Jak vybrat vhodné produkty pro úpravu vody ve vaší domácnosti

voda v domácnosti

3.8
(4)

Voda je nedílnou součástí našich domácností a bez ní si nedokážeme představit ani jeden den. Jenže co když se stane, že voda začne tvrdnout nebo ji bude nutné z jiného důvodu upravit? V takovém případě se do hry dostávají produkty na úpravu vody, které si s jakýmikoli chemikáliemi a dalším bezproblémově poradí.

Voda jako životní nepostradatelnost

Lidské tělo se skládá z šedesáti procent pouze z vody. Ovšem nejen z tohoto důvodu se právě voda označuje za cosi, co k životu potřebujeme a bez čeho se prakticky neobejdeme. Je ale třeba si uvědomit, že ani tato tekutina není bez chyb, a to především v její přirozené formě. Ukrývá se v ní velké množství chemických prvků. Zatímco některé napadnou naše spotřebiče, jiné mohou způsobit řadu problémů při tepelné úpravě. 

Největším rizikem je vápník, který páchá řadu škod zejména, pokud je ho ve vodě až příliš. Struktura minerálu způsobuje, že všechno, co s vodou tohoto složení přijde do kontaktu, danou věc znehodnocuje tvrdými nánosy, kterým také říkáme vodní kámen

Čím tvrdší voda je (tedy čím více vápníku se ve vodě nachází), tím je vodní kámen více odolnější, tvrdší a tím větší problémy může napáchat. 

Co způsobuje vodní kámen

Jak už bylo zmíněno, vodní kámen je velkým nepřítelem, který se do naší domácnosti doslova vloupe po tichých krůčcích. Jeho přítomnost si často uvědomíme až ve chvíli, kdy napadne pračku, myčku nebo menší spotřebiče, jakým je rychlovarná konvice. Pod jeho vlivem nejen, že se snižuje životnost daného domácího společníka, ale také se přispívá k jeho nedostatečnému fungování a tím pádem i k velkým energetickým ztrátám, což je v současné době nepřijatelné.

Kde se vodní kámen nejvíce usazuje?

Je mnoho míst, kde vodní kámen najde své stanoviště, ze kterého se nebude chtít přesunout jinam. Nacházet se může v toaletě, samozřejmě v myčce na nádobí, kterou může naprosto vyřadit z provozu nemluvě o energetických a vodních ztrátách, případně se velmi často nachází v rychlovarné konvici.

Sprchový kout a konkrétně sprchový hlavice – další místa, kde se s vodním kamenem více než často setkáváte. Své útočiště si však nachází i na obkladech nebo na dlažbě, případně na skle (například na sklenicích nebo jiném typu nádobí).

Informujte se o kvalitě vody v domácnosti

Bylo by bláhové se domnívat, že pouze tvrdá voda a na základě toho vznikající vodní kámen jsou problémy, které domácnost sužují. Voda může čelit i jiným rizikům, její kvalitu i zdraví prospěšnost může být ovlivněna vícero faktory. Dříve, než začnete nakupovat produkty na úpravu vody z e-shopu Upravvodu.cz, získejte o vodě v domácnosti potřebné informace. Existuje několik možností, jak se o kvalitě vody doma informovat, například stačí požádat svého dodavatele.

Zhruba z pětadevadesáti procent jsou lidé v České republice napojení na veřejný vodovod. Pokud tedy chtějí zjistit kvalitu vody, která koluje v trubkách jejich domácnosti, stačí si tuto informaci vyžádat od dodavatele vody. Stejně tak je dodavatel ze zákona povinný poskytnout informace o tom, jaké chemické látky se používají k úpravě vody, případně co dalšího se podílí na aktuální kvalitě tekutiny dodávané do domácností.

Pokud využíváte vodu z domovní studny, zde jste sami zodpovědní za její kvalitu. Abyste její kvalitu zjistili, nechává se udělat rozbor, a to v ideálně nezávislé laboratoři, kteří skutečně zodpovědně přistoupí k plánovanému rozboru.

Jak vybrat vhodné produkty na úpravu vody

Zjistilo se, že voda, která koluje v trubkách vaší domácnosti, není zrovna nejkvalitnější? Nebo si ji přejete alespoň preventivně vyfiltrovat? Možností koupě produktů, které se budou podílet na kvalitním stavu vody je víc než dost, pojďme si prozradit, jak vybrat vhodné produkty, případně v jakých situacích, co vybírat.

Vždycky porovnávejte nabídku

Ať už budete chtít koupit filtr, který zbaví vodu nečistot, nebo hledáte spíše prostředek pro změkčení vody, aby vodní kámen nesnižoval životnost vašich domácích spotřebičů, v každém případě porovnávejte nabídku. Jak už bylo zmíněno, možností, co konkrétně koupit, je víc než dost a pouze díky porovnávání nehrozí riziko toho, že byste prohloupili. 

V nejlepším případě se dívejte nejen na cenu a reference plynoucí od dřívějších zákazníků, ale sledujte také certifikáty nebo doporučení od laboratoří nebo hygienické stanice. Vyplatí se také poradit se s odborníky, jestli ve vašem případě je daná věc opravdu dobrým řešením a správným krokem, případně jestli není lepší sáhnout po trochu jiném technickém řešení. Každý člověk má trochu jiné nároky na obsluhu, údržbu a samozřejmě i jinou představu o pořizovacích nebo provozních nákladech.

Vybírejte podle konkrétního problému

Co vám pomůže vybrat si ideální produkt pro úpravu vody je konkrétní problém, kterému doma čelíte. Trápí vás vodní kámen, nebo přítomnost chemických látek ve vodě? Či vám z kohoutku teče voda rezivá? Pamatujte, že různá technologická řešení fungují na různých principech. A žádný z principů není univerzální, prakticky každý produkt je určen k něčemu. 

Než se tedy pustíte do výběru produktu na úpravu vody, investujte do skutečně kvalitního rozboru vody, aby byl problém odhalen.

Má zařízení doklad o testování?

Co hraje taktéž důležitou roli při výběru adekvátního produktu pro úpravu vody je doklad o testování. Stejně jako byste si v lékárně nekoupili farmaceutická léčiva, pakliže nebudou schválená lékařskou komorou nebo podobnou zdravotní institucí, neměli byste si bez dokladu o testování pořizovat žádné zařízení na úpravu vody. 

S tímto řešením totiž mohou na trh přijít jen a pouze akreditované laboratoře, které ověří, že dané zařízení skutečně splňuje nejen hygienické požadavky definované v nejmenované vyhlášce. Jen pokud dojde ke kladnému posouzení, může se daný produkt prodat a použít.

Bohužel se dnes setkáte i s takovými prodejci, kteří mají před sebou vidinu pouze zisku. A ti zrovna na nějaké doklady nemyslí. Než tedy pípnete kreditní kartou o terminál, vyžádejte si od prodejce posudek, abyste měli jistotu toho, že zařízení bylo testováno a s jakým výsledkem. 

Další zásady, na které myslet v případě koupě produktů na úpravu vody

Na co si dávat pozor, pakliže kupujeme produkty na úpravy vody, už víme. S pořízením těchto chytrých zařízení, jež se podílí na vysoké kvalitě nepostradatelné tekutiny se však pojí několik dalších zásad, které je dobré mít taktéž na mysli. 

Vodní filtr kupujeme ve chvíli, kdy kvalita vody pokulhává

Nejčastěji je v hledáčku lidí takzvané filtry na vodu. Mnohdy se však kupuje ve chvíli, kdy není vlastně úplně zapotřebí. Odborníci se shodují na tom, že se má pořídit pouze v okamžiku, kdy je prokázaná nízká kvalita vody kolující v trubkách domu. Lidé se však nechávají zmást tím, že poslouchají, jak je voda nebezpečná a co všechno se v jejím složení nachází. Pouze rozbor však má být tím hlavním alarmem či signálem k tomu, aby se filtr koupil.

Změkčovače jenom pro technické účely

Na druhou stranu změkčovače vody se nepořizují s jiných než z technických důvodů. Pokud jste zjistili, že se vápník nebo hořčík nachází ve vaší vodě na základě rozboru, změkčování je na programu dne. Včasným zásahem zachráníte nejen domácí spotřebiče, které pod tíhou tvrdosti mohou skomírat.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 4

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *