Jak na batikování
Batikování si získává přízeň ve vlnách a neustále se drží v módě. Zatímco je jednou vnímáno za styl hippies, podruhé je oblíbeným prvkem módních návrhářů ve zbrusu nové kolekci. Obliba batikování se zkrátka drží podle archeologů mezi lidmi již od 5. století. Lidé to zvládli kdysi a zvládnete to i vy. Stačí si jen vybrat metodu, najít v šatní skříni kousky ke zkrášlení například trička bez potisku, vybrat si vzor batikování, který vám nejlépe padne do oka, a můžete začít! Nakonec můžete tričko ozdobit i nějakou vtipnou plackou.
Obsah:
Bezpečnost především
Před každým barvením si nezapomeňte přichystat veškeré pomůcky, které budete potřebovat, abyste nemuseli při barvení pobíhat se špinavýma rukama a hledat např. hadříky na utření barvy. Poté si připravte prostor na barvení. Jako podložku můžete použít plastový ubrus, postačí ale i obyčejný pytel na odpadky, který roztáhnete na stůl. Než začnete bavit, doneste si také již zmíněné hadříky nebo ubrousky pro případ, že se vám barva omylem vylije. Pozor dávejte i na plochy pod sebou, vyhněte se raději batikování nad látkovou pohovkou nebo kobercem.
Jak pracovat s barvami na batikování za studena
Jako první si namočte textil, který chcete obarvit. Čím světlejší látku použijete, tím lépe barva vynikne. Dobré je také použít látku, která je vyrobená ze 100% bavlny. Na syntetické látky se barví o dost hůře, jelikož barva tak pěkně nepřilne. Textilu také velmi pomůže, když ho ještě před barvením vyperete bez aviváže a vyžehlíte. Zbavíte se tak skvrn a nečistot.
K většině barev bývá přibalená i soda, která ulehčuje obarvení tkaniny. Sodu vysypte do předepsaného množství vody a do této lázně oděv vložte přibližně na 20 minut. Pokud není soda součástí balení, můžete použít buď samostatně zakoupenou sodu z drogerie nebo supermarketu, nebo namočit oděv do vlažné vody jen tak. Je důležité, aby byla voda opravdu vlažná. Pokud použijete horkou nebo příliš studenou, barva nebude tak dobře držet. Je taky možné namáčení vynechat. Pokud tak uděláte, barvy se do látky tolik nevpijí a nevsáknou se do takové dálky, tzn. budou zanechávat menší a zřetelněji ohraničené plochy.
Ať už jste zvolili techniku s namočením či bez, v dalším kroku si připravte barvy na batikování. Na každé barvě by měl výrobce uvádět instrukce, které vám napoví, jak barvu naředit a jak s ní bezpečně a co nejlépe pracovat. Obecně se používá na světlé barvy více vody a na tmavé méně.
Barvy si můžete nachystat do mističek, rozprašovačů nebo do flaštiček (např. od barvy na vlasy), ve kterých bude jejich použití ještě snadnější. Po správném naředění můžete začít barvit. Té nejjednodušší batiky docílíte klasickým namáčením textilu po částech do mističek s barvami či nastříkáním barvy na určitá místa. Pokud chcete docílit toho, aby se barvy překrývaly, vždy použijte nejprve světlejší odstín a poté tmavší, aby přechody pěkně vynikly a aby byla světlejší barva vidět. Poté, co se barevně vyřádíte, nechte barvy usadit. A to tak, že zabalíte obarvený textil do sáčku nebo potravinářské fólie a necháte je přibližně pět hodin stát. Tento údaj si ale zkontrolujte také v informačním letáku barvy. Pro urychlení fixace můžete položit sáček na teplejší místo.
Po několika hodinách vytáhněte textil ze sáčku a barvu vypláchněte vodou. Tento krok je nutný proto, aby se vypláchla z textilu přebytečná barva. Použijte k tomu raději gumové rukavice, abyste se nezašpinili. Dávejte také pozor, abyste necákali s vodou, abyste si omylem neobarvili i oděv, který máte na sobě.
Pokud máte vypláchnuto, hoďte textil do pračky a vyperte jej ve studené vodě. Textil perte samostatně, aby vám neobarvil všechno okolo. Po vyprání můžete pračku na chvíli pustit a vsypat trošku pracího prášku, aby se pračka pročistila. Poté už stačí jen textil vysušit a máte hotový svůj nový módní doplněk.
Batika v horké lázni
Některé barvy se používají také tím způsobem, že ponoříte textil do studené vody a poté do horké barvící lázně, kde jej necháte určitou dobu. Po vytažení textilu z lázně jej necháte zchladnout a poté vložíte na pět minut do octového roztoku, který naředíte s vodou v poměru 1:20. Poté vymácháte, sundáte případné gumičky, znovu vymácháte a bez ždímání pověsíte. Nakonec ještě lehce vlhké tričko vyžehlíte.
Jak na batiku s pomocí Sava
Na začátek musíme zmínit, abyste pracovali se Savem opatrně. Nepodceňte pořádnou podložku, na které budete batikovat, aby vám Savo nepoškodilo např. nábytek nebo jiné oblečení. Nezapomeňte ale ani na ochranné rukavice. Na samotné batikování budete potřebovat tedy nějaký textil (nejlépe tmavý), rozprašovač, Savo, igelit, hadr, šablonu a kontury na textil k domalování detailů.
Pokud jste si připravili bezpečnou plochu na batikování, můžete začít s odbarvováním. Nejlepším prostředkem je Savo Perex naředěný v poměru jednoho dílu Sava a tří dílů vody. Nejlépe se vám bude batika provádět, pokud si připravíte roztok do rozprašovače. Stejně jako u jiných metod batikování platí, že je lepší textil před barvením nebo odbarvováním vyprat bez aviváže. Savo by si s textilem poradilo i bez vyprání, ale i tak doporučujeme textil nejdříve vyprat a vyžehlit, aby vám záhyby nepokazily rovnoměrné odbarvení. Na připravenou podložku nebo igelit si položte textil a na něj do určitého místa šablonu, kterou připevněte fixačním sprejem nebo jinak, aby se Savo nedostalo pod šablonu. Roztok poté rozprašte okolo šablony a tam, kde chcete přeměnit původní barvu, a počkejte okolo 5 až 10 minut. Dejte si pozor, abyste nenechali roztok na textilu příliš dlouho. V takovém případě by se mohlo stát, že se poruší vlákna textilu a začne se v daném místě rozpadat.
Zvolte si takový materiál šablony, pod který se Savo určitě nedostane, abyste si zajistili co nejlepší výsledek. Po vyčkání utřete šablonu hadrem, aby vám z ní neukáplo Savo na textil a po vyschnutí textilu šablonu sundejte. Textil promáchejte ve studené vodě a poté vyperte v pračce, aby vám oděv nesmrděl Savem. Po praní nechte vysušit, dokreslete detaily do obrázku z šablony a barvy zažehlete.
TIP: Pokud chcete použít nenaředěné Savo, musíte textil co nejrychleji namočit do studené vody. Odbarvování začne do několika vteřin.
Jak na voskovanou batiku
Vyzkoušet můžete také voskovou batiku, ke které budete potřebovat 100% bavlněný textil (nejlépe tričko), papírovou pásku, nádobu na barvy, zažehlovací barvy na textil, vosk, papír na pečení, vykrajovátko na cukroví a žehličku.
Na podložku si rozložte textil, který chcete batikovat a páskou si na něm vymezte části, na kterých budete tvořit. Dále si rozpusťte vosk – k rozehřátí můžete použít klasickou aromalampu. Vyzkoušejte, zda má vosk správnou teplotu tak, že si namočíte vykrajovátko do vosku a vyzkoušíte jej obtisknout na odstřižku nějaké látky. Vykrajovátko nechte vždy trošku nahřát a poté jej otiskněte na textil. Dejte si pozor, aby vám při přesouvání neupadly nechtěné kapky vosku. Vosk by se měl správně propít až na rub látky, proto si pod látku vložte pečící papír, který zabrání otisknutí na druhou vrstvu oděvu. Vzniklé obrázky můžete ještě vybarvit barvami pro větší pestrost. Voskové obrazce zastříkejte barvou a po zaschnutí odstraňte papírovou pásku. Poté vložte z obou stran textilu velkou vrstvu novin a přežehlete je. Použijte starší výtisky, aby se vám neotiskl text na textil a žehlete do té doby, kdy na novinách nebude zůstávat žádný vosk. Takto se zažehlí i barvy na látce. Poté můžete textil vyprat a máte hotovo.
Jak na vzory
Proužky
Proužky vytvoříte jednoduše. Stačí srolovat oděv do ruličky a pomocí gumiček jej svázat v určitých intervalech. Proužky budou silné podle toho, jak silné gumičky nebo provázky použijete. Pokud chcete udělat vertikální proužky (např. jako na fotbalovém dresu), srolujte tričko nebo jiný oděv odspoda nahoru. Pokud se snažíte o vodorovné proužky, srolujte oděv zleva doprava nebo naopak.
Kroužky
Položte si textil na podložku a prsty vezměte část textilu a vytáhněte ho pár centimetrů nad podložku. Pokud chcete docílit malých kroužků, nechte z uvázaného kousku trčet malou část (třeba jen centimetr nebo dva). Čím více textilu bude z uvázaného kousku trčet, tím většího kruhu docílíte.
Pokud chcete vytvořit několik kruhů v sobě, aby vypadal výsledný obrazec jako terč, vezměte uvázaný kousek látky a uvažte ho ještě několikrát v určitých rozestupech. Čím více úvazů uděláte, tím více bude mít terč kruhů.
Spirály
Spirály jsou v batikování používány nejčastěji a vytvořit si je můžete i vy. Položte si textil na podložku a uprostřed oděvu (nejčastěji trika nebo sukně) zvedněte dvěma prsty část textilu a vytáhněte ho pár centimetrů nad podložku. Poté začněte oděv otáčet okolo středu až dokud ho nestočíte celý. Pomozte si druhou rukou, aby vám vzniknul rovnoměrný útvar připomínající spláclé klubíčko a aby bylo možné jej svázat alespoň třemi gumičkami. Všechny gumičky nebo provázky se musí střetávat ve středu. Jestli chcete vytvořit výraznější spirálu, použijte více gumiček.
Nemusíte vytvářet jen spirály přes celý textil, můžete si vytvořit několik malých spirálek, které jsou taktéž zajímavým prvkem. Docílíte jich stejnou technikou, kterou uplatníte na menší část textilu.
Rozety neboli růžice
Rozety připomínají svým tvarem růžice a používají se leckde od architektury až po sklářství. Oblíbeným vzorem jsou ale také při batikování. Vytvoříte si je tak, že vezmete do dvou prstů kousek textilu a stisknete jej. To samé uděláte o kousek dál a poté ještě třeba jednou. Tyto tři kousky svážete gumičkou a po obarvení vám z nich vzniknou tři rozety. Pokud chcete vytvořit malé obrazce, svažte látku hned u vrcholu, kde ji držíte prsty. Pokud chcete větší rozety, svažte látku níže (blíže podložce).
- 26SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments