Jak pěstovat rajčata

Jak pěstovat rajčata

3.8
(119)

Zahrádkářská sezóna se už sice začala, ale na sázení rajčat máte ještě dostatek času. Pokud máte místo, kam byste mohli zasadit tyto vitamíny naplněná rajská jablíčka, neváhejte a začněte s pěstováním. Rajčata obsahují vysoký podíl vlákniny a neobsahují téměř žádné tuky. Zralé plody rajčat jsou bohaté na betakaroten a vitamin C, v menší míře obsahuje i vitamín B, chrom či draslík. Pojďme si spolu tedy ukázat, jak vypěstovat velká, zdravá a chutná rajčata!

Jak začít s pěstováním?

Prvním krokem je pořízení sazenic. Sazenice si můžete vypěstovat sami, ale tento proces trvá i dva měsíce, takže pokud chcete sázet už tuto sezónu, výhodnější bude, když si sazenice koupíte. Semínka totiž vyséváme koncem února, až začátkem března. Pro vyklíčení semen potřebujeme v místnosti teplotu 18°C–21°C. Toto rozmezí zajišťuje pro semínko harmonické prostředí pro klíčení. Později je tato teplota ideální pro správnou látkovou výměnu mezi půdou a klíčky.

Pokud si však troufáte na vlastní vzrůst sazenic, poradíme vám jak na to.

V obchodě si vyberte odrůdu, která vám nejvíce vyhovuje. Dnes je najdete opravdu od výmyslu světa – cherry, hruškovité, masité, červené, žluté i zelené. Je proto jen na vás, které vás osloví svou charakteristikou. Nebojte se být kreativní, a hlavně mějte na paměti, že pro vaše zdraví jsou dobré všechny odrůdy. Když si vyberete semínka, můžete se pustit do vysazování! Poslouží vám jakékoliv květináče či kelímky od jogurtů.

Aby vám sazenice rostly, je důležité udržovat v pokoji vhodnou teplotu. Ze začátku může mít pokoj teplotu 21°C, později, když sazenice začnou růst byste ji měli přes den udržovat na 25°C, v noci na 18°C.

Kromě správné teploty je důležitý i dostatek světla. Rostlinky by měly být v pokoji, kde po celý den svítí slunce, protože právě to potřebují ke správnému růstu. Určitě nezanedbávejte to, že i rostliny jsou živé organismy a mají své potřeby. Sledujte, jak se rostlinka chová a jak reaguje. Není na škodu věnovat výběru správného místa dostatek času.

Když jste se rozhodli, že si sazenice raději koupíte, měli byste si je důkladně vybírat. Zdravé sazenice musí mít zelené lístky, nemohou být zvadlé či jinak poškozené.

Sazeničky rajčat

Jde se sázet, jak na to

Když máme rostlinky dostatečně silné a venku už nemrzne, můžeme začít s výsadbou. Rajčata jsou velmi teplomilné a mráz je jejich velkým nepřítelem, proto vysazujeme až v momentě, kdy jsme si jisti, že už nebude mrznout.

Tip: Optimální teplota na pěstování se pohybuje kolem 22°C.

Půda, do které sazenice vysadíte, by neměla být stále mokrá, s nízkým či příliš vysokým pH a také bez živin.

Před sázením odstraníme spodní lístky, abychom rostlinku mohli zasadit dostatečně hluboko. Ze stonku pod zemí si rostlina vyžene kořeny a zesílí. V žádném případě nevysazujeme rostliny příliš blízko sebe. Opět není zbytečné poskytnout rostlinkám to, co nejvíc potřebují. Po zasazení každou rostlinku pořádně zalijte, nepolévejte však lístky, aby neplesnivěly! Lístky mají na svém povrchu taky ochrannou vrstvu, která brání spálení sluncem. Voda jakožto vynikající tepelný vodič může způsobit, že slunce lístky spálí.

Během prvních dní po zasazení do půdy je potřeba dát rostlinám vodu navíc a přiměřenou ochranu před přímým sluncem. Rostlinám to pomůže překonat změnu z interiéru do zeminy venku.

Pokud dáte kolem rostlinky plastovou láhev se zkoseným hrdlem, ochráníte ji před případným větrem. Když bude rostlinka větší, jemně ji přivažte k holi.

Nezapomínejte ani na pravidelné olamování fazochů, které rostlince ubírají živiny. Pokud chcete rostlinu odlehčit, je dobré tyto výhonky odstraňovat. Plodů tak budete mít sice méně, ale plody na hlavní ose budou větší.

Rostliny po vysazení poléváme vydatně, ale tak, aby půda stihla proschnout. V době květu poléváme méně. Když má naše rostlinka plody, musíme ji také zalévat vydatně, aby plody nepopraskaly, ale ne příliš často, aby neplesnivěly a půda stihla proschnout. Rajčata zaléváme jen ze spodu, ale ne úplně k stonku, aby voda při rostlině zbytečně nestála a půda kolem stonku nebyla příliš těžká – je třeba půdu okolo stonku udržovat překypřenu, kvůli proudění vzduchu ke kořenům.

Jak správně hnojit?

Rostlinky rajčat jsou velmi mlsné, a proto jim musíme neustále dodávat správné živiny. Pokud do zeminy přidáte ještě před sázením kompost, rostlinky se vám určitě odvděčí!

Rajčata milují zejména vápník, fosfor a také draslík. Pokud chcete svým rostlinkám dopřát královskou péči, vyrobte si vlastní přírodní hnojivo! Stačí, když smícháte zákvas kostivalu, kapradiny a kopřivy. Skvělý je i vývar z cibule, který posiluje odolnost rajčat.

Plody naší práce

Plody naší práce - hotová rajčata

Sbírání rajčat není nic náročné, ba naopak – je to zábava! Vždyť co je lepší, než sbírání plodů vlastní práce?
Rajčata sbíráme, když jsou dostatečně červené – tehdy jsou plné živin a neobsahují nic škodlivé.

Samozřejmě, pokud jsme zasadili druh, který má jiné typické zbarvení, tak nečekáme na červenou barvu 😊

Pokud můžeme, měli bychom sbírat rajčata pouze v množství, které stihneme spotřebovat. Dlouhé skladování ubírá plodům čerstvou chuť i vitamíny. Pokud chceme rajčata přece jenom skladovat, pak je trháme i se stonkem.

Tipy a triky

  • Nikdy nezalívejte listy, mohli by plesnivět!
  • Pokud zaznamenáte na sazenicích svinování listů, na vině je suchý a teplý vzduch.
  • Nepravidelné a nárazové polévání způsobí, že plody popraskají.
  • Spodní listy by se neměly dotýkat půdy, protože mohou navlhnout a plesnivět.
  • Pravidelné zavlažování a hnojení ochrání rostlinky před mnoha nemocemi.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 119

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak pěstovat zázvor
Jak pěstovat zázvor

Zázvor je tropická rostlina s nezaměnitelnou chutí a pronikavou vůní, která se v kuchyni používá pro přípravu různých jídel a >>>

Jak pěstovat ředkvičky
Jak pěstovat ředkvičky

Výsadba této zeleniny se provádí dříve než jiná zelenina, kvůli schopnosti rostliny snadno tolerovat chlad a mraz. Osivo ředkvičky na otevřeném >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *