Jak pěstovat bambus

bambusová zahrada

4.3
(17)

Bambusy jsou většinou spjaty s Asií. Tyto jednoděložné rostliny však rostou také v Africe či v Severní a Jižní Americe a daří se jim v nížinách tropických a subtropických oblastí. Některé druhy se vyskytují také v nadmořských výškách kolem 4000 m nad mořem. Do Evropy byla tato rostlina dovezena v 18. století mořeplavci a její popularita neustále stoupá. V článku se proto dozvíte, jak se o ni starat a jak se stát úspěšným pěstitelem.

Jaké jsou vhodné podmínky pro pěstování bambusu?

Místo a podmínky při pěstování ovlivňují zásadně to, jak se bude bambusu dařit. Jelikož je naše podnebí pro tyto rostliny vyhovující, jsou bambusy oblíbeným prvkem v zahradě či interiéru. Jelikož je růst a prosperita rostliny ovlivněna nadmořskou výškou, nedoporučuje se ji pěstovat v podhorských oblastech a v místech s výškou od 600 metrů nad mořem. Prostředí by zároveň nemělo být větrné, jelikož by docházelo k rolování a opadávání listů, zastavení růstu nebo uhynutí rostliny.

Bambus je vhodné pěstovat v dobře propustné půdě, která by neměla být příliš písčitá, ani jílovitá. Písčitá půda zadržuje vodu a živiny, a proto je nutné ji promíchat s těžší půdou. Důležité je, aby byla půda normální, jelikož bambusům nevyhovuje ani zásaditá, ani kyselá půda. Před zasazením rostliny je proto mnohdy vhodné půdu neutralizovat speciálními přípravky.

Většina rostlin potřebuje ke zdravému růstu slunce a jinak to není ani u bambusu. Při hledání ideálního místa k zasazení je proto vhodné se zaměřit nejen na povětrnostní podmínky, ale také na délku svitu slunce na dané místo. Bambusy rodu Phyllostachys jsou vysoké rostliny s tlustými stébly, které mají rády velké množství slunce. Ideální je alespoň 5 hodin vystavování na slunci denně. Bambusy rodu Fargesia jsou nízké keřovité rostliny s tenkými stébly, které mají rády polostín a je vhodné je nevystavovat polednímu žáru.

Jak zasadit bambus na zahradě?

Bambusy je vhodné sázet od přelomu dubna a května do konce září, vždy však záleží na počasí v daném regionu. Při sázení je potřeba nejprve ponořit rostlinu v květináči do kyblíku s vodou, aby si rostlina nabrala vodu. Rostlinu však ve vodě nenechávejte dlouho, aby hlína při přesazování neodpadávala. Po probublání ji můžete vytáhnout.

Dále je nutné vykopat díru ve velikosti výšky květináče, a to do půdy, kterou je vhodné zkypřit. Následně vložte rostlinu do vykopané díry a přihrňte mulč, aby došlo k zadržení vláhy a zabránění odpařování vody. V posledním kroku stačí již zasazenou rostlinu a mulč zalít vodou.

Ideální dobou na sázení bambusu je chvíle, kdy je slunce pod mrakem nebo lehce prší. Rostlinky jsou při koupi mnohdy namačkány blízko sebe a kvůli překrývání nejsou zvyklé na silné slunce, které by jim mohlo po přesazení při silném slunečním svitu způsobit teplotní šok. Po zasazení do půdy se doporučuje také bambus cca na týden skrýt před přímým zářením například textilií. Díky nově nabytému prostoru se bambusy brzy olistí.

Délka rozestupů jednotlivých rostlin závisí na rozplánování zahrady. Bambusové lesíky je vhodné vytvářet z rostlin rodu Phyllostachys, které se doporučuje sázet s rozestupem 1,5 metru a více. Tyto rostliny je vhodné navíc při sazení zajistit zakopáním protikořenové zábrany. Z bambusů lze vytvořit také neprůhledný živý plot, který se doporučuje vytvářet z rostlin rodu Fargesie. Pro hustě zarostlý plot se doporučuje sázet rostliny s rozestupem cca 0,5 metru.

Jelikož je bambus v našich krajinách nepůvodní rostlinou, nevyskytuje se zde jeho škůdce, kterým je panda. Někteří škůdci mohou napadat oslabené rostliny, to je však výjimkou. Při hledání správné lokace je však mnohem důležitější se zaměřit na vhodné prostředí. Bambus by neměl mít stanoviště blízko jehličnanů nebo znehodnocené či kyselé půdy.

Jak pěstovat bambus v interiéru?

Bambus v interiéru

Bambus v interiéru je možné pěstovat dvěma způsoby. Prvním způsobem je pěstování rostliny v květináči, přičemž je vhodné použít dobře propustnou půdu, např. čistou rašelinu. Rostlinu je vhodné zalévat jednou až dvakrát týdně dle domácího prostředí a podmínek. Bambus je poměrně jednoduché přelít, a proto se doporučuje rostlinu vsadit do speciálních valů nebo provést efektivní drenáž. Rostlina si o zálivku řekne sama stáčením listů. Na jaře je pak vhodné bambus přihnojovat speciálními přípravky, např. hnojivem pro pokojové rostliny. Rostliny by se měly jednou za 2 až 4 roky přesazovat či rozesazovat.

Druhým způsobem je pěstování bambusu ve vodě. Řezanou rostlinu bambusu je možné sehnat v květinářství a doma ji namočit do vázy s vodou, kterou je vhodné měnit každé dva týdny. Rostlina začne ve vodě vytvářet kořínky. Ty je možné jednou za čas zastřihnout nůžkami v případě, že jsou již velmi husté. Na jaře a na podzim se z rostliny odstraňují suchá a stará stébla, díky čemuž vznikají příležitosti pro vzrůst nových výhonků.

Jak pěstovat lucky bamboo?

Dračinec sanderův, lucky bamboo nebo taky bambus pro štěstí je pokojovou rostlinou pocházející z Afriky. Tento druh je zajímavý především zajímavým stylem pěstování rostliny, která se stáčí do spirál a vytváří zajímavý vzhled. Rostlinu je možné pěstovat ve váze s vodou nebo v misce. Váza by měla být ideálně vysoká a průsvitná. Je vhodné ji vyplnit malými kamínky, které zajistí rovnováhu vázy, ale také udrží stonky rostliny ve vzpřímené poloze. Při pěstování v květináči je vhodné nechat mezi jednotlivými rostlinami alespoň 5centimetrové rozestupy.

Stonky se do spirálky tvarují zakrytím rostliny velkým kartonem s vyříznutým okénkem v úrovni vrcholu stonku. Rostlina se snaží pohybovat primárně za světlem, čímž se vytvoří vodorovné hrany. Okénko je potřeba postupně posouvat a vytvářet tak požadovaný počet zákrut ve spirále. Dračinci zastínění nevadí, naopak ostré slunce snáší velmi špatně. Listy rostliny jsou ideálním indikátorem zdraví rostliny. V případě zhnědnutí špičky listů je vhodné změnit množství zálivky nebo stanoviště rostliny.

Jelikož se jedná o pokojovou rostlinu, nikdy by neměla být vystavená teplotě nižší než 10 °C a větru. Pozor si dejte také při umělém vytváření letního osvěžení pomocí větráku a na průvan. Rostlinu je vhodné přihnojovat jednou za dva týdny, a to poloviční dávkou hnojiva pro palmy a zelené rostliny. Použít můžete také organická tekutá hnojiva, která lze zakoupit či vyrobit doma. Vhodný je např. domácí kopřivový výluh.

Jak se správně starat o bambus?

Hnojení půdy

Bambusu prospívá propustná půda, kterou je vhodné pravidelně každý rok přihnojovat. U venkovních rostlin je možné přihnojovat kompostem či uleželým chlévským hnojem. Na jaře narůstají rostliny až o deset centimetrů za den, a proto je vhodné přidávat do půdy dusík, se kterým se to však nesmí přehánět. Při jeho nadbytku se rostliny tzv. zaslepí a může docházet k urychlenému růstu nedozrálých a slabých větví. Bambusy v interiéru je doporučeno hnojit maximálně jednou za dva měsíce, ideálně však mohou být hnojeny méně. Pro rychlejší vzrůst bambusu je možné při zalévání do vody přidat 2 kapky rozpuštěného hnojiva pro akvarijní rostliny.

Zalévání bambusu

V zimním období je nutné venkovní rostliny zalévat, jelikož mohou mít nedostatek vody. Tu si nemohou nabrat z dlouhodobě promrzlé půdy a na nedostatek reagují rolováním a chřadnutím listí, které hnědne a usychá. Bambusy pěstované v květináčích v interiéru mohou mít spálené listy, tedy hnědnoucí konce listů. Jednou z příčin tohoto problému může být používání nevhodné vody, která obsahuje chemikálie, jež rostlině škodí. V některých případech pomůže odstátí vody, jindy je nutné přejít na zalévání rostliny balenou vodou. Díky balené pramenité vodě roste mnohdy rostlina rychleji a má zdravěji vypadající listy.

Pěstování bambusu v květináři v exteriéru

Sazenička bambusu

Bambus je možné pěstovat v interiéru nebo na zahradě. Někteří zahradníci se pokouší pěstovat tyto rostliny také v nádobách na terase nebo na balkóně. Úspěšnost vypěstování prosperující rostliny se však v tomto případě pohybuje okolo 60 %. Bambus totiž potřebuje po celý rok pravidelnou zálivku a dostatek vláhy, kterou získává z okolí. V nádobě tudíž nemá zdroj tekutin a rozpálením květináčů navíc mnohdy dochází ještě k rychlejšímu vysušování rostliny.

Při pěstování bambusu v květináči je vhodné kvůli nepříznivým podmínkám vybrat velkou zateplenou nádobu, v níž bude na jednu rostlinu vymezen prostor alespoň 80 x 80 x 80 cm. V takové nádobě bude rostlina chráněna před ostrým sluncem a větrem. Během zimy a počátečních jarních měsíců je vhodné bambus zastínit.

Zastřihávání rostliny

Rostlina vyšlehává stále nové výhonky, které tvoří větší objem rostliny. Bambus je proto jednou za čas zastřihnout sterilními kleštičkami, což přispívá zdraví rostliny. Díky zastřihnutí nových výhonků cca o 2,5 až 5 cm od stonku se živiny a energie rostliny přenesou na jiné části, které zesílí. Vždy je však nutné stříhat pouze výhonky, nikoli hlavní stonek. Stonek je vhodné ustříhnout jedině ve fázi, kdy rostlina začala odumírat. V tu chvíli je odstřihnutí její části jedinou možnou snahou o její záchranu.

Jak rychle roste bambus?

Bambus je pro svůj vysoký a rychlý vzrůst nazýván největší bylinou světa. Nejrychleji rostoucím druhem bambusu je madake, jehož rekord růstu je 1,3 metru za 24 hodin. V tropických deštných pralesích dosahuje tato bylina 30 až 40 metrů výšky a kolem 30 cm šířky. V našem podnebí se tyto rostliny pro rychlý a bohatý vzrůst používají k vytvoření živých plotů. Ideálním rodem pro tyto účely je rod Fargesia, jenž je keřovitý a dosahuje výšky okolo 3 metrů. Bambusy rodu Phyllostachys dosahují 6 až 7 metrů. Plného živého plotu se dočkáte po 2 až 3 letech od výsadby. Poté je vhodné rostliny zastřihávat a udržovat v požadované výšce, a to jednou ročně, ideálně v srpnu.

Mrazuvzdorný bambus

Výskyt bambusů v českých zahradách se neustále zvyšuje a jedná se o stále oblíbenější rostlinu. Jako ideální rostlina do našeho podnebí se jeví mrazuvzdorný bambus, který je stále zelený a krásný i v zimním období. Odolnými bambusy, které zvládají podmínky našeho podnebí, jsou vysoké výběžkaté phyllostachysy nebo trsnaté nižší fargesie. Při tuhé zimě může však i u těchto druhů dojít k poškození rostliny. Poškození listů je často pouze dočasnou estetickou újmou, po níž se listy na jaře obnoví a zotaví. Vlivem mrazu může dojít také k poškození listových pupenů, přičemž již nerostou nové listy ani větve, jelikož má rostlina sníženou možnost fotosyntézy. Ze stávajících stébel však vyrostou nová stébla a rostlina se olistí.

Využití bambusu

Bambus byl již od dávných dob využíván k usnadnění života, a to jeho použitím jako stavebního a konstrukčního materiálu. Sloužil k výrobě věcí pro denní potřebu, jako potravina nebo k výrobě papíru. V posledních letech se obliba a zájem o tuto rostlinu zvyšuje nejen pro její estetické vlastnosti, ale také využitelnost. Z bambusu se dnes již běžně vyrábí produkty, které byly dříve vyráběny z plastu či dřeva. Jsou jimi např. bambusové zubní kartáčky, tyčinky do uší, jednorázové příbory, brčka, opakovaně použitelné lahve, přírodní náplasti, toaletní papír, kosmetické a odličovací tampónky a další potřeby.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 17

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak pěstovat zázvor
Jak pěstovat zázvor

Zázvor je tropická rostlina s nezaměnitelnou chutí a pronikavou vůní, která se v kuchyni používá pro přípravu různých jídel a >>>

Jak pěstovat ředkvičky
Jak pěstovat ředkvičky

Výsadba této zeleniny se provádí dříve než jiná zelenina, kvůli schopnosti rostliny snadno tolerovat chlad a mraz. Osivo ředkvičky na otevřeném >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *