Jak uplést francouzský cop

3.9
(21)
Postup pletení francouzského copu

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než tisíc let. Vyobrazován byl zejména v umění už ve starověkém Řecku, za období Keltů či dynastie Sung. Ve skalách v Alžírskem pohoří Tassili n'Ajier byl dokonce vyobrazen už před téměř 6 000 lety. A populárním zůstává dodnes.

Francouzský cop v sobě zahrnuje tři prameny vlasů, které se pletly dohromady od temene hlavy k zátylku. Alternativou tohoto účesu ještě může být holandský cop nebo cop rybí ocas – rybí cop.

Zaplést copy se dá i se suchými, ale i mokrými vlasy. My však doporučujeme postup s mokrými. Po rozpuštění vlasů z copu se vám budou krásně vlnit.

1. Příprava vlasů

Učešte si pořádně vlasy, aby nebyly nikde zamotané a aby byly dokonale hladké a hebké, připravené na perfektní francouzský cop. V případě jednoho copu si vyčešte všechny vlasy z čela dozadu. Pokud však toužíte po několika copech, pak si vlasy rozdělte po částech.

Zaplést copy se dá i se suchými, ale i mokrými vlasy. My však doporučujeme postup s mokrými. Po rozpuštění vlasů z copu se vám budou krásně vlnit.

2. Rozdělení vlasů

Rozdělte si vlasy do jednotlivých pramenů z vrchu hlavy. Tyto vytvořené prameny by měly pocházet ze stejné „vlasové řady“. Pokud máte ofinu, pak se v tomto okamžiku můžete rozhodnout, zda ji zakomponujete do copu nebo necháte tak. Rozhodněte se podle vlastní vůle, co vám přijde hezčí. Hustota samotného copu pak záleží už jen na velikosti výběru pramene vlasů.

3. První pramen vlasů

Rozdělte si ho na 3 části. Stejně jako tradiční copánky, francouzský cop se zaplétá ze tří copů podle vzoru. Spusťte dva prsty přes pramen vlasů na oddělení stejně velkých tří částí copu.

4. Nejprve tradiční copy

Začněte v postupu tradičního copu. Nejprve posuňte ruku doprava držením dvou pramenů vlasů v jedné ruce, třetí pramen chyťte do druhé ruky. Úvodem se začíná jako v případě tradičního copu, a to překřížením pramene napravo přes střední pramen, pak levý pramen přes střední. Toto opakujte třikrát, dokud neuděláte tři řady tradičního copu.

5. Přidávejte nové vlasy

Pokračujte v přípravě tradičního copu, ale postupně začněte přidávat i další vlasy. To znamená, že před překřížením levého či pravého pramene přes střed chyťte přidávané vlasy ze stran a zakomponujte je do tvorby francouzského copu. Takto to opakujte pokaždé při proplétání.

Nezáleží na tom, kolik nových vlasů budete přidávat do francouzského copu, ale platí pravidlo, že čím menší objem vlasů, tím komplikovanější bude francouzský cop vypadat.

Dobrá rada na závěr zní, že vždy je lepší vybírat nové vlasy z oblasti okolí obličeje a krku. Pokud byste přidávali vlasy ze středu, časem by byly zakryty copem z vnějších vlasů.

6. Dokončete cop

Když už jsou všechny vlasy ve francouzském copu, dokončete postup už jen jako při tradičním copu. Pokračujte až po konec vlasového pramene. Na závěr zajistěte cop do culíku. Vyhněte se použití gumičky, protože ty štěpí vlasy při jejich odstranění.

Videonávod

Nalezli jsme pro vás i český videonávod jak uplést francouzský cop

Dobré rady na závěr

 • Vždy přidávejte stejné množství vlasů, aby byl výsledný francouzský cop vyvážený po obou stranách. Velikost vybraného pramene ovlivňuje styl copu. Obecně se dá říci, při výběru tenkých vlasových pramenů vytváříme na pohled složitější francouzský cop. Naopak při hrubých pramenech vypadá cop jednoduše.
 • Vždy jako první krok proveďte úpravu vlasů a vyčešte si vlasy.
 • Cop je lepší vytvářet těsně obepínající tvář. Volný cop může působit nedbale a v průběhu dne se ještě více uvolňovat.
 • Cop vytvářejte při sledování se v zrcadle. Takto můžete přesně vidět, co děláte.
  – Na závěr můžete použít i lak na vlasy! Ten dodává správný vzhled dokonalého francouzského copu.
 • Tento účes je ideální pro aktivity, jako je například tanec. Při zvýšené aktivitě je však dobré začít s copem vysoko a zajistit ho pevně sponkami.
 • Snažte se nespustit vlasy během tvorby copu. Je to nepříjemné, hlavně před koncem. Tehdy musíte začít s copem od znovu.
 • Pokud ještě nemáte dostatečnou praxi a rychlost, může to být pro vaše ruce namáhavé. Pokud vás už bolí, resp. se nedostatečně prokrvují, přehněte se dopředu a uvolněte napětí v rukách.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 21

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak zrychlit metabolismus
Jak zrychlit metabolismus

1. Stravujte se vyváženě Metabolismus má na svědomí veškeré biochemické funkce v těle a udržuje tak organismus v optimálním chodu. To >>>

3 Comments
 • Návod pěkný, jen mi chybí třeba názorné video či obrázky jednotlivých kroků. Já sama nemám moc dobrou představivost, takže si cop stejně asi neupletu 😀 Škoda

 • Super video, vypadá to jednoduše – v praxi to chce asi trenink a hlavně trpělivost (alespoň u mě)! Přidáte ještě návod například na rybí cop – pokud možno s videem :)?

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *