Jak dlouho bolí zub po vrtání

vrtání zubu u zubaře

3.9
(319)

Návštěva zubaře není nic příjemného. Bohužel se totiž často neobejde od nepříjemných a bolestivých zákroků, mezi které patří právě vrtání zubů. Citlivost zubů po vrtání je velmi běžná. Tato bolest trvá několik dní – záleží samozřejmě na tom, jak velká část zubu musela být vyvrtána.

Proč jsou zuby bolestivé po vrtání?

Vrtání je dokončeno a plomba nahradila zkaženou oblast zubů, ale po několika dnech může dojít k bolesti. Plombování může být pro zub poněkud stresující a není neobvyklé, že během prvních pár dní (nebo dokonce týdnů) máte zub přecitlivělý. Čím blíže váš zubní lékař musí vrtat k nervu, tím méně izolace má váš zubní nerv proti kousnutí a teplotě. Nicméně pokud je citlivost každým dnem nižší, měli byste být v pořádku.

TIP: Pokud se bolestivost po několika týdnech nezastaví, kontaktujte svého zubaře.

Bolest zubu po výplni

Bolestivost/citlivost zubů můžete zaznamenat z mnoha důvodů, včetně:

Předaná bolest

Předaná bolest je bolestivost nebo citlivost v zubech jiném než je zub, který byl vrtán. Tato bolest by měla zmizet během několika dní až týdne.

Citlivost způsobená teplou a studenou teplotu

Nové plomby mohou být často citlivé na teplá nebo studená jídla nebo vzduch. Tato bolest by měla trvat jen několik vteřin a odejít, jakmile je horký nebo studený faktor odstraněn. To je docela normální a citlivost by se měla rozptýlit během několika dní až několika týdnů. Pokud trpíte přetrvávající bolestí, a to i po odstranění horkého nebo chladného prvku, může dojít k poškození nervů, takže se musíte vrátit k zubnímu lékaři.

Dlouhodobá citlivost na teplé a studené podněty v ústech není obvyklá. Řešte ji se svým stomatologem.

Bolest při skousnutí

Máte-li bolesti, když skousnete, může to být proto, že plomba zasahuje do vašeho skusu nebo že výplň praskla. Obvykle váš zubní lékař pečlivě utváří vaši náplň tak, aby odpovídala skousnutí. V některých případech můžete jednoduše nechat svá ústa zvyknout na skus. Pokud po několika dnech trvá bolest, navštivte znovu svého zubního lékaře.

Podrážděný nerv v zubu

Právě podrážděný nerv v zubu je příčinou mnohých bolestí. Nerv může být podrážděn právě samotným vrtáním zubního kazu. Znamená to tedy, že je lepší zubní kaz nechat nevyvrtaný? Rozhodně ne. Pokud bychom zubní kaz nechali být, pak se bude rozšiřovat – projde přes tvrdou zubní sklovinu, přes zubovinu, až k nervu – a zde může vzniknout bakteriální infekce. Toto onemocnění nese název zánět zubního nervu a je velice bolestivé. Jedinou léčbou bývá obvykle vytrhnutí zubu. Hrozná bolest zubů bývá většinou způsobena právě nepravidelností návštěv u zubaře.

RADA: Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře – může to být nepříjemné, můžete si ale ušetřit spoustu pozdějších starostí.

Jak dlouho bolí zub po vrtání?

Již výše jsme naznačili, že odpověď na tuto otázku není jednoznačná. To, jak dlouho bolí zub po vrtání, je totiž závislé na tom, jak velký zubní kaz byl. Obvykle bolest přejde v řádu jednoho až dvou dnů. Někdy může trvat i týden. Pokud vás ale bolest zubu trápí více než dva týdny, poraďte se se svým zubním lékařem. Mohlo se stát, že zákrok bude potřeba opravit (prasklá zubní plomba, nesprávně provedený zákrok, kdy nebyl odstraněn celý zubní kaz, apod.).

Plombování zubu

Většina z nás dobře ví, co plombování zubu obnáší. Plombu dává lékař na místo, které předtím vyvrtal, protože se na něm nacházel zubní kaz. Plomba má zacelit zub tak, aby v něm nebyla díra a přitom tak, aby nezavazela při skusu. To by totiž nakonec mohlo způsobit bolest zubu při skusu po vrtání a později další problémy, jako je například prasknutí plomby. Existují celkem dva druhy plomb, které se používají jako výplň zubů:

Amalgámové plomby

Jedná se o nejpoužívanější plombu vůbec. V České republice ji má v ústech okolo jedné třetiny všech obyvatel, ačkoli se vedou mnohé diskuse o tom, zda není pro lidský organismus škodlivá. Její výhodou je ale nízká cena a vysoká odolnost – žvýkáme velice často, a tak je potřeba, aby nahrazená část zubu byla velice odolná. Nebezpečí amalgámové plomby spočívá v obsahu rtuti. Rtuť se totiž z plomby uvolňuje a lidský organismus ji vstřebává. Odborníci ale tvrdí, že množství rtuti ze zubních plomb je tak mizivé, že není potřeba se tímto problémem zabývat. Existuje však studie, jejímž výsledkem je to, že lidé, kteří mají 8 a více amalgámových zubních plomb vykazují o 150 % vyšší množství rtuti v těle.

Evropská unie od 1. července 2018 zakázala používání amalgámových plomb u dětí, žen těhotných a kojících. Od roku 2030 by měl platit zákaz používání těchto plomb u všech pacientů.

Bílé plomby

Bílé plomby se používají zejména z estetických důvodů. Nejdou vidět, když si zívnete a většina stomatologů je doporučuje zejména při plombování zubů v přední části úst. Její výhodou je to, že neexistuje žádné zdravotní riziko při jejím používání (na rozdíl od amalgámové zubní plomby). Její nevýhodou je ale bohužel to, že jsou dražší a pojišťovny je neproplácejí. I když vydrží několik desítek let, její životnost je nižší, než u amalgámové zubní plomby. O bílé zubní plomby se navíc musíte pravidelně starat – zanedbáním zubní hygieny totiž zkracujete životnost bílé zubní plomby, která může prasknou nebo úplně vypadnout.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 319

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak se zbavit pih
Žena s pihami

Pihy. Na dětské tvářičce působí rozkošně. Starší je často považují za problém, který chtějí řešit. I když podle odborníků pleť s takovou ozdůbkou >>>

Jak uplést francouzský cop
Jak uplést francouzský cop

Francouzský cop je jedním z nejkrásnějších druhů pletených účesů, podobně jako amazonský cop. Tento typ copu se používá již více než >>>

18 Comments
 • Je sobota,blíží se půlnoc a právě jsem spolkla ibuprofen.Ráno v pět to byl taky jeden,takže přes den to šlo.V pondělí jsem byla vrtat,hodinu zubaři trvalo než mi zub spravil.Týden před tímto vrtáním mi dělal taky jeden zub,to jsem byla v křesle hodinu a půl,ale pak mě nic nebolelo,tentokrát ano.Tak od středy celkem trpím,jídlo a pití musí mít správnou teplotu,ani studené,ani horké.Tak teď budu doufat,že to nebude trvat týdny a ta protivná bolest přestane.

 • Dobrý večer, 9.3. jsem byl u zubařky, vratala mi kazy, 5 a 6 dnes tj. 17.3. zub pořád bolí a bolest malinko po troškách ustupuje, zub na zkus nebolí ani necítím nějaký tlak, každý den používám paralen 500 ráno odpoledne večer, v noci normálně usnu. Myslíte si, že to bude v pořádku? Jak dlouho mám ještě čekat? Předem děkuji za odpověď.

 • Dobrý den Jaroslave, bohužel netuším rozsah vašeho zásahu. Pokud se jednalo standartní ošetření kazu, s tím, že vám to vyvrtali, ošetřili, uzavřeli plombou a žádné další zákroky s těmito zuby nemáte plánované, bolest by jistě měla dávno být pryč. Pokud šlo hlubší zákrok s tím, že byly zasaženy i nervy, bolest může trvat v řádu několika dalších dní, po ošetření. Což si, ale dle vašeho popisu nemyslím. Vzhledem k tomu, že zítra je pátek, raději bych se obrátila na svého stomatologa a o této skutečnosti ho informovala.

 • Dobrý den, před 12 dny jsem byla u své lékařky na výměnu 3 amalganových plomb na bílé, už to podle ní byla potřeba vyměnit.Na pravé straně je zub zcela v pořádku,na levé straně jsou dva zuby bolestivé na skus,na chlad a teplo.Boli mě celá levá strana tváře i když nic nejím,nepiju…Po týdnu jsem šla k lékařce s touto bolesti a ona mi řekla,že to mám ještě týden vydržet,že to znovu vrtat nechce,že to hluboké plomby nebyly a nemyslí si,že by to měla být nějaká komplikace a že mám ještě týden vydržet.Bolest mi zatím přešla i do levé části kořene jazyka.Kdybych nepolykala Brufen a Nalgesin bolelo by to pořád v kuse.Minuly týden se mi zdálo,že mě bolí jen jeden zub,teď už mě na poklepání na plombu bolí i ten druhý. Ještě mě po zaplombování paní doktorka upozornila na to,že mi to moc na skus nesedí,ale že si na to zuby zvyknou.A mám bolí mě i horní patro zubů, myslíte že to přejde a mám ještě čekat nebo ji mám znovu navštívit? Děkuji za radu.

 • Dobrý den Alžběto,
  vaše zubařka by měla vědět nejlépe zda zuby potřebují další ošetření nebo ne. Přesto si myslím, že pokud už ten týden, který doporučovala počkat a vydržet, již skoro uběhl a váš stav se nelepší, ba naopak se stále zhoršuje, již není moc na co čekat a opět ji navštívit. Každopádně nechápu, proč vám paní zubařka udělala plomby, které vám „nesedí“. Výhodou bílých plomb je právě to, že se dají velice dobře tvarovat a nepotřebují takový zásah do zubu jako klasické amalgámové, ale jsou náročnější na zhotovení. Navíc kompozitní výplně nejsou vodivé, a tak by vás neměly trápit při konzumaci teplých a studených jídel či nápojů. Proto je nasnadě otázka, zda byly plomby vůbec zhotoveny správně.

 • Dobrý den. Včera mi pan doktor vrtal šestku vpravo dole, jelikož jsem měl kus zubu ulomený. Zub posléze hned vyplnil.
  Zub ale trochu bolí a to převážně na zkus, tak bych se rád informoval, zdali bych to měl řešit hned a nebo ještě pár dní počkat a zajít znovu k lékaři.
  Děkuji za odpověď

  • Dobrý den chtěla bych se zeptat dnes jsem byla u zubaře protože mě bolelo zub tak mi to vivrtal 6a čistil chci se zeptat mám tam díru a řekl že Aš příští týden mi udělá kanilku čištění a pak mi dá blomblu chci se zeptát když stiskni zuby tak ten zub bolí co mám dělat děkuji za odpověď

   • Dobrý den Adelo, řiďte se pokyny svého zubaře. Kdyby zub bolel moc, tak zkuste pohotovost, ale pokud se to dá vydržet, tak vydržte.

 • Dobrý den, Jiří,
  ano je možné, že pár dnů bude zub ještě pobolívat, zkuste počkat a případně příští týden navštivte vašeho zubního lékaře.

 • Dobry den před 2 dny sem byla u zubaře měla sem kaz a ulomenej zub ve predu. Pan doktor mi ho vyvrtal a vyplnil po zakroku kdys sem sla domu tak nebolel. 2 den zacal bolet. Uz me to boli 2den beru na bolest paracetamol a Brufen. Nemuzu na to jist tvrde jidlo.a boli na dotek. Je to normální ze to boli po vrtání a vyplní zubu.dekuji za odpoved

 • Dobrý den paní Zuzano,
  pokud vám během ošetření postižené místo opíchli, je pochopitelné, že vás zub cestou domů nebolel. Po odeznění lokální anestezie, může zub bolet i několik dnů. Dnes je sobota, pokud vás bude zub bude bolet i v pondělí, už bych kontaktovala zubaře a situaci s ním konzultovala.

 • Dobrý den,chtěla bych se zeptat ,paní doktorka mi předělala velkou amolgánovou plombu na bílou plombu (zub 6vlevo nahoře) zub byl bez kazu ,šlo pouze o vzhled amalgán za bílou . Ale četla jsem že předělání takto velké plomby může způsobit odumření zubu ,je možné říct po jaké době by zub mohl odumřit a jak by se to projevovalo.Děkuji moc

  • Dobrý den, Marcelo,
   předělání velké amalgámové plomby na bílou plombu (kompozitní plombu) obvykle nepředstavuje riziko odumření zubu, zejména pokud zub nebyl postižen velkým kazem a šlo jen o kosmetickou úpravu.

   Pokud by však došlo k odumření zubu, může se objevit bolest, citlivost na teploty, otoky dásně nebo změna barvy zubu.

 • Dobrý den,už mám 6 týdnů zadělaný zub bílou plombou sedmička vlevo nahoře.Plomba je hluboká blízko dřeně ale dřeň nebyla narušená ,od té doby zub pobolívá ,někdy víc někdy míň.Na skus,poklep nereaguje,teplé studené také ne ..vitalita normální.Rentgen zatím nic neukázal ,pouze tedy hloubku výplně .Ale bolest je stálá je ještě možnost že si zub zvyká ?Bojim se odumření zubu .Jak dlouho by zub mohl odumírat,popřípadě za jak dlouho by to bylo vidět na rentgenu.Děkuji vám za radu i za tento pěkný a přehledný článek !!

  • Dobrý den Marie,
   po hlubokém ošetření zubu může bolest trvat i několik týdnů, ale důležité to nepodceňovat a dále sledovat. Mimo podráždění nervů po ošetření, může být bolest zubů způsobená například infekcí, která se rozvinula až po ošetření zubu nebo může být problém v samotné plombě a bude potřeba její úprava. Každopádně doporučuji zub dále sledovat a pokud by bolest přetrvávala opět vyhledat svého zubaře a situaci s ním dále konzultovat.

 • Dobrý den, děkuji vám za pěkný článek a také za možnost dotazů .Mám 9 týdnů opravenou 7 v právo nahoře, byť dřeň samotná nebyla narušená ,plomba je hlubší. 3 týdny zub bolel „jen tak „bolest ustala,pár dní bylo vše ok a teď mě zase bolí někdy víc někdy míň.Na poklep nereaguje ,vitalita je v pořádku,lékařka předělala zub vedle( starší plombu )byť byla také hluboká tak bez kazu.Myslim ,že byla opravdu pečlivá každý zub dělala 2,5 hodiny .Ráda bych se zeptala zda i po téměř 10 týdnech by si mohl zub zvykat na novou plombu ,dle rentgenu byl zub v pořádku.Jen tam přetrvává tato nestála ,nepravidelná bolest.

  Mám ještě jednu otázku pokud by byla z malé části narušena dřeň ,může takový zub přežít?Moc vám děkuji za váš čas a odpověď .

  • Dobrý den! Je možné, že i po 10 týdnech zub stále reaguje na novou plombu. Existují lidé, kteří mohou být citlivější na stomatologické zákroky a bolest u nich může trvat déle. Pokud je rentgenový snímek v pořádku a vitalita zubu je v pořádku, je to dobrá zpráva.
   Je však důležité, abyste se znovu poradila se svým zubařem, pokud bolest bude přetrvávat nebo se dokonce zhoršovat. Může být potřeba další vyšetření a případně úprava plomby nebo další léčba zubu.

   Co se týče Vaší druhé otázky, pokud je dřeň zubu částečně narušena, zub může přežít a zůstat funkční, pokud je správně ošetřen.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *