Jak na balení dárků

balení dárků

3.4
(24)

Balení dárků je dozajista kamenem úrazu mnohých z nás – i ten nejlepší a nejkrásnější dárek můžeme pokazit, pokud ho nezabalíme dostatečně hezky. Dárky přece musí pod stromečkem vypadat krásně a elegantně, aby jejich rozbalování bylo skutečným potěšením. Pojďme si tedy ukázat způsoby, jak zabalit všechny vánoční dárky bez větších potíží.

Materiály a pomůcky, které budete potřebovat:

příprava materiálů
 • Balicí papíry s různými motivy
 • Mašle a stuhy na balení dárků
 • Lepicí páska
 • Lepidlo
 • Nůžky a nožík nebo řezák
 • Vánoční větvičky
 • Barvy (temperové)
 • Případně brambory na bramborová tiskátka

Jak jednoduše balit dárky

Samozřejmě je důležité myslet na to, že nejlépe se balí dárky hranatých tvarů. Pokud tedy máme dárek, který má krkolomný a složitý tvar, je vždycky lepší ho dát nejprve do krabice a teprve tu pak zabalit do vánočního papíru a nazdobit mašlí a dalšími dekoracemi.

 • Ustřihneme dostatečně veliký kus balicího papíru stejného tvaru, jako dárek, který chceme zabalit.
 • Dárek položíme doprostřed a obalíme nejprve kolem dokola ze čtyř stran, přichytíme izolepou.
 • Z obou stran pak založíme všechny hrany a přilepíme k sobě – nejprve založíme z bočních stran.
 • Poté i z horní a dolní strany, a opět přilepíme k balíčku izolepou.
 • Nezapomene vždy papír ohýbat a přilepovat k jedné straně, o které se rozhodneme, že bude spodní, aby horní strana balíčku byla hezky hladká.
 • Ovážeme mašlí a dáváme pozor, abychom při přehýbání mašle na spodní straně vždy udrželi její horní barevnou a ozdobnou část na očích 🙂
 • Pomocí nůžek konce mašle natočíme, aby vytvořily ozdobné spirálky. A máme dárek zabalený!

Tento způsob lze samozřejmě použít nejen pro dárky ve tvaru krychle nebo kvádru, jako jsou knížky, krabičky a podobně, ale i pro ploché či oválné dárky, jako například sešity, kalendáře či sáčky a pytlíčky. Postup bude podobný, jen po hranách místo ve dvou patrech budeme papír překládat jen v jednom do tvaru trojúhelníku.

 • Důležité je, zvolit dost veliký papír, aby se nám do něj dárek vešel obalit ze všech stran.
 • Na obou stranách balíčku papír přeložíme do trojúhelníku.
 • Na dolní straně papír přilepíme.
 • Ozdobíme mašlí a dalšími dekoracemi.

Jak originálně balit dárky

Zabalit knížku nebo krabičku asi zvládne s trochou tréninku opravdu každý, ale pokud chceme být trochu kreativnější, můžeme samozřejmě volit mnoho různých dekorací k vylepšení pro zpestření dárků, aby byly veselé a výjimečné. Například sladit mašli s barvou a motivem balicího papíru, polepit balíček ozdobami jako jsou vánoční hvězdičky nebo samolepky s vánočními motivy nebo zasunout pod mašličku vánoční větvičku. Také můžeme použít místo barevného či vzorovaného papíru (které se běžně prodávají v obchodech) obyčejný hnědý balicí papír a potisknout ho vlastnoručně vyrobenými bramborovými tiskátky – dárek bude tak mnohem zajímavější. Vytvoříme tak vlastně svůj vlastní ručně vyráběný motiv balicího papíru, který bude originální a v neotřelém rustikálním stylu.

Nezapomínejme, že důležitou součástí vánočních dárků jsou jmenovky – pokud dárek zabalíme elegantně a esteticky a pak na něj fixou napíšeme velkými písmeny jméno obdarovaného, celý efekt se tím pokazí. Proto je dobré k mašli připevnit také ozdobenou a hezky napsanou jmenovku, která dárek ještě podtrhne.

TIP: Máte doma fotbalového nadšence? Vyberte pro něj vhodný dárek pro fotbalistu a pečlivě ho zabalte podle našich návrhů.

Výroba bramborových razítek

 • Budeme potřebovat brambory a ostrý nůž, nebo řezák.
 • Bramboru rozkrojíme napůl a vykrojíme z ní reliéf ve tvaru, který chceme – vánoční stromeček, hvězdičku nebo třeba sněhovou vločku.
 • Rozmícháme si temperovou barvu – bílou, modrou, červenou nebo zelenou – podle toho, jak chceme dárek barevně ladit a jaký máme podkladový papír.
 • Bramborou potiskáme balicí papír a necháme zaschnout.

Jak vytvořit jednoduché jmenovky

 • Jmenovku vyrobíme z kusu papíru který vystřihneme buď do kulatého nebo hranatého tvaru. Na jednu stranu napíšeme jméno, na druhou stranu nalepíme ozdobnou samolepku nebo také natiskneme bramborové tiskátko.

Jak ozdobit dárek vánoční větvičkou

 • Zvolíme vhodnou větvičku – neměla by být ani moc malá, ani velká. Můžeme se rozhodnout buď pro přírodní zelenou větvičku, nebo můžeme její konce lehce obarvit bílou barvou, aby vypadala jako zasněžená. To dárku dodá výjimečnou vánoční atmosféru.
 • Větvičku zasuneme pod zavázanou mašli, aby na dárku hezky držela, a přidáme samozřejmě ozdobnou jmenovku.

Balení peněz

Peníze lze zabalit mnoha způsoby, aby to nebyla jen nudná obálka. Jednou z možností je, uložit do peníze do zdobené truhličky nebo pokladničky (podobné se dají koupit v kreativních obchodech) a tu pak zabalit do balicího papíru. Dárek tak vůbec nebude prozrazovat, co se uvnitř nachází.

 • Peníze vložíme opatrně do truhličky buď složené, nebo srolované v ruličce.
 • Ustřihneme dostatečně veliký kus balicího papíru (tady papírem raději nešetřeme, abychom měli dost místa na zavázání mašle).
 • Papír po stranách truhličky nařasíme nahoru a svážeme dohromady.
 • Ozdobíme mašlí a jmenovkou.

Pokud nemáme k dispozici žádnou vhodnou krabičku nebo truhličku, můžeme si místo toho vyrobit papírovou – buď klasicky čtyřhrannou krabičku, anebo, pokud chceme být kreativnější, krabičku ve tvaru jehlanu. Vytvoříme z papíru nebo kartonu krabičku se čtvercovou základnou a čtyřmi trojúhelníkovými stěnami. Dovnitř zabalíme bankovky do malé ruličky, na hranách slepíme krabičku lepící páskou a zabalíme do balicího papíru stejným způsobem, jako truhličku.

Balení dárků a dárečků pro děti

Při balení dárků pro děti je nejlepší volit balicí papíry s veselými dětskými vzory, nebo například vzory s jejich oblíbenými motivy či postavami – auta, princezny, a tak dále, to vše se dá na balicím papíře sehnat. Podle toho si děti i dárky pod stromečkem hned dobře poznají a budou se na ně o to víc těšit! Na ozdobení můžeme použít vícero různobarevných veselých mašlí a girland, sladěných s barevným papírem – a bude to dokonalé. Dárek pak můžeme opět polepit ozdobami a dekoracemi, které se dají sehnat v kreativních obchodech a papírnictvích.

Pokud chceme, aby byly děti při rozbalování dárků ještě více napnuté a chceme je udržet delší dobu v očekávání, můžeme nasadit starý dobrý trik „krabička v krabičce“ – dárek vložíme do krabičky a tu vložíme do o něco větší krabice, volný prostor vycpeme například zmuchlaným papírem nebo novinami, aby uvnitř sebe krabice nechrastily. Tak bude rozbalování dárků s dětmi určitě zábavnější a zajímavější.

Pokud máme nějaké drobnější dárky, můžeme je poschovávat kolem stromečku, nebo uvnitř stromku mezi větvičkami, aby je děti neměly hned na ráně a musely po nich chvíli slídit – tak se rozbalování dárků opět zpestří a bude to vlastně i taková malá hra.

Jak zabalit dárkový poukaz

Dárkový poukaz je nejlepší balit do pevné obálky, aby se nepomačkal a nepomuchlal. Nic nám ale nebrání, tuto obálku opět vložit a zabalit například do krabičky, aby nebylo na první pohled tak nápadné, co se v dárku nachází. Pokud nevadí, že bude poukaz ohnutý, můžeme ho v zabalené obálce stočit do ruličky a ovázat mašličkou. Poukaz tak bude působit mnohem zajímavěji, než pouhá plochá obálka pod stromkem, a také se hůře ztratí například zapadlý za skříní nebo pod kanapem.

 • Poukaz vložíme do obálky vhodné velikosti.
 • Obálku zabalíme jednoduše do vánočního papíru.
 • Zabalenou obálko srolujeme do ruličky a ozdobíme mašlí, třásněmi a jmenovkou.

Jak na balení velkého dárku

Pokud máte veliký dárek, a obáváte se, jak ho zabalit, nepanikařte. Budete sice potřebovat víc balicího papíru, ale není to nic, co by s trochou šikovnosti nešlo zvládnout. 

baleni darku 38

Pokud nám vystačí balicí papír na šířku dárku, stačí postupovat stejně, jako v návodu na začátku článku. Pokud nám papír na obalení dárku svou šířkou nevystačí, stačí ustřihnout dva dostatečně dlouhé kusy a jednou stranou je pomocí izolepy přilepit k sobě. Tím balicí papír zvětšíme a můžeme bez větších obtíží zabalit i ten největší dárek, jako je třeba skříňka, knihovnička nebo třeba jezdecké kolo.

Balení lahví

Láhev může být určitě při balení dárků zásadním oříškem. Samozřejmě nejsnazší je, vložit jí do dárkové taštičky. Ale co když chceme být nápaditější a kreativnější? Postupujte podle těchto kroků a určitě to zvládnete i vy. Není to tak těžké, jak se zdá!

 • Ustřihneme si dostatečně veliký kus balicího papíru – měl by být alespoň o deset centimetrů delší, než dvojnásobek výšky lahve, kterou chceme balit.
 • Láhev položíme doprostřed.
 • Papír zvedneme podél všech stěn až k víčku a po stranách jemně nařasíme. Nemusíme se bát, nařasený papír bude po stranách zároveň lahev bránit před nárazy.
 • Nahoře zavážeme mašlí a ozdobíme. A máme hotovo!

TIP: Koupili jste jako dárek kvalitní čaj a nevíte jak ho zabalit? Doporučíme zabalit tento dáreček do dřevěných krabiček na čaj a až poté do papíru.

Hlavně si to užijte!

Balení vánočních dárků bude určitě jednodušší než kdy dřív, když se budete řídit našimi radami. Rozhodně by se nemělo jednat o stresující či uspěchanou činnost – k Vánocům to zkrátka patří, a měli bychom si to vychutnat jako tradiční součást Vánoc a příležitost, naladit si doma vánoční atmosféru. Můžeme si u toho například pouštět koledy či vánoční pohádky. A nezapomínejte, že tento návod je možné použít nejen o Vánocích, ale i při jakékoli jiné příležitosti – ať už jde o narozeniny, výročí, svatby, oslavy, křtiny a tak dále. Už nikdy u balení dárků nezoufejte, a raději si to hezky užijte.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 24

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyrobit lapač snů
Jak vyrobit lapač snů

Lapače snů jsou našimi ochránci. Chrání nás před nočními můrami a před zlými sny, které by se mohly podepsat na >>>

Jak nakreslit slona
Dítě kreslí zvířata

Někteří lidé považují za velmi těžké nakreslit to, co vidí například na papíře a zprostředkovat tvar a orientaci v prostoru >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *