Jak pěstovat zázvor

Jak pěstovat zázvor

3.8
(170)

Zázvor je tropická rostlina s nezaměnitelnou chutí a pronikavou vůní, která se v kuchyni používá pro přípravu různých jídel a nápojů jako je například slavný zázvorový čaj. Z této bylinky se využívá zejména kořen, který má protizánětlivé a antibiotické účinky a zároveň uklidňuje žaludek. Zázvor je teplomilná rostlina, která nesnese mráz, ale v našich klimatických podmínkách ho můžeme pěstovat v květináči jako trvalku a sbírat čerstvé kořeny zázvoru po celý rok.

Zázvoru se přezdívá kořen štěstí a věčného mládí

1. Zakoupení zázvoru

Na sázení si můžete zázvor koupit v zahradních centrech nebo u prodejců se semeny a sazenicemi. Je však důležité abyste si vybrali jedlý zázvor (nejznámější a nejpoužívanější je Zingiber officinale – zázvor lékařský). Alternativou je i zázvor zakoupen z běžného obchodu, ale takový zázvor obvykle obsahuje chemické inhibitory, které zpomalují klíčení a růst zázvoru což způsobuje menší pravděpodobnost přijetí rostliny a mnohem pomalejší růst.  Zázvor můžete sázet kdykoliv, ale jaro (březen / duben) je na to nejvhodnější.

2. Výběr zázvoru

Na výsadbu si vyberte zdravé, šťavnaté a světlé kořeny zázvoru. Ideální jsou větší, hladké kořeny s viditelnými poupaty. Před sázením namočte zázvor na pár hodin (např. na noc) do teplé vody. Kořen zázvoru můžete také rozdělit na menší části (min. 3 cm) s pukem a zasadit je zvlášť, ale v takovém případě nechte rozdělené části zázvoru pár dní na suchém místě, aby se řezné rány mohly zahojit a až následně můžete zázvor sázet.

3. Sázení zázvoru

Připravte si větší (hloubka i šířka 30 cm a více) květináč. Květináč naplňte výživným a zároveň maximálně propustným substrátem. Ideální je směs 30 % písku a 70 % kompostu – pokud nemáte těžkou jílovitou půdu v ​​zahradě, můžete ji použít do směsi namísto písku.

Zázvor sázíme do substrátu (puk směrem nahoru, ale není to nutnost) a následně ho zahrneme vrstvou (2 až 5 cm) substrátu. Pokud do květináče sázíme několik kořenů zázvoru, necháme mezi nimi rozestupy minimálně 20 cm. Následně rostlinu zalijeme a zázvor umístíme na teplé místo (20–25 ° C) s dostatkem nepřímého světla.  Zázvor by měl po výsadbě vzklíčit do 2–4 týdnů.

4. Péče o zázvor

Zázvoru vyhovují pokojové teploty (20–25 °) a nepřímé světlo. Během léta můžeme zázvor přemístit do exteriéru na místo, kde je během poledních hodin stín, ale při poklesu dlouhodobých teplot pod 10 ° C nebo při hrozbě nočních mrazů, musíme zázvor přemístit opět do interiéru.

Zázvor je žíznivá rostlina – poléváme ji podle potřeby tak aby byla půda vlhká a ne promočená, protože by to mohlo způsobit hnilobu kořenů. Zálivka během chladných měsíců by se měla snížit na minimum.

5. Sběr zázvoru

Při pěstování zázvoru potřebujete trpělivost, protože růst a vyzrávání kořenů zázvoru trvá 8 až 10 měsíců. Samotné kořeny vyrostou za zhruba 4 měsíce, ale takový mladý zázvor ještě nemá dostatečně výraznou chuť a vůni (pokud však preferujete mladý zázvor, klidně jej můžete konzumovat).

Úrodu zázvoru můžeme začít sklízet, jakmile se listy začnou zbarvovat do žluta. Zázvor můžeme sklízet i postupně podle potřeby – vždy se odhrne jen část kořene (před sklizní necháme půdu trochu proschnout), který se odřízne a zbytek můžeme opět zahrnout substrátem a nechat na později, případně z něj další sezónu vyroste nová rostlina. Takto si můžete zajistit neustálý přísun čerstvého zázvoru po celou sezónu a zároveň pěstovat zázvor jako pokojovou rostlinu.

TIP: Zázvor pomáhá nejen při nachlazení, ale celkově podporuje imunitu a kardiovaskulární systém.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 170

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak pěstovat ředkvičky
Jak pěstovat ředkvičky

Výsadba této zeleniny se provádí dříve než jiná zelenina, kvůli schopnosti rostliny snadno tolerovat chlad a mraz. Osivo ředkvičky na otevřeném >>>

Jak pěstovat orchideje
Jak pěstovat orchideje

Jen málokdo ví, že tyto přenádherné rostliny jsou vlastně parazité původem z džungle. To z těchto rostlin činí velmi odolné rostliny, >>>

6 Comments
  • Je možné zkusit zasadit kořen i bez poupat? Jsem teda totální amatér, ale umět pěstovat zázvor by se mi docela líbilo, hlavně v chřipkovým období.

  • Zajímavý článek. Ještě by to chtělo dbát na pravopis. Neustálý přísun čerstvého zázvoru – neustálý podle vzoru mladý.

  • zakoupený zázvor po oškrábání není dužina čistě žlutá ale objevují se tmavé proužky neví zda je možno jej používat

    • Dobrý den Karle,
      u zázvoru je to složitější, protože existuje mnoho druhů, jeden z nejkvalitnějších je zázvor, který má na řezu takový modrozelený proužek.
      Ono se to dost liší i podle toho kde se ten zázvor pěstuje.
      Takže pokud je na řezu zelený proužek, je to v pořádku a jedná se o odrůdu havajského zázvoru.
      Jinak klasicky zázvor by měl být žlutý až béžový potom co ho rozkrojíte, díky oxidací na vzduchu jde barva pak spíše do matné až šedé barvy.
      Tedy pokud se vám objevují tmavší matné proužky mělo by to být v pořádku, protože oxiduje, záleží zda jste to tam měl hned po rozkrojení nebo postupem času.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *