Jak vybrat kontaktní čočky

Nasazení kontaktních čoček

4.7
(35)

Už vás nebaví hledat brýle, když je přitom máte na nose? Nic nevidět pár vteřin po tom, co vejdete do vyhřáté místnosti? Nemoci jen tak skočit do bazénu bez toho, abyste před tím neodložili brýle. Nebo jste právě zjistili, že už nepoznáváte ty, kteří vás zdraví na ulici, a do kina si zásadně kupujete lístky nejblíže k plátnu? Ale pořídit si brýle? To ani náhodou!

Pro ty, kteří mají brýlí už po krk nebo s nimi ani nehodlají začínat, naštěstí existuje skvělá alternativa. Kontaktní čočky! Vyjdou sice o trochu dráž a chce to cvik a péči, ale nemusíte se bát hrát s nimi volejbal, jen tak se nezamlží a nebudou vám kazit vzhled. Dnešní moderní čočky už navíc vyhovují skoro každému, v oku čočku prakticky neucítíte, nemusíte se bát žádného pálení a se speciálním čočkami můžete dnes i s klidem usnout.

Nabídka kontaktních čoček je opravdu široká, ať už chcete jen barevné čočky na ozdobu, čočky na dálku nebo potřebujete vyrovnat speciální oční vadu. Vybrat si ty správné nemusí být tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme pro vás připravily rady, které vám při výběru pomohou.

Musím navštívit odborníka?

Nikdy si kontaktní čočky nekupujte bez předchozí návštěvy očního lékaře nebo optiky. Při koupi čoček nestačí pouze vědět, kolik máte dioptrií, ale i další parametry vašeho oka či případné vady. Při nošení kontaktních čoček je také dobré chodit na vyšetření pravidelně, aby se dříve odhalili záněty a jiné nemoci, ke kterým jsou oči při nošení kontaktních čoček náchylnější. Zvláště při nedodržování správné péče.

Vyšetření a první aplikaci čoček vám provede specializovaný optometrista nebo váš oční lékař.

Návštěva optometristy

Dioptrie

Ti, co nosí brýle, znají. Dioptrie uvádí, jak je váš zrak na blízko či do dálky špatný. Je to hodnota, kterou je nutné při koupi čoček znát. Pokud si koupíte neodpovídající dioptrie, může dojít k rozmazanému vidění, bolestím hlavy i poškození zraku. Proto si vždy nechte dioptrie přeměřit, i v případě, že nosíte brýle. Dioptrie pro brýle a kontaktní čočky mohou být totiž rozdílné, zvláště při výších dioptriích.

Kontaktní čočky existují pro krátkozrakost, dalekozrakost i pro kombinaci obou vad. Takzvané bifokální čočky mají dvě ohniska, a proto s nimi můžete vidět dobře na blízko při čtení novin i do dálky při koukání na televizi.

Zakřivení

Dioptrie byste možná zvládli odhadnout podle brýlí, ale zakřivení vaší rohovky již nikoliv. Zde je potřeba vyšetření a nejlépe i aplikace čočky přímo u odborníka. Ten jediný dokáže zkontrolovat, zda vám čočka správně sedí. Hodnota zakřivení se může s výrobci měnit, a proto je vhodné s odborníkem konzultovat i změnu čoček. Na trhu jsou však dnes už čočky, které jsou díky pokročilejším materiálům oku velice přizpůsobivé a prodávají se tak pouze jen s jednou hodnotou zakřivení pro všechny typy očí.

Průměr

Další hodnota, která napomáhá k výběru kontaktních čoček a bez vyšetření ji nezjistíte, je průměr. Výrobci měkkých čoček však většinou vyrábí kontaktní čočky pouze o jednom univerzálním průměru.

Jak často budu čočky nosit?

Potřebujete čočky jen na sport či páteční večírek? Nebo je naopak nehodláte prakticky „sundat“ z oka? Na tom závisí, jaký typ kontaktních čoček zvolíte.

Jednodenní

Ráno vyndat z platíčka, nandat na oko a večer vyndat z oka a hned vyhodit do koše. Jednodenní čočky prakticky nevyžadují žádnou péči, a díky tomu jsou i nejhygieničtější možností. Za pohodlnost si však připlatíte. Proto jsou vhodné spíše na občasné nošení jako doplněk k brýlím nebo k vícedenním čočkám v případech, kdy není možné věnovat čočkám dostatečnou péči.

TIP: Jednodenní čočky jsou nejhygieničtější kontaktní čočky.

Čtrnáctidenní, měsíční, …

Náročnější na péči, avšak ekonomičtější jsou kontaktní čočky vícedenní. Čočky je nutné po každém použití očistit speciálním roztokem a uložit do pouzdra. Samotná procedura však po zacvičení zabere jen pár sekund. Tyto kontaktní čočky jsou vhodné pro ty, co je hodlají nosit každý den. Nejběžněji na trhu seženete čočky měsíční a čtrnáctidenní. Existují však i čočky na jeden rok. Čočky jsou vždy určeny k použití po danou kalendářní dobu. I když si vezmete měsíční čočky na sebe jen ob den, musíte je po měsíci vyhodit.

Kontinuální

Nehodláte čočky vytahovat ani na noc? Dříve bylo spaní s čočkami opravdový hřích, dnes už však existují čočky, které můžete nosit bez vyndání i celý měsíc. Zní to jako sen, nejsou však vhodné pro každého. Jejich nošení vždy konzultujte s lékařem.

Většina lidí nesnese v oku kontinuální čočky více než pár dnů.

Jaký tvar vybrat?

Jste pouze krátkozrací či dalekozrací? Nebo trpíte jinými očními vadami jako presbyopie nebo astigmatismus? Od toho se odvíjí výběr tvaru vašich kontaktních čoček.

Sférický tvar

Nejběžnější tvar čoček, který se používá pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Asférický tvar

Tvar, který napomáhá ke korekci presbyopie.

Tórický tvar

Také někdy nazývané astigmatické čočky, korigují astigmatismus.

Jaký materiál je nejvhodnější?

Od dob vynálezu hydrogelových čoček Ottou Wichterlem už uplynulo pár let a materiál se vyvinul. Dnes se už ve většině případů prodávají kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu. Ty nejenže mají vysoký obsah vody, který je pro objekt v oku klíčový. Ale i skvěle propouští vzduch, což jejich hydrogelový předchůdce nedokáže. Kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu jsou také díky silikonu pevnější, netrhají se a mohou tak být výrazně tenčí.

ZAJIMAVOST: První pokusy o kontaktní čočky byly vyrobené ze skla.

Detail kontaktních čoček

Jaké značky jsou osvědčené?

Není čočka jako čočka. Při výběru značky je dobré vybírat mezi osvědčenými výrobci, předejdete tak zdravotním komplikacím, které mohou nastat u méně kvalitních čoček. Zvláště pak u čoček kontinuálních, bifokálních či jiných speciálních je dobré sázet na osvědčené firmy popřípadě na doporučení odborníka.

 Mezi nejznámější výrobce kontaktních čoček patří:

  • Bausch & Lomb
  • Alcon
  • CooperVision
  • Johnson & Johnson

Je lepší si připlatit?

Se značkou souvisí i cena kontaktních čoček. Za osvědčené značky si samozřejmě připlatíte ve srovnání s levnějšími asijskými protějšky. Cena se však neodvíjí pouze od značky, ale samozřejmě od typu vady, kterou čočkami řešíme. Pro nejběžnější čočky korigující krátkozrakost a dalekozrakost je pak největší cenový rozdíl mezi čočkami jednodenními a vícedenními.

Cena samotných čoček však není jediný výdaj, s kterým musíte počítat. Při používání vícedenních čoček je potřebný také příslušný roztok a pouzdra. Do výdajů si také započítejte pravidelné preventivní návštěvy u lékaře.

Jak vybrat roztok na kontaktní čočky?

Roztok je nedílnou součástí nošení vícedenních kontaktních čoček. Čočky se v něm uchovávají vždy, když je zrovna nemáte v očích. Stejně jako čoček existuje i roztoků na trhu nepřeberné množství a někdy může být těžké vybrat ten správný. Co by měl tedy splňovat správný roztok?

  • Zvlhčovat

Kontaktní čočky jsou totiž po celém dni nošení v oku vysušené a potřebují zase vzpružit. Jen správným roztokem docílíte, že budou čočky druhý den zas krásně zvlhčené a nebudou v oku pálit.

  • Desinfikovat

Pokud nestrávíte celý den v ochranných brýlích, vaše čočky se pravděpodobně zašpiní. Na kontaktních čočkách se zachytávají prachové částice, smítka, bakterie i jiné mikroorganismy, které je potřeba večer z čoček očistit. Správný roztok tedy účinně desinfikuje,a přesto neohrožuje oči.

Výrobce kontaktních čoček většinou doporučuje, jaký roztok ke konkrétním čočkám používat. Na doporučení se také můžete zeptat vašeho lékaře či optometristy. Ten nejvhodnější pro vás si však bude muset nalézt sami.

RADA: Nešetřete na svém zdraví. Nikdy nepoužívejte k vymývání kontaktních čoček vodu!

Jak vybrat pouzdro na kontaktní čočky?

Pouzdro slouží k uchování kontaktních čoček v době, kdy je nemáme v očích. Výběr pouzdra už je spíše designovou záležitostí. Je však dobré kontrolovat si objem mističek pouzdra, aby nebyli pro vaše čočky příliš malé. Také je dobré se zaměřit na zavírání pouzdra a zkontrolovat, zda roztok nebude nijak vytékat. Pak už se fantasii meze nekladou. Hodně lidí preferuje popsané mističky: „pravá a levá“ a nebo barevně oddělené, aby nedošlo k záměně čoček pravého a levého oka. Existují také pouzdra se zrcátkem nebo speciální pouzdra na cestování.

Pouzdra jsou ve většině případů také součástí balení roztoku. Avšak nezapomeňte. Pouzdra na kontaktní čočky by se měli vyměňovat každý měsíc, abychom zamezili vzniku bakterií s plísní.

Pouzdra na kontaktní čočky

A to je vše?

Ano. Kontaktní čočky, roztok a pouzdro je vše, co k nošení čoček potřebujete. Není však od věci pořídit si i další doplňky, které mohou aplikaci kontaktních čoček usnadnit. Jedním z jich je speciální pinzeta na kontaktní čočky, díky které se vám budou čočky z pouzdra jednodušeji vyndávat a zamezíte jejich poškození nehtem. Nikdy také není od věci mít u sebe desinfekční gel či ubrousky, abyste při nandávání i vyndávání měli čisté ruce za jakýchkoliv podmínek.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 35

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *