Jak se léčí Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida

4.2
(128)

Nemocí, které nás v současné době sužují, je mnoho. Bohužel nás ve velkém sužují hlavně nemoci žaludku, střev či trávicí trubice. V poslední době přibylo případů, kdy pacienti trpí poměrně vzácným onemocněním nazvaným ulcerózní kolitida. Jedná se o nemoc, která postihuje tlusté střevo. Bohužel to není jedna z nemocí, na kterou nasadíte antibiotika a jste za čtrnáct dní fit. Je to bohužel běh na dlouhou trať, léčba je dlouhodobá a ne vždy vše probíhá jako po másle.

Ulcerózní kolitida je nejen vzácná, ale je taky poměrně zvláštní. Má střídavý průběh. Při prvních příznacích pacient ani nepociťuje, že je nemocný, nemá žádné obtíže. Když však přijde druhá fáze, takzvaná fáze relapsu, zánět se projevuje naplno a to už pociťujete intenzivně.

I když je choroba poměrně vzácná, jak jsme zmínili, v posledních letech přibylo pacientů s touto chorobou. Je tedy třeba, abychom byli o nemoci dostatečně informováni. Jak se tedy projevuje, o co se konkrétně jedná a jak můžeme s nemocí bojovat?

Co je to ulcerózní kolitida?

Jak již bylo zmíněno, jedná se o nemoc tlustého střeva. Je to zánětlivé onemocnění, které způsobuje nepříjemné vředy, jež se mohou vyskytnout na sliznici tlustého střeva nebo na konečníku. Výjimečně se stává, že se vředy ukážou i na tenkém střevě.

Velice často se ulcerózní kolitida plete s Crohnovou nemocí, ale mezi těmito onemocněními je velký rozdíl. Zatímco Crohnova nemoc postihuje celý trávicí trakt, ulcerózní kolitida postihuje převážně tlusté střevo.

Jaké jsou příznaky ulcerózní kolitidy?

Ulcerózní kolitida je s Crohnovou nemocí zaměňována také proto, že jejich příznaky jsou velice podobné. U obou se totiž vyskytuje průjem, v němž se často nachází krev. Co je však typickým příznakem ulcerózní kolitidy, tak je nucení na stolici či bolesti konečníku.

Mimo jiné můžete ztratit chuť k jídlu, může přijít nevolnost doprovázená zvracením či častá stolice, která se objevuje i dvacetkrát za den. To by měl být hlavní signál, že s vámi není něco v pořádku a že je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Jaké jsou příčiny onemocnění?

Bohužel nelze říct, co ji způsobuje. Přesná příčina totiž není známá. Pokud byste nemoci chtěli předcházet, nebudete vědět, s čím či kde začít. V současné době můžeme jen předpokládat. Podle odborníků za nemoc může hned několik věcí. Řadí se k nim dědičnost, ale taky stres nebo infekce. Lékaři obviňují i potravu nebo poruchu imunitního slizničního systému.

Lidé, kteří chorobou trpí, v minulosti trpěli psychickým stresem nebo se v jejich jídelníčcích vyskytovalo až příliš mnoho masa, čokolády a vajec.

Jak se ulcerózní kolitida léčí?

Co se týče léčby, jak jsme zmínili, je to běh na dlouhou trať. Co je však pozitivní, tak je to, že zatímco Crohnova choroba se může zkomplikovat, léčba ulcerózní kolitidy probíhá zcela bez komplikací. Nemoc se léčí doplňkovou léčbou, nebo farmakologickou terapií.

Doplňková léčba

Pokud by vám byla doporučena doplňková léčba, zaměřili byste se během léčby hlavně na jídelníček. Započali byste dietu a vaším úkolem by bylo posílit váš organismus. Velice důležité by bylo dodržování pitného režimu, protože během nemoci o hodně tekutin přijdete.

Farmakologická terapie

Co se týče druhé možnosti léčby, během této léčby jsou vám podávány různé léky, které mají střevo vyčistit a posílit.

Velice výjimečné se onemocnění léčí chirurgicky. Chirurgická léčba je však nutné jen tehdy, pokud má nemoc těžký průběh nebo pokud se, zcela výjimečně, vyskytnou nějaké komplikace. Během operace dojde k odstranění celého tlustého střeva nebo se odstraní jen postižená část, pokud se nemoc ještě nestihla rozšířit.

Dávejte si pozor na to, co jíte

V dnešní době si málokdo dbá na to, co jí. Většinou sníme to první, co uvidíme, což je samozřejmě špatně. Jíme málo vitaminů a vlákniny, pojídáme velké množství rafinovaných cukrů a jíme mnoho tučných jídel. Mělo by to být obráceně – více vitaminů a vlákniny, méně rafinovaných cukrů a tučných jídel. Nemůžeme se proto divit, že se zvyšují počty těch, kteří trpí vážným zánětlivým onemocněním. Čím dál více se vyskytuje těch, kteří trpí takzvanou ulcerózní kolitidou. Během léčby tohoto onemocnění přichází na řadu správná dieta.

Ulcerózní onemocnění je vlastně zánět, který postihuje střeva. Jedná se o výjimečné onemocnění, kterým trpí především lidé ve věkové kategorii třicet až čtyřicet let. Mnozí lidé říkají, že se jedná o nemoc vyspělých kultur, vyspělých ekonomických zemí. A něco na tom pravdy je. Tato nemoc vzniká z mnoha důvodů, mezi důvody se řadí i genetika.

Pokud jste v minulosti trpěli tímto poměrně vzácným, ale čím dál častěji se vyskytujícím onemocněním, jistě si pamatujete na dietu, která byla nastolena během léčby. Dieta je většinou určena lékařem, ale vyplatí se vědět i nějaké informace navíc. Například jistě oceníte vědět to, co se smí a nesmí jíst a dělat.

Pitný režim je základ

Než se začneme plnohodnotně bavit o stravě, je třeba upozornit na to, že základ úspěšného vyléčení tkví v dodržování pitného režimu. Je třeba, abyste dodržovali pitný režim, protože přes to vlak zkrátka nejede. Během nemoci ze sebe hodně tekutin dostanete pryč, proto je musíte dostat zpátky. Navíc ulcerózní kolitida přispívá k rozvoji dehydratace, proto pití vody či bylinných čajů je takřka nařizováno.

Mléčné výrobky mají zelenou

Kromě kravského mléka máte povoleny takřka všechny mléčné výrobky. Je obecně známo, že zánětlivá onemocnění zvyšují pravděpodobnost řídnutí kostí. S tímto problémem tedy musíte dostatečně bojovat. Kosti se zpevňují díky vitaminu D, který je obsažen převážně v mléčných výrobcích. Doporučujeme pít především mandlové mléko nebo jíst sójové výrobky.

Vláknina je základ úspěšného vyléčení

Jeden z mnoha důvodů, proč se objevuje nepříjemná ulcerózní kolitida, je i nedostatek vlákniny. Jak jsme zmínili, lidé dnes jedí více tučných a sladkých výrobků než těch, které jsou plné vlákniny. Během diety je třeba, abyste do svého těla potřebnou vlákninu dostali. Je ale nutné vědět, jaká vláknina je vhodná.

Vláknina se dělí na dva typy, a sice na vlákninu rozpustnou a na vlákninu nerozpustnou. Vhodná je převážně rozpustná neboli měkká vláknina, protože se ve střevech dokonale rozpouští. Řadí se do ní většina ovoce a zeleniny, které se doporučují před konzumací oloupat. Slupka je totiž zdrojem té nerozpustné vlákniny, která střevům přitěžuje.

Železo bude vaším nejlepším přítelem

Ulcerózní kolitida je známá tím, že ji doprovází únava a chudokrevnost. Doporučujeme tedy udělat jediné, a sice dostat do sebe více železa. Právě o železo během nemoci přicházíme a, stejně jako pitný režim, ho musíme do těla opět dostat v takovém množství, v jakém ho těl potřebuje.  Železo se nachází například v kuřecím masu, v rybách nebo v listové zelenině. Mimo to jsou povoleny i luštěniny nebo vejce.

Snažte se zlepšit své trávení

Taky je potřeba, a byste po tak závažné nemoci, jako je ulcerózní kolitida, zlepšili své trávení. Není to sice jednoduché, ale jde to. Doporučujeme svému trávení pomáhat takzvanými probiotiky. Jedná se o přírodního pomocníka, který dokáže dokonale upravit trávení. V probiotikách se skrývají bakterie, které jsou však pro střevní mikroflóru neškodné, protože jsou její běžnou součástí. Probiotika jsou doporučována i samotnými lékaři, kteří doporučují užívat tohoto přírodního pomocníka hlavně tehdy, když dojde k narušení střevní mikroflóry či když trpíte průjmy.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 128

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *