Jak dlouho bolí zub po vrtání

vrtání zubu u zubaře

4.5
(140)

Návštěva zubaře není nic příjemného. Bohužel se totiž často neobejde od nepříjemných a bolestivých zákroků, mezi které patří právě vrtání zubů. Citlivost zubů po vrtání je velmi běžná. Tato bolest trvá několik dní – záleží samozřejmě na tom, jak velká část zubu musela být vyvrtána.

Proč jsou zuby bolestivé po vrtání?

Vrtání je dokončeno a plomba nahradila zkaženou oblast zubů, ale po několika dnech může dojít k bolesti. Plombování může být pro zub poněkud stresující a není neobvyklé, že během prvních pár dní (nebo dokonce týdnů) máte zub přecitlivělý. Čím blíže váš zubní lékař musí vrtat k nervu, tím méně izolace má váš zubní nerv proti kousnutí a teplotě. Nicméně pokud je citlivost každým dnem nižší, měli byste být v pořádku.

TIP: Pokud se bolestivost po několika týdnech nezastaví, kontaktujte svého zubaře.

Bolest zubu po výplni

Bolestivost/citlivost zubů můžete zaznamenat z mnoha důvodů, včetně:

Předaná bolest

Předaná bolest je bolestivost nebo citlivost v zubech jiném než je zub, který byl vrtán. Tato bolest by měla zmizet během několika dní až týdne.

Citlivost způsobená teplou a studenou teplotu

Nové plomby mohou být často citlivé na teplá nebo studená jídla nebo vzduch. Tato bolest by měla trvat jen několik vteřin a odejít, jakmile je horký nebo studený faktor odstraněn. To je docela normální a citlivost by se měla rozptýlit během několika dní až několika týdnů. Pokud trpíte přetrvávající bolestí, a to i po odstranění horkého nebo chladného prvku, může dojít k poškození nervů, takže se musíte vrátit k zubnímu lékaři.

Dlouhodobá citlivost na teplé a studené podněty v ústech není obvyklá. Řešte ji se svým stomatologem.

Bolest při skousnutí

Máte-li bolesti, když skousnete, může to být proto, že plomba zasahuje do vašeho skusu nebo že výplň praskla. Obvykle váš zubní lékař pečlivě utváří vaši náplň tak, aby odpovídala skousnutí. V některých případech můžete jednoduše nechat svá ústa zvyknout na skus. Pokud po několika dnech trvá bolest, navštivte znovu svého zubního lékaře.

Podrážděný nerv v zubu

Právě podrážděný nerv v zubu je příčinou mnohých bolestí. Nerv může být podrážděn právě samotným vrtáním zubního kazu. Znamená to tedy, že je lepší zubní kaz nechat nevyvrtaný? Rozhodně ne. Pokud bychom zubní kaz nechali být, pak se bude rozšiřovat – projde přes tvrdou zubní sklovinu, přes zubovinu, až k nervu – a zde může vzniknout bakteriální infekce. Toto onemocnění nese název zánět zubního nervu a je velice bolestivé. Jedinou léčbou bývá obvykle vytrhnutí zubu. Hrozná bolest zubů bývá většinou způsobena právě nepravidelností návštěv u zubaře.

RADA: Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře – může to být nepříjemné, můžete si ale ušetřit spoustu pozdějších starostí.

Jak dlouho bolí zub po vrtání?

Již výše jsme naznačili, že odpověď na tuto otázku není jednoznačná. To, jak dlouho bolí zub po vrtání, je totiž závislé na tom, jak velký zubní kaz byl. Obvykle bolest přejde v řádu jednoho až dvou dnů. Někdy může trvat i týden. Pokud vás ale bolest zubu trápí více než dva týdny, poraďte se se svým zubním lékařem. Mohlo se stát, že zákrok bude potřeba opravit (prasklá zubní plomba, nesprávně provedený zákrok, kdy nebyl odstraněn celý zubní kaz, apod.).

Plombování zubu

Většina z nás dobře ví, co plombování zubu obnáší. Plombu dává lékař na místo, které předtím vyvrtal, protože se na něm nacházel zubní kaz. Plomba má zacelit zub tak, aby v něm nebyla díra a přitom tak, aby nezavazela při skusu. To by totiž nakonec mohlo způsobit bolest zubu při skusu po vrtání a později další problémy, jako je například prasknutí plomby. Existují celkem dva druhy plomb, které se používají jako výplň zubů:

Amalgámové plomby

Jedná se o nejpoužívanější plombu vůbec. V České republice ji má v ústech okolo jedné třetiny všech obyvatel, ačkoli se vedou mnohé diskuse o tom, zda není pro lidský organismus škodlivá. Její výhodou je ale nízká cena a vysoká odolnost – žvýkáme velice často, a tak je potřeba, aby nahrazená část zubu byla velice odolná. Nebezpečí amalgámové plomby spočívá v obsahu rtuti. Rtuť se totiž z plomby uvolňuje a lidský organismus ji vstřebává. Odborníci ale tvrdí, že množství rtuti ze zubních plomb je tak mizivé, že není potřeba se tímto problémem zabývat. Existuje však studie, jejímž výsledkem je to, že lidé, kteří mají 8 a více amalgámových zubních plomb vykazují o 150 % vyšší množství rtuti v těle.

Evropská unie od 1. července 2018 zakázala používání amalgámových plomb u dětí, žen těhotných a kojících. Od roku 2030 by měl platit zákaz používání těchto plomb u všech pacientů.

Bílé plomby

Bílé plomby se používají zejména z estetických důvodů. Nejdou vidět, když si zívnete a většina stomatologů je doporučuje zejména při plombování zubů v přední části úst. Její výhodou je to, že neexistuje žádné zdravotní riziko při jejím používání (na rozdíl od amalgámové zubní plomby). Její nevýhodou je ale bohužel to, že jsou dražší a pojišťovny je neproplácejí. I když vydrží několik desítek let, její životnost je nižší, než u amalgámové zubní plomby. O bílé zubní plomby se navíc musíte pravidelně starat – zanedbáním zubní hygieny totiž zkracujete životnost bílé zubní plomby, která může prasknou nebo úplně vypadnout.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 140

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak na bolest zubů
Bolest zubů

Odhalené krčky, zuby moudrosti nebo zanedbaný kaz? Všechny tyto problémy a spoustu dalších nás dokáží nepěkně potrápit. Sužující bolest, bezesné >>>

Jak vybělit zuby
Bílé zuby

Obdivujete sněhobílý chrup hollywoodských hvězd? A o to depresivnější je pak pro vás pohled do zrcadla? Čím to, že barva >>>

2 komentáře
  • Je sobota,blíží se půlnoc a právě jsem spolkla ibuprofen.Ráno v pět to byl taky jeden,takže přes den to šlo.V pondělí jsem byla vrtat,hodinu zubaři trvalo než mi zub spravil.Týden před tímto vrtáním mi dělal taky jeden zub,to jsem byla v křesle hodinu a půl,ale pak mě nic nebolelo,tentokrát ano.Tak od středy celkem trpím,jídlo a pití musí mít správnou teplotu,ani studené,ani horké.Tak teď budu doufat,že to nebude trvat týdny a ta protivná bolest přestane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.