Jak pěstovat ředkvičky

3.3
(69)
Pěstování ředkviček na vlastní zahrádce je snadné

Výsadba této zeleniny se provádí dříve než jiná zelenina, kvůli schopnosti rostliny snadno tolerovat chlad a mraz. Osivo ředkvičky na otevřeném terénu může začít již koncem března nebo začátkem dubna (pro jižní regiony – to je začátek března). Na urychlení procesu klíčení by měli být ředkvičky pokryty foliovým materiálem. 

1. Výběr odrůdy je klíčový

Ne všechny odrůdy ředkviček jsou vhodné pro pěstování v letních měsících. Rostliny vnímají délku dne a dokážou jí přizpůsobit svůj růst. To u některých odrůdách znamená, že i když po výsevu začnou růst jako jindy, během dlouhých letních dnů nebudou vyrábět bulvičky nebo začnou vybíhat do květu. Výsev nevhodné odrůdy je mrhání prostoru a času. Potrvá minimálně 4 týdny, než přijdete na to, že z výsevu užitek nebude. A to je dostatek času na to, aby se k zralosti blížil výsev nějaké jiné plodiny.

2. Poloha a půda

Ředkvička vyžaduje slunné místo s dostatkem prostoru, humózní půdu, bohatou na živiny, přiměřeně vlhkou. Špatně snáší sucho a vysokou teplotu, při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé, měkké a mívají nepříjemnou ostrou chuť. Před setím třeba pečlivě zpracovat povrchovou půdu. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem, což způsobuje dutost a štiplavou chuť. Přihnojujeme proto jen kompostem nebo vícesložkovými hnojivy v dávce 30 g/m².

3. Setba

Se setím můžeme začít již v březnu. V létě je její pěstování náročnější, protože kvůli vysokým teplotám a dlouhým dnům vybíhá do květu, proto v létě sázíme do polostínu. Výsev na slunné místo pokračujeme až koncem léta a v září. Ve skleníku je možná zimní setba, při níž na vánoční sběr vyséváme v polovině října.

Sejeme do řádků, vzdálených 10-20 cm, hloubka 1 cm. Výhodné je vysévat v týdenních nebo 14denních intervalech.

4. Ošetřování

Pěstování ředkviček není příliš těžké, ale stále si to vyžaduje určitou péči. Jinak bohatá úroda nestojí za to. A veškerá práce v péči o ředkvičky by se měla provádět včas. Při výsadbě semen brzy na jaře, kdy jsou stále možné mrazy, je třeba dbát na ochranu mladých sazenic, aby neumrzly. Pro tento účel může být záhon se stále slabými sazenicemi pokryt fólií nebo speciálním materiálem.

Zvláštní pozornost vyžaduje zavlažování ředkviček. Měla by být poměrně častá a bohatá. Když je počasí suché, je lepší vodu natáčet i dvakrát denně, aby se zabránilo vysychání půdy. Pokud vlhkost v půdě nestačí, pak to vede ke vzniku hořkosti v kořenech.  Pro lepší zadržování vlhkosti v zahradě se provádí mulčování. Ale není to také užitečné, aby se zabránilo opětovnému smáčení půdy při péči o rostliny, protože plody jsou praskají z přebytečné vody.

5. Sběr

Ředkvička má krátké vegetační období. Sbírá se již po 7-8 týdnech, v létě dokonce po 4 týdnech postupně, podle toho jak bulvičky dorůstají.

Dále radíme

Při výběru správné odrůdy podle období pěstování, pro které byla odrůda vyšlechtěna, je velká pravděpodobnost, že naše práce po čtyřech týdnech pěstování nevyjde nazmar. V nabídce jsou i odrůdy odolné proti vybíhání do květu či takové, které lze pěstovat v kterémkoliv ročním období. Vždy si už v obchodě přečteme všechny informace o odrůdě uvedené na sáčku.

Většina odrůd je odolná proti praskání, kavitaci v dužině, vybíhání do květu, také jsou křupavé, chuťově výborné, velikostně vyrovnané, pevné a křehké.

V nabídce zahradnictví najdeme i balení se směsí různých barev ředkviček. Práci nám usnadní i výsevní pásek.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 69

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak pěstovat zázvor
Jak pěstovat zázvor

Zázvor je tropická rostlina s nezaměnitelnou chutí a pronikavou vůní, která se v kuchyni používá pro přípravu různých jídel a >>>

Jak pěstovat orchideje
Jak pěstovat orchideje

Jen málokdo ví, že tyto přenádherné rostliny jsou vlastně parazité původem z džungle. To z těchto rostlin činí velmi odolné rostliny, >>>

2 Comments
  • Rady dobré. Měla by být, zde doporučená odrůda. Nevím zda je to na sáčcích uvedeno dostatečně. Mám velké natě a malé bulvy. ředkvička červená, kulatá, dole bílá. Nijak jsem to nepřihnojoval výsledk hrozný.Nevím v čem chybuji. Miloš

    • Ahoj Miloši,
      děkuji za tvůj komentář a zpětnou vazbu. Co se týče odrůd, je pravda, že některé informace nemusí být na sáčcích dostatečně specifikované. Doporučovat nějaké odrůdy bych nerada, existuje jich nespočet druhů, které se liší barvou, chutí, velikostí, tvarem, atd. Každá odrůda má své zastánce. Dle vašeho popisu můžu jen těžko odhadovat, ale u vás se může jednat o ranou odrůdu Polonéza. Ta patří mezi oblíbené, stejně jako třeba ‚Cherry Belle‘ nebo ‚Kvinta‘.
      Pokud jde o problém s velkými natěmi a malými bulvami, může to být dáno několika faktory. Jedním z možných důvodů je nedostatečný rozestup setí. Ředkvičky potřebují dostatek místa pro růst, takže je dobré dodržet doporučené rozestupy. Dále, nedostatek vody nebo příliš mnoho dusíku v půdě může vést k tomu, že ředkvičky budou mít velké natě, ale malé bulvy. Zkuste příště kontrolovat, jak často a jak moc zaléváte, a vyvarujte se přehnojení dusíkem. Nezapomínejte ani po vzejití ředkvičky protrhávat, ať mají skutečně dostatek místa.
      Snad vám toto nějakým způsobem pomůže a urodí se.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *