Jak pěstovat vánoční kaktus
Kdo by neznal nádhernou rostlinu rozkvétající v období adventu, která vnáší do domu tu pravou atmosféru a stupňuje natěšení každého člena rodiny na svátky pohody. Řeč je o vánočním kaktusu, jenž je charakteristický díky svým nádherným zvoncovitým květům. Jak se však o rostlinu starat, aby vykvetla právě v tomto období? A jak zaručit, aby v naší domácnosti skvěle prosperovala? To vše se dočtete v tomto článku, ve kterém přinášíme praktické tipy od zkušených pěstitelů a zahradníků.
Obsah:
Vánoční kaktus a jeho původ
Vánoční kaktus neboli rostlina nazývaná v latině schlumbergera se hojně vyskytuje v tropických pralesích Jižní Ameriky, a to především na území Brazílie. V jazyce této kulturně pestré země jsou vánoční kaktusy nazývány jako Flor de Maio. Nejznámějšími druhy této okouzlující rostliny jsou Zygocactus truncatus a Epiphyllum truncatum, přičemž je známo dohromady asi jen 5 druhů. V původní oblasti tvoří převislé keříky, které se skládají z kratších větvících se zploštělých kožovitých článků, které tloustnou a po sléze dřevnatí. Tvoří krásné květy, z nichž vyčnívají tyčinky i blizna, a které jsou opylovány kolibříky z rodu Phaetornis a Leucochloris. Tito drobní tvorové roznáší pyl na svém zobáku či v jemných pírkách. V České republice jsou nejpopulárnější kaktusy s červenými květy, ty ale nejsou vším, co dokáže rostlina barevně poskytnout. Květy se totiž vyskytují také v odstínech bílé, purpurové, vínové či růžové. Plody této rostliny mají podobu malých bobulí, v nichž se nachází oválná černá či hnědá semena o velikosti 1 mm. Semena, stejně jako pyl, následně šíří po oblasti ptáci, pro něž jsou potravou.
V českých domácnostech je vánoční kaktus oblíbený především pro zvoncovité květy, které v mnohých z nás vyvolávají vánoční atmosféru i radost spojenou se svátky klidu a rodiny. V případě správné péče kaktus rozkvétá v období Vánoc a je nádhernou květnatou dekorací do interiéru od prosince do února. Právě doba květu je u této rostliny rozhodující, jelikož některé její druhy vykvétají ve vánočním období, jiné zase v období velikonočních svátků. Vše záleží na péči o rostlinu a změně teplotních i světelných podmínek ve vašem domě. Rostlina dosahuje 20 až 50 cm a typické kaktusové ostny na ní nenajdete, i když jimi v zakrnělé podobě disponuje. Vyrůstají v podobě nahnědlých až bílých chloupků, kterých si můžete všimnout na vrcholcích stonků.
Jak pěstovat vánoční kaktus?
Vánoční kaktus není rostlinou příliš náročnou na pěstování, jako každá jiná však vyžaduje určitou péči, kterou je vhodné zajistit pro získání nádherných květů. Dobrou zprávou je, že není květinou náročnou na choroby a napadení škůdci je velmi vzácné, a to z toho důvodu, že byla speciálně šlechtěna pro podmínky v našem klimatickém prostředí. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která není mrazu vzdorná, a proto je nutné ji především v chladnějších měsících nechávat pouze v interiéru.
Jelikož tento druh pochází z oblasti brazilských lesů, vyžaduje světlé až polostinné místo bez přímého slunečního záření, které je pro něj nepřípustné. Je proto vhodné udržovat jej v polostínu. Výběr vhodného stanoviště je alfou a omegou skvělého zdraví květiny. Nejlépe se jí daří při umístění na vnitřní parapet okna, které směřuje na sever. Pod okny se však často nachází radiátory, a proto, pokud je tomu stejně ve vaší domácnosti, nezapomínejte na pravidelné rosení kaktusu a umístění odpařovačů na radiátory. Jedná se o malé nádobky na vodu, ze kterých při topení stoupá pára osvěžující vzduch v místnosti, což prospívá nejen květinám, ale také usnadňuje dýchání osobám žijícím v dané domácnosti. Jasným indikátorem suchého vzduchu v místnosti je opadávání poupat, kterému předejdete již zmíněným způsobem nebo pravidelným rosením. Pokud nemáte možnost umístit rostlinu na severní stranu, můžete ji také uložit na jakékoli jiné. V takovém případě vám však doporučujeme nechat zataženou záclonu nebo žaluzie, aby na kaktus nesvítilo příliš intenzivně slunce. Tento krok je důležitý, jelikož rostlina při vysokých teplotách nezačne kvést, přičemž vhodná teplota pro květ se pohybuje mezi 12 a 15 °C.
Půda a přesazování
Pro pěstování je vhodná písčito-hlinitá půda, kterou si můžete sami namíchat, nebo ji pořídit rovnou jako směs na kaktusy v obchodě. Substrát by měl být kyselý, vzdušný a jen mírně vlhký. Rozhodně by neměl být zásaditý a jelikož rostlině neprospívá vápník, neměl by se vyskytovat v substrátu ani následně v hnojivu. Vhodná zemina by se měla skládat z rašeliny, drnovky, listovky a pařeništní zeminy. Rostlinu je vhodné přesazovat vždy po 2 až 4 letech, a to vždy, kdy už je květník pro vykvetlý kaktus těsný a nedostačující. Nejvhodnějším obdobím na přesazování je březen, kdy se rostlina nachází ve stadiu po odkvětu a zároveň před vegetačním obdobím. Pokud rostlinu přesazujete každý rok či jednou za dva roky, není nutné se tak moc starat o hnojení, jelikož bude skvěle prosperovat. V tomto případě doporučujeme hnojit jednou za 14 dní, a to pouze ve vegetačním období.
Péče v průběhu roku
Stejně jako my jezdíme v létě k moři a v zimě se zachumláme do deky před krbem, i tyto rostliny potřebují zvláštní péči v závislosti na ročních obdobích. V průběhu vegetačního období je vhodné dopřát kaktusu rozptýlené světlo a nic nepokazíte ani přihnojováním speciálním hnojivem na kaktusy, který obsahuje vhodné látky. V klidovém stadiu je naopak vhodné umístit kaktus na tmavší stanoviště a nepřihnojovat jej. Během růstu kaktusu se zvětšují ploché stonky do šířky a následkem toho se také ohýbají. Pokud proto vlastníte velký vzrostlý kaktus, je vhodné jej pěstovat v závěsném košíku.
Zalévání je u kaktusu velmi snadné. Ve velké části roku mu vyhovuje střední zálivka, po odkvětu je však vhodné zálivku zmírnit a teplotu zvýšit na cca 22 °C, přičemž tato fáze vychází na léto. Během teplých letních dní je proto vhodné alespoň po dobu 8 týdnů zalévat kaktus méně a dopřát mu teplé prostředí. Mezi každou zálivkou je vhodné nechat kaktus jemně proschnout, přičemž nedostatek vody poznáte podle toho, že se jeho listy začnou mírně svrašťovat. Rostlině jedině prospěje, když pod květináč umístíte pár kamínků, které jí budou poskytovat vlhkost.
Asi 3 měsíce před kvetením je potřeba kaktus přemístit na chladnější stanoviště, na kterém stráví cca 1 měsíc, po kterém je vhodné jej přemístit do teplejších prostor s pokojovou teplotou. Ve chvíli, kdy se objeví první poupata, což obvykle bývá v říjnu, můžete začít s přihnojováním, které budete provádět ve 14denních intervalech. Důrazně vám doporučujeme přihnojování hnojivem určeným přímo pro kaktusy. V době květu je navíc vhodné zalévat kaktus jen jednou týdně, přičemž se jej snažte nepřelít, jelikož se s velkým množstvím vody v tomto období květina těžce vypořádává. Při objevení prvních poupat již nesmíte rostlinu přenášet na jiné stanoviště, jelikož následkem stěhování ve většině případů z šoku rostlině opadají poupata. Po odkvětu můžete zalévání ještě více zmírnit a s běžnou zálivkou je vhodné začít, až začne kvést. K zalévání je vhodné používat především odstátou vodu.
Vzhledem k tomu, že kaktus pochází z brazilských lesů, je pro něj typická velmi krátká doba svitu zapříčiněná zachycováním světla bujnou vegetací v horních patrech lesů, a proto se kaktusu v našem prostředí nejlépe daří v období, kdy se dny i denní svit krátí, a tudíž v zimě. Rostlina potřebuje kratší dobu svitu než 12 hodin, díky čemuž se jí v zimě tolik daří a může být nádhernou vánoční dekorací v domech provoněných cukrovím.
Množení kaktusu
Vánoční kaktus si můžete namnožit řízkováním. Princip je velmi jednoduchý. Stačí v lednu až březnu odlomit stonek rostliny o velikosti čtyř až pěti článků a nechat jej zakořenit ve vodě nebo ve speciální hlíně pro kaktusy. Řízkování by mělo probíhat při teplotě mírně nad 20 °C, a to na světlém místě. Složitějším způsobem množení vánočního kaktusu je roubování rostliny. To je však doporučeno zkušenějším zahradníkům.
Jak zachránit vánoční kaktus?
Při pěstování vánočního kaktusu může nastat pár nepříjemných situací vycházejících z nesprávné péče o rostlinu. Nejčastějším úskalím bývá změna stanoviště v nesprávnou dobu, přelití kaktusu či působení suchého vzduchu na rostlinu. Jakmile si všimnete, že je s rostlinou něco špatně, zkuste se zamyslet, zda není škoda způsobená výše zmíněnými možnostmi. Postarejte se o to, aby měla rostlina správné podmínky v závislosti na tom, v jakém období růstu se nachází. Pokud jste kaktus přelili, je vhodné zkontrolovat kořeny, jestli nedošlo k jejich uhnití. V případě, že nejsou kořeny zdevastovány úplně, přesaďte rostlinu do nového, ne tak promočeného, substrátu, jenž bude vzdušný, dobře propustný a výživný. Kaktus by se sice měl přesazovat ve specifické fázi, ale v těchto případech se může jednat o poslední pomoc, která dokáže vaši rostlinu dostat z nejhoršího.
Vánoční kaktusy hýří barvami
V České republice jsou typické především kaktusy s červenými květy, jelikož se tato barva dokonale hodí k vánočnímu období. U vyšlechtěných hybridů je ale možné vybírat z mnoha poutavých barev, které se budou na okenním parapetu jen skvět. Kromě červeného odstínu je možné sehnat také kaktusy s květy v odstínech v rozmezí od bílé až po fialovou. Nádherný a také velmi oblíbený je žlutý kaktus neboli kultivar Gold Charm, který vnáší do interiéru špetku optimismu.
- 87SDÍLENÍ
- Sdílet s přáteli
- Vytisknout
0 Comments