Jak složit ubrousek

složený ubrousek

2.6
(11)

Správné vychování každého člověka nutí si po jídle na veřejnosti očistit rty. Na stole by se proto měl vždy vedle sklenic, příborů a dalších potřeb objevit ubrousek. V některých podnicích najdeme ubrousky ve stojanu, ze kterého si může každý vzít, kolik potřebuje. Při slavnostní hostině dokáže ale ozdobit a krásně ozvláštnit tabuli i taková obyčejná a zároveň praktická věc, jakou je ubrousek. A to v případě, že je složený do zajímavého tvaru a zdobí talíř každého strávníka. Jak ale z ubrousků vytvořit zajímavé a oku lahodící kreace?

Etiketa při stravování a stolování

Ať už se jedná o stravování za jakýchkoli podmínek, je společenskou slušností se chovat při jídle s lidmi slušně a dodržovat určité zásady. Bez znalostí etikety totiž může snadno dojít při slavnostní hostině k faux pax, kterému je radno se vyhnout.

Při stolování nejde jen o to, zda umíme správně držet příbor. Záleží také na zacházení s ostatním jídelním inventářem, a to např. jak držíme určité druhy sklenice, jak při jídle vypadáme, jaké zvuky při stravování vydáváme apod. Problematickým bodem může být někdy rozprostírání ubrousku, přičemž máme v tomto případě na mysli ubrousek sloužící k ochraně oděvu před případným zašpiněním. Tento ubrousek by měl mít správně velikost 40×40 cm a měl by být vyroben z látky nebo speciální netkané textilie, přičemž látkový vyžaduje pro správnou konzistenci naškrobení a vyžehlení. Tento ubrousek se nedává kolem krku, jak by mohlo někoho napadnout, ale rozkládá se na klín. Po dojedení pak slouží ubrousek k osušení a případně k očistění rtů, po čemž je vhodné jej přeložit a položit neušpiněnou stranou nahoru vedle talíře.

Látkové ubrousky se používají na noblesních akcích nebo v případech, že jsou hosté oděni do večerních plesových šatů, obleků apod. My se však dále zaměříme na menší ubrousky.

Kde se vzal ubrousek?

Historie používání ubrousků při stolování je tak dlouhá, až je složité říci, kdy se  vůbec běžně začaly používat. Při pátrání po původu nám však pomůže jazyk a rčení, která se používají po staletí. Určitě jste někdy zaslechli nebo sami používáte rčení, že někdo říká něco bez servítek. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co onen servítek označuje? Jedná se o slovo pocházející z francouzštiny a označuje malého služebníka. Dříve totiž služebnictvo čistilo talíře a ostatní nádobí malými látkovými ubrousky. O nazývání ubrousku servítkem na našem území svědčí již zmíněné rčení, které poukazuje na to, že daná osoba mluví otevřeně a narovinu s tím, že nepoužívá žádné zástěrky pro zakrytí nějaké skutečnosti.

Skládání ubrousků – jaký materiál zvolit?

Skládání ubrousků můžeme zařadit do specifické kategorie origami, přičemž se původně jedná o japonské umění skládání různých motivů z papíru. V průběhu věků se ale název „origami“ významově rozšířil a je jím označováno tvoření dekorací skládáním různých materiálů. V našem případě, tedy při snaze vytvořit zajímavou dekoraci z praktického předmětu na jídelním stole, která spolehlivě poslouží strávníkovi k osušení rtů, jsou nejvhodnějšími materiály látka nebo papír.

Každý materiál má samozřejmě své plusy i minusy. Látkový ubrousek je krásný svou texturou a případné vyšívání na látce dodává tabuli na eleganci. Velkým pozitivem je, že se jedná o ekologičtější variantu, jelikož můžeme tyto ubrousky opakovaně prát a používat je hned několikrát. Nevýhodou ale může být, že z nich mnohdy nelze poskládat tak důmyslné tvary jako z měkkého a snadněji tvarovatelného papírového ubrousku. Je navíc potřeba jej pro vytvoření některých kousků naškrobit a řádně vyžehlit.

Papírový ubrousek je méně ekologickým řešením, jelikož jej lze použít jen jednou a po hostině končí v koši. S tím se však pojí výhoda jakési pohodlnosti, jelikož se dále nemusíme starat o to, aby byly ubrousky opět čisté a připravené na další použití. Papírových ubrousků navíc můžeme pořídit libovolné množství i na poslední chvíli před hostinou, když si všimneme, že nám nějaké pochyběly. Výhodou je také to, že se papírové ubrousky vyrábí v mnoha různých barvách a motivech, díky čemuž můžeme vybrat vždy takové, které nejlépe vystihnou charakter události a podtrhnou výzdobu na jídelním stole. Ať už se zkrátka jedná o narozeninovou oslavu, vánoční večeři nebo velikonoční hody, vždy si můžeme být jisti, že najdeme takový motiv, který nám bude vyhovovat a krásně doplní atmosféru.

Skládání ubrousků – snadné, ale působivé motivy

1. snadný motiv

Jedním z nejsnadnějších, ale přesto působivých dekorací je zabalení příborů do ubrousku. Stačí vybrat jednobarevný ubrousek, který se bude hodit k dalším dekoracím na stole, nebo ubrousek se zajímavým motivem, položit vidličku a nůž na rozložený ubrousek a po obdélnících v šířce hrotů vidličky jej překládat až po okraj ubrousku. Příbor můžete takto položit na stůl vedle talíře přehybem dolů, nebo ještě ovázat ubrousek mašlí, aby se při manipulaci ubrousek nerozmotal a příbory nevypadly.

2. snadný motiv

Druhým velmi snadným tipem je naaranžování ubrousků do sklenice. To je možné realizovat tak, že ubrousek zamotáte do ruličky a takto jej bez dalších zásahů postavíte do sklenice. Záleží však na tom, jaké sklenice máte k dispozici. V nízkých sklenicích může tento prvek vypadat poněkud zvláštně. Tuto metodu doporučujeme zvolit při vícechodovém menu, ke kterému se dává tradičně více ubrousků. Můžete tak použít více barevných variant.
Ubrousky je také možné vložit do sklenic ledabyle, aby vytvářely dojem rozverné nedbalosti. Stačí ubrousek rozložit, složit jej úhlopříčně napůl a poté jej vložit do sklenice středem napřed tak, aby jeho rohy zůstaly trčet nad hrdlem sklenice.

3. snadný motiv

Jestliže vlastníte látkové ubrousky, máte vyhráno. Látkový ubrousek totiž stačí jen několikrát přeložit, aby vzniknul obdélník, provléct přibližně do půlky ozdobný kroužek nebo jej ovázat stuhou a rozložit některé záhyby, aby získal ubrousek tvar mašle nebo oblekového motýlka.
Pokud však nevlastníte ozdobný kroužek, svět se neboří. Jemný látkový ubrousek můžete uvázat kolem příborů jako lehký letní šátek kolem krku. A to tak, že několika ohyby vytvoříte z ubrousku podlouhlý obdélník, vezmete nůž i vidličku a šátek ovážete kolem obou příborů následujícím způsobem. Podlouhlý obdélník položíte na stůl ve tvaru „U“, přes něj položíte napříč příbory a vzniklou mezerou protáhnete oba konce. Uzel nakonec utáhnete a ubrousek porovnáte.

Skládání ubrousků – romantické příležitosti

Srdíčko

Neexistuje snad romantičtější symbol než je srdce. Jak jej ale poskládat z papírového ubrousku? Jestliže máte dvoubarevný ubrousek, otočte jej tak, aby byl celý rozložený pěknějším motivem ke stolu. Poté jej složte napůl a poté ještě jednou napůl. Po složení vznikne obdélník, na kterém si vyměříme polovinu. Necháme jej ležet na stole s tím, že vezmeme levou stranu a ohneme ji směrem nahoru tak, aby tvořila původně spodní hrana pravý úhel k ležící části. Ohyb uhladíme, aby ubrousek držel tvar a stejný postup opakujeme na pravé straně. Díky těmto přeložením na obou stranách nám vznikne spodní část srdíčka, která má tvar hrotu. Ubrousek si otočíme a na každé polovině vytvarujeme stejně velké záhyby, aby vzniklo rovnoměrné srdce. To uděláme tak, že ve čtverci, který máme nalevo, přeložíme oba rohy, aby každý tvořil rovnoramenný trojúhelník. Stejný postup opakujeme na pravé straně. Poté ubrousek už jen otočíme a použijeme jej k prostření stolu.

Lotosový květ

Květin není při romantických událostech nikdy dost. Lotosový květ je nádherným motivem, který navíc ani není tak složitý, jak by se mohl zdát. Jak na něj? Ubrousek rozložíme a každý z rohů přehneme do středu ubrousku. Nově vzniklé rohy opět překládáme do středu ubrousku a poté ještě jednou. Ubrousek si opatrně otočíme a opět překládáme všechny jeho rohy do středu. V tomto bodě končí překládání a začíná se rýsovat krásný květ. Ubrousek máme na stole stále stejnou stranou. Ze zadní strany vytáhneme vrchní vrstvu a přetáhneme ji přes roh dopředu, aby vzniknul okvětní lístek. Takto postupujeme u všech čtyř rohů. Poté vezmeme další vrstvu ze zadní strany a přetáhneme ji přes okraj tak, aby nám vynikly další okvětní lístky. Lotosový květ s osmi okvětními lístky ještě náležitě načechráme nebo naopak porovnáme a máme hotovo.

Kapsička na příbory

Kapsička z ubrousku se hodí ke každé příležitosti i aranžmá a skvěle zapadne mezi ostatní dekorace na slavnostní tabuli. Typů kapsiček je několik a záleží jen na kreativitě, jak si ozvláštníte tu svou. Na svatbě můžete přidat ke kapsičce dřevěná srdíčka s vyrytými iniciály apod.
Pro tento druh je vhodné použít dvoubarevný ubrousek. Barevnou stranou si jej složený položíme před sebe tak, abychom mohli v pravém horním vrstvu oddělovat jednotlivé vrstvy. První vrstvu přeložíme k levému spodnímu rohu přesně napůl. Z pravého horního rohu vezmeme další vrstvu a opět ji přeložíme do levého dolního rohu, tentokrát ale ne úplně, ale cca 2 cm od spodní strany, zarovnáme a zasuneme ji pod již složený díl. Z pravého horního rohu vezmeme další vrstvu, přeložíme ji opět cca 2 cm od poslední vrstvy a zasuneme pod dva přeložené díly. Ubrousek otočíme a přehneme asi 2 cm od kraje. Protilehlou stranu přeložíme v takové vzdálenosti od kraje dle toho, jak velkou chceme mít kapsičku a aby se nám kapsička nerozkládala, zasuneme jeden cíp do záložek. Dále už jen vše uhladíme a doplníme příbory.

Skládání ubrousků – vánoční tabule

Stromeček

Jak vykouzlit z ubrousku tento typicky vánoční symbol? Nerozložený ubrousek v tmavě zelené barvě si položíme před sebe na stůl tak, aby připomínal tvar kosočtverce a aby šly z horního rohu odebírat jednotlivé vrstvy. První vrstvu přeložíme napůl směrem dolů cca centimetr od spodního rohu. Tento postup opakujeme se všemi vrstvami s tím rozdílem, že s každou vrstvou zvětšujeme délku od spodního rohu. Když máme přeložené všechny vrstvy, vezmeme pravý roh a zahneme jej pod ubrousek. Stejný postup opakujeme i na levé straně. Stromeček v této fázi začíná dostávat své tvary a konečný vzhled. Stačí již jen vzít každý roh přeložených vrstev a zasunout jej pod jednotlivé vrstvy, aby vznikla jednotlivá patra stromečku, a máme hotovo! Stromeček můžeme pro zpestření ozdobit dřevěnou či perníkovou hvězdou.

Vánoční hvězda

Pro tuto dekoraci doporučujeme použít oboustranný červený ubrousek, aby vánoční hvězda krásně vynikla, a vrhneme se rovnou na skládání. Ubrousek si rozložíme na stůl. Spodní stranu přeložíme přesně do středu a stejný postup opakujeme s protilehlou stranou. Vznikne nám obdélník, který si k sobě otočíme užší stranou a opět přeložíme do středu spodní i vrchní stranu, které následně opět rozložíme. Máme tak před sebou obdélník se čtyřmi přehyby. Vezmeme spodní stranu, přehneme ji k nejspodnějšímu přehybu a uhladíme. Ubrousek chytneme za tento přehyb, otočíme jej tak, abychom jej měli nahoře a vytvoříme přehyb v délce prvního přehybu. Ubrousek opět otočíme a vytvoříme další přehyb. Takto skládáme „harmoniku“ až do konce ubrousku a záhyby uhlazujeme. Když máme hotovo, položíme si před sebe harmoniku delší stranou s více vrstvami, vezmeme zleva vrchní vrstvu za roh a vytvoříme trojúhelník přeložením doprava ke spodní straně. Poté vytvoříme stejný trojúhelník z ostatních vrstev. Trojúhelníky nebudou samozřejmě všechny úplně na sobě kvůli překládání, ale měly by být co nejblíže. Když se dostaneme k poslední vrstvě, přeložíme všechny trojúhelníky na levou stranu. Stejný postup opakujeme na pravé straně. Nyní již jen dáme harmoniku nastojato, přepůlíme a spojíme první vrstvu s poslední, čímž nám vznikne výsledná hvězda.

Kromě samotných typů skládání můžete propustit uzdu své fantazii, i když dojde na samotné barvy a vzory ubrousků. Pro inspiraci si můžete prolistovat například Kik leták, kde kromě různobarevných ubrousků můžete objevit i různé dekorace, se kterými vašemu prostírání dodáte opravdový styl. Pěkná svíčka nebo běhoun na stůl sladěný s ubrousky může být přesně tím, co pozvedne vaši sváteční tabuli na další úroveň.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 11

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyrobit lapač snů
Jak vyrobit lapač snů

Lapače snů jsou našimi ochránci. Chrání nás před nočními můrami a před zlými sny, které by se mohly podepsat na >>>

Jak nakreslit slona
Dítě kreslí zvířata

Někteří lidé považují za velmi těžké nakreslit to, co vidí například na papíře a zprostředkovat tvar a orientaci v prostoru >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *