamarád, tak se na to ZTP nevztahuje a zde už dálniční známku mít musíte.

 • Dobrý den mám zelenou papírovou dočasnou znacku auto je před přihlášením na DI a tudíž nemá ještě SPZ jak zakoupit na toto auto dálniční známku ? Děkuji

  • Dobrý den paní Nedvědová,
   pokud máte dočasnou zelenou známku na vozidle, tak byste měla mít i dočasnou registrační značku. S dočasnou značkou můžete zakoupit klasicky dálniční známku třeba na webu edalnice.cz

   Je ale dávat pozor, protož dálniční známka není platná pro dočasné registrační značky na cestě z výroby, neboť v tomto případě vozidlo není ještě registrováno a nesplňuje podmínky pro vjezd na dálnice a silnice pro motorová vozidla.

 • Dobrý den,mám elektronickou dál.známku na spz 2z97495 a nevím kdy končí její platnost.děkuji za sdělení.

 • Jaká jsou prosím pravidla pro zakoupení dálniční známky pro tříkolku (Harley Davidson Tri Glide Ultra, kategorie L5E-A)v ČR, Rakousku, Slovinsku a na Slovensku? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Pavle, většina těchto pravidel je pravidelně aktualizovaná, takže doporučujeme se podívat vždy na jednotlivé oficiální weby.
   Ale co se týká ČR a Slovenska tak tam by to mělo být bez poplatků.
   Ve Slovinsku a Rakousku by už měla být dálniční známka.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *