Jak najít a zkontrolovat VIN kód

Hledáme VIN kód u auta

3.6
(55)

Tak jako má každá společnost v České republice přidělené identifikační číslo (IČO), tak také auta mají speciální označení, kterému říkáme zkráceně VIN kód. Každý výrobek, který byl vyroben, od mixéru, přes mobilní telefony až třeba k pračkám, mají své vlastní výrobní číslo. VIN kód můžeme považovat také za jakési výrobní číslo, které je ale typické pouze pro automobily a má mezinárodní charakter. Je to poměrně dlouhá řada znaků, která se skládá z písmen a číslic.

Můžete se také podívat na kompletní informace o daném vozu

carvertical

Podívejte se také na vzorový přehled ZDE

K čemu slouží VIN kód?

Každému automobilu byl přiřazen VIN kód. Slouží k ověření historie vozidla a patří mezi základní úkony, které by si zájemce o automobil (zejména hovoříme-li o koupi ojetého auta) měl ověřit ještě před samotnou koupí vozu. Kontrolou VIN kódu můžete zjistit původ svého automobilu, jeho technický stav či případně stočený tachometr. Jak jsme již uvedli, značení vozu prostřednictvím VIN kódu má mezinárodní charakter – tímto jednotným systémem se musí řídit číslování vozidle po celém světě.

VIN kód neboli identifikační číslo vozidla je v podstatě rodné číslo vašeho automobilu, najdeme ho, ale také na motorkách či přívěsných vozících.

Kde najdu VIN kód?

VIN kód je zkratkou ze tří slov: Vehicle Identification Number. Jeho součástí je řada znaků, jejichž forma je určena normou ISO 3779 – 1983. Abychom ale mohli VIN kód zkontrolovat, je potřeba vědět, kde na autě ho můžeme najít. I když je VIN kód nečitelný, neztrácejte hlavu, míst je hned několik, kde ho můžete najít:

 • Pod čelním sklem – na pravé straně ve směru jízdy.
 • Na dělící příčce motorového prostoru.
 • Na horním lemu podběhu v motorovém prostoru.
 • Na držáku pravé přední pružicí a tlumicí jednotky v motorovém prostoru.
 • Nad podlahou u spolujezdce bývá umístěn typový štítek, na kterém je i VIN kód.
 • Nad pravým kolem je vzadu na kabině umístěn typový štítek i s VIN kódem.
 • Na horní ploše pravého podélníku šasi pod kabinou.
 • V malém i velkém technickém průkazu vozidla.

Z čeho se VIN kód skládá?

VIN kód se skládá z celkem 17 znaků, který tvoří tři části:

 1. WMI – jedná se o první tři čísla VIN kódu. Je to kód od výrobce, který se přiděluje producentovi vozidla.
 2. VDS – následuje po WMI a jedná se o čísla na čtvrté až deváté pozici. Jedná se o popisný kód vozidla, který označuje základní popis a charakteristiku vozidla – tyto znaky si určuje každý výrobce sám.
 3. VIS – je poslední částí VIN kódu, která se skládá z osmi číslic. Jde o výrobní (sériové) číslo vozidla, které si výrobce taktéž volí podle sebe, je ale nutné, aby poslední čtyři znaky VIN kódu byly číslice. Pokud chce výrobce zahrnout rok výroby do VIN kódu, děje se tak na prvních čtyřech číslech VIS.

Ukázka VIN kódu: TMBAEA200P0631547 – toto vozidlo neexistuje, kód je zde pouze na ukázku.

Kontrola VIN kódu

Ke kontrole VIN kódu je možné využít různé internetové služby. Mezi zdroje, kde si můžete VIN kód zdarma ověřit, patří:

 • www.kontrolatachometru.cz – což je systém ministerstva dopravy. Zde si můžete zkontrolovat zpravidla jen to, zda nedošlo ke stočení tachometru. Aplikace, kterou k tomuto účelu využíváte, zjišťuje hodnoty při technických prohlídkách vozidla na stanicích technické kontroly a stanicích měření emisí. To vše ale pouze v rámci České republiky. Záznam je zcela zdarma.
 • VinCheck – v rámci této služby nejenže zkontrolujete VIN, zjistíte také, jestli vozidlo neprochází databází policie ČR či Slovenska, jestli není vozidlo zatíženo leasingem, jaký stav by měl mít jeho tachometr, počty servisních prohlídek a předchozích majitelů.
 • AutoDNA – slouží ke zjišťování historie ojetých vozidel nejen z Evropy, ale také z USA. Jedná se o placenou službu, v rámci které si ale můžete být jisti úplností a správností informací (což například u VinCheck nejsou provozovatelé schopni zajistit).

Můžete se také podívat na kompletní informace o daném vozu

carvertical

Podívejte se také na vzorový přehled ZDE

Zahraniční nástroje

Pokud pro vás není problémem cizí jazyk (například angličtina nebo němčina), můžete svůj VIN kód zkusit vyhledat také na některých zahraničních internetových služeb. Zdarma jsou ale k dispozici pouze omezené informace.

 • https://uk.vin-info.com/: po vložení VIN kódu můžete zkontrolovat základní parametry svého vozu (například byl-li hlášen jako kradený). Podrobnější údaje, jako jsou například servisní služby provedené na autě (od těch klasických jako je výměna brzdových destiček nebo olejového filtru, až po ty závažnější) a historii svého vozu, si bohužel budete muset připlatit.
 • https://vincheck.info/free-vin-decoder: zde můžete zkontrolovat VIN kód u vozů amerického původu.
 • https://vindecoder.eu/: kromě obvyklých parametrů můžete zjistit například i to, zda vaše auto nepodléhá emisnímu skandálu, který byl u vozů Škoda a Volkswagen (tato informace je bohužel za úplatu).  

Jak probíhá kontrola VIN kódu?

Na každé stránce, která nabízí kontrolu VIN kódů, najdete pole, kam je nutné VIN kód přepsat. Výstupem bude okamžitá zpráva o výrobci vozidla, značce, modelu, stylu karoserie, velikosti motoru, montážním závodě i modelovém roce. Tyto vyhledávače většinou pracují jen se sedmnáctiznakovými VIN kódy – tedy od roku 1981. Pokud bylo vaše vozidlo vyrobeno před rokem 1981, bude VIN pravděpodobně obsahovat 11 znaků.

Proč je VIN důležité?

Existují situace, kdy potřebujete zkontrolovat VIN vozidla, protože mnoho datových registrů jej používá k zaznamenávání podrobností o historii vozidla. Pokud máte zájem o koupi ojetého vozu, můžete provést prověření VIN, abyste získali zprávu o historii vozidla a našli záznamy o předchozích majitelích vozidla, případně o nehodách a opravách. Můžete si tak zjistit, zda je vůz, o který máte zájem, skutečně nebouraný a dopátrat se také místa jeho původu. A konečně orgány činné v trestním řízení provádějí kontrolu VIN k identifikaci odcizených vozidel.

Můžete se také podívat na kompletní informace o daném vozu

carvertical

Podívejte se také na vzorový přehled ZDE

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 55

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Kdy vyměnit rozvody
Kontrola rozvodů

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější >>>

Co potřebuji do autoškoly
Příprava před jízdou v autoškole

Téměř každý mladý člověk touží po tom, udělat si řidičský průkaz a pořídit si vlastní auto. Velké množství z nich >>>

5 Comments
 • Podle čeho zjistím, že vozidlo je vybaveno lapačem pevných částic. Prý ma být v číslu VIN ? Je to pravda? A pod jakým písmenem, nebo číslice. Děkuji za odpověď.

 • Dobrý den, ano teoreticky se to dá, jedná se o čtvrtý až devátý znak ve VIN – kde se jedná o tvz. VDS tedy popisná kód vozidla. Jedná se o znaky, které si určuje výrobce vozu a označuje charakteristiku daného modelu. Tedy je potřeba zjistit u daného výrobce co tyto znaky konkrétně znamenají u konkrétního výrobce.

 • Dobrý den, vážení, Vaše informace o VINu jsou polovičaté.
  Vozidlo, které vlastním a je v provozu a bylo vyrobeno v r. 1961.
  Jeho „VIN“ má pouze 6 čísel. Uvedeno jako – č. rámu.
  Ve vyhledávači toto bylo označeno jako špatné číslo.
  V té době se asi žádný VIN kod neuváděl.
  Letos nastal problém s ČKP, že je uvedené špatné číslo.
  Pojišťovací agenti jsou asi špatně vyškoleni.

 • Dobrý den, vážení, Vaše informace o VINu jsou polovičaté.
  Vozidlo, které vlastním a je v provozu a bylo vyrobeno v r. 1961.
  Jeho „VIN“ má pouze 6 čísel. Uvedeno jako – č. rámu a motoru.
  Ve vyhledávači toto bylo označeno jako špatné číslo.
  V té době se asi žádný VIN kod neuváděl.
  Letos nastal problém s ČKP, že je uvedené špatné číslo.
  Pojišťovací agenti jsou asi špatně vyškoleni.

  • Dobrý den Josefe,
   ano, máte pravdu, že ve starších automobilech, se VIN kód neuváděl ve stejné podobě, jak ji známe dnes. V té době byly často používány čísla rámu a motoru jako identifikační čísla vozidla.

   Je možné, že některé vyhledávače VIN kódů mají omezenou podporu pro starší vozy a nejsou schopny správně rozpoznat taková kratší identifikační čísla.

   Doporučujeme se obrátit na odborníka na starší vozy, kteří mají zkušenosti s identifikací a úpravou dle čísel rámu a motoru.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *