Jak hubnout v těhotenství

Hubnout v těhotenství

4.1
(18)

V těhotenství musíš jíst za dva, aby miminko nestrádalo,“ že vás tyhle „zaručené rady“ babiček, maminek a tchyní vytáčí do nepříčetnosti? Pak je vaše reakce správná. Drtivá většina žen svádí změnu postavy i nárůst tělesné hmotnosti právě na těhotenství. Během něj naberou deset i patnáct kilogramů a většině z nich tato váha již zůstane na vždy. Víte, ale že to takhle nemusí být?

Hubnutí v těhotenství je nebezpečné nejen pro matku, ale především pro dítě

Hubnutí v těhotenství – ano nebo ne?

Paní Nováková, přibíráte až příliš rychle,“ slyšela nedávno jedna moje klientka od svého gynekologa při pravidelné těhotenské prohlídce. S pláčem přišla domů, domluvila si se mnou konzultaci a žádala sestavení redukčního jídelníčku. Vzhledem k její váze i požehnanému stavu jsem toto razantně odmítla. Hubnutí v těhotenství je totiž nebezpečné nejen pro matku, ale především pro dítě. Žádné redukční jídelníčky nebo jednostranné diety v tomto období proto nepřipadají v úvahu. Jak ale rychlý nárůst hmotnosti řešit?

Hubnutí

Řešením je změna stravovacích návyků nikoli dieta

Na diety v těhotenství zapomeňte. Raději začněte zkoumat podstatu zdravého životního stylu a tomu přizpůsobte také svůj jídelníček. Co byste neměli opomíjet?

 • Jezte sezónní potraviny, které obsahují nejvíce vitaminů a důležitých látek
 • Nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé zeleniny a ovoce
 • Dopřejte si stravu složenou z bílkovin, sacharidů a kvalitních tuků
 • Jezte pětkrát až šestkrát denně po malých porcích
 • Omezte příjem jednoduchých sacharidů a místo cukrovinek a sladkostí si dopřejte raději čerstvé ovoce ze zahrádky
 • Zbytečně se nepřejídejte
 • Dodržujte pravidelný pitný režim
 • Zařaďte do svého denního harmonogramu pohyb
Věděli jste, že:

Podle analýzy 44 vědeckých studií, jež se dohromady zúčastnilo více jak 7000 žen, měly nastávající matky při nižším příjmu kalorií významně menší pravděpodobnost vzniku závažných zdravotních komplikací.

Jak optimálně zvýšit denní příjem kalorií?

Z výzkumů a doporučení lékařů vyplývá, že během prvního trimestru byste spíše měla svůj energetický příjem navýšit o 100 kcal, ve druhém a třetím trimetru o 300 kcal oproti tomu, jaký příjem jste měla před těhotenstvím. Vyhnete se tak situaci, kdy během očekávání přiberete dvacet kilo, které budete po porodu pracně shazovat.

5 důvodů, proč je dieta v těhotenství nevhodné

 • Dietou můžete negativně ohrozit vývoj vašeho dítěte
 • Ve vašem těle probíhá nespočet fyziologických i hormonálních změn, na které potřebuje tělo dostatek energie
 • Protože dítě ve vašem lůně roste, budete přibírat, nikoli hubnout
 • Hubnutí vás bude zbytečně frustrovat. Budete nevrlá a podrážděná, což může mít také negativní vliv na vývoj dítěte.
 • Vy sama potřebujete živiny! Plod si je totiž nejprve bere pro sebe a teprve přebytek vám nechává. Dietou si tak můžete způsobit větší komplikace, než jaké by vás při ní čekaly, kdybyste těhotná nebyla.
Ovoce a zelenina

Hubnout začněte až po porodu

Nejste-li se svou postavou spokojená, rozhodně se do žádné diety během těhotenství nepouštějte a raději hubnutí odložte až po porodu. I zde je ovšem potřeba vyvarovat se rychlých a drastických nebo jednostranných diet, které by mohly ohrozit vaši laktaci a s tím související zdraví dítěte. Ideální je, pokud po porodu snižujete váhu o půl kilogramu měsíčně. Zhruba po prvních narozeninách dítka byste měla být na své původní váze.

Do hubnutí se nepouštějte samy

Pokud vás přeci jen výše uvedené informace o hubnutí během těhotenství neodradily, každou změnu jídelníčku, popřípadě řízenou dietu konzultujte nejen s výživovým poradcem, ale především vašim lékařem. Při změně životního stylu pak pozorujte své tělo a na základě jeho projevů ubírejte na intenzitě cvičení nebo do jídelníčku postupně zařazujte potraviny, které si tělo žádá.

Vhodnější a zdravější alternativou je proto hubnout až po narození děťátka. Při malém miminku je však často náročné vyhradit si čas jen pro sebe, řešením proto může být výživový program připraven na míru. Výživoví poradci Spolukiladolu.cz Vám sestaví individuální jídelníček, díky kterému bude zhubnutí po porodu jednodušší a trvalé.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 18

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *