Jak se zbavit kašle

Jak na kašel

4.2
(30)

Kašel dokáže jednoho pěkně potrápit. Obvykle je také prvním signálem toho, že se o nás pokouší nějaká ta nemoc anebo viróza. Zvláště u malých dětí jde o nepříjemnou komplikaci, která obvykle naruší spánek a pohodu celé rodiny.

Ještě než zamíříte k lékaři, vyzkoušejte osvědčené babské rady

Pokud není kašel dlouhotrvající a nepřidají-li se k němu další doprovodné příznaky onemocnění, je možno ho zmírnit anebo porazit s pomocí osvědčených rad našich babiček a prababiček. Pokud ovšem kašel trvá déle než deset dnů, zhoršuje se anebo ho doprovází teplota či dušnost, je potřeba zamířit do lékárny anebo ordinace praktického lékaře.

Pára pro uklidnění dýchacích cest

U prvních příznaků kašle se doporučuje dýchací cesty zvlhčovat přirozenou cestou. Dejte si horkou sprchu a vydržte v ní alespoň po dobu deseti, až patnácti minut. Od věcí také není napařování nad hrncem s vodou a aromatickým olejem anebo pomocí inhalátoru.

Větrejte a zvlhčujte

A s inhalací a zvlhčováním dýchacích cest také neodmyslitelně souvisí vzduch v místnosti. Pokud je příliš suchý, nemocného to dráždí ke kašli. Proto vzduch v místnosti přirozeně zvlhčujte. Pomoci mohou například mokré ručníky na topení anebo odpařovač či zvlhčovač vzduchu zakoupený v obchodě. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání.

Zvyšte imunitu těla

Aby mělo tělo dostatek energie a síly bojovat s nezvaným návštěvníkem, zařaďte do svého jídelníčku houby shiitake, česnek, citronová šťáva či kurkuma, která je bohatá na antioxidanty. Nejen, že tělo pročistíte, také mu dodáte dostatek vitamínů a minerálních látek, prostřednictvím kterých dokáže s infekcí bojovat rychleji a účinněji.

Účinné bylinky

Pro desinfekci a zklidnění krku si uvařte domácí bylinkový nálev. Ten připravíte třeba z islandského lišejníku a levandule. Mezi účinné bylinky patří také heřmánek, šalvěj nebo lipový květ, všechny tyto rostliny jsou vhodné v podobě čaje.

Priessnitzův zábal

Pomoci od suchého a dráždivého kašle si můžete pomoci také Priessnitzovým zábalem. Jak takový zábal připravit? Jednoduše. Na postižené místo (nejčastěji krk) nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Dáváme při tom pozor, aby látka těsně přiléhala na kůži. Díky studenému obkladu se zúží cévy v místě jeho působení. Na mokrou látku přiložíme suchou a neprodyšnou vrstvu (např. igelit). Teplota pod obkladem se stabilizuje, cévy se postupně rozšiřují a místo se díky tomu prokrví. Poslední vrstva je opět suchá látka, jako například utěrka, šátek nebo tenký ručník. Díky té se postižené místo postupně stále víc zahřívá. Obklad aplikujte po dobu 2 – 3 hodin.

Výluh z koření

S kašlem poměrně účinně bojuje koření. Vezměte si med, vmíchejte do něj skořici, kurkumu, trochu černého pepře a do směsi přidejte práškový (drcený) zázvor. Vzniklou směs po lžičkách užívejte.

Mléko s máslem

V případě dráždivého kašle si připravte ne příliš chutný, přesto však účinný nápoj z mléka a rozpuštěného másla. Dochutit jej můžete troškou medu anebo cukru. Nápoj popíjejte alespoň dvakrát denně.

Cibulový sirup

S kašlem účinně bojuje také cibulový sirup. Připravte si dvě velké cibule, které oloupete a nakrájíte na kolečka. Poté je uložíte na střídačku s medem anebo cukrem.  Každou vrstvu pečlivě přitlačte a poté sklenici zavíčkujte. Odložte do lednice. Sirup poté přeceďte přes gázu a užívejte pětkrát až šestkrát denně.

A jak bojujete s kašlem vy? Dejte nám vědět do diskuze pod článek.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 30

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak na bolest v krku
bolest v krku

Ať je léto nebo zima, bolest v krku si nevybírá. Ačkoli je častější během podzimních plískanic, ani v létě nedá řadě z nás >>>

Jak na střevní potíže
bolesti břicha a střevní potíže

Střevní potíže mohou sužovat kohokoliv z nás. Bohužel ne vždy se jedná o typickou střevní chřipku. Pokud je vám nevolno, >>>

0 komentářů

Zatím nejsou k dispozici žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.